Kategoriler
Genel

Borsa çöküşü büyük depresyona mı neden oldu? 2020’deki varlık balonu çökmesi korona virüsüne mi neden oldu? Boom ve büst borç çevrimlerini çevreleyen şeffaflığı tartışmak istiyorum.

Çok gerçek bir tartışma yapmak istiyor. Kanıta dayalı.

1. Vikipedi üzerinden büyük depresyona neyin sebep olduğunu araştırdığınızda, borsa çöktüğü büyük depresyona veya büyük depresyonun borsa çökmesine neden olduğu belirsiz bir hava.

2. Covid-19 ile bir paralel görüyorum ki 2008’den beri “corona virüsü” nedeniyle patlayan muazzam bir kredi balonu patlatıyoruz. Bunu günah keçisi olarak görüyorum.

3. Boom ve büst üzerinde çalıştığımız bilinen bir gerçektir. Bunun kamuya açıklanması hiç oldu mu? Sadece dalga yukarı ve aşağı sürdüğümüzü anlama konusunda şeffaflığımız var mı?

4. Andrew Yang’ın tartıştığı her şeyin (büyük kutu perakende mağazalarının kapatılması, anne ve pop mağazalarının bozulması, otomasyon nedeniyle kitlesel işsizlik, intiharlar, bir UBI ihtiyacı vb.) Tarafından ‘vurgulanmış’ olduğunu garip buluyor musunuz? korona virüs?

Aşılama, cips, virüsün ölümcül olmaması ya da bizi korkutmak için kasıtlı olarak abartılı olmak gibi bir sürü komplo okudum. Sanırım hepsi yanlış.

Örneğin sistemin başarısız olduğunu bilme gücünüz olduğunu varsayalım. Andrew Yang’ın dediği gibi “kapitalizmi uçurumdan atıyoruz”. Verilere sahip olduğunuzu varsayalım, evet, büyümenin zirvesi olduğumuzu görüyorsunuz. Aşırı nüfusluyuz, Fransa’da toplu protestolarımız var, HongKong, kirletiyoruz, gıda sistemi verimli toprak eksikliğinden etkilenecek mi, bir adım daha ileri gidebiliriz belki de kitle kuraklığı veya iklim ile ilgili başka bir şeyden kaynaklandığımızı biliyorsunuz Bildiğiniz TÜM VERİLERİNİZ VAR. Yapıyor musun:

A) Dünyaya gerçeği söyle? Bu hiç bir şey oldu mu? Bir lider küresel sahneye çıkıp sistemin artık herkesi destekleyemeyeceğini kabul eder mi? Şeffaflık HİÇ bir şey miydi?

B) Aşırı nüfuslu tüm yakın tehditleri çözmek için bir virüs kullanın, duyulanları zayıflatmak için zayıfları öldürün ve ekonominin RESET’e izin verirken toplumun eski ve üretken olmayanlarının yükünü alın. Borç döngüsünün sıfırlanmasına izin vermek, kripto veya dijital para ile yeni bir para sistemi başlatmak, çok seyahat etmeyen insanlardan kaynaklanan kirlilikle mücadeleye yardımcı olmak vb.

“Borsa çöküşü büyük depresyona mı neden oldu? 2020’deki varlık balonu çökmesi korona virüsüne mi neden oldu? Boom ve büst borç çevrimlerini çevreleyen şeffaflığı tartışmak istiyorum.” için 23 yanıt

Düzce merkezden ben ahmet. Slm paylaşımınız inanılmaz çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 18-05-2020 18:49:05

Nevşehir merkezden ben Aylin. Merhaba herkese paylaşımın vallaha dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 30-05-2020 21:57:10

Sakarya merkezden ben ahmet. Selamlar paylaşımınız inan ki güzel, linkedinde paylaştım 13-06-2020 20:57:00

Uşak merkezden ben ahmet. selamun aleyküm siteniz ciddiyim hayran edici, teşekkürler 18-07-2020 13:52:44

Manisa merkezden ben Emine. Selam herkese paylaşımınız inan ki güzel, facebookta paylaştım 24-07-2020 02:35:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir