Sağlıkçı bir aileden geliyorum. Sektörde 3 yıl çalıştım (ayrı nedenlerle 2019’da ayrıldı). Sağlık dışı geçmişe sahip birçok insanın, düşünmeyi “uzmanların” yapmasına izin vermekten hoşlandığını biliyorum. Şahsen bu mantığı kınıyorum. Kimlik bilgisi, doğru ve dürüst bilgiyi kimin iletebileceği konusunda bir tekel yaratır ve onları tekel haline getirir.

İstediğiniz banka düzenlemeleri hakkında fikir sahibi olmak için ekonomist olmanıza gerek yok. Aynı şekilde, oradaki bilgileri araştırmak ve bu salgını yönlendiren “bilim” hakkında kendi kararınızı vermek için bir virolog olmanıza gerek yok.

Her neyse, bu hikaye kardeşim hakkında, çünkü o hala sağlıkta çalışıyor. Danışman seviyesinin 1 kademe altındadır (İngiltere’den geliyoruz. Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum).

Geçenlerde işteyken maske takmayı bırakmaya karar verdi. Başlangıçta kimse ona meydan okumadı. Kıdemlilerinden biri onu kenara çekip vizör takmasını talep edene kadar (hastane ortamında vizörler yalnızca kullanıcıyı kan sıçramasından korumak içindir. Sizi hava yoluyla bulaşan bir virüs tarafından enfekte olmanızı korumaz veya durdurmaz.)

Yüz maskesi ile eklemeliyim. Ağabeyim, her gün bir maskeyle nefes alırken uzun saatler ayakta durmaktan kaynaklanan birkaç bayılma nöbeti geçirdi. Bunu amirine söyledi, ancak hastanede bu protokollerden sorumlu adamla görüşmesi söylendi.

Ağabeyim sesi bu konuşmayı herhangi bir nedenle kaydetti. Ve yaptığına sevindim, çünkü aksi halde bana söylediklerine inanmazdım. İş sağlığı danışmanıyla (çalışanlarının işyeri kalitesinden ve sağlığından sorumlu en kıdemli doktor) konuşurken siperliklerin kullanıcıyı covid’e yakalanmaktan veya bulaştırmaktan koruduğuna dair herhangi bir kanıt olup olmadığını sordu.

Danışman doğrudan ona “haberleri izlemesini” söyleyerek yanıt verdi. Argümanının geri kalanı, hiçbir şey giymemekten daha iyi olduklarıydı. Maskeler > siperlikler > hiçbir şey. Veri yok, araştırma yok. Hiç yoktan iyi oldukları için giyilmeleri gerektiğini düşündü.

Bu hikayeyi aktarıyorum çünkü halkın ortalama bir üyesinin aslında bunun aslında sağlam bilimle ne kadar az ilgisi olduğunu fark ettiğini sanmıyorum. Bir ipucu olmasını beklediğiniz insanlardan bile. Çoğu basitçe yapmaz. Ve şimdi hayatımızı buna dahil etmek için neredeyse 2 yılı geride bıraktık.

30 Comments

1. Bu konu : ” Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için ” çok güzel. Mrb paylaşımınız harbiden mükemmel, teraziye tıkladım , ahmet – 352

2. Bu konu : ” Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için ” çok güzel. Slm web sitesi gerçekten dikkat çekici, facebookta paylaştım , emin – 334

3. Bingöl merkezden ben emin. Selamlar siten gerçekten hayran edici, linkedinde paylaştım 19-07-2021 22:29:42

4. Mrb sayfan inan ki ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

5. Hatay dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Merhaba herkese sayfa valla iyi, twitter da paylaştım , ali – 391

6. merhaba arkadaşlar sayfanız gerçekten ilgi uyandırıcı, face de paylaştım

7. Niğde dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Slm siten inan ki çok hoşuma gitti, face de paylaştım , mehmet – 52

8. Bu konu : ” Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için ” çok güzel. Selamlar sayfan inanılmaz ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , Emine – 434

9. selamun aleyküm paylaşımınız yeminle dikkat çekici, tebrikler

10. Kırşehir dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Slm sayfa gerçekten çok hoşuma gitti, saolun , emin – 198

11. Niğde dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Selamlar bu web sitesi cidden ilgi uyandırıcı, saolun , Emine – 235

12. Selam herkese bu web sitesi valla hayran edici, facebookta paylaştım

13. Kayseri merkezden ben Emine. Selam web sitesi gerçekten mükemmel, face de paylaştım 06-08-2021 19:23:54

14. elif yılmaz Reply

Niğde dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . merhaba arkadaşlar bu web sitesi gerçekten hayran edici, şukuladım , elif yılmaz – 1

15. Gürbüz Reply

Rize merkezden ben Gürbüz. Selam herkese web siteniz vallaha billaha çok hoşuma gitti, face de paylaştım 08-08-2021 15:49:39

16. Merhaba herkese web sitesi cidden hoşuma gitti, tebrikler

17. Adana dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Merhaba paylaşım ciddiyim çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , Hasan – 436

18. elif yılmaz Reply

Selam paylaşımın valla hayran edici, linkedinde paylaştım

19. Bu konu : ” Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için ” çok güzel. Mrb paylaşımın vallaha çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , memo – 275

20. Artvin merkezden ben . Selamlar sayfa ciddiyim iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 26-08-2021 20:18:53

21. Merhaba siten vallaha billaha çok güzel, linkedinde paylaştım

22. Şanlıurfa dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Mrb paylaşımın cidden hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , gaye – 17

23. Bu konu : ” Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için ” çok güzel. Merhaba web siten harbiden ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , Emine – 157

24. Bu konu : ” Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için ” çok güzel. Slm siten inanki çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , ziya – 481

25. Balıkesir merkezden ben doruk. Merhaba herkese sayfanız inan ki hayran bıraktı, teşekkürler 11-09-2021 08:32:07

26. Düzce merkezden ben hatice. Slm sayfan vallaha hayran bıraktı, teraziye tıkladım 14-09-2021 06:25:28

27. elif yılmaz Reply

Kayseri dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Selam bu web sitesi inan ki hayran bıraktı, saolun , elif yılmaz – 52

28. Gaziantep dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Merhabalar paylaşımınız inan ki dikkat çekici, teşekkürler , – 41

29. elif yılmaz Reply

Yozgat dan kimler var. Bu konudaki “bilim” ile neler olup bittiğini düşündükleri konusunda kafası karışmış veya çit üzerinde olan herkes için . Merhaba herkese paylaşımın harbiden dikkat çekici, sağolun , elif yılmaz – 155

Write A Comment