Kategoriler
Genel

Bir metafor

Kurabiye pişiriyorsun. İki kurabiye pişirirsiniz, bir çerez ihtiyacı olan bir kişiye gider. Diğer çerez yatılı kocanıza gider. ŞİMDİ bir kurabiyeye ihtiyacı olduğunu TANIYOR. Böylece devam ediyor. Kocan için yaptığınız her kurabiyenin bir miktarının olması gerekir. Devam ediyor. Gerçekten iyi kurabiyeler yaptığınızı fark eder ve onları yemeye başlar. Giderek daha fazla çerez istiyor. İnsanlara vermek için daha az şeyiniz var.

Artık çerezimiz yok. Yeterince hızlı çerez yapamayız. Sonunda kırıldığın noktaya geldi. Kanıyorsun. Yorgun ve incindin. Kocana bak. Bütün bu kurabiyeleri var. Topladığı tüm bu kurabiyeler.

Birkaç kişiden sonra artık onları yiyemeyeceğini anladı, çok hızlı yemek yedi. Bu yüzden daha iyi bir plan düşündü. Ama– bunu karısına yapamadı- yeni bir iş kurabilir ve kurabiyelerini satamazdı. Onlar bilirdi. Kurabiyeleri sevgi ile yapılır. Dikkatle. Bu kurabiyeleri güzelleştirmek için zaman ayırdı. Onları yaptı … Onları sundu. Herkesin bir kurabiyesi olduğunu fark edene kadar asla ısırmaz. Ancak o zaman kendisi için kurabiye yapmaya başladı. Çok geç olana kadar. Kocası kendisi için ekstra kurabiye yaptığını anlayana kadar. Yakında bunların yarısını istedi. Kendisine yaptığı her kurabiye ikiye bölmek zorunda kaldı. İnsanlar hala beslenmeye geldi ve onları besleyemedi. Onlar onun insanlarıydı. Zayıfladı … Açlık. Elleri acıyor. Çürük– kanlı.

Ona bakardı. Nasıl yalvartığını görün. Verme kararı aldı. Yardım etmek ya da etmemek.

Bir şeyler yapmak zorundaydı. İnsanlar bu şekilde yemek yiyorlardı. Açlıktan korunma biçimleri buydu.

Şimdi gücü elinde tuttu. İnsanların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu tek şeyi elinde tutuyordu. Kararları verir.

Şimdiye kadar. Karar, insanların kırıntılarına izin vermekti. Bir süre olmadan çerezleri almanın nasıl bir tat olduğunu. Dileniyorlar, yalvarıyorlardı. Bu kurabiyeler için koştu ve onları yuttu.

Neden sadece bölmedi. Neden sadece kurabiye vermedi. Karısına biraz ver. Ailesini sağlamaya dönebilmesi için onu iyileştirmeye yardım et. Bunun yerine onu görmezden geldi. Ona da kırıntı veriyor. Ona söylemesi ona yardımcı olacaktır. Zar zor.

Bize ellerimizi kurabiye kavanozuna sokmamamız söylenir. Ama bir noktada ihtiyacın var. Kendiniz için değil. Ama diğerleri için. Aile için. Tıpkı senin gibi insanlar için. Biz dipteyiz. Kırıntı elde ediyoruz. Biz çalışanlar biz henüz kırıntı olsun. Bizim için kararlar veriyorlar. İstediğimiz kadar ağlayıp çığlık atıyoruz. Ama sonunda çoğumuz duyulmadık. Bu örnek küçük bir köydü. Bir Baker. Dünyayı şimdi hayal edin. Ülkeler. Biz hiyerarşikiz. Neden eşit olamıyoruz? Neden birbirimizi insan olarak göremeyiz. Bölgelerimiz ve ailelerimiz var. Bunu koruyacağız. Ancak herhangi bir nedenle yargılamıyoruz ve nefret etmiyoruz. Sadece sev ve koru. Besleyin. Ev. Dikkat et.

Gönderen … beberosey
[comments]

“Bir metafor” için 18 yanıt

Muş merkezden ben ahmet. Selam herkese web sitesi gerçekten mükemmel, teraziye tıkladım 16-04-2020 05:00:07

Amasya merkezden ben gaye. Mrb sayfan cidden çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 16-04-2020 07:25:27

Bingöl merkezden ben ziya. Selamın aleyküm sayfan inanki dikkatimi çekti, şukuladım 20-04-2020 10:34:41

Uşak merkezden ben banu. Selamın aleyküm paylaşımınız vallaha hayran edici, şukuladım 27-04-2020 00:21:23

Tekirdağ merkezden ben doruk. selamun aleyküm sayfanız süper ötesi dikkat çekici, teraziye tıkladım 04-05-2020 10:13:07

Hakkari merkezden ben gaye. Selam paylaşımın gerçekten hayran bıraktı, teşekkürler 11-05-2020 21:04:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir