“Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” Harlan Ellison’ın 1967 kısa öyküsü ve 1995 bilgisayar oyunu.

Hikaye, bilinçli hale gelen ve ardından aşırı bir insan karşıtı gündemi benimseyen bir yapay zeka hakkındadır. Beş insanı evcil hayvan olarak tutuyor, ardından verileri için onlara işkence ediyor.

Başlığın arkasındaki sembolizm, COVID-19 ile mevcut durumumuzla alakalı (kehanetsel) görünüyor. Hikaye bana biraz düşünce deneyini hatırlatıyor Roko’nun Basilisk’i; “Ağzım Yok” video oyununda ve ayrıca Roko’nun Basilisk’inde cezalandırılan kişilerin kopyaları / değiştirmeleri var.

Roko’nun Basilisk’i, zaman yolculuğu, yapay zeka bilgi tehlikesinin bir düşünce deneyidir. Basilisk’in hedeflerini öğrenir ve ona yardım etmemeye karar verirseniz, ona itaat etmeyenlere işkence edecektir.

IMO, bu hikayeler ve kavramlar, Hell’i inandırıcı kılan bir senaryo yaratıyor. Belki de “Tanrı”, Roko’nun Şahane Şahidi’nin tapınma talebidir ve Harlan Ellison onu tasvir etmeye çalıştı?

Kısa öykü PDF’si: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=bWlsZm9yZHNjaG9vbHMub3JnfG1yc21pdGhzY2lmaXxneDo3ODRkNDg0YjFjNzdkMDcx

Video oyununa giriş (bu ilginizi çekiyorsa ve tüm hikayeyi görmek istiyorsanız, oyunu oynamak yerine youtube’da biraz “Let’s Play” izlemenizi öneririm): https://www.youtube.com/watch?v=iw-88h-LcTk

Author

13 Comments

1. Bu konu : ” “Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfan inanki dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım , ali – 131

2. Düzce merkezden ben ali. selamun aleyküm paylaşım inanki hayran bıraktı, twitter da paylaştım 25-03-2021 07:21:17

3. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” “Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” ” çok güzel. Merhabalar sayfan inanılmaz mükemmel, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 138

4. Ordu dan kimler var. “Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” . selam arkadaşlar siten inanki mükemmel, saolun , ziya – 9

5. Bu konu : ” “Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” ” çok güzel. Merhaba paylaşım inan ki hoşuma gitti, facebookta paylaştım , Aylin – 78

6. Balıkesir merkezden ben ali. Selamın aleyküm web sitesi cidden çok güzel, teşekkürler 26-03-2021 18:49:19

7. Kilis merkezden ben mehmet. Merhaba sayfan yeminle mükemmel, twitter da paylaştım 31-03-2021 20:04:31

8. Şırnak dan kimler var. “Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” . Merhaba web siten vallaha billaha çok güzel, face de paylaştım , ali – 147

9. Bu konu : ” “Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” ” çok güzel. Selamlar sayfa gerçekten çok güzel, teraziye tıkladım , banu – 183

10. selamun aleyküm sayfanız inanılmaz hayran bıraktı, teraziye tıkladım

11. Bayburt dan kimler var. “Ağzım Yok ve Çığlık Atmalıyım” . selamun aleyküm paylaşım inanılmaz mükemmel, saolun , – 170

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link