Bacon’s Rebellion (1670’lerin Virginia’sında ırksal böl ve fethet)

Howard Zinn’s’den “Amerika Birleşik Devletleri Halk Tarihi” Bölüm 3:

1676’da, Virginia kurulduktan yetmiş yıl sonra, Amerikan Devrimi’ne liderlik yapmadan yüz yıl önce, koloni, köleler ve hizmetkarların da katıldığı beyaz hududluların isyanıyla karşı karşıya kaldı. of Jamestown ve İngiltere, kırk bin sömürgeci arasında düzeni sağlamak umuduyla Atlantik’in ötesine bin asker göndermeye karar verdi. Bu Bacon’s Rebellion’dı. (s. 38)

Bacon’s Rebellion’ı Virginia’nın yöneticileri için özellikle korkutucu kılan şey, siyah kölelerin ve beyaz hizmetçilerin güçlerini birleştirmesiydi. Son teslim, bir garnizonda “Kollarda dört yüz İngiliz ve Zenciler” ve başka bir garnizonda üç yüz “özgür adam ve Afrikalı ve İngiliz köle” tarafından yapıldı. Dört yüz kişiyi bastıran deniz komutanı şöyle yazdı: “Bunların çoğu, Evlerine gitmeye ikna ettim, buna göre yaptılar, yaklaşık seksen zenci ve kollarını teslim etmeyen yirmi İngiliz hariç.” (s. 52)

… Bacon’un İsyanı’ndan sonra Virginia Meclisi, siyahlara değil, isyan eden beyaz hizmetkarlara af çıkardı. Zencilerin herhangi bir silah taşıması yasaktı, köleliğini bitiren beyazlar ise mısır ve nakit ile birlikte tüfek alıyordu. Beyaz ve siyah hizmetkarlar arasındaki statü ayrımları gittikçe daha net hale geldi. (s. 53)

“Bacon’s Rebellion (1670’lerin Virginia’sında ırksal böl ve fethet)” üzerine 10 yorum

1. Bolu merkezden ben Gürbüz. Selam herkese bu web sitesi inan ki çok hoşuma gitti, tebrikler 03-09-2020 22:11:06

2. Çorum merkezden ben banu. Merhabalar paylaşımın vallaha güzel, face de paylaştım 04-09-2020 00:17:50

3. Artvin merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese sayfan harbiden çok güzel, teşekkürler 02-10-2020 09:40:39

4. Ağrı merkezden ben Gürbüz. Selam herkese paylaşımınız harbiden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 02-10-2020 11:20:27

5. Karabük merkezden ben ali. Merhaba herkese paylaşımın vallaha billaha dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım 17-10-2020 19:12:20

6. Edirne merkezden ben Emine. Selamlar sayfan valla hayran edici, facebookta paylaştım 19-10-2020 05:29:52

Yorum yapın