Merhaba, bir zamanlar r/komplo üzerine yazacağımı hiç düşünmezdim ama işte buradayız.

Kişisel bir hikaye paylaşmak istiyorum: 90’lı yıllarda bir arkadaşının ailesi ilk kişisel bilgisayarlarını satın aldı. O zamanlar bir yenilik olarak görülüyordu ve ben “geek” olduğum için doğal olarak benden kurmalarına yardım etmemi istediler.

Her şey kurulduktan sonra hızlı bir tartışma yaptık ve s*k* f*** onlar derin komplo işlerine daldılar. Buna inanan biriyle ilk karşılaşmamdı. Bana tuhaf tuhaf sorular sormaya başladılar. Sanki hükümetin makinenin önünde söylediklerini dinlemesi mümkün olsaydı ya da dosyalarına ve metin işlemcisinde yazılanlara erişebilseydi.

Şimdi aptal bir gençtim ve onların biraz “*****” olması gerektiğini düşündüğümü ve güldüğümü hatırlıyorum. Endişelerini reddettim, nasıl çalıştığını açıklamaya çalıştım ama boşuna. Sizi manipüle eden TV’nin tavşan deliğinden aşağı indi, aya iniş ve kimya parkurları (bunları hatırlayanlar :P). Eve dönüp meraktan internete girdim ve OMG, ekin çemberleri, garip uzaylı komploları ve diğer şeyler gibi çok güzel, çılgın şeyler buldum. Her şeyden çok eğlenceliydi.

O zamandan beri her zaman esas olarak eğlence için komploları okumaya devam ettim, kıyıdan kıyıya gece şovunu ya da Alex Jones’un rastgele şeyler hakkında kiralamasını dinledim. Televizyonun zihninizi nasıl buğulandırdığından bahsettiğini hatırlıyorum ve onu bir kez gördüğünüzde özgür olabilirsiniz. Ne zaman bu komploları okusam, insanlar bu tuhaf şeylere nasıl inanabilir diye düşünüyordum. Hiçbir anlamı yok. Bu yakın zamana kadar devam etti. Ancak yavaş yavaş etrafımda dünya değişiyordu.

İlk önce, gerçek komplo teorisi web sitelerini aramanın ne kadar zorlaştığını fark etmeye başladım. Eskiden el yapımı bloglar ve forumlar olan şeyleri artık Google’da bulmak neredeyse imkansız hale geldi veya Facebook gibi duvarlarla çevrili bahçelere taşındı. İşte o zaman sessiz bir sansür kampanyası yürütüldüğünü fark ettim. Kimse umursamadı, bunlar uçuk fikirler ama kömür madenindeki bir kanarya gibi bunu sansürlemeye başlarsak, sırada ne var? İnternet gitgide daha temiz hale geldi, başlangıçta onu şaşırtıcı kılan şeylerden yoksun kaldı.

2020’nin başlarında, Çin’deki pandemi ile ilgili endişelerimi, karantinaya alınmaya başladıktan ve şehrin ortasında koronavirüse adanmış af*** * viroloji araştırma laboratuvarı olduğu gerçeğini paylaşmaya başladığımda hızlı ileri sardım. çılgın komplo koz destekçisi kategorisine yerleştirildi. Acı bir dönüşle, gülen ben ve tüm o çılgın insanlar sonunda onlara katıldım.

Bugün artık gülmüyorum, bu çılgın komploların çoğu artık komplo bile değil:

• Bilgisayarda yazdığınız/yaptığınız her şey kaydedilebilir ve kaydedilecektir.

• Hemen hemen tüm uygulamalar verileri kaydedecek ve analiz edilmek üzere rastgele bir buluta gönderecektir.

• İnsan deneyiminiz, duygunuz, bir sonraki adımda ne yapacağınızı tahmin etmeye çalışan ve size daha fazla şey satmaya çalışan davranışsal algoritma tarafından sürekli olarak izlenir.

• Sağlığınız ve en özel bilgilerinizin bir kısmı sanki başka bir metaymış gibi satılıyor.

• Tüm büyük internet platformlarında 0 gizlilik beklentiniz var. Hemen hemen hepsi ABD merkezlidir (gizlilik konusunda kendi sorunları olan Çin hariç).

• Ana akım medya neredeyse her gün yalan söylüyor. Artık gerçek anlamda soruşturma gazeteciliği yapılmamaktadır.

• Evet Alex Jones haklıydı (bunu yazdığıma inanamıyorum). Televizyon seni aptal yapar.

• Bu özellikle pandemi sırasında barizdi ve bir kez gördüğünüzde her şeyin ne kadar berbat olduğunu anladınız.

Son zamanlarda COVID aşısı hakkında bazı endişelerimi dile getirdikten sonra (btw çılgın olan diğer aşıların çoğu için pro vax’ım ve hatta seyahatlerim nedeniyle bazı olağandışı aşılarım var), şimdi Antivaxxer kategorisine girdim.

Kısacası, bir buçuk yıldan biraz fazla bir süre içinde şöyle etiketlendim:

• Trump destekçisi (Çünkü Wuhan laboratuvarı hakkında tam bir soruşturma başlatmayı destekledim).

• Irkçı (CRT’yi desteklemiyorum ve bunun için işimde biraz başım belaya girdi).

• Doomsday Prepper (Çünkü karantina durumunda yiyecek aldım)

• Antivax (Sadece bahsetmişken, yan etkiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmadan daha genç yetişkin ergenleri ve çocukları aşılamamalıyız).

Etrafınızdaki dünyanın bu kadar kolay değişmesi ve kendinizi bir anda çitin diğer tarafında bulmanız çok korkutucu. Ayrıca insanların ne kadar kolay manipüle edildiğine de şaşırdım, bu gerçekten zihnimi açtı, insanlar totaliter hükümete karşı direnişin bir parçası olacaklarını düşünmeyi seviyorlar, ancak gerçekte büyük olasılıkla onu destekleyecekler.

İnsanların zorunlu deneysel aşıları desteklemesi pek çok düzeyde çok yanlış ve dürüst olmak gerekirse gelecek beni korkutuyor.

55 Comments

1. Osmaniye dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selam sayfanız ciddiyim hayran edici, şukuladım , – 53

2. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Merhaba herkese web siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, sağolun , gaye – 41

3. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Merhaba herkese siteniz cidden dikkat çekici, teşekkürler , ali – 314

4. Antalya dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selam sayfa vallaha billaha dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım , emin – 149

5. Selamın aleyküm sayfan cidden hayran edici, teşekkürler

6. merhaba arkadaşlar web siten inan ki dikkat çekici, linkedinde paylaştım

7. Ardahan dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . merhaba arkadaşlar web siteniz inanki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum , ahmet – 114

8. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımınız cidden çok iyi, sosyal medyada paylaştım , memo – 148

9. Karaman merkezden ben ziya. merhaba arkadaşlar paylaşım yeminle iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 16-07-2021 13:51:56

10. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Selam herkese paylaşımınız yeminle dikkatimi çekti, teraziye tıkladım , ali – 497

11. Selam herkese siten gerçekten iyi, sosyal medyada paylaştım

12. Zonguldak dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . selam arkadaşlar paylaşımınız inanılmaz hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , – 209

13. Tokat dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selamın aleyküm web siten yeminle iyi, face de paylaştım , Aylin – 434

14. Kayseri dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selamlar paylaşım süper ötesi hoşuma gitti, face de paylaştım , ahmet – 425

15. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Slm siteniz inan ki çok hoşuma gitti, şukuladım , – 133

16. Bursa dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selamın aleyküm paylaşımınız inanılmaz çok güzel, sağolun , gaye – 239

17. Merhaba bu web sitesi inan ki hayran bıraktı, face de paylaştım

18. Bolu merkezden ben ali. Selamın aleyküm paylaşımınız inanki çok güzel, teşekkürler 17-07-2021 22:37:22

19. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Mrb sayfanız ciddiyim hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , doruk – 455

20. Ardahan dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selam paylaşım valla çok iyi, teşekkürler , ali – 392

21. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfan gerçekten ilgi uyandırıcı, tebrikler , banu – 280

22. Samsun dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Merhaba web sitesi harbiden hoşuma gitti, teşekkürler , emin – 371

23. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Merhaba paylaşım harbiden mükemmel, şukuladım , banu – 352

24. Van merkezden ben ahmet. Selam bu web sitesi valla dikkat çekici, sağolun 19-07-2021 19:46:11

25. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Merhaba herkese web siteniz vallaha mükemmel, sosyal medyada paylaştım , elif yılmaz – 309

26. elif yılmaz Reply

Aydın merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese sayfan vallaha billaha iyi, teraziye tıkladım 20-07-2021 13:21:15

27. Hakkari merkezden ben hatice. merhaba arkadaşlar paylaşım süper ötesi hayran bıraktı, teşekkürler 20-07-2021 13:21:30

28. Mersin dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . selamun aleyküm web siteniz inanki iyi, facebookta paylaştım , ahmet – 463

29. selamun aleyküm paylaşımın yeminle mükemmel, teşekkürler

30. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. Merhaba paylaşım vallaha iyi, şukuladım , doruk – 336

31. Balıkesir merkezden ben memo. Selamın aleyküm sayfan inanılmaz güzel, teraziye tıkladım 26-07-2021 22:58:33

32. Düzce dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selamın aleyküm paylaşımın yeminle iyi, tebrikler , mehmet – 174

33. Bingöl merkezden ben ali. Merhaba herkese sayfanız valla dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 28-07-2021 07:30:29

34. merhaba arkadaşlar sayfa gerçekten güzel, teşekkürler

35. Karabük dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . merhaba arkadaşlar sayfanız gerçekten mükemmel, şukuladım , memo – 337

36. Bu konu : ” Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web siteniz ciddiyim hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , memo – 259

37. Yozgat dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selam herkese paylaşımın inanki çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , banu – 53

38. Iğdır merkezden ben mehmet. Slm sayfa harbiden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 01-08-2021 07:55:24

39. Merhabalar paylaşımın ciddiyim çok iyi, şukuladım

40. Kayseri merkezden ben memo. Merhaba herkese siten harbiden iyi, sosyal medyada paylaştım 06-08-2021 19:36:51

41. Isparta merkezden ben emin. Selamlar siten gerçekten hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 08-08-2021 17:52:14

42. Mrb paylaşım inanki ilgi uyandırıcı, şukuladım

43. Hakkari merkezden ben Aylin. Merhaba herkese web sitesi valla mükemmel, sosyal medyada paylaştım 25-08-2021 00:30:39

44. Hakkari dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Merhabalar siteniz vallaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , emin – 380

45. Mardin merkezden ben Aylin. Merhaba herkese paylaşım vallaha billaha dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 26-08-2021 20:19:42

46. merhaba arkadaşlar web sitesi inanılmaz iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

47. Osmaniye dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selamlar web siten inanki mükemmel, sosyal medyada paylaştım , memo – 456

48. Malatya dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Mrb web siten vallaha billaha hayran bıraktı, teşekkürler , gaye – 84

49. Denizli merkezden ben Gürbüz. Selam paylaşım süper ötesi iyi, face de paylaştım 01-09-2021 15:19:05

50. elif yılmaz Reply

Kütahya dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . selamun aleyküm paylaşımın vallaha billaha ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , elif yılmaz – 411

51. Isparta dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Mrb sayfan vallaha billaha hayran edici, facebookta paylaştım , – 437

52. Bursa dan kimler var. Artık gülmüyorum (acı hapı nasıl aldım) . Selamlar bu web sitesi valla iyi, saolun , ali – 309

53. Antalya merkezden ben Hasan. Merhaba web siten inan ki çok güzel, tebrikler 05-09-2021 20:43:23

Write A Comment