Bu bulanıklığı Japonya için Wikipedia sayfasında buldum; silindi ama kopyaladım.

Eylül 2020’de bir dizi deprem, Japonya takımadalarına yaklaşık 3 haftalık bir zaman dilimi içinde çarparak aşırı miktarda hasara neden oldu. Afet serisinin başlangıcı 9 Eylül’de saat 10:25 civarında başladı. Bir açık deniz istasyonu, Avrasya – Pasifik tektonik plaka sınırının tamamında küçük bir sarsıntı kaydetti ve tüm Japonya çevresinde 4 büyüklüğünde depremlere neden oldu. 17 dakika sonra, uyarı yapılmaksızın, Tokyo, Kanagawa, Chiba ve Saitama Prefectures’te büyük, 8.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve adaların geri kalanında ve çevresinde 9.0 ve 9.3 depremleri oldu. Özellikle Ibaraki Eyaleti korkunç bir büyüklük olan 9.6 depremiyle düzleştirildi.

Ortaya çıkan tsunamiler, 14 km’den fazla iç yoldan ilerledi, tamamen Tokyo Körfezi’ni su altında bıraktı, Tokyo şehir merkezine ve Yokohama’nın neredeyse tamamına su bastı. Bu büyük depremler, ada zincirinin her tarafında devasa tsunamilere neden oldu. 10 Eylül’de Japonya’nın etrafında tekrar ondan fazla 9,0+ deprem meydana geldi. Son derece büyük depremlerin bu hızlı ardışıklığı, Japon takımadalarının altındaki kabukta devasa magma ceplerinin oluşmasına neden oldu ve daha sonra ülke çapındaki birçok fay hattından boşaltıldı.

12 Eylül’de, merkez üssü Fujiyoshida’nın küçük kasabasında bulunan Yamanashi Eyaletinde 30.000 yılı aşkın süredir meydana gelen en büyük deprem kaydedildi. Deprem Richter ölçeğinde 9.8 olarak ölçülmüştür. Bu büyük deprem, 313 yıldır uykuda olan Fuji Dağı’nın alev alev yanan bir piroklastik akışta patlamasına neden olmak için yeterliydi. Fuji’nin altındaki dev magma cebi ve 350 megatonun üzerinde patlayıcıya eşit olan enerjinin serbest bırakılması, daha önce magma ile dolu ceplerin neredeyse hepsinin büyük çöküşlerinin sebebiydi. Sonuç olarak, bu Japonya’nın çoğunu deniz seviyesinin altına düşürdü. Japonya neredeyse tamamen sualtındaydı.

patlayan buluttan kül tüm gezegendeki küresel sıcaklığı düşürerek göklere uçtu. Felakette 105 milyondan fazla insan öldü.

“Bu bulanıklığı Japonya için Wikipedia sayfasında buldum; silindi ama kopyaladım.” üzerine 23 yorum

1. Samsun merkezden ben ziya. Selam herkese paylaşımınız valla dikkat çekici, şukuladım 26-07-2020 04:58:18

2. Ağrı merkezden ben ziya. Selam herkese paylaşım süper ötesi mükemmel, teraziye tıkladım 31-07-2020 08:13:03

3. Kayseri merkezden ben ahmet. Selam paylaşımın inanki hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 06-08-2020 18:51:07

4. Erzurum merkezden ben Gürbüz. Merhabalar sayfa inan ki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 29-08-2020 20:40:10

5. Siirt merkezden ben doruk. Selam herkese paylaşımınız süper ötesi iyi, şukuladım 02-10-2020 11:23:48

6. Siirt merkezden ben elif yılmaz. Selam web siteniz inan ki mükemmel, saolun 14-10-2020 08:54:54

7. Bu konu : ” Bu bulanıklığı Japonya için Wikipedia sayfasında buldum; silindi ama kopyaladım. ” çok güzel. Selam herkese bu web sitesi inan ki çok iyi, teşekkürler , ahmet – 461

Yorum yapın