Kategoriler
Genel

Başkan Macron için ahlaki ikilem

Resim yayınla

Fransa Cumhurbaşkanı, Avrupa kıtasındaki eski ihtişamını devletine geri döndürme ve onu yenilenmiş Birleşik Avrupa'nın yeni liderine dönüştürme hırsına sahiptir. Bu amaçla, Brest'ten (Brittany'nin batısında) Vladivostok'a (Uzak Doğu'da) barış ve ortaklık sağlamak için Avrupa Birliği ve Rusya'yı uzlaştırmak üzere yola çıktı. Bu nedenle, Zafer Bayramı Geçit Törenine katılmak için Putin'e bu yıl Mayıs ayında Moskova'yı ziyaret etmesine önceden izin vermişti.

Görünüşe göre, Macron, Moskova'ya geldikten sonra, ölenleri onurlandırmayı aklına getirmek ve geleceğe bakmak, Putin'e dostluk eli sunmak anlamına geliyor. Aynı zamanda, bu tür eylemlerle uzlaştırılmış gerçekliği yok edecek, çünkü çabalarının bazı meyvelerini umut ediyor, kaçınılmaz olarak başkalarını alacak.

Macron'un yılın büyük (Kremlin için) etkinliğine katılımı, varsayılan olarak, saldırgan militarist dış politikasından rahatsız olan ilk ve en başta Rusya'nın komşu ülkelerinin nüfusuna çağdaşlarımıza ihanet gösterecektir. Tam olarak ikincisi nedeniyle, Putin ve Rus yetkilileri ve kuruluş temsilcileri kendilerini uluslararası izolasyonda bulurken, Rus ekonomisinin tüm sektörleri – Batı eyaletlerinin ağır yaptırımları altında. Bilindiği gibi Kremlin, dış politikasını tamamen doğru olarak düşünmeye devam ediyor, ancak Rusya Federasyonu sınırları boyunca bir dizi sıcak ve donmuş çatışma henüz çözülmedi.

Avrupa'nın geleceği uğruna yardım elini Putin'e genişleten Macron, bu arada mevcut siyasi gerçekliği karmaşıklaştırıyor. Muhtemelen bu zor ikilemi doğru bir şekilde çözebileceğinden emin mi?

Böylece, 8 Mayıs 2020'de ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı ve anti-Semitizm ilkelerini izleyen totaliter bir rejim olan Nazi Üçüncü Reich'in teslimiyetinin 75. yıldönümü olacaktı. Kuşkusuz, Nazizm karşısındaki zaferin yıldönümü çeşitli kıtalarda (Londra ve Paris'ten Washington, Ottawa ve Canberra'ya) kutlanacak, ancak her şeyden önce Moskova'da vurgulanacak. Genel olarak, II.Dünya Savaşı'ndaki zafer, hem SSCB ideolojisinde hem de Rusya Federasyonu'nun neo-emperyal ideolojisinde (Kızıl İmparatorluğun yenilgisinden sonra) sıkı bir şekilde iç içe geçtiği sürece her zaman Rusların düşüncelerinde. Soğuk Savaşta). Post-totaliterizmden “egemen demokrasi” ye geçtikten sonra, modern Rusya, ne ekonomide, ne bilimde, ne de ortalama vatandaşların yaşam standardında ne de başarılardan övünemez. hak ve özgürlüklerinin korunması. Kremlin liderlerinin astlarına yeteri kadar tekrar edemedikleri tek başarı, dedelerinin 1945'te II. Dünya Savaşı'ndaki zaferi.

Aynı zamanda, modern Ruslar (ve bu arada Avrupalılar) onlar için oldukça yararlı bir şekilde, Kızıl Ordu'ya alınan askerlerin eski SSCB'nin tüm uluslarını temsil ettiğini, Stalinist askeri-sanayi kompleksinin endüstriyel potansiyel tarafından beslendiğini unutuyorlar. 15 Sovyet cumhuriyetinden (zorla kolektifleştirme, yapay kıtlık ve kitlesel baskılarla inşa edilmiş, on milyonlarca SSCB vatandaşı ölümüyle sonuçlanmıştır).

Putin, neredeyse tüm dünya liderlerini Moskova'ya zafer geçit törenine katılmaya davet etti. Şu anda, dünyanın büyük güçlerinin liderleri bu davet için sessiz kalıyor. Bay Macron rızasını vermek için acele etti mi?

Görünüşe göre, dünya liderleri Putin'in geçit törenine uluslararası toplumun gözünde son derece sembolik ve etkili bir eylem olarak büyük önem verdiğinin farkındalar.

Etkili uluslararası aktörlerin başlı ve alaycı Rus liderine ziyareti, Rusya Federasyonu'nun dünya düzenini yok etmek, uluslararası hukukun cehaleti, ortak Avrupa-Atlantik bölgesinin parçalanması ve dünyayı kaosa sürüklemek isteyen yıkıcı bir dış politikayı açıkça kutsar: yakıt ikmali Ermenistan ve Azerbaycan arasında şiddet, Transdinyester'i Moldova'dan koparmaya teşvik etmek, Güney Osetya ve Abhazya'yı Gürcistan'a karşı kurmak, Çeçenya'da kanlı çatışmalar, Baltık ülkelerinde etnik çekişmeleri arttırmak, Kırım'ı ilhak etmek, Ukrayna Donbass'ta savaşmak, Suriye'deki çatışmaya katılmak , Libya ve Venezuela ve sonuç olarak, seçim kampanyasında neredeyse tüm dünyada (Fransa dahil) zor müdahaleler. Daha sonra Moskova'da dünya liderlerinin katıldığı zafer yürüyüşü, Rusya Federasyonu'nun tüm bu eylemlerini dolaylı olarak onaylayacak ve Putin'in uluslararası tecritten kurtulmasına, fahri statüde uluslararası arenaya dönmesine ve müttefiklerini seferber etmesine izin verecek.

Merkel'in seçmenleri, II.Dünya Savaşı'nın karıştırılmasından kaynaklanan tüm Alman ulusuna özgü suçluluk kompleksi tarafından Putin geçit törenine katılımını kendilerine açıklayabilirse ve Kuzey Amerika seçmenleri dayanılmaz ve şüpheli Trump'ın taahhüdüne alıştılar Rus hackerları ve yolsuzlukların ana patronuna göre, Fransız vatandaşları Macron'un Putin'in “irade zaferi” ne dahil olduğunu onaylamak için iyi bir nedenten yoksun olacaklar.

Macron, G-7 liderleri arasında Putin ile uzlaşma için Moskova'ya gelen tek temsilci olursa, 1940'ta Üçüncü Reich ile ateşkes yapan ve başkanlık eden Mareşal F. Peten'in “tüm kredilerini alma” riskini alır. Vichy kukla rejimi), tüm Avrupalıların gözünde zayıflık, ihanet ve işbirliği ile ilişkilidir. Bu nedenle, Avrupa Birliği'ni bir bütün olarak yapmaktan ve özellikle Fransa'nın utanmasından kaçınmak için Başkan Macron, Moskova'da yapılacak bu şüpheli Mayıs olayını boykot etmelidir.

Kaynak: çevirisi Demokratik Avrupa

“Başkan Macron için ahlaki ikilem” için 56 yanıt

Kocaeli merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm sayfanız inan ki hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 07-02-2020 16:22:10

Denizli merkezden ben banu. Merhaba herkese paylaşım vallaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 07-02-2020 23:40:00

Düzce merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar paylaşımın inanki iyi, teşekkürler 07-02-2020 23:42:17

Kırşehir merkezden ben Emine. selam arkadaşlar web siten vallaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 08-02-2020 12:27:57

Ankara merkezden ben Emine. Selamın aleyküm paylaşım valla hoşuma gitti, face de paylaştım 11-02-2020 23:21:44

Kocaeli merkezden ben doruk. selam arkadaşlar paylaşımın inanki mükemmel, face de paylaştım 20-02-2020 03:56:24

Yozgat merkezden ben Gürbüz. Selamlar paylaşım inanılmaz dikkatimi çekti, saolun 28-02-2020 00:15:01

Sivas merkezden ben gaye. Selam herkese sayfanız inanki iyi, face de paylaştım 08-03-2020 19:12:26

Gaziantep merkezden ben mehmet. Merhabalar bu web sitesi yeminle çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 01-04-2020 04:09:50

Tunceli merkezden ben banu. Merhaba herkese paylaşımınız vallaha hayran edici, facebookta paylaştım 01-04-2020 13:28:14

Kahramanmaraş merkezden ben elif yılmaz. Merhaba paylaşım yeminle dikkat çekici, şukuladım 02-04-2020 16:51:16

Hatay merkezden ben doruk. merhaba arkadaşlar sayfanız inan ki güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 22-04-2020 15:01:06

Mardin merkezden ben mehmet. Merhaba herkese sayfanız vallaha billaha iyi, saolun 30-04-2020 08:08:10

Hakkari merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar siteniz harbiden dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 07-05-2020 16:33:58

Çanakkale merkezden ben Emine. Selam bu web sitesi ciddiyim hayran bıraktı, tebrikler 14-05-2020 09:39:43

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir