dan Son Konuşma Büyük Diktatör

Üzgünüm ama imparator olmak istemiyorum. Bu benim işim değil. Kimseyi yönetmek veya fethetmek istemiyorum. Herkese – mümkünse – Yahudi, Gentile – siyah adam – beyaz yardım etmek isterim. Hepimiz birbirimize yardım etmek istiyoruz. İnsanoğlu böyledir. Birbirimizin mutluluğuyla yaşamak istiyoruz – birbirimizin mutsuzluğuyla değil. Birbirimizden nefret etmek ve küçümsemek istemiyoruz. Bu dünyada herkese yer var. Ve iyi dünya zengindir ve herkese sağlayabilir. Hayat yolu özgür ve güzel olabilir ama biz yolu kaybettik.

Açgözlülük insanların ruhlarını zehirledi, dünyaya nefretle barikat kurdu, bizi sefalete ve kana buladı. Hız geliştirdik ama kendimizi kapattık. Bolluk veren makineler bizi muhtaç durumda bıraktı. Bilgimiz bizi alaycı yaptı. Zekamız, sert ve kaba. Çok fazla düşünüyoruz ve çok az hissediyoruz. Makinelerden çok insanlığa ihtiyacımız var. Zekadan daha çok kibarlığa ve centilmenliğe ihtiyacımız var. Bu nitelikler olmadan, hayat şiddetli olacak ve her şey kaybolacak…

Uçak ve radyo bizi birbirimize daha da yakınlaştırdı. Bu icatların doğası, insanların içindeki iyilik için haykırıyor – evrensel kardeşlik için haykırıyor – hepimizin birliği için. Şimdi bile sesim tüm dünyada milyonlarca umutsuz erkek, kadın ve küçük çocuğa ulaşıyor; erkekleri masum insanlara işkence edip hapse attıran bir sistemin kurbanları.

Beni duyabilenlere söylüyorum – umutsuzluğa kapılmayın. Şimdi üzerimizde olan sefalet, sadece açgözlülüğün geçişidir – insanlığın ilerleme yolundan korkan insanların acılığı. Erkeklerin nefreti geçecek, diktatörler ölecek ve halktan aldıkları güç tekrar halka dönecek. Ve insanlar öldüğü sürece özgürlük asla yok olmayacak…

Askerler! Kendinizi vahşilere – sizi küçümseyen – sizi köleleştiren – hayatınızı düzene sokan – size ne yapacağınızı söyleyen – ne düşüneceğinizi ve ne hissedeceğinizi söyleyen adamlara vermeyin! Seni kim eğitiyor – seni besliyor – sana sığır gibi davranıyor, seni top yemi olarak kullanıyor. Kendinizi bu doğal olmayan adamlara teslim etmeyin – makine zekalı ve makine kalpli makine adamlara! Siz makine değilsiniz! Sen sığır değilsin! Siz erkeksiniz! Kalbinizde insanlık sevgisi var! nefret etmiyorsun! Sadece sevilmeyen nefret – sevilmeyen ve doğal olmayan! Askerler! Kölelik için savaşmayın! Özgürlük için savaş!

Aziz Luka’nın 17. Bölümünde şöyle yazılmıştır: “Tanrı’nın Krallığı insanın içindedir” – tek bir insanda ya da bir grup insanda değil, tüm insanlarda! senin içinde! Siz, insanlar güce sahipsiniz – makineler yaratma gücü. Mutluluk yaratma gücü! Sizler, insanlar, bu hayatı özgür ve güzel kılacak, bu hayatı harika bir maceraya dönüştürecek güce sahipsiniz.

O halde -demokrasi adına- o gücü kullanalım, hepimiz birleşelim. Yeni bir dünya için savaşalım – erkeklere çalışma şansı verecek düzgün bir dünya – gençliğe bir gelecek ve yaşlılığa bir güvence verecek. Bu şeylerin vaadiyle, vahşiler iktidara geldi. Ama yalan söylüyorlar! Bu sözü yerine getirmiyorlar. Asla yapmayacaklar!

Diktatörler kendilerini özgür bırakır ama halkı köleleştirir! Şimdi bu sözü yerine getirmek için savaşalım! Dünyayı özgürleştirmek için savaşalım – ulusal engelleri ortadan kaldırmak için – açgözlülüğü, nefreti ve hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırmak için. Mantıklı bir dünya için savaşalım, bilimin ve ilerlemenin tüm insanların mutluluğuna yol açacağı bir dünya. Askerler! demokrasi adına hepimiz birleşelim!

Charlie Chaplin ~ Büyük Diktatör

26 Comments

1. Merhaba web sitesi gerçekten çok iyi, facebookta paylaştım

2. Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. selamun aleyküm sayfanız inanki dikkat çekici, saolun , ali – 362

3. Denizli merkezden ben gaye. Selamlar sayfanız harbiden çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 14-08-2021 19:39:45

4. Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. Selam paylaşımın inanılmaz çok iyi, linkedinde paylaştım , ali – 428

5. Merhabalar siten inan ki çok güzel, teraziye tıkladım

6. Malatya dan kimler var. Büyük Diktatörden Son Konuşma . Merhaba paylaşım ciddiyim dikkat çekici, tebrikler , banu – 353

7. Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. Slm sayfanız gerçekten hayran edici, şukuladım , – 126

8. Merhaba herkese siten yeminle ilgi uyandırıcı, şukuladım

9. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşımınız inanki güzel, tebrikler , elif yılmaz – 495

10. Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. Selam web siten vallaha ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , mehmet – 315

11. Elazığ merkezden ben . Merhabalar sayfanız yeminle çok güzel, face de paylaştım 15-08-2021 00:08:37

12. merhaba arkadaşlar paylaşım harbiden dikkatimi çekti, teşekkürler

13. Merhabalar sayfan yeminle hayran edici, twitter da paylaştım

14. Malatya dan kimler var. Büyük Diktatörden Son Konuşma . Mrb web sitesi harbiden hayran bıraktı, facebookta paylaştım , ziya – 492

15. elif yılmaz Reply

Merhabalar sayfa vallaha dikkatimi çekti, face de paylaştım

16. Kırıkkale merkezden ben . Mrb siteniz inanılmaz hoşuma gitti, face de paylaştım 18-08-2021 01:36:46

17. Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. merhaba arkadaşlar siten harbiden hayran bıraktı, tebrikler , banu – 317

18. Kocaeli merkezden ben ziya. Merhaba herkese web sitesi inanılmaz güzel, sosyal medyada paylaştım 22-08-2021 06:48:56

19. Rize merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar paylaşımınız inan ki iyi, teşekkürler 26-08-2021 20:26:31

20. Ordu merkezden ben . selamun aleyküm web siteniz inanki çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 27-08-2021 00:57:26

21. selamun aleyküm sayfan süper ötesi çok güzel, teraziye tıkladım

22. Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımınız harbiden hayran edici, linkedinde paylaştım , mehmet – 21

23. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Büyük Diktatörden Son Konuşma ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız vallaha hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 453

24. Yalova merkezden ben Hasan. merhaba arkadaşlar siten cidden çok iyi, teraziye tıkladım 08-09-2021 15:36:40

25. merhaba arkadaşlar siten harbiden hayran edici, tebrikler

Write A Comment