r / komplo - Almanya'nın gaz ikilemi

(güncellenmiş analizler Almanya’nın gaz ikilemi: demokratik değerler mi, ticari kâr mı? Şubat 1,2021)

1949’da Federal Almanya Cumhuriyeti’nin ilanından sonra, Alman entelektüeller genel olarak tüm dünyaya ve özellikle de vatandaşlarına, İkinci Dünya Savaşı ile ilgili tüm dehşetlerin, ilkesel olarak, yüksek kültürlü bir ortamda nasıl mümkün olduğunu açıklamaya çalıştılar. ve gelişmiş ülke. Sonuç olarak, “Almanya’nın özel yolu” (Deutscher Sonderweg) hakkındaki eski teori, iddiaya göre Alman tarihinin benzersiz özelliklerinden dolayı yeni bir ivme kazandı. Bazıları bu açıklamayı kabul ederken, diğerleri reddetti, ancak her halükarda Alman siyasetçilerin, işadamlarının ve kamuoyu liderlerinin bir kısmı, hayatlarındaki “özel bir yol” hakkındaki tezlerle gerçekten yönlendiriliyor.

En azından, bu Alman siyasetçileri parlamentoda, federal hükümette ve Mecklenburg-Batı Pomeranya federal devletinin liderleri arasında yönlendiren şeyin, Almanya’nın Avrupa kıtasındaki özel rolü olduğu izlenimine kapılıyor, Nord Stream 2 doğalgaz boru hattı projesini inatla destekleyen, Avrupa Parlamentosu’nun, birçok Avrupa Birliği üye devletinin, Fransa’nın (AB’deki ana ortak) ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (NATO’nun ana ortağı) tutumunu şiddetle reddederek ).

NS2’nin nihai lansmanı, Avrupa gaz piyasasında herhangi bir AB vatandaşı için bir soru ortaya çıkaracak bir durum yaratacaktır. Yani, NS2 sayesinde Almanya, sistemine yılda 395 milyar metreküp gaz hacmi alabilecekken, tüm AB yılda yaklaşık 400 milyar metreküp tüketecek, Almanya’nın yurtiçi tüketimdeki payı 90 milyar metreküp olacak. Öyleyse, soru ortaya çıkamaz, ancak Almanya neden bu kadar büyük miktarlarda “mavi yakıt” almaya çalışıyor?

Bu sorunun cevabı var ve kulağa Alman hükümeti tarafından “enerji dönüşü” (Energiewende) kavramının uygulanması gibi geliyor. Bu kavram, Almanya’nın kademeli olarak fosil yakıt ve nükleer enerji kullanımından yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarının (RES) kullanımına geçişle uzaklaştığını varsaymaktadır.

Bu nedenle Almanya, RES’den elde edilen elektriğin payını 2030’da% 50’ye, 2040’a kadar% 65’e ve 2050’ye kadar% 80’e çıkarmayı bekliyor. Ayrıca bu konsept, tüm kömürlü termik santrallerin hızlı bir şekilde kapatılmasını sağlıyor. , nükleer santrallerin kademeli olarak kapatılması, sentetik gazların ve hidrojenin kullanımına ilişkin yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve yeşil enerji kaynaklarına yapılan yatırımların genel olarak yoğunlaştırılması.

Dahası, AB lider ülkesinin konumundan yararlanarak ve muhtemelen Deutscher Sonderweg hakkındaki tezin rehberliğinde Almanya, Energiewende’yi tüm Avrupa Birliği’ne katı bir şekilde dayatmaktadır. Berlin, uzun vadeli Alman iklim politikası ve enerji stratejisinin Brüksel’deki Avrupa Komisyonu tarafından tamamen kopyalanıp benimsenmesini ve genel olarak tüm AB üye ülkeleri için bağlayıcı hale gelmesini sağlamaya çalıştıkları gerçeğini gizlemiyor.

Aynı zamanda, “enerji dönüşünün” başarılı bir şekilde uygulanmasına yönelik bir planın bazı ekonomik, teknik ve zamansal nüansları vardır. Almanya bugün kömürle çalışan elektrik santrallerini, yarın nükleer santralleri kapatıyor, yenilenebilir enerji kaynaklarına tam hakimiyet dönemi bekleniyor… yarından sonraki gün. Doğal olarak, pratik ve ihtiyatlı Alman politikacılarının ülkeye gelecek için bir tür enerji sağlaması gerekiyor. Doğal gaz arzındaki keskin artışta bir çıkış yolu buldular. Yani, gazın kömür ve nükleer enerji ile yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın kullanımı arasında bir tür köprü görevi görmesi amaçlanıyor. Bu nedenle Almanya, Rusya ile ortak NS2 projesini bu kadar inatla iptal etmek istemiyor!

Temelde Bayan A. Merkel’in Alman halkını (ve tüm AB’yi – uzun vadede) bir “yeşil cennete” sürüklemesi şaşırtıcı. Ancak bu hareket Mephistopheles tarafından inşa edilen köprünün üzerinde gerçekleşiyor ve bazı nedenlerden dolayı bu gerçek Almanya’da kimseyi rahatsız etmiyor!

Aynı zamanda Berlin, NS2’yi Paris, Varşova, Kiev ve Washington ile tartışırken, jeopolitik ve jeoekonomik alanlarda kesinlikle kişisel hedefler peşinde koştuğu için gerçekleri açıkça çarpıtıyor. Çevre dostu “yeşil” bir Avrupa yaratma çağrılarının arkasına sığınan Almanya, Rusya’dan gelen büyük ucuz gaz tedariki nedeniyle diğer tüm AB ülkelerinin üzerine çıkmaya çalışıyor. İkincisi, NS2 aracılığıyla pompalanan “mavi yakıt” için Almanya’ya şimdiden önemli ve uzun vadeli indirimler vaat etti.

Berlin, etrafındaki herkesi, yalnızca gerekli miktarda doğal gazı makul fiyatlarla sağlayanın Rusya olduğuna ikna ediyor. Bu bağlamda, Alman siyasetçiler ve işadamları, Avrupalılardan (özellikle Polonyalılar ve Ukraynalılar) ve Amerikalılardan Rusya Federasyonu’nun yayılmacı dış politikasına ve otoriter iç politikasına “gözlerini kapamalarını” göz yummalarını istemiyor.

Aslında Alman siyasetçiler açıkçası yalan söylüyor! Almanya, yalnızca demokratik olmayan ve NATO ile açıkça çatışan bir ülke olan Rusya’dan ek hacimde gaz alabiliyor. Bu nedenle, yatırımcılar (Alman, Hollandalı, Belçikalı ve diğerleri) birkaç yıldır federal hükümete, Almanya’daki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için dört terminalin inşaat projelerine finansman sağlamanın yanı sıra bağlantı maliyetlerini geri kazanmayı teklif ediyorlar. bu terminalleri ulusal gaz dağıtım ağına bağlar. Aşağıdaki tesislerin inşa edilmesi beklenmektedir:

• Brunsbüttel (Schleswig-Holstein) – yılda 8 bcm’ye kadar yeniden gazlaştırma kapasitesine sahip bir terminal inşa edilecektir. Terminal 2023’te hizmete girecek;

• Wilhelmshaven (Aşağı Saksonya) – Yüzer Depolama Yeniden Gazlaştırma Birimi (FSRU) biçiminde, yılda 10 bcm yeniden gazlaştırma kapasitesine sahip bir terminal. Çalışmalar 2022’de başlayacak;

• Stade (Aşağı Saksonya) (Hamburg yakınında) – terminalin yeniden gazlaştırma kapasitesi yılda 12 bcm olacaktır (15 bcm’ye kadar artan kapasite ile). 2025 için devreye alınması planlanıyor;

• Rostock (Mecklenburg- Batı Pomeranya) – yılda 300 bin metreküp kapasiteli küçük bir LNG transfer terminali planlanıyor.

Berlin, yukarıda belirtilen tesislerin inşasına karşı çıkmıyor, ancak federal fonları kullanarak erken inşaatlarına yardımcı olmak için acele etmiyor. Aslında, bu terminaller aracılığıyla gerçek LNG tedariği, federal hükümetin NS2 projesini kapatmasına ve Alman ekonomisini başarıyla karbonsuzlaştırmasına izin verebilir. LNG terminallerinin işletilmesinin ek bir bonusu, Almanya’ya “mavi yakıt” tedarikinin gerçek bir çeşitlendirmesi olacaktır, çünkü şimdi bile doğal gazın% 50’si Rusya’dan ülkeye giriyor (% 24’ü Norveç’ten,% 20’si Hollanda’dan ve Almanya topraklarında yaklaşık% 6 üretilmektedir). NS2’nin başlatılması durumunda, Almanya’nın Rusya’ya bağımlılığı doğal olarak daha da artacak.

Buna ek olarak, NS2 projesinden vazgeçilmesi, Almanya’nın hem Avrupa Birliği hem de NATO’daki ortaklarıyla ilişkilerini sürdürmesine izin verecektir. Belki de Almanlar, Avrupa Topluluğunun etkili siyasi kapasitesinin ancak iki temel ilkeye uyulması koşuluyla sağlanabileceğini savunan olağanüstü entelektüelleri Reinhart Koselleck’i hatırlamalıdır – eşitsizlerin eşitliği (yani, azınlık) ve uzlaşma yeteneği.

Kaynak

Author

39 Comments

1. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. Selamlar siten yeminle hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , Hasan – 88

2. Merhabalar siten inanki dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

3. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. Mrb web siten valla hayran edici, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 411

4. Kütahya merkezden ben Aylin. Merhaba herkese sayfanız vallaha billaha dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 11-02-2021 13:20:47

5. İstanbul merkezden ben banu. Selamın aleyküm siten harbiden çok güzel, sağolun 11-02-2021 13:43:16

6. Şırnak dan kimler var. Almanya’nın gaz ikilemi . Merhaba herkese web sitesi inan ki iyi, sağolun , emin – 13

7. Amasya merkezden ben ali. Merhabalar sayfa inanılmaz dikkat çekici, linkedinde paylaştım 11-02-2021 17:11:36

8. Samsun merkezden ben mehmet. Selam herkese siten valla hoşuma gitti, saolun 11-02-2021 17:11:39

9. merhaba arkadaşlar paylaşımınız inanki çok iyi, facebookta paylaştım

10. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. merhaba arkadaşlar siteniz inanılmaz hayran edici, sosyal medyada paylaştım , Hasan – 266

11. Ağrı dan kimler var. Almanya’nın gaz ikilemi . Selam herkese sayfan cidden güzel, tebrikler , Emine – 380

12. selam arkadaşlar web sitesi vallaha mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

13. elif yılmaz Reply

Selamlar paylaşımın inanılmaz çok iyi, twitter da paylaştım

14. selam arkadaşlar paylaşım vallaha billaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

15. Bingöl merkezden ben Emine. selamun aleyküm web siten cidden güzel, facebookta paylaştım 11-02-2021 17:46:46

16. Adana dan kimler var. Almanya’nın gaz ikilemi . Selam web siteniz gerçekten güzel, sosyal medyada paylaştım , Emine – 281

17. Uşak dan kimler var. Almanya’nın gaz ikilemi . Slm siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , – 213

18. Bingöl merkezden ben Hasan. Selamlar sayfan inan ki iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 13-02-2021 00:21:02

19. Tokat merkezden ben Emine. Selam herkese sayfa valla dikkatimi çekti, sağolun 15-02-2021 06:49:02

20. selamun aleyküm sayfan süper ötesi çok iyi, şukuladım

21. Yalova merkezden ben banu. selamun aleyküm sayfa inanılmaz hoşuma gitti, teşekkürler 23-02-2021 07:08:05

22. Mardin merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm sayfanız süper ötesi hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 03-03-2021 21:09:25

23. Gürbüz Reply

Bursa dan kimler var. Almanya’nın gaz ikilemi . merhaba arkadaşlar paylaşımınız inan ki çok hoşuma gitti, face de paylaştım , Gürbüz – 89

24. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşım valla hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , ahmet – 278

25. Selam paylaşımın gerçekten dikkat çekici, sağolun

26. Şanlıurfa merkezden ben ziya. Selam herkese bu web sitesi cidden hoşuma gitti, şukuladım 15-03-2021 03:45:55

27. Gürbüz Reply

Merhaba web sitesi süper ötesi güzel, twitter da paylaştım

28. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. Selamlar paylaşımın yeminle hayran edici, sağolun , hatice – 433

29. Gürbüz Reply

Selamın aleyküm web siteniz vallaha billaha hayran bıraktı, teşekkürler

30. Selamlar paylaşım vallaha iyi, teraziye tıkladım

31. Ardahan merkezden ben Emine. selamun aleyküm sayfan harbiden hoşuma gitti, teraziye tıkladım 06-05-2021 22:32:08

32. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. Merhaba herkese bu web sitesi cidden çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım , ali – 124

33. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımın inan ki ilgi uyandırıcı, tebrikler , hatice – 159

34. Kütahya merkezden ben ali. Selam paylaşım inanki çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 23-05-2021 22:38:13

35. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımınız süper ötesi iyi, şukuladım , doruk – 123

36. elif yılmaz Reply

Malatya merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm web siteniz yeminle ilgi uyandırıcı, teşekkürler 27-05-2021 02:01:53

37. Bu konu : ” Almanya’nın gaz ikilemi ” çok güzel. Merhaba herkese sayfan inanılmaz hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 279

38. Kayseri merkezden ben memo. Slm siteniz cidden hoşuma gitti, face de paylaştım 05-06-2021 18:17:58

39. Tekirdağ merkezden ben Aylin. merhaba arkadaşlar paylaşımın yeminle mükemmel, sosyal medyada paylaştım 09-06-2021 14:59:55

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link