https://www.nature.com/articles/s41598-021-82787-z

Tükürük, asemptomatik ve hafif COVID-19 enfeksiyonunun teşhisi için nazofaringeal veya nazal sürüntülerden daha hassastır

Soyut:

Singapur’daki büyük bir göçmen işçi kohortunda COVID-19 testi için nazo-orofaringeal tükürük ve kendi kendine uygulanan nazal (SN) swabın duyarlılığını nazofaringeal (NP) swab ile karşılaştırmayı amaçladık. Ayrıca COVID-19 teşhisi için yeni nesil dizilemenin (NGS) faydasını test ettik. Tükürük, NP ve SN sürüntüleri, akut solunum yolu enfeksiyonu ile başvuran deneklerden, onların asemptomatik oda arkadaşlarından ve Haziran 2020’de bir toplum bakım tesisinde tecrit edilmekte olan önceden doğrulanmış vakalardan toplanmıştır. Tüm numuneler RT-PCR kullanılarak test edilmiştir. 30 örnek için filogenetik analizli SARS-CoV-2 amplikon bazlı NGS yapıldı. 91 ve 46’nın sırasıyla iki ve üç kez test edildiği 200 denek aldık. Toplamda, tükürük, NP ve SN örneklerinin %62,0, %44.5 ve %37,7’si pozitifti. Döngü eşiği (Ct) değerleri, tüm numune türlerinde enfeksiyonun erken döneminde daha düşüktü. Test pozitif tükürük yüzdesi, NP ve SN sürüntülerinden daha yüksekti. NGS tarafından viral genom kapsamı ile SARS-CoV-2 için Ct değerleri arasında güçlü bir korelasyon bulduk. Filogenetik analizler, Singapur’da dolaşımda olduğu bilinen Clade O ve soy B.6’yı ortaya çıkardı. Tükürüğün COVID-19 teşhisi için hassas ve uygulanabilir bir örnek olduğunu bulduk.

Author

28 Comments

1. Ordu merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar web sitesi süper ötesi çok güzel, tebrikler 05-08-2021 02:41:47

2. merhaba arkadaşlar sayfan yeminle dikkatimi çekti, teşekkürler

3. Düzce dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Selam bu web sitesi ciddiyim çok güzel, teşekkürler , emin – 68

4. Bu konu : ” Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfanız ciddiyim çok güzel, facebookta paylaştım , Hasan – 192

5. Malatya dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . selam arkadaşlar sayfa inanki dikkat çekici, linkedinde paylaştım , doruk – 14

6. Gürbüz Reply

Kilis merkezden ben Gürbüz. Selamın aleyküm sayfa vallaha hayran edici, tebrikler 08-08-2021 09:32:05

7. Bursa merkezden ben . merhaba arkadaşlar paylaşım valla çok iyi, sağolun 09-08-2021 19:48:19

8. Denizli dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Mrb web sitesi süper ötesi dikkat çekici, teraziye tıkladım , Hasan – 285

9. Adana dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Merhabalar paylaşımınız inanki dikkat çekici, sağolun , ziya – 98

10. Bu konu : ” Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük ” çok güzel. Mrb bu web sitesi yeminle çok iyi, şukuladım , – 427

11. Denizli dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Merhaba herkese web sitesi inan ki çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , memo – 349

12. Van merkezden ben Hasan. Slm sayfanız cidden iyi, teraziye tıkladım 17-08-2021 02:42:55

13. Ağrı dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Mrb sayfan inan ki hayran edici, facebookta paylaştım , – 357

14. Gürbüz Reply

Samsun dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Merhaba web siteniz inanki dikkatimi çekti, teşekkürler , Gürbüz – 434

15. Karabük dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Merhaba herkese paylaşım süper ötesi çok hoşuma gitti, saolun , memo – 430

16. Yozgat merkezden ben doruk. merhaba arkadaşlar siten cidden çok iyi, face de paylaştım 29-08-2021 06:35:42

17. Mersin merkezden ben Emine. Merhabalar paylaşımın vallaha billaha iyi, face de paylaştım 01-09-2021 20:42:34

18. Malatya dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Merhaba web siten vallaha billaha çok güzel, twitter da paylaştım , hatice – 460

19. Selam bu web sitesi vallaha billaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

20. elif yılmaz Reply

Bayburt dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Selam herkese bu web sitesi süper ötesi hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum , elif yılmaz – 360

21. Bu konu : ” Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfan vallaha billaha iyi, tebrikler , doruk – 487

22. Karabük dan kimler var. Bir dahaki sefere birisi burnuna çubuk sokmak istediğinde, onlara Nature’dan şu makaleyi göster: “Tükürük . Selam herkese web sitesi yeminle hayran edici, face de paylaştım , Aylin – 119

23. Antalya merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm web sitesi cidden çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 20-09-2021 15:57:02

24. Selam siten inan ki mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

Write A Comment