ABD / Batı’nın Afrika’nın gelişmesine yardımcı olmak için onlarca yılı vardı, ancak asla rahatsız olmadıklarının gerçek nedeni, etrafta dolaşamamaları değil (savaşları her zaman gayet güzel geçmeyi başardılar) değil, tasarım gereğiydi. Afrika’yı fakir kılarak, Afrika’yı daha sonra madencilik yapabilecekleri ve malzeme elde edebilecekleri ucuz bir kaynak olarak kurtarıyorlardı … Çin ile açılarak, amaç Amerika’nın ucuz işgücü havuzu haline gelmekti … bu yüzden Afrika’dan düşük maliyetli kaynaklar, Çin’den gelen ucuz işgücü ile birleştiğinde, ABD şirketlerinin bir haydut gibi çıkması ve daha sonra bu ürünleri dünyanın geri kalanına yüksek kar marjlarıyla satması ve aynı zamanda geri dönüp petrodolar üzerinde niceliksel gevşeme yaparak herkesi bir kez daha vergilendirmesi anlamına geliyor. ABD dolarını kullanma ayrıcalığı için işlem … bu düzenleme sonsuza kadar sürecek ve “tarihin sonu” idi …

Ta ki olmadı ve sonra değildi …

Çin’in artık sadece orta gelirle yetinmeyeceğine ve Çin’in teknoloji merdivenini tırmanmak ve değer zincirinde yukarı çıkmak istediğine güvenmiyorlardı … Afrika yaşam standartlarını geliştirir ve yükseltir, böylece ABD’nin Afrika’yı ucuz kaynak havuzu olarak koruma planlarını bozar … bu yüzden şimdi hem ucuz kaynak havuzunu hem de ucuz işgücünü kaybetmek ve Çin’in doğrudan rekabet edeceği işleri daha da kötüleştirmek üzereydiler. ABD dünya sahnesinde ve geleneksel olarak kesinlikle ABD egemenliği ve ABD hegemonyası olan şeyi yiyip bitirdi …

Bir düşünce deneyi olarak, Amerika’nın Z Planının ne olacağını, nihayetinde oyun, tabiri caizse oynamaya çalıştım. Hala tüm yongaların ve tüm yarı iletken ekipmanların ve tedarik zincirlerinin tüm Çin’e tamamen yasaklanacağını düşünüyorum, temelde yönetim kurulu genelinde% 100 ambargo … Bunun birçok sonucu olacak, biri için anında anlamına gelecektir. Özellikle Batı’ya ihracatla ilgili olduğu için, neredeyse tüm Çin imalat ve tedarik zincirini bir gecede kesintiye uğratacak ve durma noktasına getirecektir. Bu günlerde bilgisayar çipi olmadan herhangi bir ürün üretemezsiniz ve bugünlerde neredeyse tüm ürünlerin içinde bir çip var ya da daha fazlası var …. Yalnızca bu tek eylemle, sıkı bir şekilde uygulanabildiği takdirde, Amerika Çin ekonomisini öğütebilecek durma noktasına geldi … Çin’i SWIFT’ten kovmaktan çok daha fazlası. ABD doları için geçici çözümler var, para sadece sosyal bir yapıdır, ancak 21. yüzyılda bilgisayar çiplerinin eksikliğinin geçici bir çözümü yoktur, ya çipleri üretebilir ya da yapamazsınız. Orta yol yok. Çin hiçbir şey yapamayacak, kesinlikle Batı’nın ihtiyacı olan hiçbir şeyi yapamayacak. Örneğin, Apple kapanmaya zorlanacak, Telsa’nın kapanması, Dell’in kapatılması, Lenovo’nun kapatılması, Çin’deki neredeyse tüm şirketler durma noktasına gelecek … Bu tek eylem, yalnızca ABD’yi değil, aslında tüm dünyanın büyük bir bölümünü zorla yapmaya zorlar. Çin ile tam ayrışma …

Bu şüphesiz tüm küresel ekonomide ciddi bir bozulmaya neden olacaktır. Bu bir soru değil. Ancak, ABD hegemonyasının hayatta kalması söz konusu olduğunda, Çin’in tamamen aşağı inmesini ve bir daha asla geri gelmemesini sağlamak için Amerika’nın uygulamak istediği bedelin bu olduğuna inanıyorum …

Yürütme konusunda oldukça kolaydır … Intel, AMD, Nvidia, QualComm, vb. Bunların hepsi gerçek Amerikan şirketleri. Amerika bunlar üzerinde tam kontrole sahip ve tam uyum için bir EO yeterli, bu şirketlerin başka seçeneği yok. Hollandalı / hollanda ve ASML vb. Ve Cymer bir ABD şirketidir, bu nedenle ASML, Lenovo’nun bir sistem entegratörü olduğu gibi, ASLM’nin, Çin’e yardım etmek isteseler bile, istemedikleri bir seçeneğe sahip olmadıkları gibi, birleşik bir şirkettir.

Samsung’un çoğunluğu ABD’ye ait, ayrıca ABD’nin Kore ve Japonya’da askeri üsleri var ve Çin’i çevreleyen ilk adada bir füze savunma sistemi inşa ediyor …

Mesele şu ki, geçmişte ABD, petrodolar düzenlemesini sürdürmek için dünyanın petrolü rehin almak için askeri gücünü kullandı (OPEC’in “koruması”), kuyu yarı iletkenleri / çipleri bu 21. yüzyılda ve 4. sanayi devrimi çipsiz olmak petrolsüz olmak kadar kötüdür … ve Amerika bu teknolojiye yönelik yaptırım gücünü ve kritik engelleri kontrol etmektedir. Açıkçası, ABD, birlikte oynamayan herhangi bir ülkeyi işgal etmek / saldırmak / devirmek için askeri gücünden yararlanacak … Çin ile tüm ticareti durdurmaya zorlamak için dünyadaki her 150’den fazla ülkeyi dolaşmak zorunda değil. , tek yapması gereken Çin’i üst düzey yarı iletkenlerden / yongalardan tamamen kesmek ve bu olmadan dünyanın Çin’in ötesine ve diğer alternatiflere bakmaktan başka seçeneği olmayacak … tıpkı TSMC’nin Huawei’yi kesmesi gibi insanların başka seçeneği olmadığı Apple ve Samsung telefonlarını şimdi satın almak … aynı şekilde, ABD’nin Çin’i çipten kesmesi, doğal bir sonuç olarak, ABD’nin tüm ülkeleri Çin ile tüm ticareti durdurmaya zorlaması gibi aynı etkiye sahip olacaktır .. tek fark, bu daha cerrahi ve asimetrik, yarı iletken fabrikasyon yeteneklerine sahip yalnızca bir avuç ülke ve şirket var, bu nedenle ABD yalnızca bu ülkelerin ve bu şirketlerin uygulanmasına odaklanmak zorunda, bu da işi çok daha kolay ve çok daha yapılabilir hale getiriyor …

Bu, Amerika’nın Çin’i sona erdirmek için en iyi şansı, tüm senaryolar içinde bu en stratejik, en asimetrik görünüyor ve en başarılı görünen strateji. Bu yüzden ABD’nin bunu en fazla bir veya iki yıl içinde yapacağına inanıyorum.

Author

12 Comments

1. Bu konu : ” Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin ” çok güzel. Selam web siteniz cidden mükemmel, teşekkürler , hatice – 337

2. Bolu dan kimler var. Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin . selamun aleyküm siteniz süper ötesi güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , hatice – 277

3. Ordu dan kimler var. Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin . Merhaba sayfan inan ki çok güzel, tebrikler , ahmet – 16

4. Kütahya merkezden ben doruk. Mrb sayfa yeminle iyi, saolun 06-03-2021 02:08:44

5. Ağrı dan kimler var. Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin . Selam herkese sayfa gerçekten hayran edici, sosyal medyada paylaştım , ahmet – 53

6. Trabzon dan kimler var. Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin . selamun aleyküm bu web sitesi ciddiyim hayran edici, twitter da paylaştım , banu – 6

7. Bayburt merkezden ben banu. selamun aleyküm paylaşımınız yeminle hayran bıraktı, face de paylaştım 14-03-2021 00:45:52

8. Aksaray dan kimler var. Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin . Selam herkese sayfan vallaha hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , emin – 235

9. Tokat merkezden ben hatice. Selam herkese sayfan inan ki iyi, tebrikler 25-03-2021 17:50:12

10. Bu konu : ” Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin ” çok güzel. Mrb sayfa harbiden dikkat çekici, face de paylaştım , Hasan – 157

11. Karaman dan kimler var. Amerika’nın Z Planı Çin’i Bitirmek İçin . Selam sayfanız vallaha billaha güzel, teraziye tıkladım , Gürbüz – 132

12. selam arkadaşlar sayfa inan ki hoşuma gitti, facebookta paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link