Tanıdık olmayanlar için: Jan Marsalek ile tanışın. CFO’su olarak Alman teknoloji şirketi Wirecard’ı milyarlarca dolar için dolandıran ve Almanya’dan kaçan adam. Marsalek, Rus GRU’suna ve gölgeli bir oligark ağına sıkı sıkıya bağlıdır. Özel kiralık uçaklar ve hayali konsolosluk kimlikleri aracılığıyla sahte pasaportlar altında seyahat ediyor. Bellingcat, Marsalek’i ve onun motiflerini ve seyahat modellerini burada detaylandırmada harika işler yapıyor:

https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2020/07/18/worlds-most-wanted-man-jan-marsalek-located-in-belarus-data-points-to-russian- intel-bağlantılar /

“Handelsbalt” tarafından hazırlanan bir rapora göre, kaçak eski Wirecard yönetim kurulu üyesi Jan Marsalek Rusya’ya gitti. “Handelsblatt” girişimci, yargı ve diplomatik çevrelerden alıntı yaparak haftalardır saklanan yönetici Rus askeri istihbarat servisi GRU gözetiminde Moskova’nın batısındaki bir arazide tutuluyor.

Marsalek daha önce Dubai’den Rusya’ya bitcoin şeklinde önemli meblağlarda para kazanmıştı.

Wirecard Haziran ayında yıllık bilançoda 1,9 milyar euro eksik olduğunu ve paranın muhtemelen mevcut olmadığını kabul etmişti. Dax grubunun borsa fiyatı düştü, şirket iflas başvurusunda bulundu. Davada, Münih Savcılığı I.

Araştırma platformu Bellingcat, daha önce Marsalek’in serbest bırakıldığı gün Estonya’nın başkenti Tallin üzerinden Klagenfurt’tan Minsk’e Beyaz Rusya’ya uçtuğunu bildirdi.

Rus liderliği ile Belarus devlet başkanı Alexander Lukashenko arasındaki siyasi çekişme nedeniyle, GRU’nun Marsalek’i komşu ülkede terk etmesi çok riskliydi. Bu yüzden Rusya’ya götürüldü.

İşin ilginçleştiği yer burası:

Uçak biletleri satın aldı ve Filipinler’den birine, Asya’daki araştırmacıları yanıltmak için göçmenlik kayıtlarını tahrif ettirdi. Ortadan kaybolma sonrası arkadaşları ve eski meslektaşları ile çeşitli sohbetlerinde, Doğu Asya zaman diliminde olduğunu veya güneşli bir adada kokteyl yudumladığını ima etti. Bununla birlikte, bizi asıl hedefine ve bugün bulunduğu yere götüren beklenmedik bir sorunun cevabıydı. Handelsblatt tarafından bildirilen eski bir meslektaşı ile yaptığı bir sohbette, ona sempatik bir şekilde “siyasi olarak istikrarlı bir ortamda” olup olmadığı soruldu. Marsalek, “Merak etmeyin, aynı insanlar son 25 yıldır iktidardaydı” diyerek bu soruyu güldü.

Dünyadaki çok az yargı bölgesi bu derece istikrarla övünebilir. (Vladimir Putin’in 2000 yılında iktidara geldiği için Rusya bunlardan biri değil, yani tanımından 5 yıl daha kısa). Ve birçoğu Afrika, Latin Amerika veya Asya rejimlerinde uzun ömürlü izlerini aramak için acele ederken, Jan Marsalek’in evine çok daha yakın olan bir istikrar kalesini hatırladık. Belarus’ta – Almanya’dan sadece bir saatlik uçuşla – aynı başkan Aleksander Lukashenka son 25 yıldır iktidarda (aslında, 2 günde 26 yılını dolduruyor).

Filipinler’den Jan Marsalek için göçmenlik verilerinin uydurulmuş olduğu göz önüne alındığında, başka bir yanlış ipucu yaratmak için Beyaz Rusya ve Rusya’dan gelen sınır geçiş verilerinin de değiştirilme riski olup olmadığı meşru bir soru olacaktır. Bu teknik olarak mümkün olsa da, FSB Rusya sınır servisi ve dolayısıyla merkezi Rusya-Beyaz Rusya sınır veri tabanı üzerinde tam kontrole sahiptir. Bu nedenle, herhangi bir veri manipülasyonunun FSB’nin emriyle veya en azından FSB’nin rızasıyla yapılması gerekecektir. Eğer bu olursa, bu Jan Marsalek ile FSB arasında doğrudan bir işbirliğine işaret ederdi – ki bu ironik bir şekilde Marsalek’i Belarus’ta bulmaktan çok daha haber değeri olan bir hikaye olurdu.

Dünyanın en çok aranan adamlarından biri Belarus diktatörü Lukashenko’nun altında saklanıyor.

Lukashenko göreve geldiğinde, 2000 yılında şu kabine vardı:

Bakanlar Konseyi Başkanı Vladimir Putin Mihail Kasyanov Mikhail Fradkov Viktor Zubkov Dmitry Medvedev Mihail Mişustin

Hepsi de siyasi ve istihbarat teşkilatlarıyla bağlantılı yozlaşmış Rus gangsterleri olarak biliniyor. Milyarlarca değer. Jan Marsalek şüphesiz GRU tarafından kontrol ediliyor ve Putin’in izin verdiği varsayılabilecek şekilde Belarus’ta korunma konusunda haklı bir menfaati var.

Marsalek bir milyar dolarlık soygun yaptı ve paranın satın alabileceği tüm fahişelerle dolu özel bir malikanede kıyıya çıktı. Putin, Lukashenko’yu çeşitli siyasi nedenlerle iktidarda tutuyor ve ceplerini birkaç yüz milyonla dolduruyor.

Author

10 Comments

1. Balıkesir dan kimler var. Bence dünyanın en çok aranan adamı (Jan Marsalek) Belarus’u iktidarda tutuyor olabilir. . selam arkadaşlar sayfa ciddiyim dikkat çekici, tebrikler , gaye – 280

2. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Bence dünyanın en çok aranan adamı (Jan Marsalek) Belarus’u iktidarda tutuyor olabilir. ” çok güzel. Mrb paylaşımın cidden güzel, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 212

3. Adıyaman dan kimler var. Bence dünyanın en çok aranan adamı (Jan Marsalek) Belarus’u iktidarda tutuyor olabilir. . Merhabalar sayfan harbiden iyi, twitter da paylaştım , ziya – 189

4. Bu konu : ” Bence dünyanın en çok aranan adamı (Jan Marsalek) Belarus’u iktidarda tutuyor olabilir. ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız inanılmaz dikkat çekici, sağolun , ali – 377

5. Gürbüz Reply

Yozgat dan kimler var. Bence dünyanın en çok aranan adamı (Jan Marsalek) Belarus’u iktidarda tutuyor olabilir. . Selamlar paylaşımınız yeminle güzel, teşekkürler , Gürbüz – 229

6. Manisa merkezden ben memo. selam arkadaşlar paylaşımınız vallaha çok iyi, şukuladım 26-03-2021 23:29:17

7. Bartın merkezden ben Emine. Selamın aleyküm web sitesi inanki dikkat çekici, tebrikler 07-04-2021 11:34:43

8. Tunceli merkezden ben hatice. Selamın aleyküm web siten harbiden güzel, şukuladım 08-04-2021 00:17:41

9. Selamın aleyküm sayfa gerçekten çok hoşuma gitti, face de paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link