Biden galibiyetinin jeopolitik etkileri ne olabilir?

Joe Biden’ın seçimleri kazanmasının sonuçlarıyla ilgili bu makaleyi okuyordum. (kimsenin ummadığı ama buradaki konu bu değil).

ABD seçimleri sadece ABD’nin bir sonraki başkanını seçmekle ilgili değil. Dünya meseleleri üzerinde göz ardı edilemez sonuçları vardır. Makale, “Kremlin, Biden Kazanma Beklentisiyle Giderek Daha Fazla Endişe Ediyor” hakkındadır.

Makaleden bazı ilgili alıntılar:

Moskova’da, Kremlin ve Güvenlik Konseyi analistleri Joe Biden başkanlığı için savaş oyunu senaryoları için fazla mesai yapmak

Çabalara aşina olan insanlara göre Rusya, nükleer silahlardan Çin ile ilişkilere, enerji ihracatına, yaptırımlara ve çok uzaktaki küresel çatışmalara kadar hassas konularda bunun ne anlama geleceğini belirlemeye çalışıyor. Liderliğe yakın insanlar, Trump’ın yeniden seçilmesi durumunda bağların iyileşmesi için pek çok ihtimal görse de, Biden’ın Rusya için muhtemelen kötü haber olacağını söyledi.

Rus yetkililer, Beyaz Saray’da kim olursa olsun ABD’deki “Rus düşmanlığının” değişmeyeceğini söylüyor. Ancak iki aday arasındaki zıtlık çarpıcı. Trump geçen hafta Çin ve postayla oy kullanmanın Rusya’dan daha büyük tehditler olduğunu söylerken, Biden, Moskova’ya karışmanın bedelini ödeyeceğini ve Rusya’ya rakip diyeceğini söyledi.

Kremlin’in kurduğu Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi’nin başkanı Andrey Kortunov, “Biden seçilirse, Rusya karşıtı bir platformda Batı’nın birleştirilmesiyle karşılaşacağız” dedi.

Kremlin’in Biden’e düşmanlığı, en azından 2011’de başkan yardımcısı olarak Moskova’yı ziyaret ettiği zamana kadar uzanıyor ve muhalefet liderlerine Vladimir Putin’in tekrar cumhurbaşkanlığına aday olmaması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Kremlin’e yakın birine göre bu tür bir hakaret hemen unutulmuyor.

Görünüşe göre demokratlar dışında kimse Batı ile Rusya arasındaki gerilimin yeni bir tırmanışını istemiyor. Ayrıca Biden ile Ortadoğu’da muhtemelen yeni silahlı çatışmalar yaşayacaktık. 2016 seçimlerinden önce Hillary, seçilirse İran’a saldırmaya başlayacağını söyledi..

“Biden galibiyetinin jeopolitik etkileri ne olabilir?” üzerine 17 yorum

1. Kocaeli merkezden ben doruk. Selamlar bu web sitesi valla iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 28-09-2020 17:38:42

2. Kayseri merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar bu web sitesi yeminle çok güzel, facebookta paylaştım 28-09-2020 18:01:06

3. Diyarbakır merkezden ben Gürbüz. Slm sayfan inanılmaz hayran bıraktı, sağolun 02-10-2020 11:18:24

4. Kırıkkale merkezden ben ahmet. Merhaba herkese paylaşım cidden güzel, sağolun 05-10-2020 21:21:52

5. Erzurum merkezden ben ali. Selamın aleyküm sayfanız inanılmaz dikkatimi çekti, teşekkürler 08-10-2020 06:26:10

6. Bolu dan kimler var. Biden galibiyetinin jeopolitik etkileri ne olabilir? . Merhaba herkese siten vallaha billaha güzel, tebrikler , ahmet – 262

7. Mersin merkezden ben ali. Selamın aleyküm siten vallaha billaha dikkatimi çekti, face de paylaştım 18-10-2020 01:04:24

8. Bu konu : ” Biden galibiyetinin jeopolitik etkileri ne olabilir? ” çok güzel. Merhaba siten ciddiyim çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , banu – 107

Yorum yapın