Kardeşlerim, şimdi her zamankinden daha fazla direniş zamanı. Kendin için ayağa kalktığın, Tanrı’nın verdiği var olma ve özgür olma hakkını onurlandırdığın için. Hepimiz baskının arttığını, insanların birbirine düşman olduğunu, nefreti körüklediğini ve bizi utandırmak ve susturmak için hakaretler yağdırdığını görebilir ve hissedebiliriz. Ben kendim bunu giderek daha fazla hissediyorum; daha izole, daha kopuk hissetmek; geleceğim hakkında endişeli.

Bunun, hepimizi insanlığımızdan koparan ruhsal bir kriz olduğuna yürekten inanıyorum. Zorlaşıyor çünkü karşı taraf kendini çok aydınlanmış görüyor ve yanlış olduğumuzu kanıtlamak için iyi bilimi kullanıyor. Ama bunun bu kadar basit olmadığını hepimiz biliyoruz. Hepimiz, verilerin tekrar tekrar manipüle edildiğini, çarpıtıldığını ve özenle seçildiğini biliyoruz. Birkaç gün önce, hepimizin geldiğini gördüğümüz bir şey duyduk; yani topluma katılabilmek için aşı yaptırmaya zorlanmak.

Bu pek çok düzeyde yanlıştır.

Dışarıda küçük ve olgunlaşmamış davranışları haklı çıkaracak kadar doğru ve nesnel bir “bilim” yoktur ve eğer varsa, bu batı ideolojisine hizmet eden, IMF’nin yapısal uyum politikalarının haritasını çıkaran, kaynakları sömürmeyi meşrulaştıran aynı bilimdir. Keynesyen ekonomi adına, işgalci ülkeleri haklı çıkarmak ve öldürmek. Hepsi bilim adına. Ekonomi bilimi ve çevre bilimi. Yüzyıllar boyunca, güçlü insanlar bu bilimi tekrar tekrar vahşeti haklı çıkarmak için kullandılar, bugün neden farklı olsun ki?

Birkaç hafta önce, siyaset biliminin yirmi yıl boyunca Afganistan’a ne yaptığını gördük: 250.000 kayıp. Ve “aynı değil” demek cazip gelse de, öyle olduğunu hissettiğimi söylerdim. Bununla demek istediğim, her şey aynı kötü niyetten, ezme arzusundan ve güçlü şirketlerin hırslarına hizmet etmekten kaynaklanıyor.

Bu sözleri bir süre önce duydum ve içimde yankılandılar: Her türlü baskı birbiriyle bağlantılıdır. Ve bugün zulme uğradığımızda, zulme uğrayanlardan, toprakları ellerinden alınanlardan, statükoyu kabul etmedikleri için öldürülenlerden farkımız yok. Vazgeçmek bazen cazip geliyor: Bu sadece bir iğne, bu sadece bir maske, sadece iki hafta, sadece başka bir iğne… ve yine de 18 ay sonra, insanların ne yaptığını gördüğümüzde ele geçirilen çılgınlığa tanık oluyoruz. Avustralya’da boyun eğdiriliyor. Vazgeçmek, kim olduğunuzdan biraz vazgeçmek, sağlığınızın yanında sahip olduğunuz tek şey olan o öz saygıyı aşındırmak demektir.

Aşı olan herkese saygı duyacağım ve almayan herkese saygı duyacağım; ama bana gelen ve beni zorlamaya, kendi bütünlüğümü bozmaya çalışan birine asla saygı duymayacağım. Şu anda gerçekten kötü bir şeyle karşı karşıyayız ve Media Corp. işini her zamankinden daha fazla yapıyor: bizi birbirimize düşman ediyor, bizi umursamayan ilaç şirketlerinin sığırlarına dönüştürüyor. Onlar için biz sadece bir istatistikiz; kar edecekleri başka bir anlamsız insan grubu, başka bir iş hedefi; gerçekten bir excel elektronik tablosundaki başka bir hücre.

Deliye dönen ve bizi utandırmakta haklı hisseden insanları suçlamıyorum. Manipüle edildiklerine ve kendilerinin bunu bilmediklerine içtenlikle inanıyorum. Buradaki birkaç kişi, sevdikleri birinin böyle davrandığını duyunca ne kadar şaşırdıklarını birkaç kez dile getirdi. Birçoğunun şimdiye kadar hain ideolojiler tarafından “ele geçirildiğine” inanıyorum. Kabul etmedikleri çelişkilerin ve basiretsizliğin miktarını kanıtlamak için.

Tüm bunlara rağmen, medyanın söylediklerine rağmen geleceğin parlak olduğuna inanıyorum, orada bir direniş var, çünkü herkesi çekime zorlamak için bu kadar umutsuz bir girişim olmazdı. İnsanlar uymuyor ve bu iyi. Hepimizin doğru zamanda kendimiz için doğru kararları alacağımıza inanıyorum. Ve bence değer vermemiz ve kutlamamız gereken şey bu.

Güçlü yönlerimizi ve esnekliğimizi kabul etmek uzun bir yol kat eder, çünkü şefkatli olmak bir direniş eylemidir.

Güvende kal.

Author

32 Comments

1. Slm bu web sitesi süper ötesi hayran edici, twitter da paylaştım

2. Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. selamun aleyküm sayfanız vallaha billaha çok güzel, linkedinde paylaştım , doruk – 218

3. elif yılmaz Reply

merhaba arkadaşlar paylaşımın harbiden çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

4. Batman merkezden ben memo. selam arkadaşlar paylaşımınız yeminle güzel, twitter da paylaştım 25-08-2021 05:35:04

5. Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşımın inanki hayran bıraktı, teşekkürler , ahmet – 82

6. Afyon merkezden ben Emine. Selamın aleyküm sayfa ciddiyim dikkat çekici, facebookta paylaştım 25-08-2021 05:37:57

7. Elazığ merkezden ben ali. Slm web sitesi harbiden dikkat çekici, teraziye tıkladım 25-08-2021 05:37:57

8. Artvin merkezden ben memo. Selam herkese siteniz gerçekten çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 25-08-2021 05:37:59

9. Aydın merkezden ben Emine. Mrb web siten süper ötesi mükemmel, şukuladım 25-08-2021 05:38:02

10. elif yılmaz Reply

Kastamonu dan kimler var. Bu direniş zamanı . selam arkadaşlar web siteniz vallaha billaha hayran edici, teşekkürler , elif yılmaz – 305

11. Ağrı merkezden ben . Selam herkese sayfanız inanki dikkatimi çekti, tebrikler 25-08-2021 05:43:26

12. Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımınız vallaha mükemmel, face de paylaştım , – 16

13. Siirt merkezden ben hatice. Slm paylaşımınız vallaha iyi, sağolun 25-08-2021 07:50:07

14. Tekirdağ dan kimler var. Bu direniş zamanı . Selam sayfan ciddiyim çok güzel, saolun , ali – 113

15. Burdur dan kimler var. Bu direniş zamanı . Selam herkese sayfa valla çok güzel, teşekkürler , Hasan – 302

16. Kırşehir dan kimler var. Bu direniş zamanı . Selam herkese paylaşımınız cidden hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , doruk – 90

17. Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. Merhabalar sayfan inanki hoşuma gitti, twitter da paylaştım , gaye – 371

18. Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. Merhaba sayfanız cidden güzel, linkedinde paylaştım , gaye – 310

19. Afyon dan kimler var. Bu direniş zamanı . Merhaba herkese paylaşım yeminle hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , gaye – 377

20. Çorum dan kimler var. Bu direniş zamanı . selam arkadaşlar web sitesi inan ki güzel, teraziye tıkladım , Hasan – 119

21. Van dan kimler var. Bu direniş zamanı . Mrb web siteniz ciddiyim dikkat çekici, face de paylaştım , memo – 365

22. selamun aleyküm sayfa vallaha billaha çok iyi, sosyal medyada paylaştım

23. Bingöl dan kimler var. Bu direniş zamanı . Merhabalar bu web sitesi süper ötesi çok hoşuma gitti, tebrikler , banu – 338

24. Bitlis merkezden ben Gürbüz. Selamlar sayfa vallaha çok güzel, teşekkürler 01-09-2021 15:52:15

25. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. Selamlar web sitesi yeminle dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum , elif yılmaz – 165

26. Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. Slm paylaşımın harbiden iyi, sağolun , – 354

27. Selamlar paylaşımın vallaha billaha hayran bıraktı, face de paylaştım

28. Selam herkese web sitesi vallaha çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

29. Edirne merkezden ben hatice. Merhaba siten yeminle çok güzel, facebookta paylaştım 16-09-2021 00:32:54

30. Bu konu : ” Bu direniş zamanı ” çok güzel. selamun aleyküm siten cidden çok iyi, sağolun , mehmet – 142

Write A Comment