Uyarı: Bu gönderi politikacılar ve özenti politikacılar için rahatsız edici olabilir. Kendi sorumluluğunuzdadır okuyun.

“Kapa çeneni de hadi!”… “Bilime güven!”… “Aşı yaptırmayanlar katilden beter!”

Etrafta çok fazla küfür var ve bunların çoğu, “daha büyük iyilik için” hayatınızla kumar oynamamanın bencilce olduğunu öne sürmeyi amaçlıyor. Elbette, belki de aşılar tarafından öldürülme ihtimalinin milyonda bir olduğu doğrudur. Hala öyle biri olmak berbat, değil mi? Ölümünden sonra bu asil fedakarlık için Onur Madalyası alacak mısın? Bu olası görünmüyor. Ayrıca ölüm, olası olumsuz sonuçlardan sadece biridir. Örneğin, Jimmy Dore bir röportaj yapmak Joe Rogan ile hem covid aşısıyla hem de sosyal medya üzerinden yaşadıklarını aktararak kendi olumsuz deneyimlerini paylaştı. Belirttiği olumsuz sonuçların kalıcı bir etkisi olduğu görülmektedir.

Şimdi rasyonel bir dünyada, insanların bir şeyler öğrenmesi için bir aşıyla ilgili olumsuz deneyimler hakkında doğru bilgilerin mevcut olmasını isteriz. Ayrıca aşının olumlu etkilerini de bilmek isteriz (“Pfizer aşısı 2 saatte covid’imi iyileştirdi, banyomu temizledi ve bana yeni bir araba aldı”).

Ancak içinde yaşadığımız bu dünyada nesnel gerçeği istemiyoruz. Politik bakış açımızı destekleyen doğrular neyse onu istiyoruz ve sadece politikamızı destekleyen doğrular kabul ediliyor. Diğer her şeye karşı toplayabildiğimiz tüm güçle savaşılmalıdır.

Bir hastalığın yönetimi konusundaki bu ayrımın yanlış olduğu açık değil mi? Yanlış bir yol izlemekten kaçınmak için gerçeğe ihtiyacımız var. Bilime güvenin, evet, ancak yalnızca bilim doğru olduğunda.

Bilime tanrı olarak tapanlar için… lütfen şunları göz önünde bulundurun:

• 1981’de John Darsee adlı bir Harvard Araştırmacısı’nın, kalp hastalığı ve diğer kalp sorunlarıyla ilgili yayınlanmış 100’den fazla akademik makaledeki verileri uydurduğu bulundu. Bu kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak diğer birçok araştırmacının çalışmalarını en azından kısmen bu yayınlanmış çalışmalara dayandırdığını düşünün. Darsee yakalanıp ifşa edildi ve çalışmaları itibarsızlaştırıldıysa da, bu, onun tahrif edilmiş bulgularına dayanan araştırma çalışmalarının da otomatik olarak itibarsızlaştırıldığı anlamına gelmez.

• Benzer bir olay 1985’te Robert Slutsky adında bir UCLA araştırmacısıyla meydana geldi. Davası daha da çirkindi çünkü daha üretken bir şekilde yayınladı ve birçok büyük isim bilim insanını (yanlış) bulgularına isimlerini koymaya ikna etti.

• Talidomid. İngiliz Thalidomide üreticisinin sadece ilacın risklerini bildiğini değil, aynı zamanda bazılarının başlı başına suç olan aktif adımlar attığını gösteren transkriptler ve alınan notlar da dahil olmak üzere çok sayıda veri var.

• Debendoks. Avustralyalı araştırmacı William McBride, Thalidomide’nin (Debendox) tamamen masum bir rakibinin bir tartışma fırtınasının ortasında piyasadan çekilmesine neden oldu ve bunu ekibinin Debendox aleyhindeki kanıtları tahrif etmesini sağlayarak yaptı. İronik olarak, Thalidomide’i piyasadan kaldıran muhbir olan McBride’dı. Muhtemelen daha sonra belirsizliğe dönüşmeyi kaldıramadı ve ne pahasına olursa olsun manşetlere geri dönmek istedi.

• 1983’te Stanislav Yevgrafovich Petrov “bilime güvenmeye” karar vermiş olsaydı, bildiğimiz dünya olmayacaktı. Bulutlardan belirli bir şekilde sıçrayan güneş ışığı, NORAD’ın SSCB eşdeğerindeki bilgisayarların ABD’nin Sovyetler Birliği’ne nükleer bir saldırı başlattığına inanmasına neden oldu. Stanislav’ın bir mühendis olarak içgüdüleri ona bunun muhtemelen yanlış bir alarm olduğunu söyledi ve zorunlu karşı saldırıyı başlatmayı reddetti. İşin ironik tarafı, o gün çalışmaması gerekiyordu – başka birinin yerini dolduruyordu. Petrov’a füzeleri ateşlemesi emredildi. Petrov dünyayı kurtarmış olsa da, eylemleri için ödüllendirilmedi çünkü bu eylemler üstlerini ve nükleer fırlatma tespit ekipmanını onaylayan mühendisleri ve bilim adamlarını utandırdı.

• Birçoğumuz 1980’leri, Sovyetler füzelerini fırlatırsa gerçekleşecek bir “Nükleer Kış” ihtimaline dair korku hikayeleri anlatarak yaşadık (tabii ki bunu yapacak olan Sovyetler yapacaktı, Amerikalılar değil! Neden? Çünkü ” Ruslar kötü adamlar”, elbette!). Bu, Carl Sagan tarafından 1983’te geliştirilen bir teoriye dayanıyordu. Sagan ve “bilimsel araştırmacılar ekibinin” teorinin saçma olduğunu kabul etmeleri, Sovyetler Birliği’nin uygulanabilir bir nükleer tehdit olarak çöküşünden sonra 1990 yılına kadar sürdü. Bugüne kadar, çoğu insan hala nükleer bir kış tehdidine inanıyor (ve bugün silahlarımız eskisinden çok daha kötü olduğu için belki de şimdi mümkün). Önemli olan, okul öğretmenlerimizin bize nükleer kışları teori olarak değil, gerçek olarak öğretmeleridir.

• Platypus’un raporları 1700’lerde İngiltere’ye ilk ulaştığında, zamanın en ünlü biyologları ve zoologlarının tümü, hayvanın bir aldatmaca olduğunu ilan ettiler… hayvanın gerçekten var olduğunu. Bu arada, birçok gerçek sahte hayvan, modern zamanlarda gerçek olarak kabul edildi ve daha sonra aldatmaca olarak ortaya çıktı.

• 1990’ların başında, Avustralyalı bir araştırma grubu, PCR testlerini teşhis aracı olarak itibarsızlaştırdı ve hastalık aşıları da dahil olmak üzere hemen hemen her şey için pozitif test yapacaklarını belirtti. Başka bir deyişle, son aylarda bir PCR testi yaptırmadan önce bir aşı yaptırdıysanız, PCR testinin keşfetmeye çalıştığı her şey için pozitif test etmeniz muhtemeldir.

• Hiç duymadığınız en utanç verici NASA skandalı, mühendislerinden biri yanlışlıkla bir satır bilgisayar kodunu sildiği için bir Mars yörünge aracını kaybettiklerinde 1999’da yaşandı. Hata!

• Katil arılar insan yapımı bir icattır. Brezilyalı bilim adamları, kasıtlı olarak sıradan bal arıları ile Afrika arılarını (ki bunlar bölgesel olarak ünlüdür) çaprazlayarak süper agresif bir melez elde ettiler. Birkaç nesil boyunca arıların saldırganlığını üretebileceklerine inanıyorlardı, ancak arılar deneyi deneyemeden kaçtılar. 2019’dan önceki en büyük kaza sonucu biyolojik savaş olayıydı.

• İnanarak büyüdüğümüz dinozor türlerinin çoğu, diğer insanların dinozorlarını basitçe yeniden adlandıran egoistler tarafından “keşfedildi” ya da daha sonra olgunluk süreçleri sırasında dramatik morfolojik değişikliklere uğrayan diğer türlerin yavruları olduğu anlaşıldı. Çocukken inandığınız bilime körü körüne güveniyorsanız, bunları hala ayrı türler olarak düşünebilirsiniz.

• Bir İngiliz adli tıp uzmanının, tek bir hanede birden fazla çocuğun ABÖS’den ölmesinin büyük bir istatistiksel olasılık dışı olduğunu söyleyen bir İngiliz adli tıp uzmanının itibarsız “bilimsel” teorileri nedeniyle bazı kadınlar uygunsuz bir şekilde mahkûm edildi. Bu arada gerçek istatistikçiler, genetik yatkınlık nedeniyle bunun gerçekleşmesinin istatistiksel olarak çok daha olası olduğunu gösterdi. Neyse ki, yalan ifadeye dayanarak hüküm giyen çoğu kişi, cezalarının tamamını çekmeden veya hapishanede ölmeden önce hapishaneden serbest bırakıldı.

• 20. yüzyılın başlarında doktorlar, kan alma, sülük tedavisi ve kurtçuk tedavisi gibi daha eski tıbbi uygulamaları tamamen gözden düşürdü. 20. yüzyılın sonlarında konumlarını tersine çevirdiler ve bu tedavilerin meşruiyetini belirli rahatsızlıklar için etkili tedaviler olarak kabul ettiler.

• 20. yüzyılın ortalarına kadar birçok doktor mastürbasyonun tehlikelerine oldukça güçlü bir şekilde inanıyordu ve buna atfedilen bir dizi hastalık vardı. 19. yüzyıldan önce ABD, Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta sadece Yahudiler ve Müslümanlar çocuklarını sünnet ettiriyordu. Sonra Dr Kellogg, sünneti mastürbasyon için bir tedavi olarak kullanmak gibi parlak bir fikre sahipti (muhtemelen o günlerde losyon pahalı olduğu için). Bu senin için nasıl gidiyor?

• Beslenme piramidinin Amerikan modeli, bir Avrupa modelinin sahte bir versiyonudur, ancak o zamanki Başkan ve USDA, düşüşte olan tarım endüstrisini desteklemek istediği için aşırı sebze ve tahıl porsiyonları vardır.

• Doktorlar bir zamanlar cıvanın mucizevi iyileştirici özelliklerine ikna olmuşlar ve onu her türlü hastalık için bir tedavi olarak reçete etmişlerdir. Şaşırtıcı bir şekilde, hastalıkları iyileştirdi, ama aynı zamanda ev sahibini de iyileştirdi, çünkü ya sizi öldürür ya da kalıcı beyin hasarına yol açarak ölüme neden olur.

• Doktorlar ayrıca arsenik ilaç olarak reçete ederdi. Ayrıca kurşun tentürleri ve benzeri saçmalıklar.

• Doktorlar, bilim adamları ve hükümet yetkilileri, kibrit şirketlerine kibrit çubukları üretmek için beyaz fosfor kullanmayı bırakmalarını emretmeden önce, beyaz fosforun kırmızı fosfordan çok daha tehlikeli olduğunu biliyorlardı. Kibrit şirketleri de bunu biliyordu, ancak çalışanlarına hiçbir zaman haber vermedi, çünkü daha ucuz ve daha az keskin beyaz fosforla kibrit yapmak daha karlıydı. Zayıflatıcı ve ölümcül bir kemik hastalığına neden olur. Bu, doktorların ve hükümet yetkililerinin ciddi bir sorundan haberdar oldukları ancak ekonomik nedenlerle bunu örtbas ettikleri en eski tıbbi komplo skandallarından biriydi.

• Çikolatanın senin için iyi, çikolatanın senin için kötü, şarap senin için iyi, şarap senin için kötü, kırmızı et senin için kötü, kırmızı et senin için iyi, domuz etinin kaç kez söylendiğini sayabilir misin? kırmızı etten daha iyidir, domuz eti kırmızı etten daha az besleyicidir, domuz aslında kırmızı ettir, doymuş yağ sizin için kötüdür, sağlıklı testosteron üretimi için doymuş yağ gereklidir, peynir sizin için iyidir, peynir sizin için kötüdür, vb. vb? Bu sürekli “keşifleri” yapan bilim adamlarıdır. Kendinize sormanız gereken soru: Bilim adamlarına kim para ödüyor?

• DSÖ ve CDC’nin Covid19’a karşı koruyucu bir önlem olarak maske takma konusunda kafa yorması birçok kişinin kafasını karıştırdı. İlk tavsiyeleri, insanların maskeye ihtiyacı olmadığıydı (aynı tavsiyeyi asla tam olarak ortaya çıkmamış daha önceki pandemiler için yayınlamışlardı) ve bu tavsiye, 5 mikrondan daha büyük parçacıkların olduğu fikrini yazan bir erkek bilim adamının spekülasyonuna dayanıyordu. aerosol yapamazlar çünkü çok ağır olurlar ve hızla yere düşerler. Amerikalı kadın bilim adamlarından oluşan bir ekip DSÖ’ye “Kovid19’un aerosol yapabileceğini gösteren verilerimiz var ve bu nedenle mevcut sosyal mesafe ve maske takma politikaları yanlış” diyerek DSÖ’ye yaklaştığında DSÖ, erkek bilim adamlarının onlara yıllarca söyledikleriyle çeliştiği için dinlemeyi reddetti. önce gerçek bir kanıt olmadan. Yani körü körüne “bilime güvendiler” ve yanlış tavsiyelerde bulundular, zaten inandıkları bilimi çürüten yeni bilimsel kanıtları görmezden geldiler. Bu da onlara göre çok bilim dışıydı. Kadın araştırmacıların tavsiyeleri pandemide daha erken dönemde ciddiye alınsaydı, ölen (ve hala ölmekte olan) birçok insan olmazdı. Asya ülkeleri ve güney Avrupa ülkeleri (Birliğin resmi olmayan 53. eyaleti olan Güney Kore hariç) DSÖ tavsiyesine gerçekten uymadı ve bu nedenle covid vakalarını önemli ölçüde azaltmada başarılı olurken, Kuzey Amerika izledi DSÖ’nün erken tavsiyesi ve bunun için büyük bir bedel ödedi ve CDC, yeni DSÖ tavsiyesi doğrultusunda rotayı değiştirmeye çalıştığında (DSÖ hatalı pozisyonunu kabul ettikten sonra) Amerikan siyasi sistemi çoktan unutulma yolunda çok ileri gitmişti ve yaptı. hata olduğunu kabul etmek istemiyor. Birçoğunuz bugün hala o gururun bedelini ödüyorsunuz.

• Bilime güvenin.

Author

45 Comments

1. Selam herkese sayfan inanılmaz hayran edici, sağolun

2. Selamın aleyküm siten süper ötesi çok hoşuma gitti, tebrikler

3. Bursa dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . Selamın aleyküm web sitesi harbiden çok güzel, saolun , ali – 468

4. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Selam herkese web siteniz vallaha billaha mükemmel, teşekkürler , elif yılmaz – 202

5. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Selam herkese bu web sitesi ciddiyim hoşuma gitti, facebookta paylaştım , – 92

6. Gürbüz Reply

Sivas merkezden ben Gürbüz. Slm sayfa harbiden güzel, teraziye tıkladım 06-08-2021 11:19:18

7. Bursa merkezden ben ahmet. Slm sayfanız cidden çok güzel, tebrikler 06-08-2021 11:20:13

8. Amasya merkezden ben ali. Selamlar siteniz vallaha billaha hayran edici, twitter da paylaştım 06-08-2021 11:21:07

9. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Selam herkese web siteniz valla hayran bıraktı, facebookta paylaştım , Emine – 499

10. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Selamlar sayfan gerçekten dikkatimi çekti, sağolun , memo – 227

11. Selam herkese sayfa ciddiyim çok güzel, facebookta paylaştım

12. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Slm paylaşım inan ki iyi, face de paylaştım , hatice – 113

13. elif yılmaz Reply

selam arkadaşlar web sitesi süper ötesi ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

14. Nevşehir merkezden ben ahmet. Merhaba herkese bu web sitesi cidden hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 06-08-2021 11:37:07

15. Ankara merkezden ben hatice. Merhabalar sayfan inan ki çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 06-08-2021 11:37:38

16. Malatya dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . Selamın aleyküm sayfan valla iyi, linkedinde paylaştım , Aylin – 371

17. Kilis merkezden ben ziya. merhaba arkadaşlar sayfan harbiden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 06-08-2021 11:42:22

18. Bingöl merkezden ben Aylin. Merhabalar paylaşım vallaha billaha çok iyi, linkedinde paylaştım 06-08-2021 11:49:48

19. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Merhaba herkese sayfa gerçekten çok hoşuma gitti, teşekkürler , Emine – 85

20. Bayburt dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . merhaba arkadaşlar siten ciddiyim hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , doruk – 43

21. Slm bu web sitesi inan ki dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

22. Sinop merkezden ben banu. Selamın aleyküm paylaşımın vallaha billaha hoşuma gitti, teraziye tıkladım 06-08-2021 12:05:15

23. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız yeminle çok güzel, şukuladım , ahmet – 136

24. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfa harbiden hayran edici, teşekkürler , banu – 310

25. Şırnak dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . selamun aleyküm web siteniz vallaha billaha çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım , doruk – 236

26. merhaba arkadaşlar siteniz inanılmaz güzel, linkedinde paylaştım

27. Ağrı dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . Mrb paylaşım vallaha billaha çok hoşuma gitti, şukuladım , Hasan – 205

28. Selam herkese bu web sitesi vallaha billaha çok iyi, teraziye tıkladım

29. elif yılmaz Reply

Selam paylaşımın gerçekten hayran bıraktı, facebookta paylaştım

30. Edirne dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . Selamlar sayfanız vallaha hayran bıraktı, teraziye tıkladım , doruk – 416

31. Gürbüz Reply

Niğde merkezden ben Gürbüz. merhaba arkadaşlar siten inanki iyi, facebookta paylaştım 12-08-2021 13:57:33

32. elif yılmaz Reply

Zonguldak merkezden ben elif yılmaz. Selam sayfa gerçekten güzel, sosyal medyada paylaştım 13-08-2021 04:12:56

33. Selamın aleyküm sayfa inan ki iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

34. Artvin merkezden ben . Merhabalar web siten cidden mükemmel, şukuladım 25-08-2021 08:19:24

35. Batman dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . Merhaba herkese sayfan ciddiyim hayran edici, şukuladım , banu – 11

36. Mardin merkezden ben Gürbüz. Slm web siten vallaha billaha dikkat çekici, face de paylaştım 26-08-2021 20:14:15

37. Gaziantep merkezden ben hatice. Selamın aleyküm web siteniz inanki dikkat çekici, sağolun 28-08-2021 00:40:57

38. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Merhabalar siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, face de paylaştım , emin – 152

39. selamun aleyküm web siten gerçekten hoşuma gitti, teşekkürler

40. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. selamun aleyküm sayfan vallaha billaha çok iyi, saolun , ali – 96

41. Bu konu : ” Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? ” çok güzel. Selamlar web siten inan ki çok güzel, facebookta paylaştım , emin – 336

42. Manisa dan kimler var. Bilime gerçekten güvenmeli miyiz? . Selamlar bu web sitesi inanılmaz çok güzel, twitter da paylaştım , Gürbüz – 239

Write A Comment