Kategoriler
Genel

Covid-19 & 9/11 … bazı şeyler beni rahatsız ediyordu.

İçeri girmeden önce bazı (muhtemelen yararsız) arka plan bağlamı …

15 yaşın altındaki siyasete gerçekten dikkat etmeye başladım. Kendimi her zaman merkez sağ olarak buldum … son 6 yılda gittikçe daha Liberiter çekiliyordum.

Büyümek 911 komplolarına asla fazla düşünmedim ama orada bir sürü şey eklemediğini itiraf edeceğim.

Covid’e gelince … Şahsen ciddi olduğunu düşünüyorum ama tepkinin aşırı derecede şişmiş olduğunu düşünüyorum. TBTB’nin pandemiden kesinlikle faydalandığını düşünüyorum.

Peki….

11 Eylül’de 14 yaşındaydım. O zamanlar SO Cal’da yaşadım ve dün gibi hatırlıyorum. Bütün dünya durmuş gibi hissettim. Binanın yıkıldığını görünce kalbim kırıldı ve binlerce insanın hayatını kaybettiğine tanık oldu. Ebeveynlerimin her ikisi de Los Angeles şehir merkezinde çalıştığı için ben dehşete düştük.

Günler ve aylar ilerledikçe, korku ve kalp kırılması umutla teselli edildi. Ülke bir araya gelmiş gibi görünüyordu. Burada hükümet veya siyasetten bahsetmiyorum … Pek çok kişi gibi şimdi de geriye dönüp bakıyorum ve olayların birçoğunun pek toplanmadığını görüyorum. Genel olarak insanlıktan bahsediyorum. Genel olarak insanlar daha şefkatliydi. Gerçek bir vatanseverlik duygusu vardı. Dünya korkutucu bir yerdi … ama umut, barış ve merhamet vardı. Politikalaşmış ve bölünmüş şeyleri hatırlamıyorum. Gerçekten hep birlikte bu işte olduğumuzu hissettim. Fırtınada barış vardı.

Yirmi yıl ileri git … başka bir tarihi olayın ortasındayız. Bu kez bir pandemi, binlerce insanın binlerce insanın hayatını ele geçirdiği bir yerde görünmüyor. Bütün dünya tam anlamıyla kapandı. Kimse ne olduğunu gerçekten bilmiyor. 911 gibi kesinlikle korku var … ama farklı. Bu sefer üretildi … neredeyse sahte. 911’den farklı olarak gelecek için umut duygusu hissetmiyorum. Bu delilikten doğan gerçek bir şefkat yoktur. Herkes bölünmüş durumda. Herkes rahatsız. Sinirlendim. Hiçbir yerde sağduyu yoktur. Hiçbir şeye ya da kimseye güvenemiyorum … insanlar her iki tarafta başarısızlık için kök saldığında nasıl yapabiliriz?

Yani sanırım sorum neden?

TLDR

İki büyük tarihsel felaket olayı göz önüne alındığında … insanlar neden farklı tepkiler veriyor? Tasarım gereği böyle mi? Elmaları portakal ile karşılaştırıyor muyum? Gençlerin cehaleti devreye giriyor mu? Yaşla daha fazla sinizm mi? Sosyal mesafe güvensizliğe neden oluyor ve bir topluluk olmanın ne demek olduğunu yok ediyor mu? umut var mı her iki taraftaki koyunlar körü körüne takip ederken gerçeği söyleyen veya gündemi iten herkes. işler doğru görünmüyor.

uzun zamandır muhtemelen tutarsız rant için üzgünüm. bu gerçekten buraya ait değilse özür dilerim … ama insanların aynı hissettiğini bilmek isterdim.

Gönderen … z4yz4y
[comments]

“Covid-19 & 9/11 … bazı şeyler beni rahatsız ediyordu.” için 34 yanıt

Rize merkezden ben mehmet. Merhaba herkese sayfan vallaha billaha mükemmel, şukuladım 19-05-2020 11:39:30

Zonguldak merkezden ben ziya. Mrb siten cidden ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 19-05-2020 22:00:39

Aksaray merkezden ben doruk. Selamın aleyküm web sitesi cidden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 21-05-2020 20:01:45

İzmir merkezden ben Gürbüz. Slm web siteniz gerçekten dikkat çekici, twitter da paylaştım 30-05-2020 21:17:47

Kahramanmaraş merkezden ben ali. Merhaba herkese paylaşımınız cidden çok güzel, teşekkürler 06-06-2020 16:24:12

Bitlis merkezden ben Aylin. Slm paylaşımınız valla hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 14-06-2020 02:01:37

Edirne merkezden ben banu. merhaba arkadaşlar web siteniz gerçekten iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 21-06-2020 19:01:58

Uşak merkezden ben gaye. Mrb web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 13-07-2020 05:15:10

Rize merkezden ben ziya. Merhaba herkese paylaşım vallaha billaha güzel, face de paylaştım 16-07-2020 20:52:55

Kocaeli merkezden ben doruk. Selam bu web sitesi süper ötesi iyi, twitter da paylaştım 04-08-2020 20:19:57

Karabük merkezden ben Aylin. Selam herkese web sitesi cidden çok güzel, sosyal medyada paylaştım 13-08-2020 01:52:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir