Bazı insanlar, riskli olduğunu düşündükleri veya yeterince test edilmediğini düşündükleri için koronavirüs aşısını yaptırma konusunda ihtiyatlı davranıyorlar.

Bununla birlikte, insanların aşı olmamanın riskleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor, çünkü ölüm bir yana, koronavirüse yakalanmanın başka önemli riskleri de var ve ardından bu virüsün hayatınızın geri kalanında potansiyel olarak vücut organlarınızda yaşamasına izin vermek, kalıcı bir düşüş olarak. -seviye için için için yanan enfeksiyon.

Çok az insan, yakaladığınız virüslerin çoğunun vücudu asla tam olarak terk etmediğini fark eder. Çoğu, hayatınızın geri kalanında sağlığınızı kötü şekilde etkileyebilecekleri veya kronik hastalıkları tetikleyebilecekleri organlarınıza yapışır.

Akut enfeksiyon bittikten sonra bile, çoğu virüs vücudun kuytu köşelerinde, organlarınızda ve hücrelerinizde saklanmakta ustadır. Farkına varamayacağınız düşük seviyeli için için yanan enfeksiyonlar veya gizli enfeksiyonlar olarak kalabilirler. Ancak bu kalıcı gizli virüsler, yıllar sonra kötü kronik hastalıkları tetiklemekle bağlantılıdır.

Her kronik hastalık veya kanser için, o hastalığı tetiklemekle bağlantılı belirli virüsler (ve bazen bakteriler) vardır.

Bazen bu gizli virüslerin bir hastalığı tetiklemesi on veya iki yıl alabilir. Yani şu anda çarptığınız bir hastalığa 20 yıl önce yakaladığınız bir virüs neden olmuş olabilir.

Bir örnek, Epstein-Barr virüsüne (EBV) güçlü bir şekilde bağlı olan multipl sklerozdur. EBV virüsü, mononükleoza (glandüler ateş) neden olan virüstür. Çoğu insan, gençliğinde veya 20’li yaşlarındayken EBV’ye yakalanır.

Genellikle EBV’ye yakalandığınızda, yalnızca küçük semptomlara neden olur veya hiçbir semptom göstermez (asemptomatik), bu nedenle EBV’ye yakalandığınızda, sadece soğuk algınlığına yakalandığınızı düşünebilir veya hiç semptom göstermeyebilirsiniz. Ama bu virüs artık hayatınız boyunca yaşayacağı vücudunuza girdi.

EBV ne yazık ki bağışıklık sistemi hücrelerinde (kesin olarak B-hücrelerinde) uzun süre yaşar ve bağışıklık sisteminizi bozabilir, böylece on yıllar sonra MS gibi bir otoimmün hastalık geliştirebilirsiniz.

SARS-CoV-2 koronavirüsü muhtemelen vücutta uzun vadede de kalacaktır, çünkü çoğu virüs öyledir (bu aşamada olup olmadığını söylemek için yeterli veriye sahip olmasak da).

SARS-CoV-2 vücutta uzun süre kalırsa, bu koronavirüs pandemi sırasında ona yakalanan bazı kişilerde bazı kötü kronik hastalıkları tetikleyebilir; ancak bu hastalık yalnızca yıllar veya on yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Yani koronavirüse yakalanıp hayatta kaldığınızı düşünüyorsunuz, ancak birkaç yıl içinde sizi bazı kötü sürprizler bekliyor olabilir.

Bunun mümkün olmadığını mı düşünüyorsun? Dünya çapında yaklaşık 50 milyon kişinin ölümüne neden olan 1918 İspanyol gribi H1N1 salgınına bir bakın.

Birçok insan bu İspanyol gribi virüsüne yakalandı ve hayatta kaldı.

Ancak birkaç yıl sonra, 1918 gripten kurtulanların çoğu, insanları yaşayan heykellere dönüştüren ensefalit lethargica adı verilen daha önce bilinmeyen bir hastalığa yakalandıkları için kelimenin tam anlamıyla zombilere dönüştüler. Bu insanlar tamamen felçli değildi, ancak hareketleri inanılmaz derecede yavaşladı, bu yüzden zar zor hareket edebiliyorlardı. Hepsi hayatlarının geri kalanını donmuş, heykel gibi bir durumda geçirdiler.

Yaklaşık 1 milyon insan encephalitis lethargica ile yaşayan zombi heykellerine dönüştürüldü, ancak bu hastalığı ancak 1918 pandemisinden yıllar sonra geliştirdiler. Bazı durumlarda, bu hastalığın ortaya çıktığı 1930’larda, on yıldan fazla oldu. Yani 1918 İspanyol gribi virüsü, bu gripten kurtulanların bedenlerinde yaşayan saatli bir bomba gibiydi.

İnsanlar, koronavirüs aşılarının olası uzun vadeli etkileri konusunda endişeli; ancak görünen o ki çoğu insan, SARS-CoV-2 koronavirüsünün, onu yakalayan ve kazazededen kurtulduklarını düşünen insanlar için bazı kötü uzun vadeli sürprizlere sahip olabileceği gerçeğinden habersiz.

Koronavirüsün risklerinden biri de elbette ölüm. Koronavirüse yakalananların yaklaşık %0,5’i bundan ölecek. Bu her 200 kişiden 1’idir. Bildiğimiz gibi, yaşlıların ölme olasılığı gençlerden çok daha fazladır.

Bununla birlikte, genç insanlar, miyaljik ensefalomiyelit (ME) ile aynı görünen korkunç uzun vadeli bir hastalık olan koronavirüsü kaptıktan sonra uzun süreli COVID geliştirmekten bağışık değildir. ME’nin korkunç hastalığına ayrıca kronik yorgunluk sendromu denir.

ME neredeyse her zaman belirli viral enfeksiyonları yakaladıktan hemen sonra (veya hemen sonra) ortaya çıkar ve birçok araştırmacı ME’nin beyin gibi önemli organlarda uzun süreli düşük seviyeli bir enfeksiyondan kaynaklanabileceğine inanmaktadır. Her virüs ME’yi tetikleyemez, sadece belirli virüslerdir.

Bununla birlikte, koronavirüse yakalanan milyonlarca insan artık uzun COVID dedikleri kronik ME benzeri bir duruma sahip olduğundan, SARS-CoV-2 koronavirüsünün ME’yi tetikleyebileceği görülüyor, ancak muhtemelen uzun süreli COVID’nin uzun süreli olduğunu göreceğiz. benim. Uzun süreli COVID’nin resmi tıbbi adı, COVID-19’un (PASC) akut sonrası sekelidir.

Bazı durumlarda, bu uzun süreli COVID, onları gece gündüz yatağa bağlı tutacak kadar şiddetlidir. Hayatının geri kalanını yaşamanın yolu bu değil.

Kalp veya akciğer hasarını içeren başka uzun COVID türleri de vardır ve bunlara ayrıca uzun COVID adı verilir. Bu formların sonunda iyileşmesi mümkündür, ancak bekleyip görmemiz gerekecek.

Ancak ME tipi uzun süreli COVID en endişe verici olanıdır, çünkü ME genellikle insanları tüm yaşamları boyunca eve veya yatağa bağlı tutan yaşam boyu süren bir hastalıktır. Yalnızca Birleşik Krallık’ta zaten yaklaşık 1 milyon uzun süreli COVID vakası var. Bu makaleye bakın:

https://www.theguardian.com/society/2021/apr/01/long-covid-snapshot-poll-finds-million-people-symptoms-uk

Açık olmak gerekirse: koronavirüse yakalananlarda koronavirüsün birkaç yıl veya on yıllar içinde çökeltebileceği bazı kötü, zayıflatıcı kronik hastalıklardan bahsettiğimde, uzun süreli COVID’den bahsetmiyorum.

Uzun COVID, bazı insanlarda koronavirüsü yakaladıktan hemen sonra ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Ancak koronavirüsün yalnızca yıllar veya on yıllar sonra tetiklediği başka korkunç kronik hastalıklar da olabilir. Bahsettiğim gibi 1918 İspanyol gribi pandemisinin neden olduğu zombi hastalığı bazı durumlarda 1930’lara kadar bu gripten kurtulanlarda ortaya çıkmadı.

Dolayısıyla, koronavirüsün insanlık için bazı kötü sürprizleri varsa, bunlar yıllar veya on yıllar sonra ortaya çıkmayabilir.

Sonuç olarak, vücudunuzda ne kadar az virüs yaşarsanız, sağlığınız için o kadar iyidir.

Bu sadece koronavirüs için değil, tüm virüsler için geçerlidir, çünkü çoğu virüs hayatınızın geri kalanında vücudunuzda kalır. Bu nedenle, genel olarak aşılar iyi bir şeydir, ancak herhangi bir aşıdan çok küçük bir risk olabilir.

Elbette insanlar koronavirüs aşısını yaptırmak isteyip istemedikleri konusunda kendi rasyonel seçimlerini yapmalıdır, çünkü bazı küçük riskler olabilir.

Bununla birlikte, koronavirüsten aşı koruması almamanın riskleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız, çünkü bu riskler sadece bildiklerimizden önemlidir (ölüm veya uzun süreli COVID, koronavirüsün bilinen riskleridir).

Ayrıca, kendinizi koronavirüsten korumamanın bilinmeyen riskleri de vardır, çünkü onu yakalarsanız, bu virüs hayatınızın geri kalanında vücudunuzda yaşayabilir ve potansiyel olarak şu anda hakkında hiçbir şey bilmediğimiz kötü sağlık etkilerine neden olabilir.

Koronavirüse yakalanan insanların yarısı hiçbir belirti göstermiyor, bu yüzden kaptığınızı bile bilmiyor olabilirsiniz. Vücudunuza sessizce girebilir, ancak koronavirüs vücudunuzda saatli bomba olarak yaşayabilir ve birkaç yıl sonra gelecekteki hastalıkları tetikleyebilir.

Author

61 Comments

1. Gürbüz Reply

Muğla merkezden ben Gürbüz. Merhaba herkese web siteniz yeminle çok iyi, facebookta paylaştım 18-07-2021 21:53:26

2. Burdur dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Selamın aleyküm web siteniz gerçekten hoşuma gitti, teşekkürler , Emine – 157

3. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Merhaba web siteniz inanki ilgi uyandırıcı, tebrikler , gaye – 214

4. elif yılmaz Reply

Kocaeli merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar paylaşımınız inanılmaz güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 18-07-2021 21:56:44

5. Bolu dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Merhaba herkese web siteniz ciddiyim iyi, face de paylaştım , gaye – 100

6. elif yılmaz Reply

Düzce merkezden ben elif yılmaz. selam arkadaşlar paylaşım vallaha billaha hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 18-07-2021 21:57:21

7. Bitlis merkezden ben ali. Selam herkese bu web sitesi cidden çok güzel, teşekkürler 18-07-2021 21:57:21

8. Uşak dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Merhaba herkese siteniz ciddiyim iyi, sağolun , Hasan – 240

9. Merhaba herkese paylaşım süper ötesi çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım

10. Elazığ merkezden ben ahmet. Selam herkese paylaşım yeminle çok hoşuma gitti, şukuladım 18-07-2021 22:01:24

11. Bingöl dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . selamun aleyküm sayfan süper ötesi hoşuma gitti, teraziye tıkladım , mehmet – 137

12. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Merhaba herkese siteniz vallaha iyi, tebrikler , hatice – 373

13. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Mrb siten cidden hoşuma gitti, face de paylaştım , Gürbüz – 131

14. Şırnak dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Selam sayfa inan ki güzel, linkedinde paylaştım , memo – 203

15. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Selamın aleyküm web sitesi vallaha dikkat çekici, tebrikler , ali – 196

16. Trabzon dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Selamlar siten yeminle güzel, teraziye tıkladım , doruk – 135

17. selamun aleyküm sayfa valla çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

18. Bartın dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . selam arkadaşlar web siten inanılmaz ilgi uyandırıcı, şukuladım , mehmet – 38

19. Düzce dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . merhaba arkadaşlar web siten inan ki güzel, sosyal medyada paylaştım , Hasan – 287

20. Bayburt merkezden ben emin. merhaba arkadaşlar paylaşımınız vallaha billaha hayran bıraktı, saolun 18-07-2021 22:30:20

21. Mardin dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . selam arkadaşlar siten inanılmaz hayran edici, teraziye tıkladım , banu – 162

22. Karaman dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Merhaba herkese paylaşımın cidden ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım , ali – 199

23. Gürbüz Reply

Kayseri dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Selamlar web siten inanılmaz dikkat çekici, tebrikler , Gürbüz – 71

24. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Selamlar siten süper ötesi ilgi uyandırıcı, face de paylaştım , hatice – 434

25. merhaba arkadaşlar web siten yeminle hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum

26. Gürbüz Reply

Selamın aleyküm sayfanız gerçekten dikkat çekici, linkedinde paylaştım

27. Bitlis dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . merhaba arkadaşlar web siten vallaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , Emine – 383

28. Mardin merkezden ben memo. Selamın aleyküm sayfanız valla ilgi uyandırıcı, saolun 18-07-2021 22:50:51

29. Bitlis merkezden ben Aylin. merhaba arkadaşlar paylaşım valla hoşuma gitti, teşekkürler 18-07-2021 22:51:24

30. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Merhabalar web sitesi ciddiyim mükemmel, face de paylaştım , ahmet – 115

31. Edirne dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . selamun aleyküm sayfan valla güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , ahmet – 75

32. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Mrb paylaşım inanki güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , memo – 426

33. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Merhabalar siteniz yeminle ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım , ali – 150

34. Selamlar web sitesi vallaha billaha hayran edici, face de paylaştım

35. Gürbüz Reply

Giresun dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Merhaba paylaşımın inan ki hayran bıraktı, saolun , Gürbüz – 145

36. Ordu merkezden ben ahmet. Merhaba paylaşım yeminle hayran edici, twitter da paylaştım 25-07-2021 07:47:45

37. Merhabalar sayfan süper ötesi dikkatimi çekti, teraziye tıkladım

38. Ordu dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Slm sayfan vallaha billaha dikkat çekici, şukuladım , Aylin – 277

39. İzmir merkezden ben ziya. selamun aleyküm sayfan gerçekten iyi, face de paylaştım 27-07-2021 15:05:26

40. Bilecik dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Selamın aleyküm web sitesi cidden hayran edici, sağolun , Aylin – 197

41. İzmir merkezden ben hatice. Selamın aleyküm paylaşım cidden hayran bıraktı, twitter da paylaştım 30-07-2021 06:11:01

42. Amasya dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Selam herkese sayfan harbiden hayran edici, face de paylaştım , mehmet – 497

43. Gürbüz Reply

Merhabalar web siteniz yeminle hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

44. Muş dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Slm paylaşımınız inanılmaz hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 406

45. elif yılmaz Reply

Kütahya dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Selam herkese bu web sitesi inan ki çok güzel, teşekkürler , elif yılmaz – 353

46. Yozgat merkezden ben ali. selamun aleyküm siteniz harbiden dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 12-08-2021 02:23:29

47. Gürbüz Reply

Bilecik dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . merhaba arkadaşlar sayfa inan ki dikkatimi çekti, teraziye tıkladım , Gürbüz – 255

48. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Merhaba herkese web siteniz inanılmaz dikkat çekici, face de paylaştım , – 351

49. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Selamlar web sitesi vallaha billaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , elif yılmaz – 183

50. Gürbüz Reply

Edirne dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Slm paylaşımın gerçekten dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 376

51. Hatay merkezden ben hatice. Selam herkese paylaşımın süper ötesi iyi, teraziye tıkladım 23-08-2021 05:58:53

52. Gümüşhane dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . selamun aleyküm web siten cidden dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım , mehmet – 36

53. Selam herkese sayfan gerçekten çok hoşuma gitti, face de paylaştım

54. Denizli merkezden ben mehmet. Selamlar sayfanız yeminle hayran edici, teşekkürler 01-09-2021 15:28:45

55. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımınız cidden çok hoşuma gitti, tebrikler , Gürbüz – 88

56. Rize dan kimler var. Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir . Merhabalar paylaşımın valla çok iyi, saolun , doruk – 259

57. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfa yeminle iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 355

58. Bu konu : ” Aşı Olmamanın Riskleri: Aşısızlarda Korona Virüs Korkunç Hastalığa Neden Olabilir ” çok güzel. Merhaba herkese web siteniz cidden dikkatimi çekti, saolun , ahmet – 279

Write A Comment