C19’un neden olduğu kilitlenmeler, batı dünyasında her birimizi bir şekilde etkiledi. Bu çoğunlukla iş kayıpları, mali zorluklar ve gelecek için belirsizlik olarak geldi. Peki gelecek nesil ne olacak? COVID-19’un çılgınlığından çocukların hayatlarının bazı yönlerden sonsuza kadar nasıl değiştiğine bakalım.

“Okulları kapatmak hayatları kapatır” – Prof Russell Viner

Eğitim sistemindeki çocukların hayatları, kilitlenmelerin başlangıcından itibaren kökten değişti. Okul öğrenmekten daha fazlasıdır; sosyalleştiğimiz, duygusal olarak geliştiğimiz ve evlerimizin dışındaki dünyayı gördüğümüz yerdir. Çocukların büyüdükleri ortam, dil ve davranış da dahil olmak üzere bilişsel gelişimlerinin anahtarıdır ve daha sonraki yaşam, sağlık ve esenlikteki başarıları ile yakından bağlantılıdır. (1,2)

Kilitlemelerden kaynaklanan farklı yaşların ayrı endişeleri vardır. Genç yetişkinler gelecekteki fırsatları konusunda endişeli (3) olması gerektiği gibi “mezunların iş bulma olasılığı daha düşük olacak ve beklediklerinden daha düşük maaşlı mesleklerde başlayacaklar. Bu etkilerin geçmesi muhtemelen en az beş, belki on yıl alacak. “etkileri, tam zamanlı eğitimi henüz yeni bırakmış olanlar için daha ciddidir.

Çocuklar, okulun eğlenceli yönlerini kaybetme ve sosyal mesafenin arkadaşlıklar üzerindeki etkisi konusunda endişeleri olduğunu bildirmişlerdir (3). İlkokul çağındaki çocuklar evden uzakta olmaktan ve okullar arasında geçiş yapmaktan endişe ederken, ortaokul çağındaki çocuklar artan akademik baskıların yanı sıra COVID-19’a yakalanma konusunda endişeleniyorlar.

Araştırmaya katılan çocuklar, ailedeki gerginlik ve maddi kaygıların yanı sıra, arkadaşlarından izole hissettiklerini ve sıkıntılarına neden olan virüsten korktuklarını belirtti.

Açıkça bu, her yaştan çocuk için akademik olarak bazı sorunlara neden oluyor, peki ya –

Akıl sağlığı

Bu, çocukların hayatlarının en çok etkilenen kısmı. Bu, geniş kapsamlı, muhtemelen kalıcı olan ve sıklıkla tartışılmayan bir sorundur. Bunda çok şey var, bu yüzden sadece önemli noktaları vereceğim, çalışmaları / makaleleri okumaktan çekinmeyin.

– 5 ila 16 yaş arasındaki çocukların% 16’sında olası bir akıl sağlığı bozukluğu vardı, bu oran üç yıl öncesine göre% 11’di. (2)

– Gençlerin yarısından fazlası genellikle endişeli hissediyordu – şimdiye kadar kaydedilen en yüksek düzey. “gençler” gelecekleri için tüm umutlarını kaybediyorlar “. (2)

– 11 ila 16 yaşındakilerin% 40’ı kilitlenmenin hayatlarını daha da kötüleştirdiğini düşünüyor (4)

– Bu 16 yaşındaki çocuğun deneyimi, gelen aramaların tipik bir örneğidir. “Kendimi gerçekten üzgün ve yalnız hissediyorum. Çoğu gün kendimi sadece kendi düşüncelerimde ve hissizken buluyorum.”

– Ruh sağlığı konusunda açık bir soru sormadık. Ancak ‘kapana kısılmışlık’, ‘kilitli olma’ ve ‘sıkışmış hissetme’ hakkında yazan çocukların sayısı dikkat çekiciydi. (5)

– Ebeveynlerin% 80’i bu kilitlenme sırasında çocuklarda zarar verici davranış değişikliklerine tanık oluyor. (6)

– Ebeveynlerin% 90’ı, kendi çocuklar*. Ana sorunlar ruh hali değişimleri, kaygı, uyku sorunları ve öfkeydi. (6) *

Bu yılki krizin bir sonucu olarak tahminen 42-66 milyon çocuk aşırı yoksulluğa düşebilir (7)

Gelişimlerinde geride kalan bebekler

Bir bebeğin hayatının ilk iki ila üç yılı, insan gelişiminin en önemli dönemidir. Bu, 1001 gün ajandası olarak bilinir. Çocuklar geride kalırsa, kendilerini ömür boyu dezavantajlı bir durumda bulabilirler. (8) Etkilerin hayatlarını kalıcı olarak değiştireceğine dair gerçek bir ihtimal var. Erken çocukluk gelişiminin kritik penceresinden etkilenen çocukların, nörolojik gelişimleri bozulduğu için yaşam boyu sürecek zorluklar geliştirmesi muhtemeldir. (7)

Gelecek

Bu raporlar, açıkça bu virüsün uzun vadeli etkileriyle ilgilidir. Kesin olarak söylemek zor, ancak mevcut eğilimlerden yola çıkarak, bir nesil düşük sosyal beceriler, endişe, bağımlılık, izolasyon ve hatta bugün olduğundan daha düşük ücretler görmeyi bekleyebiliriz. Öğrenme için ekranlara mevcut bağımlılıkları ile, bir ekrandan aldıkları herhangi bir bilginin hayatlarının geri kalanı boyunca gerçek olarak alınması mümkün olabilir. Uygunluk açısından, beklemek ve görmek zorunda kalacağımız her iki şekilde de gidebilir. Muhtemelen bir nesil germofobumuz ve hastalık yüzünden endişemiz var.

Kişisel düzeyde, yeğenim (2,5 yaş) ağzını tutarken yabancıların yolundan çekilme alışkanlığı geliştirdi. Bunu neden yaptığını sorduğumda bilmediğini söyledi. Bundan bütün bir nesil için çok ciddi sonuçlar olacak.

Bir bakıma, bu tamamen başka bir mesele olmasına rağmen, parçalanmış modern eğitim sistemini modern dünyayla daha uyumlu bir şeye yeniden hayal etmek için bir fırsat olabilir.

Author

34 Comments

1. Bu konu : ” COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. ” çok güzel. selam arkadaşlar siteniz vallaha mükemmel, sağolun , memo – 188

2. elif yılmaz Reply

selamun aleyküm siten vallaha billaha hayran bıraktı, face de paylaştım

3. Bu konu : ” COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. ” çok güzel. Merhaba paylaşım vallaha billaha çok iyi, linkedinde paylaştım , Emine – 194

4. Osmaniye dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Merhaba herkese sayfa vallaha hayran bıraktı, twitter da paylaştım , emin – 265

5. Edirne dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Merhaba sayfanız harbiden iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , – 242

6. Selamlar web sitesi ciddiyim çok hoşuma gitti, teşekkürler

7. elif yılmaz Reply

Erzincan dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . selamun aleyküm sayfan harbiden dikkat çekici, teşekkürler , elif yılmaz – 41

8. merhaba arkadaşlar paylaşımın harbiden hayran edici, teşekkürler

9. Mardin dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Merhaba herkese web siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , mehmet – 228

10. Merhaba paylaşımın inan ki hoşuma gitti, facebookta paylaştım

11. Kocaeli dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Mrb paylaşımınız gerçekten mükemmel, şukuladım , mehmet – 422

12. Zonguldak merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm sayfanız inan ki dikkat çekici, teraziye tıkladım 23-04-2021 10:52:57

13. Aksaray merkezden ben Emine. Selam herkese sayfanız valla hoşuma gitti, sağolun 29-04-2021 18:33:38

14. Ardahan merkezden ben emin. Selam paylaşım valla mükemmel, sosyal medyada paylaştım 02-05-2021 04:16:37

15. elif yılmaz Reply

Kilis dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Slm web sitesi vallaha billaha iyi, şukuladım , elif yılmaz – 318

16. Niğde dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Mrb paylaşımınız gerçekten hoşuma gitti, sağolun , emin – 433

17. Edirne merkezden ben hatice. selam arkadaşlar sayfa vallaha billaha hayran bıraktı, facebookta paylaştım 12-05-2021 08:34:40

18. Bu konu : ” COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. ” çok güzel. Merhaba paylaşımın inan ki güzel, twitter da paylaştım , hatice – 373

19. Adıyaman merkezden ben ali. Mrb paylaşımın ciddiyim dikkatimi çekti, face de paylaştım 22-05-2021 14:58:20

20. Kütahya dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Selamlar sayfa gerçekten hayran edici, sağolun , hatice – 297

21. Selam herkese siten valla mükemmel, twitter da paylaştım

22. Merhabalar siteniz inan ki hoşuma gitti, twitter da paylaştım

23. Konya dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . selamun aleyküm siten gerçekten hayran bıraktı, teşekkürler , emin – 283

24. Gürbüz Reply

Kırşehir dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Selam herkese web sitesi gerçekten çok iyi, facebookta paylaştım , Gürbüz – 282

25. Bu konu : ” COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. ” çok güzel. selamun aleyküm siten yeminle çok iyi, facebookta paylaştım , gaye – 110

26. Bu konu : ” COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımın harbiden iyi, teraziye tıkladım , Hasan – 260

27. Merhaba herkese paylaşım harbiden güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

28. Giresun dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Selam paylaşımınız inanılmaz çok güzel, twitter da paylaştım , doruk – 487

29. Şırnak dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Selamın aleyküm bu web sitesi inan ki hoşuma gitti, teraziye tıkladım , doruk – 48

30. Bu konu : ” COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. ” çok güzel. Merhaba herkese bu web sitesi gerçekten güzel, twitter da paylaştım , banu – 11

31. Diyarbakır dan kimler var. COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. . Merhabalar sayfanız gerçekten ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım , gaye – 35

32. Bu konu : ” COVID çocukları – ne tür bir hasar verildi ve gelecek nesil için neler bekleyebiliriz. ” çok güzel. Mrb sayfa süper ötesi iyi, teraziye tıkladım , doruk – 228

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link