Covid-19 pandemisine artık Delta varyantları hakim olduğundan, kolaylaştırıcı antikorların bu varyantların NTD’si ile etkileşimini analiz ettik. Moleküler modelleme yaklaşımlarını kullanarak, güçlendirici antikorların Delta varyantları için Wuhan/D614G NTD’lerden daha yüksek bir afiniteye sahip olduğunu gösterdik. Güçlendirici antikorların, NTD’yi lipit sal mikro alanlarına kenetleyerek spike trimerin konak hücre zarına bağlanmasını güçlendirdiğini gösteriyoruz. Bu stabilize edici mekanizma, reseptör bağlanma alanının maskelenmesini indükleyen konformasyonel değişikliği kolaylaştırabilir. NTD, antikorları nötralize ederek de hedeflendiğinden, verilerimiz, aşılanmış bireylerde nötralize edici ve kolaylaştırıcı antikorlar arasındaki dengenin, orijinal Wuhan/D614G suşu için nötralizasyon lehine olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Delta varyantı durumunda, nötralize edici antikorlar, spike protein için azalmış bir afiniteye sahipken, kolaylaştırıcı antikorlar, çarpıcı bir şekilde artan bir afinite sergiler. Bu nedenle ADE, orijinal Wuhan suşu spike dizisine (mRNA veya viral vektörler) dayalı olarak aşı alan kişiler için bir endişe kaynağı olabilir. Bu koşullar altında, yapısal olarak korunmuş ADE ile ilişkili epitoplardan yoksun spike protein formülasyonlarına sahip ikinci nesil aşılar düşünülmelidir.

Sonuç olarak, orijinal Wuhan suşu spike dizisine (mRNA veya viral vektörler) dayalı aşılar alan ve daha sonra bir Delta varyantına maruz kalan kişilerde ADE oluşabilir. Bu potansiyel risk, Covid-19 aşılarının kitlesel kullanımından önce akıllıca tahmin edilmiş olsa da [6], SARS-CoV-2 antikorlarının in vivo enfeksiyon artışına aracılık etme yeteneği hiçbir zaman resmi olarak gösterilmemiştir. Ancak, şimdiye kadar elde edilen sonuçlar oldukça güven verici olsa da, [1], bildiğimiz kadarıyla ADE of Delta varyantları özel olarak değerlendirilmemiştir. Verilerimiz Delta varyantlarının özellikle NTD’yi hedefleyen enfeksiyon arttırıcı antikorlar tarafından iyi tanındığını gösterdiğinden, mevcut Delta varyantı pandemisi sırasında toplu aşılama için potansiyel bir risk oluşturabileceğinden ADE olasılığı daha fazla araştırılmalıdır. Bu açıdan ikinci nesil aşılar [7] yapısal olarak korunmuş ADE ile ilgili epitoplardan yoksun spike protein formülasyonları düşünülmelidir.

Özet – https://www.journalofinfection.com/article/S0163-4453(21)00392-3/fulltext#seccesectitle0004

PDF – https://www.journalofinfection.com/action/showPdf?pii=S0163-4453%2821%2900392-3

(https://www.chop.edu/centers-programs/vaccine-education-center/vaccine-safety/antibody-bağımlı-enhancement-and-vaccines)

ADE nedir?

• ADE, bir bağışıklık tepkisi sırasında üretilen antikorlar bir patojeni tanıyıp ona bağlandığında, ancak enfeksiyonu önleyemediğinde ortaya çıkar. Bunun yerine, bu antikorlar, patojenin hücrelere girmesine ve bağışıklık tepkisini şiddetlendirmesine izin veren bir “Truva atı” gibi davranır.

ADE aşılardan mı kaynaklanır? – Birkaç durumda ADE aşılamadan kaynaklanmıştır:

• Solunum sinsityal virüsü (RSV) — RSV, çocuklarda yaygın olarak pnömoniye neden olan bir virüstür. RSV’yi büyüterek, saflaştırarak ve kimyasal formaldehit ile etkisiz hale getirerek bir aşı yapıldı. Klinik deneylerde, aşı verilen çocukların RSV enfeksiyonundan sonra zatürre geliştirme veya ölme olasılıkları daha yüksekti. Bu bulgunun sonucunda aşı denemeleri durduruldu ve aşı hiçbir zaman onaya sunulmadı veya halka açıklanmadı.

• Kızamık – Kızamık aşısının erken bir versiyonu, kızamık virüsünün formaldehit kullanılarak etkisiz hale getirilmesiyle yapılmıştır. Toplumda aşılanan ve daha sonra kızamığa yakalanan çocuklarda yüksek ateş, olağandışı kızarıklık ve atipik bir zatürree şekli gelişti. Bu sonuçların görülmesi üzerine aşı kullanımdan kaldırıldı ve aşının bu versiyonunu alanlara, ADE’ye neden olmayan ve günümüzde halen kullanılmakta olan canlı, zayıflatılmış kızamık aşısı kullanılarak tekrar aşılanmaları önerildi.

32 Comments

1. Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. selamun aleyküm siten vallaha çok iyi, tebrikler , Hasan – 308

2. Düzce merkezden ben Aylin. Selam herkese sayfan ciddiyim çok iyi, sağolun 13-08-2021 07:30:05

3. Manisa merkezden ben ahmet. Selam herkese web siteniz ciddiyim çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 13-08-2021 08:34:21

4. Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. Selam web siten vallaha billaha güzel, sosyal medyada paylaştım , Aylin – 336

5. Balıkesir dan kimler var. Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor . Merhaba herkese web siten yeminle hoşuma gitti, face de paylaştım , ahmet – 71

6. Gürbüz Reply

Çorum dan kimler var. Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor . Slm sayfan yeminle mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum , Gürbüz – 135

7. Hatay dan kimler var. Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor . Merhabalar sayfan gerçekten dikkatimi çekti, teşekkürler , ahmet – 368

8. Elazığ merkezden ben Emine. Selam herkese web sitesi harbiden güzel, şukuladım 16-08-2021 06:06:37

9. Merhaba herkese paylaşımın inanki hayran edici, teşekkürler

10. Gürbüz Reply

Karaman merkezden ben Gürbüz. Merhaba sayfa harbiden çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 17-08-2021 13:44:02

11. Selamın aleyküm paylaşımınız cidden çok güzel, facebookta paylaştım

12. Mrb web siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, sağolun

13. Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. Selamlar web siteniz inanılmaz güzel, face de paylaştım , emin – 146

14. Rize merkezden ben memo. Mrb sayfan süper ötesi çok hoşuma gitti, teşekkürler 23-08-2021 03:24:23

15. Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. Merhaba herkese bu web sitesi gerçekten hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum , Gürbüz – 490

16. Batman dan kimler var. Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor . Selamın aleyküm sayfanız yeminle dikkat çekici, sağolun , Emine – 247

17. Manisa merkezden ben ali. Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 26-08-2021 20:27:06

18. Ordu merkezden ben mehmet. Selamlar sayfa harbiden dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 31-08-2021 18:19:34

19. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. selam arkadaşlar siten vallaha billaha hayran edici, teraziye tıkladım , elif yılmaz – 435

20. Ankara dan kimler var. Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor . Merhabalar web siten ciddiyim mükemmel, teşekkürler , mehmet – 359

21. Hakkari merkezden ben memo. Slm bu web sitesi inanılmaz hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 05-09-2021 00:16:54

22. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. Merhaba sayfa valla dikkatimi çekti, sağolun , elif yılmaz – 482

23. Tekirdağ dan kimler var. Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor . Selamın aleyküm web siteniz valla dikkatimi çekti, teraziye tıkladım , gaye – 113

24. Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. Merhaba sayfan yeminle dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 217

25. selam arkadaşlar paylaşım valla mükemmel, sosyal medyada paylaştım

26. Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. selam arkadaşlar siten yeminle hayran edici, twitter da paylaştım , mehmet – 245

27. Selam herkese paylaşımınız süper ötesi hoşuma gitti, teraziye tıkladım

28. Aydın dan kimler var. Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor . Selam herkese web siten cidden dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , mehmet – 410

29. Bu konu : ” Çalışma, aşılar ve Delta Varyantı ile Antikor bağımlı geliştirme (ADE) için endişe buluyor ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşımınız yeminle mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 24

30. Merhaba herkese bu web sitesi ciddiyim ilgi uyandırıcı, sağolun

Write A Comment