Kategoriler
Genel

Bronz Çağı Çöküşü ve Deniz Halkının

MÖ 1200'lü yıllarda Orta Doğu ve Güney Avrupa, dünyanın ilk küresel ekonomisini oluşturan bir avuç çağdaş medeniyetle doluydu: Yeni Krallık Mısır, Babil, Asur, Hitit İmparatorluğu, Miken Yunanlıları ve Mitanni Krallıkları. Şu anda, İsrail halkına hâlâ Hakimler tarafından önderlik edilmişti, ancak özerklikleri vardı.

Şimdi, iklim değişikliği, uzaylılar ve İncil vb. Hakkında teoriler var, ama bunu daha odaklı tutalım. Bildiğimiz kadarıyla, savaş savaşının tanıtımı sadece birkaç yüzyıl önce gerçekleşti – Hyksos, İskitler ve diğer Hint-Avrupalılar sayesinde – ve savaş arabası bir tankın eski versiyonuydu. Yaklaşık. MÖ 1200'lerde Mısırlılar ve Hititler savaş savaşını mükemmelleştirdiler, ancak Deniz Halkı'na daha az düştüler.

Bu soruları bırakıyor, Deniz Halkı kimdi? Nereden çıktılar? Neden istila ettiler? Nasıl bu kadar başarılı oldular? Sonrasında nereye gittiler?

1200 – 800BC tarihin en ikonik karanlık çağıdır; tüm şehirler bilinmeyen yollarla yok edildi ve korsanlar ve brigandlar bilinen dünyayı toplu olarak dolaştılar.

“Deniz Halkları” olarak adlandırılan bir düzine kabileler var ama birkaç kabileler öne çıkıyor

1. Shardana: Bazı insanlar bunun İsrail stokundan Dan'ın onursuz kabilesidir. Sardunya'dan da gelmiş olabilirler ve “Tuna” Nehri adını vermiş olabilirler. Bunların hepsi teoridir, ancak Dan kabilesi bir sır olarak kalır. Gidecekleri yer kimsenin tahminidir.

2. Peleset: esasen, Filistliler, neredeyse kuşkusuz proto-Yunanlılardı. Peleset ismi aynı zamanda Filistin teriminin kökenidir. Goliath'ın bir dev olduğu gerçeği var, bu da tüm soruları ortaya çıkarıyor. Ayrıca, Filistliler Truva Savaşı'nın gerçek yaşamından ne olursa olsun kaçmak için Kenan'a mı geldiler? Sodom ve Gamorrah türü bir felaket var mıydı?

3. Tjekker / Shekelesh: MÖ 12. yüzyılın başlarında Mısır'a saldıran Libya / Kuzey Afrika korsanlarından oluşan bir ürün yelpazesi. Bazıları Sicilya veya güney İtalya'dan ve belki de – Shardana veya Sherden'de olduğu gibi – Sardunya'dan olduklarını öne sürüyorlar.

Şimdi, bir dil uzmanı değilim, ama burada bir eğilim görüyorum .. bir kalıp. Ayrıca, bu kabilelerin / grupların hepsinin aynı anda hareket etmeye başladığını – oldukça, Bronz Çağı'nın medeniyetleri için talihsiz – inanılmaz derecede tesadüfi buluyorum. Yani, ya yeni topraklar aramaya yönlendirildiler aynı zamanda, aynı veya ilgili felaket (ler) tarafından ya da — ve burası sisli bir hal alıyor – hepsi uyumlu bir çabanın, mevcut dünya düzenini yıkmak için gönderilen birleşik ve hedefe dayalı bir gücün parçasıydı.

Bu konuya yeterince dikkat edilmiyor. Büyüleyici buluyorum. Bağlam için Deniz Halklarının sık sık unutulan isimlerinin bir listesi ve dilbilimsel benzerlikleri analiz edebilirsiniz.

Shardan, Shardana, Sherden, Dannuna, Danya, Ekwesh, Eqwesh, Akawasha, Karkissa, Labu, Lukka, Libu, Meshwesh, Peleset, Shekelesh, Sheshwesh, Shikala, Weshesh, Tjekker, Teresha, Tursha.

Deniz İnsanları bile insan mıydı yoksa başka bir şey miydi? Şeytanlar? Devler? Başka bir şey?

“Bronz Çağı Çöküşü ve Deniz Halkının” için 28 yanıt

Tunceli merkezden ben mehmet. Slm paylaşımın inan ki hoşuma gitti, twitter da paylaştım 15-02-2020 10:37:17

Şanlıurfa merkezden ben banu. Selamın aleyküm siteniz yeminle dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 15-02-2020 10:40:06

Ordu merkezden ben Gürbüz. Selamlar paylaşımın süper ötesi çok iyi, linkedinde paylaştım 15-02-2020 12:15:18

Sakarya merkezden ben Gürbüz. merhaba arkadaşlar web siten ciddiyim güzel, sağolun 18-02-2020 11:05:26

Kırıkkale merkezden ben Aylin. Selam herkese sayfa harbiden hayran bıraktı, facebookta paylaştım 18-02-2020 16:17:24

Aksaray merkezden ben doruk. Selam web siteniz vallaha billaha dikkat çekici, sağolun 14-03-2020 00:38:31

Kırıkkale merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm sayfan gerçekten mükemmel, tebrikler 22-03-2020 04:10:28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir