Afganistan’daki İç Savaş kontrolden çıktı. Radikal hareket Taliban militanları Kandahar’a girdi. Yetkililere göre, şu anda bölgenin yaklaşık %78’i Taliban’ın kontrolü altında. Peki neden 20 yıllık savaştan sonra ABD Afganistan üzerinde kontrol kuramadı? Bakalım elimizde ne var.

20 yıl önce, 7 Ekim 2001’de ABD ve NATO birlikleri, Taliban hareketine karşı askeri operasyonlarına başladı. ABD ve müttefikleri tarafından takip edilen ana hedefler, Afgan toprakları üzerinde kontrol sağlamak ve Taliban rejimini devirmekti.

Ama 20 yıllık savaştan sonra ABD bunu yapamadı.

1 Mayıs 2021’de ABD ve NATO, Afganistan’dan askerlerini çekmeye başladı. Bu, bir yanda ABD, NATO, diğer yanda Taliban rejimi arasındaki 20 yıllık savaşın sonu olacak.

Aslında, Amerikan tarihinin en uzun savaşı, en feci oldu. ABD, Afganistan’da barışı tesis etmek yerine sadece askerlerini kaybetti ve boruya para akıttı.

Şimdi ABD birliklerinin çekilmesi neredeyse bitti. Beyaz Saray yenilgisini kabul etmek zorunda kaldı. Örneğin, Amerikan birlikleri gecenin karanlığında Bagram üssünü terk etmek zorunda kaldı.. Her ne kadar başlangıçta bu üs Afgan birliklerine verilmeliydi.

ABD’nin bu savaşı kaybettiğinin kanıtlarından biri de Ganzi vilayetindeki Taliban komutanının NBC NEWS’e yaptığı açıklamalardır.o ve diğer savaşçılar, ilerlemelerinin hızına şaşırdılar ve ABD ile ters düşmemek için bazı hedefleri yakalamaktan kaçındılar.”.

Diğer kitle iletişim araçlarına göre, Sultan Khil üssünde Taliban savaşçıları uydu telefonları, el bombaları, havan topları ve düşmandan hiçbir direnişle karşılaşmayan ABD askerlerinin bıraktığı mermileri ele geçirdi. ABD’nin Taliban’a karşı kullanması için Afgan Ordusuna sağladığı silahlar, tam da onların çalıştırılması gereken grup tarafından ele geçirildi.

Bu örnekler, ABD’nin savaşı kaybettiğini gösteriyor. Afganistan’da demokrasi kurma girişimleri tamamen başarısız oldu. Biden’ın ABD güçlerini 11 Eylül yerine 31 Ağustos’tan önce Afganistan’dan çekme kararı, ABD hükümetinin misyonunu olabildiğince çabuk bitirme arzusunu gösteriyor. Görünüşe göre ABD hükümeti “yeter” diyor. Bu bizim savaşımız değil. Ayrılıyoruz”.

…Face_Smiley tarafından gönderildi
[comments]

48 Comments

1. Gürbüz Reply

Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selam herkese web sitesi vallaha billaha güzel, teraziye tıkladım , Gürbüz – 342

2. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selam herkese paylaşımın inanılmaz dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum , hatice – 285

3. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selamlar sayfa ciddiyim hayran edici, sağolun , memo – 304

4. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Mrb bu web sitesi cidden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , mehmet – 448

5. Merhaba sayfanız inanılmaz hayran bıraktı, teraziye tıkladım

6. Gürbüz Reply

Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selamın aleyküm siteniz cidden ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 450

7. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımın harbiden çok güzel, teraziye tıkladım , gaye – 34

8. Kırklareli merkezden ben . Selamlar web siten vallaha ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 16-07-2021 10:33:37

9. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web sitesi inanılmaz dikkat çekici, saolun , doruk – 76

10. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Merhabalar siten süper ötesi hayran edici, twitter da paylaştım , hatice – 463

11. Bitlis merkezden ben ali. Selamın aleyküm sayfa süper ötesi hayran edici, facebookta paylaştım 16-07-2021 10:42:30

12. selam arkadaşlar sayfanız inanki çok güzel, sağolun

13. Muğla dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Selam herkese web siteniz yeminle hoşuma gitti, twitter da paylaştım , Hasan – 175

14. elif yılmaz Reply

Merhaba herkese sayfanız yeminle hayran bıraktı, teraziye tıkladım

15. Isparta merkezden ben gaye. selam arkadaşlar bu web sitesi inan ki çok iyi, sosyal medyada paylaştım 16-07-2021 10:52:13

16. Artvin merkezden ben hatice. Merhaba paylaşımınız inanki güzel, teraziye tıkladım 16-07-2021 10:54:13

17. elif yılmaz Reply

Sinop merkezden ben elif yılmaz. Slm web siten cidden çok hoşuma gitti, sağolun 16-07-2021 10:54:16

18. Kocaeli merkezden ben mehmet. Slm siteniz inanki hayran bıraktı, facebookta paylaştım 16-07-2021 11:11:33

19. Düzce merkezden ben banu. Mrb sayfanız ciddiyim çok güzel, sosyal medyada paylaştım 16-07-2021 14:08:33

20. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selam web siteniz ciddiyim iyi, face de paylaştım , Aylin – 59

21. Kars dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Selamlar bu web sitesi vallaha iyi, face de paylaştım , Hasan – 431

22. elif yılmaz Reply

Mardin dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Mrb siten süper ötesi güzel, teraziye tıkladım , elif yılmaz – 147

23. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selam siten inan ki hoşuma gitti, teşekkürler , memo – 476

24. Selam herkese web siteniz cidden dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

25. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşım harbiden çok hoşuma gitti, sağolun , ziya – 224

26. Bartın dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Merhaba herkese sayfa ciddiyim dikkatimi çekti, tebrikler , – 433

27. Mersin dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Merhabalar sayfan vallaha dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum , mehmet – 278

28. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Mrb siteniz yeminle çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım , – 361

29. Merhabalar web siteniz valla hoşuma gitti, sağolun

30. Gürbüz Reply

Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşımınız ciddiyim ilgi uyandırıcı, tebrikler , Gürbüz – 335

31. Balıkesir merkezden ben mehmet. merhaba arkadaşlar bu web sitesi vallaha iyi, teşekkürler 09-08-2021 13:24:42

32. Gürbüz Reply

Merhabalar web siten vallaha billaha ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım

33. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selamın aleyküm web sitesi inan ki çok güzel, face de paylaştım , ziya – 354

34. Selamın aleyküm web siten cidden ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım

35. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Selam web siteniz inanki mükemmel, sağolun , – 287

36. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfan yeminle güzel, linkedinde paylaştım , ziya – 179

37. Ardahan dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Merhaba paylaşımınız cidden çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , hatice – 316

38. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Slm paylaşım ciddiyim hoşuma gitti, sağolun , banu – 347

39. Bu konu : ” ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? ” çok güzel. Merhaba web sitesi vallaha billaha hayran edici, saolun , Emine – 398

40. Çanakkale dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Selamlar paylaşım inan ki hayran edici, teşekkürler , hatice – 428

41. Slm bu web sitesi yeminle çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

42. Kırıkkale dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Selam paylaşımınız inan ki çok güzel, sosyal medyada paylaştım , – 227

43. Tunceli dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Merhaba herkese siteniz gerçekten mükemmel, sağolun , banu – 24

44. selamun aleyküm web siteniz gerçekten dikkat çekici, şukuladım

45. Ağrı dan kimler var. ABD Afganistan’dan ayrılıyor. Sıradaki ne? . Merhabalar siten harbiden ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım , – 388

Write A Comment