Günümüz demokrasisinin temel işlevinin üç bileşeni vardır: halk, politikacılar ve medya – ve her biri birbirinden ayrılamaz, ancak ortadan kaldırılamaz.

Halk, ulusun ruhudur, günlük yaşamlarının bir parçası olarak malzeme ve zenginlik üreten kişilerdir. Bunlar dükkân sahipleri, çiftçiler, işçiler, toprak sahipleri vb. Onlar, tıpkı günlük yaşamlarının bir parçası olarak toplumu ayakta tutmak için çalışanlardır. Ancak, birbirleriyle etkileşim kurmak için kurallara ve bir yapıya, hastaneler ve itfaiyeler gibi ortak hizmetleri kimin neye ve nasıl finanse edeceğine ve destekleyeceğine dair komşularıyla anlaşma standartlarına ihtiyaçları var. Bu görev, daha büyük uluslarda, her bir üyenin hayatlarının bir kısmını sürekli olarak bu anlaşmaların ve yapıların hazırlanmasına ve uygulanmasına katkıda bulunarak harcaması için çok hantaldır, bu yüzden politikacıları atarlar. Politikacılar temsil ettikleri kişileri dinler ve sistemin kural ve yasalarını anlayarak işlerin sorunsuz yürümesini ve temsil edilen tüm insanların mümkün olan en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacak şekilde eğitilirler. Bu genellikle karmaşık bir iştir, nasıl yapılacağını öğrenmek yıllarını alır ve onların ihtiyaçlarını ve taleplerini anlamak için temsil ettikleri insanları dinlemek için sayısız saatler ayırmalarını gerektirir. Ancak çoğu zaman meseleleri anlamak fazlasıyla karmaşık olabilir ve politikacılar güçlerini özel grupları veya yalnızca kendilerini desteklemek için seçebilirler. İnsanların günlük hayatlarını takip etmeleri gerekiyor ve her zaman politikacıların ihtiyaçlarını en iyi temsil eden politikacıları atamalarını sağlamak için yaptıkları her şeyi izleyerek zaman harcamazlar veya seçtikleri politikacıların ellerinden gelenin en iyisini yaptığını tam olarak anlamazlar. koşullarla ilgili ihtiyaçlarını karşılayabilir ve bu nedenle medya bu rol için devreye girer.

Medya, neler olup bittiğini daha iyi anlamak için herkesle konuşma rolünü üstlenir: insanların neye ihtiyaç duyduğu ve ne istediği, politikacıların bu beklentileri karşılamak için ne yaptıkları ve politikacıların eylemlerinin ne kadar başarılı olduğu ve insanların nasıl olduğu. bundan etkilenir. Daha sonra bildikleri ve öğrendikleri her şeyi pekiştirmek için zaman ayırırlar ve hem halkın hem de politikacıların iyi kararlar verecek kadar bilgi sahibi olmaları için neler olduğuna dair resmi raporlar yayınlarlar. Görevleri, olup bitenler hakkında basitleştirilmiş açıklamalar yapmaktır, böylece her insan, günün küçük bir bölümünü, çelişkili ve yanlış bilgilerle yıkanmadan dinlemeye ve bilgilendirilmeye ayırabilir. Bunu, insanların kendilerini en iyi temsil edenleri atayabilmeleri için politikacılar hakkında yeterince iyi bir anlayış kazanmaları beklentisiyle yaparlar ve böylece diğer kısıtlamalar, ihtiyaçlarının karşılanmasının zor olduğu anlamına geliyorsa, gerçekliğin sınırlarını anlarlar. Medya aynı zamanda politikacıları halkın ihtiyaç ve taleplerinin neler olduğu konusunda bilgilendirme rolünü de üstlenir, böylece bu seçimleri yapacak diğer politikacıların yerini almak yerine daha iyi seçimler yapabilirler.

Teoride bu basit bir sistemdir. Medya kamuoyunu ve politikacıları bilgilendirir, halk politikacılarını seçer ve politikacılar halkın iradesini yürürlüğe koyar. Basit bir sistem, ancak kontrol edilmezse oldukça kritik bir kusuru var. Üç sorun vardır: medya insanlara sadece duymak istediklerini söylemeyi seçebilir, politikacılar insanların çıkarlarını yürekten düşünmeyebilir ve insanlar tam olarak anlamadıkları şeyler hakkında güçlü fikirlere sahip olmayı seçebilirler. Tarihsel olarak, konuştukları yerlere seyahat etmek ve neler olduğunu kendi gözleriyle görmek için zaman ayıracak eğitimli gazetecileri işe alan yalnızca birkaç medya kaynağı vardı. Bilgilerin doğru ve mümkün olduğunca doğru olduğunu kontrol eden ve sağlayan editörleri olacak ve insanların anlaması daha kolay olan ancak kime oy vereceklerini bilecek kadar bilgilendirilmiş bilgiler yayınlayacaklardı. Bu medya kaynakları birinci sınıf ve güvenilir olarak kabul edilir ve insanlar doğru olduğuna inandıkları için bilgilerine erişim için genellikle bir ücret talep edebilirler. Modern dünya böyle değil.

Hemen hemen herkes bir haber şirketi kurabilir veya kendi başına makaleler yazabilir ve bunları gerçekmiş gibi gösterebilir. Hikaye tam olarak anlaşılmadan önce, son dakika haberlerini olabildiğince hızlı yayınlamak için yüksek bir baskı var. Sadece bu değil, aynı zamanda seçilebilecek çok fazla haber kaynağı olduğu için insanlar kimi dinleyeceğini seçebilir ve seçebilir – kaynak güvenilir olmasa ve olayları doğru bir şekilde yansıtmayan büyüleyici hikayelerle büyülenebilse bile. Medya kaynakları genellikle gelir elde etmek için okuyucularının çıkarlarına dayandığından, her ikisi de bir hikayeyi anlamak ve doğrulamak için daha az zaman harcamak zorunda kalırlar VE genellikle hikayelerini daha ilginç hale getirmek için “döndürmek” zorunda kalırlar – genellikle sıkıcı ve popüler olmayanları atlarlar. ayrıntılar ve ilginç ancak son derece şüpheli ayrıntıları vurgulama.

Zamanla, seçici baskılar, olayların bu şekilde yorumlanmasına açık olan sosyal grupları hedefledikçe, yayınlanan bilgilerin giderek daha tek taraflı hale gelmesine neden olabilir; öyle ki, bu raporları okuyan insanlar, olayların gerçekliğini ciddi şekilde çarpıtmış bir anlayışa sahip olurlar. ne oluyor – çoğu zaman, bu bilgiler daha nesnel ve doğru olsa bile, çelişkili bilgilere sahip haber kaynaklarına tamamen karşı çıkıyorlar. Bu, insanların inandığı yerleşik anlatı ile çeliştiği takdirde – ne kadar önemli olursa olsun – artık nesnel bilgileri yayınlayamayacakları için ilgili yeni kaynaklar üzerinde artan baskıyı arttırır.

Bu da bizi politikacılara getiriyor. Politikacıların halk tarafından atanması amaçlandığından, seçilen politikacılar, halkın inandığı anlatıyı temsil ettikleri için seçilir – halkın ne istediği ve ihtiyacı olduğu göz ardı edilir. Bazen bundan kendi çıkarlarını destekleyen kararlar almak için yararlanabilirler veya gelecekteki seçimler için ek destek elde etmek için bu anlatıya tam olarak uyan kararları kasıtlı olarak alabilirler. Bu kararların mutlaka insanlara fayda sağlaması gerekmez ve bu sonuçlar anlatıya uymuyorsa, kötü kararların sonuçlarından yalıtılabilirler. Sonuçlar hem medya hem de insanlar tarafından göz ardı edilebilir veya bastırılabilir veya onlarla çelişen ve onları reddeden bilgilerle örtbas edilebilir. Zamanla bu, politikacıların insanların gerçek ihtiyaç ve isteklerinin ne olduğundan giderek daha fazla etkilenmesine yol açabilir – özellikle sonuçlar anlatıyı yansıtan yeni bir şekilde yeniden yorumlanabilirse.

Anlatı, zamanla, kimsenin ilk başta tanımadığı şekillerde giderek daha fazla kendine atıfta bulunabilir. Medya, anlatıyı popüler olduğu ve insanların dinlemek istediği için değil, medyanın kendisi anlatının gerçek olduğuna inandığı ve gördükleri ve duydukları her şeyi bu anlatıya göre yorumladığı için pekiştiriyor olabilir. Doğru bilgiyi reddetmek istedikleri için değil, bilginin yalan olduğu söylenip artık gerçek olarak kabul edemeyecekleri kadar uzun zaman harcadıkları için reddetmeyi seçiyorlar. Anlatı, insanların çelişkili bilgilere karşı o kadar isteksiz oldukları ve içgüdüsel düzeyde gerçekten korktukları ve kabul etmeyi reddettikleri noktaya kadar giderek güç kazanabilir. Bu, insanların o anlatıya inanmayan veya anlatı ile çelişen nesnel bilgileri açıklamaya çalışan herkese aktif olarak düşman olmalarına yol açabilir. İnsanlar sadece anlatıya aykırı olan her şeye düşman olmakla kalmaz, aynı zamanda anlatıya bağlı herhangi bir şeye dahil olan herkes ona uymaya zorlanabilir. Objektif bilgilere farkındalık yaratmaya çalışan insanlar düşman olarak damgalanabilir ve tacize uğrayabilir veya sessizlikle tehdit edilebilir, anlatıyla çelişen tartışılmaz kanıtlara tanık olan insanlar onu tamamen reddeder ve insanlar anlatıyı uygulamak için harekete geçebilir – sonuçları tamamen göz ardı ederek bunu yapmaktan. Anlatı yeterince güçlenirse, onunla savaşmak ya da onunla çelişmek neredeyse imkansız hale gelebilir – oyunun sonunda anlatıyı destekleyen sistem, söz konusu anlatının sonuçları altında çöker.

Ve bu beni korkutuyor.

89 Comments

1. Gümüşhane dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamın aleyküm sayfan cidden çok iyi, saolun , emin – 366

2. Selam herkese web siteniz yeminle hayran edici, tebrikler

3. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selam herkese sayfanız valla çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım , memo – 460

4. Samsun dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selam herkese paylaşımınız inanki hayran edici, facebookta paylaştım , ali – 119

5. İstanbul dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . merhaba arkadaşlar siten inan ki çok güzel, twitter da paylaştım , ziya – 105

6. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Mrb bu web sitesi harbiden iyi, face de paylaştım , – 12

7. Burdur merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar paylaşım inan ki iyi, face de paylaştım 17-07-2021 04:32:05

8. Merhaba herkese bu web sitesi inanılmaz hayran edici, teşekkürler

9. Ankara merkezden ben mehmet. selamun aleyküm siteniz gerçekten çok iyi, saolun 17-07-2021 04:36:51

10. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfanız vallaha billaha hayran bıraktı, twitter da paylaştım , doruk – 449

11. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfanız vallaha çok hoşuma gitti, sağolun , ali – 10

12. Bolu merkezden ben memo. Selamın aleyküm web sitesi vallaha iyi, teşekkürler 17-07-2021 04:42:25

13. selam arkadaşlar sayfa yeminle hoşuma gitti, tebrikler

14. Bursa merkezden ben ali. Selam herkese paylaşımınız vallaha dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 17-07-2021 04:45:32

15. elif yılmaz Reply

Aydın dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamın aleyküm paylaşımın vallaha billaha hayran bıraktı, şukuladım , elif yılmaz – 312

16. Erzurum merkezden ben Aylin. selam arkadaşlar siteniz cidden hayran bıraktı, teşekkürler 17-07-2021 04:50:45

17. elif yılmaz Reply

selamun aleyküm bu web sitesi yeminle hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

18. merhaba arkadaşlar paylaşım valla çok güzel, face de paylaştım

19. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Merhabalar web sitesi cidden ilgi uyandırıcı, sağolun , Emine – 153

20. selamun aleyküm sayfanız inan ki dikkat çekici, facebookta paylaştım

21. Konya merkezden ben ziya. Selamlar sayfa yeminle hayran bıraktı, teşekkürler 17-07-2021 05:05:41

22. Konya merkezden ben doruk. Selam paylaşımınız vallaha billaha çok hoşuma gitti, tebrikler 17-07-2021 05:06:17

23. Karaman dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Merhabalar paylaşımınız inanılmaz hayran bıraktı, teşekkürler , ali – 141

24. Afyon merkezden ben hatice. Selamın aleyküm paylaşımınız süper ötesi çok güzel, sosyal medyada paylaştım 17-07-2021 05:13:41

25. Selam herkese sayfan inan ki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

26. Merhaba paylaşım vallaha dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

27. Zonguldak dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selam herkese web siten valla hayran bıraktı, tebrikler , banu – 68

28. Kırklareli dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamın aleyküm web sitesi harbiden hayran bıraktı, face de paylaştım , gaye – 57

29. elif yılmaz Reply

Selamın aleyküm sayfanız inan ki çok iyi, face de paylaştım

30. İstanbul dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Merhabalar sayfanız vallaha billaha iyi, saolun , ziya – 216

31. Selam herkese siteniz inanki hoşuma gitti, face de paylaştım

32. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selam herkese sayfa harbiden ilgi uyandırıcı, teşekkürler , ziya – 193

33. Osmaniye dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selam paylaşımın vallaha billaha mükemmel, şukuladım , ziya – 397

34. Sakarya dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Slm sayfan gerçekten güzel, twitter da paylaştım , ali – 227

35. Zonguldak dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamlar web sitesi inanki ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım , emin – 126

36. Muş dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamın aleyküm sayfa inanılmaz çok güzel, tebrikler , Emine – 246

37. Gürbüz Reply

Edirne merkezden ben Gürbüz. Mrb web sitesi gerçekten çok hoşuma gitti, teşekkürler 17-07-2021 05:42:53

38. Elazığ dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . selam arkadaşlar web siteniz inanki güzel, tebrikler , hatice – 25

39. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. selamun aleyküm web siteniz inan ki mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 149

40. Balıkesir merkezden ben Emine. Merhabalar bu web sitesi vallaha billaha çok hoşuma gitti, tebrikler 17-07-2021 05:47:17

41. elif yılmaz Reply

Isparta dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . selamun aleyküm sayfan inan ki hayran edici, facebookta paylaştım , elif yılmaz – 96

42. Amasya merkezden ben memo. selamun aleyküm paylaşımın inan ki hayran bıraktı, saolun 17-07-2021 05:49:51

43. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımınız inan ki dikkat çekici, twitter da paylaştım , ali – 452

44. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selamlar siteniz inan ki hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum , doruk – 435

45. Diyarbakır dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Merhaba herkese bu web sitesi inan ki çok hoşuma gitti, şukuladım , Hasan – 247

46. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. merhaba arkadaşlar siten vallaha billaha güzel, face de paylaştım , Emine – 189

47. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfanız inanki çok iyi, şukuladım , Hasan – 7

48. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. selam arkadaşlar web sitesi inanılmaz iyi, facebookta paylaştım , Aylin – 321

49. selamun aleyküm web siten inan ki ilgi uyandırıcı, saolun

50. Mrb paylaşımın ciddiyim hayran bıraktı, twitter da paylaştım

51. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Merhaba siten inanılmaz çok güzel, sağolun , elif yılmaz – 214

52. Adana merkezden ben ali. Selam sayfan gerçekten hayran bıraktı, sağolun 17-07-2021 06:03:14

53. Şanlıurfa merkezden ben . Selamlar paylaşımın vallaha billaha hayran bıraktı, tebrikler 17-07-2021 06:03:30

54. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selamlar web siten inanılmaz dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , – 460

55. Bayburt dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Mrb web siteniz valla çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , doruk – 34

56. Iğdır dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . selamun aleyküm web siten ciddiyim dikkatimi çekti, şukuladım , doruk – 185

57. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Merhaba web siteniz cidden hoşuma gitti, facebookta paylaştım , ali – 158

58. Diyarbakır merkezden ben . Selam herkese bu web sitesi vallaha billaha dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 17-07-2021 06:19:55

59. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşımın ciddiyim güzel, şukuladım , ali – 185

60. Artvin merkezden ben mehmet. Selamlar siteniz ciddiyim hayran edici, sosyal medyada paylaştım 17-07-2021 09:07:41

61. Manisa dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . selamun aleyküm sayfan vallaha billaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , mehmet – 247

62. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Mrb web siten ciddiyim dikkat çekici, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 229

63. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selam herkese sayfan vallaha billaha hayran edici, twitter da paylaştım , ali – 304

64. Aksaray dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Mrb paylaşımın vallaha dikkat çekici, facebookta paylaştım , hatice – 13

65. Nevşehir merkezden ben ali. Merhabalar bu web sitesi vallaha billaha çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 21-07-2021 10:19:31

66. Kars dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamlar sayfan yeminle hoşuma gitti, şukuladım , emin – 113

67. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Mrb siteniz vallaha dikkatimi çekti, şukuladım , ahmet – 18

68. Kahramanmaraş dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamlar sayfanız inan ki çok güzel, şukuladım , banu – 407

69. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selam web siteniz süper ötesi çok güzel, saolun , elif yılmaz – 351

70. Adana dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Slm web siten valla ilgi uyandırıcı, sağolun , ziya – 271

71. Kahramanmaraş dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . selam arkadaşlar paylaşım inanki hayran edici, sosyal medyada paylaştım , memo – 487

72. Ankara dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamlar sayfanız valla hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , ziya – 445

73. Slm paylaşımın gerçekten iyi, twitter da paylaştım

74. elif yılmaz Reply

Bayburt dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Slm web siten inanılmaz çok iyi, sosyal medyada paylaştım , elif yılmaz – 293

75. Samsun dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamlar paylaşımın inan ki güzel, tebrikler , banu – 190

76. İzmir dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Selamlar siten valla ilgi uyandırıcı, saolun , Emine – 313

77. Tekirdağ merkezden ben ali. selam arkadaşlar siten ciddiyim çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 14-08-2021 03:30:00

78. Tunceli merkezden ben hatice. Selam paylaşımınız vallaha hayran edici, teraziye tıkladım 16-08-2021 16:33:12

79. Kahramanmaraş dan kimler var. Anlatı Geri Bildirim Döngüsü . Mrb web siteniz gerçekten hoşuma gitti, teşekkürler , emin – 390

80. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Merhaba sayfanız inanılmaz hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , Emine – 195

81. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımın gerçekten hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , ali – 469

82. merhaba arkadaşlar paylaşımın yeminle hayran edici, twitter da paylaştım

83. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Mrb paylaşım inan ki mükemmel, sağolun , – 398

84. Bu konu : ” Anlatı Geri Bildirim Döngüsü ” çok güzel. Selamlar sayfa süper ötesi çok iyi, face de paylaştım , memo – 274

85. Tunceli merkezden ben banu. Mrb paylaşım cidden güzel, sağolun 05-09-2021 00:10:53

86. Yozgat merkezden ben memo. selam arkadaşlar siten vallaha billaha iyi, facebookta paylaştım 05-09-2021 18:43:08

87. Tunceli merkezden ben hatice. Merhabalar sayfa yeminle ilgi uyandırıcı, tebrikler 24-09-2021 14:43:00

Write A Comment