Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953

Yapılan her silah, fırlatılan her savaş gemisi, atılan her roket – son anlamıyla – açlıktan beslenmeyen, üşümüş ve giysili olmayanlardan bir hırsızlık anlamına gelir. Bu silahlı dünya tek başına para harcamıyor.

Emekçilerinin terini, bilim adamlarının dehasını, çocuklarının umutlarını harcıyor.

Bir modern ağır bombardıman uçağının maliyeti şudur: otuzdan fazla şehirde modern bir tuğla okulu.

Bu, her biri altmış bin nüfuslu bir kasabaya hizmet veren iki elektrik santralidir.

Bu: iki iyi, tam donanımlı hastane.

Bu: yaklaşık elli millik beton otoyol.

Yarım milyon kile buğday içeren tek bir savaş uçağı için para ödüyoruz. Sekiz binden fazla insanı barındırabilecek yeni evleri olan tek bir muhrip için ödeme yapıyoruz. Bu – tekrar ediyorum – dünyanın gitmekte olduğu yolda bulunabilecek en iyi yaşam tarzıdır.

Bu hiçbir şekilde gerçek anlamda bir yaşam tarzı değildir. Savaş tehdidi bulutu altında bir demir haçından sarkan insanlıktır.

Bu yalın ve acımasız gerçekler, tehlikeyi tanımlar ve 1953’ün bu baharı ile gelen umudu işaret eder. Bu, ulusların işlerinde adil ve kalıcı bir dönüş olacaksa, en ağır seçimlerin yapılması gereken zamanlardan biridir. Barış. Dünya hükümetlerini niyetlerini sadelik ve dürüstlükle ifade etmeye çağıran bir andır. Onları, tüm aklı başında insanların yüreğini uyandıran soruyu yanıtlamaya çağırıyor: Dünyanın başka türlü yaşayabileceği bir yol yok mu?

Şunu biliyoruz: Uluslar arasında güvenin yeniden doğuşuna tanık olmaya başlayan bir dünya, ne kısmi ne de cezalandırıcı bir barışa giden yolu bulabilir.

Böyle bir barış için iyi niyetle çalışacak olan herkesle birlikte – yenilenmiş bir kararlılıkla – günümüzün neredeyse kaybedilen umutlarını kurtarmak için çabalamaya hazırız. Tüm bu görevlerdeki başarının meyvesi, dünyaya en büyük görevi ve en büyük fırsatı sunacaktı.

Bu şudur: tüm barışçıl ulusların enerjilerinin, kaynaklarının ve hayal gücünün yeni bir tür savaşa adanması. Bu, herhangi bir insan düşmanına değil, yoksulluğun ve ihtiyacın kaba güçlerine karşı ilan edilmiş, toplu bir savaş olacaktır. Uluslar arasında iyi bir güven ve işbirliği çabasına dayanan aradığımız barış, savaş silahlarıyla değil, buğday ve pamuk, süt ve yün, et ve kereste ve pirinçle güçlendirilebilir.

Bunlar dünyadaki her dile tercüme edilen kelimelerdir. Bunlar, bu dünyaya silahlı meydan okuyan ihtiyaçlardır. Kısacası, gücümüzü dünyanın korkularına değil ihtiyaçlarına hizmet etmeye adamaya hazırız. Onlar, Tanrı’nın insanları yeryüzünün meyvelerinden ve kendi çabalarından zevk almak için değil, zevk almak için yarattığına dair inancımıza uyuyorlar. Bunu arzuluyorlar: Önlerinde altın bir özgürlük ve barış çağı bulabilmeleri için, silah yüklerinden ve korkularından insanların sırtlarından ve yüreklerinden kaldırılması.

… chew-tabacca-spit tarafından gönderildi
[comments]

“Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953” üzerine 25 yorum

1. Iğdır merkezden ben ali. Selamın aleyküm siten vallaha billaha hayran edici, şukuladım 19-11-2020 10:25:35

2. Bu konu : ” Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 ” çok güzel. selamun aleyküm sayfa gerçekten hoşuma gitti, twitter da paylaştım , ali – 331

3. Bu konu : ” Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 ” çok güzel. Selam herkese paylaşımınız vallaha billaha çok güzel, şukuladım , Gürbüz – 412

4. Bu konu : ” Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 ” çok güzel. selam arkadaşlar web siten süper ötesi ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım , emin – 92

5. Antalya merkezden ben Emine. Merhabalar bu web sitesi harbiden ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 06-12-2020 14:05:16

6. Erzurum dan kimler var. Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 . Selamın aleyküm web siteniz yeminle hayran edici, sağolun , ziya – 213

7. Çorum merkezden ben ziya. Merhaba web sitesi inan ki çok hoşuma gitti, face de paylaştım 25-12-2020 11:27:42

8. Tunceli merkezden ben doruk. selamun aleyküm paylaşım inanılmaz iyi, sosyal medyada paylaştım 31-12-2020 05:01:17

9. Bu konu : ” Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşımın vallaha dikkat çekici, twitter da paylaştım , mehmet – 161

10. Karaman dan kimler var. Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 . selam arkadaşlar sayfan inanılmaz çok hoşuma gitti, şukuladım , ali – 349

11. İzmir merkezden ben ali. Selamlar bu web sitesi inanılmaz hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 19-01-2021 21:55:15

12. Sivas dan kimler var. Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 . Selamlar web sitesi ciddiyim iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , banu – 283

13. Aksaray merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm sayfan vallaha billaha hayran bıraktı, facebookta paylaştım 16-02-2021 23:31:31

14. Bu konu : ” Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 ” çok güzel. Selam herkese paylaşımınız valla dikkat çekici, facebookta paylaştım , ahmet – 299

15. Kilis dan kimler var. Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yaptığı “Barış Şansı” ndan bir alıntı – 16 Nisan 1953 . Selamın aleyküm bu web sitesi inan ki iyi, facebookta paylaştım , ali – 403

Yorum yapın

Lütfen Paylaşın !

close-link