Kategoriler
Genel

5G anlatısını kim kontrol ediyor?

5G-kule yakmalarının son zamanlarındaki bazı gözlemler:

Şu an itibariyle dünya çapında cep telefonu kulelerine yapılan en az 77 bildirilen kundaklama saldırısı oldu. Bu saldırılarla ilgili hemen hemen her medya raporu onları açıkça “Anti-5G komplo teorisyenleri” ile ilişkilendirdi ve makalelerinin çoğunu 5G mitlerini tartışmaya adamışken, saldırılar veya bunların nasıl gerçekleştirildiği hakkında neredeyse hiçbir bilgi sunulmadı. .

Yanıklar ve komplo teorisyenleri arasındaki bağlantı kesinlikle hiçbir gerçek bilgi veya gerçek kanıtla desteklenmemekle birlikte, evrensel olarak bir gerçek olarak rapor edilmektedir. Bulabildiğim kadarıyla, bu saldırıların herhangi biri ile ilgili olarak sadece beş tutuklama yapıldı. Hollanda’da iki adam (muhtemelen kardeşler), bir saldırı sırasında bir benzin istasyonunu dolduran bir gaz kamerasını kaydeden bir güvenlik kamerası kaydının tek kanıtı olarak gözaltına alındı:

https://nltimes.nl/2020/04/30/telecom-mast-arson-suspects-reportedly-brothers-said-didnt

İkili herhangi bir müdahaleyi reddediyor ve bir araba arızası nedeniyle sadece benzini aldıklarını iddia ediyor. Üçüncü bir Hollandalı adam da tutuklandı, ancak onun hakkında 30 yaşında olması dışında hiçbir bilgi bulamıyorum.

Diğer iki tutuklama Kanada’da erkek ve kadındı. Quebec’teki 7 saldırıdan şüpheleniliyorlar.

https://www.vice.com/en_ca/article/4aygzb/suspects-of-canada-cell-tower-fires-are-a-model-and-failed-rapper

Parite açık bir açıklama yapmadı ve 5G komplo teorilerini desteklediklerine veya atfedildiklerine dair somut bir kanıt yok (bağlantılı makalede alıntılanan bir şüpheli annenin imaları dışında). Bir polis sözcüsü, 5G komplo teorilerinin bağlantısı hakkında sorulduğunda, “(bu) sadece bir şey ama kesin olarak soruşturmanın bir parçası” dedi.

Bulabildiğim kadarıyla, yapılan tek tutuklamalar bunlar ve hiç kimse saldırılar, komplo teorisyeni ya da başka bir şey için kredi talep etmedi.

Dünya çapında 5G teknolojisinin lider üreticisi, aslında Çin’de CCP’nin teknolojik kolu olan Huawei’dir. 5G’nin ilk eleştirileri bu Çin bağlantısını ele aldı ve dünya çapındaki politikacılar muhtemelen tehlikeye girebilecek Çin teknolojisinin küresel şebekeye girmesini sınırlamaya çalıştılar. Zamanla, halka açık forumdaki bu eleştirilerin sesi 5G’nin kansere neden olabileceğinden endişe duyanlar tarafından boğuldu. Bu anlatı daha sonra COVID-19’un gelişiyle 5G’nin Coronavirüsün yayılmasıyla bağlantılı olduğu inancına dönüştü. Bu fikir neredeyse tüm evrensel olarak atılmış ve tüm büyük haber kuruluşları ve popüler medya tarafından alay edilmiş, 5G’yi eleştiren herkesin portedoscience ve condson kundaklamaya inanan bir nutjob olması gerektiği konusunda yaygın bir izlenim yaratıyor.

İnternette “tehlikeli komplo teorilerini”, “sahte haberleri” ve “propagandaları” zorlayanların susturulmasına yönelik desteklerde artış oldu.

Deneyimlerime göre, komplo teorisyenleri eylemden daha fazla konuşma eğilimindedir. İnsanlar hayatlarımızı kontrol eden gizli düşmanlar üzerinde durup dururlar, ancak bu inançlar kimseyi eyleme geçirecek kadar nadiren güçlüdür. Gerçek “tehlikeli komplo teorisyenleri” vakaları tarih boyunca çok azdır, ancak bir şekilde son birkaç ay içinde aniden terörist olmaya karar veren 77 internet jokey vakası olmuştur. Bütün bunlar koku testini geçmiyor.

“5G anlatısını kim kontrol ediyor?” için 19 yanıt

Bolu merkezden ben ziya. Merhabalar sayfanız ciddiyim çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 27-05-2020 20:08:10

Şanlıurfa merkezden ben ahmet. Selam sayfan inanılmaz hayran bıraktı, teşekkürler 07-06-2020 12:58:24

Muş merkezden ben mehmet. Selam bu web sitesi harbiden dikkat çekici, linkedinde paylaştım 28-06-2020 17:04:24

Karabük merkezden ben mehmet. Selam herkese web sitesi yeminle güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 07-07-2020 01:46:02

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir