Geçenlerde besin piramidi ile ilgili bir yazı gördüm ve bu konuda yorum yapmamaya karar verdim ama çok önemli olduğuna inandığım için yepyeni bir tartışma başlattım.

Tldr/tartışma konusu: Beslenme tavsiyesi 1900’lerin başından beri benzersiz bir şekilde kâr ve dolandırıcılık hakkında olmuştur. Et yemek.

Besin piramidinin ABD Tarım Bakanlığı tarafından daha fazla ürün satmak için icat edildiğini herkes bilmelidir. Ama bu sadece buzdağının görünen kısmı. Dünya sağlık devleri beslenme sahtekarlığıyla finanse ediliyor. İnsanlar gerçekten sağlıklı beslenseydi, neredeyse hiç hastalık olmazdı çünkü %99’u bir şekilde metabolik sorunlardan kaynaklanıyor. yani diyet.

Bu, fast food yemeyin ve kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler yemeyin anlamına gelmez. Ne yazık ki, sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda bunlar da yalan. Sadece yediğiniz şeyin buğday veya işlenmiş olmaması sağlıklı olduğu anlamına gelmez. ‘Bütün’ yiyeceklerin ve çavdar, karabuğday ve heceli buğday gibi alternatif tahılların sağlıklı olduğuna dair bu yeni itici anlatı yanlıştır. Bu yiyeceklerin fiyatlarını artırmak ve kitleleri yediklerinin sağlıklı olduğunu düşünmeleri için kandırmak bir ‘bütün’ bok demetidir.

Bir glikoz molekülü, nereden geldiğine veya onunla ne kadar sindirilemeyen lif olduğuna bakılmaksızın aynıdır ve bundan kaçınılmalıdır. Aynı şey meyve için de geçerli. Fruktoz, metabolik olarak glikozdan bile daha kötüdür. Ve ‘yeşillikler’, lif ve selülozdan (sindiremediğimiz iki molekül) oluşan, kelimenin tam anlamıyla sindirilemezler. Bu yüzden veganların ve benzerlerinin her şeyi takviye etmek zorunda kaldığını ve hala bir ayları kalmış gibi göründüğünü görüyorsunuz. Ayrıca lifin bağırsak sağlığına hiçbir şekilde katkıda bulunmadığı ve yalnızca dışkı hacmini artırdığı, bu nedenle çoğu durumda sağlığa zararlı olduğu gösterilmiştir.

Veganlığın ‘uyandırılması’ ve ‘yeni trend’ olmasının nedeni, hükümetlerin onu propaganda ve yanlış araştırmalarla zorlamalarıdır. Araştırma makaleleri çoğu durumda, kendi çıkarlarına uygun olmadığı için doğru bilgileri aktarma niyetinde olmayan sağlık devleri tarafından finanse edilmektedir. Influencerlara da bunu tanıtmak için ödeme yapılır. Sözde vegan diyetini ‘denecek’ ve bunun harika olduğunu söyleyip normal yemeye geri dönecekler. Ya da hiç denemeyin, sadece bazı takipçilerini kandırmak için bununla ilgili bir video yapın. Yine bu insanlara maaş ödeniyor.

Aynı şey herhangi bir bitkisel veya tohum yağı için de geçerlidir. Bu tür yağların olumsuz etkileri üzerine tüm çöp ve çoklu çalışmalar yapılmıştır.

Bu beni aslında sağlıklı olanın önerisine getiriyor: et, peynir, yumurta, yani hayvansal ürünler. Çok sayıda olmasına rağmen, bunun neden doğru olduğuna dair en basit sebeplerden biri dişlerin gözlemlenmesine dayanmaktadır. Vahşi doğada hiçbir hayvanın çoğu insan gibi çarpık veya çürük dişleri yoktur. Bunun nedeni, amaçlanan diyetlerini yemeleridir. Inuit, insanlarda benzer bir örnektir. Kaşiflerin ve ticaret yollarının gelişinden önce dişlerinin tamamen düz olduğu ve çürük olmadığı ve diyetlerinin sadece etten oluştuğu gözlemlendi. Ticari yiyecekler yemeye başladıklarında dişleri çarpıklaştı ve çürüdü.

Neden et tüketimini azaltmaya çalışıyorlar? Bunun çevre ile hiçbir ilgisi yoktur ve daha önce de bahsettiğim gibi sağlık hizmetleri ve totaliter kontrol yoluyla hastalardan yararlanmayla ilgili her şey. Kırmızı et tüketiminin yasak olduğu Küba ve Kuzey Kore’ye bakın. Bir komünist rejimin yasaklayacağı ilk şeylerden biri. Yetersiz beslenirlerse kitleleri zayıf, aptal ve cılız tutar. İtaat etme olasılığı daha yüksektir.

Sizi r/carnivore ve r/zerocarb ve hatta r/keto gibi alt dizinleri incelemeye davet ediyorum ve çeşitli hastalıklardan iyileşmiş veya en azından semptomları büyük ölçüde azalmış kişilerin hesaplarını bulacaksınız. İddialarıma atıfta bulunmadım çünkü bu, daha derine inmek isteyebilecek herkese kısa bir giriş niteliğindedir. Bilgi ortada.

Beslenme, birçok endüstriyi etkilediği için insan yaşamının koşullandırılması gereken en önemli yönüdür ve bu nedenle insanlara aşılama çabası bu kadar büyüktür.

16 Comments

1. elif yılmaz Reply

Muğla merkezden ben elif yılmaz. Selam web siten cidden dikkat çekici, teraziye tıkladım 25-08-2021 10:46:52

2. Çorum merkezden ben Emine. Selam paylaşım süper ötesi çok iyi, twitter da paylaştım 25-08-2021 10:52:43

3. Tokat dan kimler var. Beslenme Sahtekarlığı . merhaba arkadaşlar paylaşımın ciddiyim dikkat çekici, twitter da paylaştım , gaye – 334

4. Bu konu : ” Beslenme Sahtekarlığı ” çok güzel. Selamlar paylaşımın yeminle iyi, teraziye tıkladım , memo – 393

5. Bartın dan kimler var. Beslenme Sahtekarlığı . Merhaba herkese siteniz harbiden mükemmel, teşekkürler , Aylin – 23

6. Iğdır dan kimler var. Beslenme Sahtekarlığı . Mrb web siteniz vallaha billaha çok güzel, linkedinde paylaştım , Emine – 424

7. Aydın dan kimler var. Beslenme Sahtekarlığı . Merhaba herkese web siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, sağolun , Hasan – 164

8. Bingöl merkezden ben ali. Selam siteniz yeminle hayran edici, twitter da paylaştım 02-09-2021 12:03:44

9. Bu konu : ” Beslenme Sahtekarlığı ” çok güzel. Merhaba sayfa inan ki hayran bıraktı, twitter da paylaştım , gaye – 187

10. Trabzon merkezden ben ali. selam arkadaşlar sayfa vallaha billaha hayran edici, teşekkürler 10-09-2021 16:53:08

11. Çankırı dan kimler var. Beslenme Sahtekarlığı . Selam herkese web sitesi gerçekten hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum , gaye – 459

12. Bu konu : ” Beslenme Sahtekarlığı ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşım cidden çok iyi, sağolun , ali – 6

13. Afyon merkezden ben gaye. Selamlar web siteniz valla iyi, linkedinde paylaştım 16-09-2021 05:12:49

14. Bu konu : ” Beslenme Sahtekarlığı ” çok güzel. Selamlar paylaşımın gerçekten ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım , mehmet – 312

Write A Comment