https://www.nature.com/news/engineered-bat-virus-stirs-debate-over-risky-research-%201.18787

Eski iyidir.

“Bilim adamları, Çin’deki at nalı yarasalarında bulunan SHC014 adlı bir virüsü araştırdılar. Araştırmacılar, SHC014 yüzey proteininden ve farelerde büyümek ve taklit etmek için uyarlanmış bir SARS virüsünün omurgasından oluşan kimerik bir virüs yarattılar. Kimera ile enfekte olmuş insan hava yolu hücreleri – SHC014’ün yüzey proteininin hücrelerdeki anahtar reseptöre bağlanmak ve onları enfekte etmek için gerekli yapıya sahip olduğunu kanıtladı.Ayrıca farelerde hastalığa neden oldu, ancak onları öldürmedi.

Yarasalardan izole edilen neredeyse tüm koronavirüsler, anahtar insan reseptörüne bağlanamamış olsa da, SHC014 bunu yapabilen ilk şey değil. 2013 yılında araştırmacılar, aynı yarasa popülasyonundan izole edilen farklı bir koronavirüste bu yeteneği ilk kez bildirdi.

Bir kimera’nın yaratılması Tartışma, esasen, tehlikeli patojenlerin virülansını, yayılma kolaylığını veya barındırma aralığını artıran laboratuar araştırmalarına izin verip vermeyeceğine dair tartışmanın bir tekrarıdır – ‘işlev kazancı’ araştırması olarak bilinen şey. Ekim 2014’te ABD hükümeti, SARS, influenza ve MERS’e (develerden insanlara ara sıra sıçrayan bir virüsün neden olduğu ölümcül bir hastalık olan Orta Doğu solunum sendromu) neden olan virüslerle ilgili bu tür araştırmaların federal finansmanına bir moratoryum uyguladı.

North Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık araştırmacısı Ralph Baric, son çalışma ABD moratoryumu başlamadan önce zaten devam ediyordu ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), ajans tarafından incelenirken devam etmesine izin verdi. Carolina, Chapel Hill’de, çalışmanın ortak yazarı. NIH sonunda işin moratoryum altına girecek kadar riskli olmadığı sonucuna vardı.

Ancak Wain-Hobson çalışmayı onaylamıyor çünkü çok az fayda sağladığını ve yarasalardaki vahşi SHC014 virüsünün insanlara verdiği risk hakkında çok az şey ortaya koyduğunu söylüyor.

Çalışmadaki diğer deneyler, vahşi yarasalardaki virüsün, insanlar için herhangi bir tehdit oluşturması için evrimleşmesi gerekeceğini gösteriyor – bu, göz ardı edilemese de asla gerçekleşmeyecek bir değişiklik. Baric ve ekibi, vahşi virüsü genom dizisinden yeniden yapılandırdı ve insan hücre kültürlerinde zayıf bir şekilde büyüdüğünü ve farelerde önemli bir hastalığa neden olmadığını buldu.

Moleküler biyolog Richard Ebright, “Bu çalışmanın tek etkisi, laboratuvarda yeni ve doğal olmayan bir riskin yaratılmasıdır” diyor.

Author

6 Comments

1. Bu konu : ” Bir laboratuarda yapılan bulaşıcı bir koronavirüs formunu tartışan 2015 tarihli bir makale ” çok güzel. merhaba arkadaşlar siten harbiden hayran edici, linkedinde paylaştım , doruk – 454

2. selam arkadaşlar web siten yeminle çok hoşuma gitti, şukuladım

3. Selamın aleyküm web siten ciddiyim ilgi uyandırıcı, teşekkürler

4. merhaba arkadaşlar siteniz inan ki hayran bıraktı, şukuladım

5. Kırıkkale dan kimler var. Bir laboratuarda yapılan bulaşıcı bir koronavirüs formunu tartışan 2015 tarihli bir makale . Selamlar bu web sitesi cidden iyi, teraziye tıkladım , Aylin – 296

6. merhaba arkadaşlar paylaşımın harbiden dikkatimi çekti, face de paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link