Kategoriler
Genel

Çin neden bazı Müslümanları kilitliyor.

Şimdi karşı karşıya kaldıkları kısıtlamalar, Bay Xi’nin “İslam’ın Sinicileştirilmesi” dediği konuyu ilk kez dile getirdiğinde 2015’e kadar sürülebilir ve tüm inançların Çin kültürüne tabi olması gerektiğini söyleyerek ve Komünist Parti. Geçen yıl, Bay Xi’nin hükümeti, yerel yetkililere İslam’ın laik hayata ve devletin işlevlerine müdahale etmesini önleme talimatı veren gizli bir direktif yayınladı.

Çin’in ülke dışındaki politikalarına yönelik eleştirmenler, direktiften The Times’a alıntılar yaptılar. “Yeni Durumda İslam Eserinin Güçlendirilmesi ve Geliştirilmesi” başlıklı yönerge kamuya açıklanmamıştır. Devlet Konseyi, Çin Kabinesi tarafından geçen yılın Nisan ayında yayınlandı ve 20 yıl boyunca gizli olarak sınıflandırıldı.

Yönerge, İslam’ın en kutsal yerlerine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’ın endişe kaynağı olarak Çin’deki İslami yerlerin, modaların ve ritüellerin “Araplaştırılmasına” karşı uyarıyor.

https://www.nytimes.com/2019/09/21/world/asia/china-islam-crackdown.html

https://foreignpolicy.com/2019/03/24/farah-pandith-saudi-how-we-win-book/

Daha sonra ilk geldiğimde gördüğüm büyük camiyi gezdim. Tamamen özel bağışlarla finanse edilmesi 19 milyon dolara mal oldu. Ev sahibim binayı bana göstermek için heyecanlı ve gururlu görünüyordu. Ona Suudi parasının camiyi finanse edip etmediğini sordum. Canını sıktı.

Cevabı zaten bildiğimden emindim, bu yüzden beni Çin’in bu bölgesinden daha geleneksel bir cami görmeye götürüp götüremeyeceğini sordum.

Çok prodding sonra, kısa bir sürüş için araba var. Dışarı çıktığımızda, Körfez’e dair tüm kanıtlar yok olmuştu. Mütevazı evler ve dükkanlarla kaplı toprak bir yolda durdum. Benim ev sahibi boyalı terra cotta kaplı uzun bir duvarla çevrili bir bileşik işaret etti. “İşte burada.” Küçük bir avluya, meyve ağaçlarının ve saksıların vahasına, dua ettiğimiz tefekkür için mükemmel bir yer olan girişe doğru ilerledik.

Cami, Körfez tarzı caminin ahşaptan yapılmış ve geleneksel Çin mimarisinin temalarını yansıtandan çok daha basitti. Yapının çatısı kenarlarından dışarıya doğru kıvrılırken, açık kapıları içerideki sadık duaların izlenmesine izin verdi. Bana söylediği şeye uygun dini hizmetler, geleneksel yerli Çin gelenekleriyle karışan eski Sufi bağlılığıydı.

https://theweek.com/articles/570297/how-saudi-arabia-exports-radical-islam

Suudiler dini görüşlerini nasıl teşvik ediyor? Müslüman dünyasında cami, medrese, okul ve Sünni kültür merkezleri inşa etmeye büyük yatırımlar yaparak. Hint istihbaratı, sadece Hindistan’da, 2011’den 2013’e kadar, yaklaşık 25.000 Suudi din adamının camiler ve üniversiteler inşa etmek ve seminerler düzenlemek için 250 milyon dolardan fazla para kazandığını söylüyor. İslam araştırmaları araştırmacısı Usama Hasan, “Suudi etki alanında binlerce binlerce aktivist örgüt ve vaizden bahsediyoruz.” Dedi. Bu kurumlar ve din adamları, Vahabizm veya Selefilik olarak bilinen aşırı köktendinci tür olan Sünni İslam’ın özel Suudi versiyonunu vaaz ediyorlar.

https://www.dw.com/en/why-chinas-uighurs-are-joining-jihadists-in-afghanistan/a-18605630

https://apnews.com/79d6a427b26f4eeab226571956dd256e/AP-Exclusive:-Uighurs-fighting-in-Syria-take-aim-at-China

O kış gecesi 2009’da Ali, yıllar sonra hatırladı, onu kuzey Suriye’nin yanan ovalarında sona eren bir yola koydu, burada siyah cihad bayrağı altında bir Kalaşnikof tüfeği aldı ve anavatanının Çinli yöneticilerine karşı saldırı başlatmayı hayal etti .

2013’ten bu yana, Batı Çin’den Türkçe konuşan Müslüman bir azınlık olan binlerce Uygur, Uygur militan grubu Türkistan İslam Partisi ile birlikte eğitim almak ve El Kaide ile birlikte savaşmak ve birkaç savaşta kilit rol oynamak için Suriye’ye gitti. Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın birlikleri altı yıllık çatışma son oyununa yaklaştıkça Uygur savaşçılarıyla çatışıyor.

Ancak Suriye’nin savaşının sona ermesi, Çin’in en büyük korkularının başlangıcı olabilir.

“Savaşın nasıl geçtiğini ya da Esad’ın kim olduğunu umursamadık,” dedi sadece Ali, evine ailesine karşı misilleme korkusuyla adını soracaktı. “Sadece silahların nasıl kullanılacağını öğrenmek ve sonra Çin’e geri dönmek istedik.”

“Çin neden bazı Müslümanları kilitliyor.” için 29 yanıt

Mardin merkezden ben elif yılmaz. Selamlar paylaşımın vallaha hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 20-05-2020 16:09:32

Balıkesir merkezden ben Aylin. selamun aleyküm web sitesi inan ki güzel, şukuladım 20-05-2020 19:52:54

Tekirdağ merkezden ben elif yılmaz. Slm siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 20-05-2020 20:20:08

Van merkezden ben doruk. Selam herkese sayfanız inanılmaz hayran bıraktı, şukuladım 21-05-2020 19:17:07

Burdur merkezden ben ziya. Merhaba herkese web sitesi valla hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 29-05-2020 07:25:44

Yozgat merkezden ben ali. Merhabalar sayfan vallaha billaha çok güzel, twitter da paylaştım 07-06-2020 09:08:33

Kütahya merkezden ben doruk. Selam herkese sayfan gerçekten ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 28-06-2020 13:33:25

Bilecik merkezden ben doruk. Selamın aleyküm siteniz ciddiyim hayran bıraktı, teraziye tıkladım 01-07-2020 13:26:52

Kırklareli merkezden ben gaye. Mrb paylaşımın vallaha dikkatimi çekti, saolun 05-07-2020 20:38:13

Osmaniye merkezden ben Gürbüz. Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha billaha hoşuma gitti, teşekkürler 14-07-2020 17:06:39

Çorum merkezden ben Aylin. selamun aleyküm web sitesi süper ötesi güzel, facebookta paylaştım 26-07-2020 12:24:33

Aksaray merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm bu web sitesi gerçekten güzel, sağolun 06-08-2020 20:43:51

Kırıkkale merkezden ben ahmet. Merhabalar paylaşımın ciddiyim çok hoşuma gitti, tebrikler 13-08-2020 22:08:32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir