Bilim her zaman ilerliyor. Bilim sürekli değişiyor.

Bilimin bugünkü uzlaşması ve iddiası, yarın bilim tarafından yıkılabilir.

60 yıl önce, kurşunlu benzin hala bir şeydi. “Bilim” başından beri, Roma İmparatorluğu’nda bile kurşuna maruz kalmanın tehlikelerini biliyordu, iktidardakiler kurşuna maruz kalmanın güvensiz olduğunu biliyorlardı. Bununla birlikte, 1960’larda, bilim adamlarının çoğu hala kurşunlu gazın tamamen güvenli olduğunu iddia ediyordu, farklı görüşlere sahip olabilecek diğerleri, sonuçlarının ne olacağını söyleselerdi bildikleri için susacaklardı. Kurşunlu gaza karşı dürüst az sayıda bilim adamı konuştu, ancak sesleri bastırıldı ve araştırma fonları ellerinden alındı. Bu dürüst bilim adamlarını kim ağzından kaçırdı? Sadece tahmin edilebilir.

1979 yılına kadar, büyük petrol şirketlerinin kurşunlu gaz satarak yeterince kar elde etmesinden sonra, Clair Cameron Patterson’un kurşunlu gazın zehirliliği iddiası ana akım “bilim” haline geldi. Kurşunlu gazın toksik olduğunu ve Amerikan serumundaki kurşun seviyesinin güvenlik sınırının çok üzerinde olduğunu doğrulayan çok sayıda kütle deneyinden sonra, kurşunlu gazı yasaklama hareketi hala biraz zaman aldı.

1986’da ABD’deki petrol şirketleri kurşunlu gaz satışını durdurdu, ancak 1996 yılına kadar ABD kurşunlu gazın yasadışı satışına karar verdi.

Gördüğünüz gibi, bilimin yolu parası ve gücü olanlar tarafından yönlendirilebilir, bilim hangi yöne gider, bilim adamlarının söylediği şeyler de büyük ölçüde para ve güçten etkilenebilir. Bir tehlike, kurşunlu gaz gibi bir hata reddedilebilir. Kısa vadeli kâr, uzun vadeli kamu güvenliğinin üzerindedir.

Bilim sürekli değişiyor ve sürekli ilerliyor. Bugün covid-19 aşılarının bütünlük içinde yapılması mümkündür, ancak bu aşıların 30 yıl sonra 30 yıl sonrasına kadar ne gibi etkileri olabileceğini hala bilmiyoruz. Bu yüzden covid-19 aşısı olmayacağım.

Author

15 Comments

1. Selamın aleyküm sayfanız inanki çok hoşuma gitti, tebrikler

2. elif yılmaz Reply

Bitlis dan kimler var. Bilim ve Covid aşısı hakkındaki fikrim . Merhaba herkese paylaşımınız inanılmaz çok hoşuma gitti, teşekkürler , elif yılmaz – 415

3. Aydın dan kimler var. Bilim ve Covid aşısı hakkındaki fikrim . Selam paylaşımınız gerçekten güzel, teşekkürler , hatice – 130

4. Merhaba paylaşımınız valla çok iyi, twitter da paylaştım

5. Denizli dan kimler var. Bilim ve Covid aşısı hakkındaki fikrim . Selam herkese sayfanız yeminle çok iyi, teşekkürler , Hasan – 290

6. Selamın aleyküm web siten inan ki hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım

7. Kayseri merkezden ben banu. Mrb sayfan yeminle hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 09-03-2021 16:23:06

8. selamun aleyküm siten inanki güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

9. Kırıkkale merkezden ben memo. Selam herkese paylaşımın süper ötesi çok hoşuma gitti, şukuladım 16-03-2021 04:53:54

10. Ordu dan kimler var. Bilim ve Covid aşısı hakkındaki fikrim . Merhabalar paylaşım harbiden dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum , – 211

11. Bu konu : ” Bilim ve Covid aşısı hakkındaki fikrim ” çok güzel. Merhabalar web sitesi harbiden iyi, face de paylaştım , ziya – 362

12. elif yılmaz Reply

Ardahan dan kimler var. Bilim ve Covid aşısı hakkındaki fikrim . Merhabalar paylaşımın valla hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum , elif yılmaz – 464

13. Mardin merkezden ben mehmet. Merhabalar paylaşım süper ötesi çok güzel, sosyal medyada paylaştım 06-04-2021 20:40:36

14. Merhaba herkese siten süper ötesi hoşuma gitti, facebookta paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link