Verilen çözünürlükte tüm olası görüntüleri oluşturma. Ben buna büyük sınır diyorum. FULL HD videonun 1920×1080 piksele sahip olduğunu ve her pikselin 0-255 ile RGB rengine sahip olduğunu varsayalım, bu, piksel başına 16.777.216 olası renk olduğu anlamına gelir.

FULL HD çözünürlükte kaç tane benzersiz görüntü (permütasyon) mümkündür?

Mümkün olan tüm görseller tek bir albüme konsa, var olacak, var olacak, doğacak ve asla var olmayacak tüm insanların görüntüleri olacak demektir. Oradaki her şey her açıdan ve mesafeden süper ağır çekimde yaşıyor. Işık piksel olarak renk değiştirir kadar yavaş. Evrendeki her yerin başından sonuna kadar her an görüntüleri olurdu. Bugüne kadar yapılmış, yapılacak ve yapılmayacak tüm filmlerin kareleri olurdu. Her olası aktör ve olası tüm senaryolarla. Şimdiye kadar var olan ve asla var olmayacak her gök cismi. Evrendeki tüm gezegenler ve yıldızlar orada yaşamları boyunca. Kelimenin tam anlamıyla her şey olurdu.

Permütasyon sayısı büyük. O kadar büyük ki, olası tüm görüntülerin bir albümü olsa bile, çoğu rastgele bir gürültü olurdu. Ve yine de bir sınır var. Bu, kendini tekrar etmeye başlamadan önce gerçekleşebilecek yalnızca belirli sayıda “şey” veya “olay” olduğu anlamına gelir. Bu yüzden buna büyük sınır diyorum.

Zaten o albümde olmayacak bir şey yapmanın imkansız olduğunu düşünmek aklımı bozuyor. Belki gelecekteki tahmin için AI’yı eğitmek için veri kümesi olarak kullanmak mümkündür.

Tüm görüntüler tek bir büyük karede yan yana dursaydı, evrende olduğundan daha fazla yer kaplar mıydı?

Mümkün olan tüm görüntüleri düşük çözünürlükte siyah ve beyaz olmak üzere 2 renkte oluşturmak kesinlikle mümkün olacaktır.

Bu konu hakkında söylenecek çok şey var ama kimse uzun yazıları okumuyor. Nobel ödülü alabilir miyim 😅

Author

35 Comments

1. Karaman merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar sayfan gerçekten çok güzel, teşekkürler 06-08-2021 18:32:10

2. selam arkadaşlar sayfan inan ki çok hoşuma gitti, face de paylaştım

3. Adıyaman dan kimler var. büyük sınır . Selam web siteniz ciddiyim çok güzel, linkedinde paylaştım , gaye – 80

4. Burdur dan kimler var. büyük sınır . selamun aleyküm paylaşımın inanki hayran bıraktı, facebookta paylaştım , memo – 411

5. Bu konu : ” büyük sınır ” çok güzel. Mrb sayfa inan ki güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , doruk – 249

6. Bu konu : ” büyük sınır ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfan süper ötesi mükemmel, tebrikler , Hasan – 470

7. Mersin merkezden ben memo. Mrb web sitesi cidden dikkat çekici, twitter da paylaştım 06-08-2021 18:49:41

8. Eskişehir merkezden ben gaye. Merhaba herkese siteniz ciddiyim mükemmel, saolun 06-08-2021 19:06:20

9. Hakkari dan kimler var. büyük sınır . selam arkadaşlar web sitesi süper ötesi çok iyi, şukuladım , Hasan – 341

10. Çorum dan kimler var. büyük sınır . Mrb bu web sitesi harbiden dikkat çekici, teraziye tıkladım , gaye – 34

11. Hakkari merkezden ben banu. Merhaba herkese web sitesi harbiden mükemmel, saolun 06-08-2021 19:23:20

12. Çorum dan kimler var. büyük sınır . Merhaba paylaşımın valla hayran edici, facebookta paylaştım , Aylin – 146

13. selam arkadaşlar siten valla dikkat çekici, sağolun

14. Ardahan dan kimler var. büyük sınır . selamun aleyküm paylaşım yeminle hayran edici, teraziye tıkladım , ali – 30

15. elif yılmaz Reply

Şırnak merkezden ben elif yılmaz. Merhaba paylaşım vallaha billaha güzel, linkedinde paylaştım 06-08-2021 20:04:47

16. Merhaba herkese sayfa vallaha billaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

17. Bursa merkezden ben hatice. Slm paylaşım inan ki çok hoşuma gitti, şukuladım 06-08-2021 20:28:14

18. İstanbul merkezden ben Emine. selamun aleyküm paylaşımınız ciddiyim hayran edici, twitter da paylaştım 06-08-2021 23:37:50

19. Bingöl merkezden ben ziya. Merhaba herkese bu web sitesi harbiden güzel, linkedinde paylaştım 07-08-2021 01:40:28

20. Merhabalar sayfa inanılmaz ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım

21. Bu konu : ” büyük sınır ” çok güzel. Selamlar paylaşımınız valla ilgi uyandırıcı, sağolun , banu – 320

22. Yalova merkezden ben ahmet. selam arkadaşlar sayfan inan ki çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 07-08-2021 04:42:17

23. Çanakkale merkezden ben memo. selam arkadaşlar paylaşımın valla dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 10-08-2021 00:40:18

24. Gürbüz Reply

Selam herkese sayfa inanki mükemmel, twitter da paylaştım

25. Karabük dan kimler var. büyük sınır . selamun aleyküm bu web sitesi inanki iyi, teraziye tıkladım , hatice – 48

26. selam arkadaşlar sayfan vallaha çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

27. Kahramanmaraş dan kimler var. büyük sınır . selamun aleyküm web siten vallaha billaha hayran edici, teşekkürler , ahmet – 161

28. Slm siten valla hoşuma gitti, facebookta paylaştım

29. Selamın aleyküm web siteniz ciddiyim çok güzel, teraziye tıkladım

30. Bu konu : ” büyük sınır ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımın gerçekten iyi, sağolun , Aylin – 21

31. Bu konu : ” büyük sınır ” çok güzel. Mrb siten yeminle çok güzel, sosyal medyada paylaştım , doruk – 472

32. Denizli merkezden ben Emine. Selamlar paylaşımınız vallaha billaha dikkat çekici, şukuladım 06-09-2021 11:10:16

Write A Comment