“Adalet Ginsburg Kürtaj ve Nüfus Kontrolünde Rekoru Kırdı”

* Bu makaleyi paylaşıyorum çünkü Roe v Wade’in tarihinin ne kadar karışık olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Lütfen kürtaj ve sağlık hizmetleri hakkında tartışmayın. Sadece o sırada dahil olan tüm tarafların geçmişini ve gerekçelerini merak ediyorum. * https://slate.com/news-and-politics/2012/10/ruth-bader-ginsburg-clears-up-her-views-on-abortion-population-control-and-roe-v-wade.html

“Üç yıl önce ben Yargıç Ruth Bader Ginsburg ile röportaj yaptı için New York Times Dergisi. Bir noktada, Medicaid’in yoksul kadınlar için kürtaj için fon sağlanamadığından bahsettik, çünkü 1980 tarihli Yüksek Mahkeme kararı Harris / McRae. Sonra dedi ki:

Karar beni şaşırttı. Açıkçası o zamanlar bunu düşünmüştüm Karaca karar verildi, nüfus artışı ve özellikle çok fazla olmasını istemediğimiz nüfus artışıyla ilgili endişeler vardı. Böylece Karaca daha sonra kürtaj için Medicaid fonu için kurulacaktı.

Ginsburg’a ne demek istediğini açıklığa kavuşturma şansı verecek olan takip sorusunu sormadım – o sırada kimin nüfus artışıyla ilgilendiğini ve hangi bağlamda olduğunu açıklamak için. Bunu ben yapmadığım için bazı muhafazakarlar saldırdı. Jonah Goldberg’den Ulusal İnceleme:

Belirsiz kalan, Ginsburg’un pasajına atfettiği öjenik motivasyonu onaylayıp onaylamadığıdır. Karaca v. Wade ya da sadece nesnel olarak mı tanımlıyordu. Antonin Scalia böyle bir yorum yapmış olsaydı, Zamanlar görüşmeci, özellikle bu istenmeyen popülasyonların ırksal özellikleri konusunda daha fazla netlik arayacaktı.

Yargıç Ginsburg’un öjeni yasal kürtajı desteklemek için bir motivasyon olarak destekleyeceğini hayal etmek için, onu almak için dışarı çıkmalısınız. Bunu söylüyorum çünkü bu kavram, hayatının kadınlar için, özellikle de yoksul kadınlar için eşit hakları savunan çalışmasıyla tamamen çelişiyor. Bu yüzden o zamanlar aklıma gelmedi. Bu bir aldatmaca ve daha fazlası değil. Ve kayıt için, Scalia’ya öjenik desteği yüklemekten nefret ederim, çünkü o da böyle düşündüğünü önerecek hiçbir şey yapmadı.

Yine de, evet, mea culpa – Daha fazla açıklık aramalıydım, çünkü gazetecilerin yanlış yerleştirilmiş olsa da, kafa karışıklığını gidermek için yapması gereken şey bu. Perşembe günü bunu yapma şansım oldu. röportaj Justice Ginsburg ile Yale Koleji’nde izleyici önünde yaptığım röportaj. Ona 2009 alıntısını okudum ve ne demek istediğini sordum.

“Emily, doğru aktardığın bu cümlenin büyük ölçüde yanlış yorumlandığını biliyorsun,” dedi. “Mahkemenin geldiği kadar ileri gitmesine şaşırdım. Roe / Wadeve Medicaid geri ödeme davaları ile ilgili olarak, mahkemenin belki de daha fazla kadının üreme seçimine erişmesini istediğini düşündüğünü düşündüm. O zamanlar, gezegenimizde yaşayan çok sayıda insanla ilgili bir endişe vardı. Sıfır Nüfus Artışı adlı bir organizasyon vardı. ” Devam etti, “Basında gezegenimizin kalabalıklaşmasının tehlikesiyle ilgili makaleler vardı. Yani zamanında vardı Roe / Wade aşırı nüfus konusunda ciddi endişe. “

Kendi endişesi veya feminist hukuk camiasının endişesi yerine toplumdaki genel endişelerden mi söz ettiğini sordum. Ginsburg evet dedi ve ardından Kongre’nin Medicaid’in kürtajı kapsamasını kısıtlayıp kısıtlayamayacağı konusuna geri dönerek, “Ama yanılmışım. Çok geçmeden Roe / Wade“-içinde Harris / McRae– “Yüksek Mahkeme, Medicaid’in terapötik kürtajlar için bile fon sağlamasının kabul edilmemesinin uygun olduğunu söyledi.”

Nüfus artışı endişesi ile mahkemenin kürtaj kararları arasında bir bağlantı fikrinin yanlış olup olmadığını sordum. Yargıç Ginsburg, apaçık olanı belirterek evet dedi: Sonuçta Roe / Wade ve bundan sonra alınan kararlar mahremiyet hakkına dayanmaktadır.

Tarih dersi şudur: 1970’lerde yasal kürtaj için Yüksek Mahkeme’nin kabul ettiği feminist bir kadın hakları argümanı vardı. Roe / Wade. Sıfır Nüfus Artışı gibi grupların yaptığı, kürtaj yanlısı olarak nüfus artışının engellenmesi konusunda ayrı ve farklı bir argüman vardı, mahkemenin kabul etmediği. Karaca ve daha sonra değil. Yargıç Ginsburg hiçbir zaman kürtaj için nüfus kontrolü iddiasında bulunmadı. Bunlar, iki farklı hareket tarafından desteklenen iki farklı mantıktı. Yargıç Ginsburg bugün de buna değindi. 1970’lerde, ACLU kadın hakları projesi Rockefeller Vakfı’ndan – aşırı nüfus konusunda endişelenen gruplardan biri – fon aradığında, vakfın “kadın hakları işiyle ilgilenmediğini” söyledi.

Yargıç Ginsburg, 2009’da konuştuğumuzda aklındaki sorunun tüm sınıflar (ve ırklar) arasındaki nüfus artışıyla ilgili endişeler olduğunu bugün açıkça belirtti. Sonunda, bu endişenin bir mirası varsa, doğum kontrolünün teşvik edilmesidir. Ama elbette sosyal muhafazakarlar doğum kontrolünün üreme haklarıyla ilgili bir tartışmanın odağı olmasını asla istemezler çünkü bu nedenle kaybederler.

Bugünkü röportajdan iki (daha eğlenceli) haber: Adalet Ginsburg ehliyet sınavında beş kez başarısız oldu. Ve eğer yasaya girmemiş olsaydı, bir diva – opera şarkıcısı olmak isterdi. Ama ilkokulda çocukken ve kızılgerdanlar serçelerden ayrıldığında, her zaman bir serçeydi. “

““Adalet Ginsburg Kürtaj ve Nüfus Kontrolünde Rekoru Kırdı”” üzerine 8 yorum

1. Elazığ merkezden ben banu. selamun aleyküm sayfan valla hoşuma gitti, face de paylaştım 20-09-2020 18:06:43

2. Adana merkezden ben mehmet. Selam sayfanız cidden dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 29-09-2020 14:49:17

3. Hatay merkezden ben ziya. merhaba arkadaşlar paylaşım inanılmaz mükemmel, linkedinde paylaştım 02-10-2020 09:16:43

4. Kocaeli merkezden ben gaye. Selam herkese siteniz cidden dikkat çekici, şukuladım 02-10-2020 11:18:58

5. Adana merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm paylaşım ciddiyim hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 08-10-2020 11:33:47

6. Gümüşhane merkezden ben ahmet. selam arkadaşlar web siten inanki ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 19-10-2020 05:22:35

Yorum yapın