Kategoriler
Genel

Bir komplo ya da sürpriz değil, ama bu gezegendeki eğitim tarikatı lanet olarak toksik

Hala okula devam ederken, lise öğretmeni olmaya ayarlandım. Gerçek öğretim sanatı ile hiçbir ilgisi olmayan çıkmaz aktiviteler ve beyin ölü konferanslarla dolu lisede Öğrenci Öğretim programlarına katıldım. Başkalarının nasıl öğretmemi istediğini umursamadım, daha fazla eşitliği teşvik etmek doğru olmasa bile müfredatı değiştirmek gibi idealleri boğazımdan aşağı itiyordum. Umurumda değildi çünkü girip lise tarihini doğru şekilde öğreteceğimi biliyordum. Üniversitede aynı boklara maruz kaldığımda, aynı adımla almaya çalıştım. Sahip olduğum her fikir reddedildi ve sahip olduğum her soru aptalmış gibi ele alındı. Bir sınıfta, profesör tam anlamıyla cis beyaz erkeklerin, çocukları diğer cis beyaz erkeklerle enjekte ederek tarihin ve bilimlerin gerçeğine köreltmekten nasıl sorumlu oldukları hakkında iki günlük bir konferans verdi. (Örneğin, Watson ve Crick veya Thomas Edison hakkında genişletilmiş bir ders verirsem cis beyaz erkek öğretmen olarak benim hatam görünüşe göre çünkü onlar cis beyaz adamlar). Bitmiştim, bu yüzden zihniyetimin tedavisinin tüm kariyerim boyunca devam edeceğini fark ettiğimde durdum. Öğretmeyi ne kadar çok sevsem de, buna değmez.

Bugün, özellikle üniversite derslerinde, bir eğitim forumunda, sınıfta yer alan önyargıların tehlikelerini ortaya çıkarmak için Platon’un Mağara Alegorisi’nden ayrıldığını yazdığım bir parça yayınladım. İdeallerinizin müfredatı nasıl etkilediği ve böylece masum çocuklara asla iradelerine karşı gerçek bir hikaye vermedikleri. Hikayeye orijinal taraflar vermek için önyargının nasıl gerekli olduğu ve öğretme durumu hakkında nasıl konuşmama izin verilmediğine dair kitlesel aşağılamalar ve kızgın yorumlar. Kelimenin tam anlamıyla tarihi değiştirdiğinizde veya sevmediğiniz boktan politik figürler yaptığınızda, eğitim dersi vermiyorsunuz. Sen beyin yıkıyorsun.

Modern eğitimde sorun budur. Gözlerini yanlış yapma düşüncesine kapanan insanlara musallat oldu çünkü “ÖN HATLARDA BİZ” “İSTEDİĞİNİZDE ÇOCUKLARINIZI İZLİYORUZ”. Bu aptallık rüzgar tünelini yaratır ve öğretmene uydukları ve aynı bok haline geldikleri ya da bittikleri noktaya gelmelerini umarak üniversite öğrencilerinin boğazlarını aşağı iten şey budur. Üniversite öğrencilerine eğitim alanında eleştirel bir bakış açısıyla nasıl öğretildiklerine bakarsanız kesinlikle saçma ve açıktır.

“Bir komplo ya da sürpriz değil, ama bu gezegendeki eğitim tarikatı lanet olarak toksik” için 33 yanıt

Muğla merkezden ben elif yılmaz. Mrb web siteniz yeminle iyi, sosyal medyada paylaştım 25-04-2020 02:29:52

Bilecik merkezden ben ahmet. selam arkadaşlar sayfan inanki çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 25-04-2020 14:39:06

Karabük merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm paylaşımınız yeminle hayran bıraktı, sağolun 30-04-2020 05:53:14

Tekirdağ merkezden ben doruk. Merhaba paylaşımınız vallaha çok iyi, sosyal medyada paylaştım 03-05-2020 19:13:35

İstanbul merkezden ben elif yılmaz. Selamlar paylaşımınız harbiden çok güzel, face de paylaştım 03-05-2020 19:13:35

Mardin merkezden ben Emine. Selamlar sayfan vallaha billaha hoşuma gitti, sağolun 05-05-2020 14:01:18

Rize merkezden ben gaye. selamun aleyküm web siten yeminle çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 06-05-2020 00:00:48

Eskişehir merkezden ben Gürbüz. Selamlar web siteniz inan ki mükemmel, teşekkürler 13-05-2020 12:12:01

Bitlis merkezden ben Aylin. Mrb paylaşımınız gerçekten hayran edici, sosyal medyada paylaştım 14-05-2020 08:25:22

Kırklareli merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm sayfa harbiden ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 14-05-2020 11:58:08

Muş merkezden ben Aylin. selamun aleyküm siten vallaha billaha ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 14-05-2020 11:58:17

İstanbul merkezden ben ahmet. Selam herkese paylaşımın vallaha mükemmel, facebookta paylaştım 14-05-2020 11:58:21

Erzurum merkezden ben banu. selamun aleyküm paylaşımınız vallaha hayran bıraktı, sağolun 14-05-2020 18:23:51

Ardahan merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm sayfanız cidden çok hoşuma gitti, şukuladım 21-05-2020 12:39:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir