Kategoriler
Genel

Cronus, Moloch ve İnsan Kurbanı

Baal Hammon “Lord Hammon” Kartaca’nın baş tanrısıydı. Tanrıların Kralı sayılır. Koç boynuzu kıvrılmış sakallı yaşlı bir adam olarak tasvir edildi. Baʿal Ḥammon’un kadın kült ortağı Tanit’ti.

[interpretatio graeca] onu Titan Cronus ile tanıştırdı. Antik Roma’da Satürn ile özdeşleştirildi ve İkinci Pön Savaşı’nın sonucu olarak Roma ve Kartaca arasındaki kültürel alışveriş Satürnya festivalinin gelişimini etkilemiş olabilir.

Greko-Romen kaynakları Kartacalıların çocuklarını Baa Hammon’a teklif olarak yaktıklarını bildiriyor.

Cronus genellikle bir tırpan veya orak ile tasvir edildi. Cronus hasadın Tanrısı idi.

Cronus, Gaia ve Uranus’tan, tıpkı babasını devirmiş olduğu gibi, kendi oğulları tarafından yenilmeye mahkum olduğunu öğrendi. Sonuç olarak, kehaneti önlemek için doğdukları anda hepsini yuttu. Altıncı çocuk Zeus doğduğunda Rhea, Gaia’yı onları kurtarmak ve sonunda babasına ve çocuklarına karşı yaptığı eylemler için Cronus’tan ceza almak için bir plan tasarlamasını istedi.

Rhea gizlice Girit’teki Zeus’u doğurdu ve Cronus’a, oğlu olduğunu düşünerek Omphalos Taşı olarak da bilinen kundak kıyafetlerine sarılmış bir taş verdi.

https://www.ancient.eu/uploads/images/4130.jpg?v=1485681486

https://en.wikipedia.org/wiki/Saturn_Devouring_His_Son

https://study.com/cimages/multimages/16/e1d130e5-dc77-4f71-a583-3bf79bf0aa78_yo.jpg

Rhea, Zeus’u Girit Dağı, Ida’daki bir mağarada sakladı.

Büyüdükten sonra Zeus, Gaia tarafından Cronus’u midesinin içeriğini ters sırayla silmeye zorlamak için kendisine verilen bir emetik kullandı: ilk önce Pytho’da Parnassus Dağı’nın glensinin altına yerleştirilen taş, ölümlü adamlar ve sonra iki erkek ve üç kız kardeşi.

Kardeşlerini serbest bıraktıktan sonra Zeus, Hecatoncheires’i ve onun için yıldırımlarını, Poseidon’un tridentini ve Hades’in karanlık kaskını oluşturan Siklopes’i serbest bıraktı. Titanomachy, Zeus ve ağabeyleri ve ağabeyleri olarak adlandırılan devasa bir savaşta Hecatoncheires ve Cyclopes’in yardımıyla Cronus ve diğer Titanları devirdi.

Titanomachy’den sonra Cronus’un kaderinin hesapları farklıdır. Homeric ve diğer metinlerde Tartarus’taki diğer Titanlarla hapsedildi.Pindar, Tartarus’tan serbest bırakılmasını tarif etti ve burada Zeus tarafından Elysium Kralı oldu.

Tanit, Kartaca’nın baş tanrısı Baal Hammon’un eşi ve sık sık “Baal’ın yüzü” niteliği verildi. Tanit, MÖ 5. yüzyıldan önce Kartaca’da görünmese de, kısa bir süre sonra Baal Hammon’un daha köklü kültünü gölgede bıraktı.

Tanit, büyük efsane Rhea Magna Mater ile Yunan mitindeki Rhea’ya eşittir. Tanit’in eski Kartaca madalyalarındaki özellikleri Rhea’ya aittir.

Tanit’in kökenleri Ugarit’in panteonunda, özellikle Ugarit tanrıçası Anat’ta bulunur (Hvidberg-Hansen 1982). Tanit ve Baal Hammon ibadetinin bir parçasını oluşturan çocuk kurbanına yönelik önemli işaretler vardır.

Kronos (Cronus) Yunanlılar tarafından Fenike zaman tanrısı El Olam (Ebedi Zaman El) tanrısı ile tanımlanmış ve Yunanca Oulomos yazmıştır. Bu tanrı teklif edilen çocuk kurbanları Yunan zihnindeki bağlantının altını çizdi.

Diodorus Siculus, Tarih Kütüphanesi 5. 66.4 (trans. Oldfather) (Yunan tarihçisi C1st M.Ö.):

“His [Kronos’ (Cronus’)] krallık, en büyük onurunu yaşadığı batı bölgelerinde en güçlüydü; sonuç olarak, Romalılar arasında nispeten yakın zamanlara kadar [called by them Saturnus] ve Kartacalılar [elsewhere the author mentions the Carthaginians sacrifice of children to the god]şehirleri hala dururken, diğer komşu halklar, bu tanrının onuruna önemli festivaller ve fedakarlıklar kutlandı ve birçok yer adını taşıyordu. “

Nonnus, Dionysiaca 41,656 ff (çev. Rouse) (Yunan destanı C5th A.D.):

“Şimdi ilk önce erkeklerin altın mahsulü ortaya çıktı [the Golden Race of Mankind] dünyadaki stoklarının kökleri ile tanrıların imajında ​​ortaya çıktı. Ve bunlar [Phoenician] Beron şehri, Kronos’un (Cronus) kendi yaptığı ilkel koltuk. “

Suidas s.v. Sardanios gelos (trans. Suda On Line) (Bizans Yunanca sözlüğü C10th A.D.):

“Sardanios gelos. Sardonik kahkahalar. Kendi ölümlerinde gülenlere bir atasözü uyguladı. Demon, Sardunya sakinlerinin en iyi ve 70 yaşın üstündeki Kronos’a (Cronus) fedakarlık yaptıkları için teslim edildiğini söylüyor. cesaretlerini göstermek için güldü (yani, cesaret) Ama Timaios (Timaeus) [says] Sardunya’da yeterince uzun yaşayanların, gömülü oldukları hendeklere ahşap çıtaları olan oğulları tarafından sürüldüklerinde gülüyorlardı. . . Ve Klitarkhos (Clitarchus) ve diğerleri Kartaca’da büyük dualar sırasında bir çocuğu Kronos’un ellerine (bronz bir heykel kurulmuş, uzanmış ellerle ve altına bir fırın fırını) yerleştirdiklerini ve sonra ateşe verdiklerini söylüyorlar; ateşten küçülen çocuk gülüyor gibi gözüküyor. “

Bu Yunanlılar için korkunç bir uygulamadır. Açıkçası, maneviyatı almaya ve onu fiziksel hale getirmeye çalışan cahil bir halk. Efsaneler, Zeus’un çocuk kurbanı yüzünden selleri insanı yok etmek için gönderdiğini bile söyler.

Bu Tufan’ın nedeni, Zeus sunağı üzerinde bir insan bebeğini feda eden ve hemen sonra tanrı tarafından bir kurda dönüşen dürüst Lycaon’un suçu olabilir. Bazıları bunun Lycaon ve oğullarının zorluğundan kaynaklandığını söyledi. Zeus, gökten yağmur dökerek Hellas’ın büyük bölümünü sular altında bıraktı, böylece yüksek dağlara kaçan birkaç kişi hariç tüm erkekler yok edildi.

Zeus, bu iğrenç eylem yoluyla, insan ırkının ulaştığı dejenerasyon derecesini öğrendiğinde ve tanrıları bir araya getirdikten sonra, onları yok etmeye karar verdiğinde, ilk önce yıldırımlarını dünyaya fırlatmayı düşündü. Ancak dünyanın ateşle yok edilmesi için bir zaman olacağının akıbetini hatırlayarak, insan ırkının dalgalar tarafından yıkanmasına izin vermeyi tercih etti ve böylece insanlığa su yoluyla son verdi.

Haham geleneği, Moloch’u, kurbanların atıldığı ateşle ısıtılan bronz bir heykel olarak tasvir etti. Bu, Greko-Romen yazarların Kartaca’daki Baal Hammon’a çocuk kurbanları hakkındaki raporlarıyla ilişkilendirildi.

Cleitarchus’un bir okulu Platon Cumhuriyeti’ne açıklaması, MÖ 146’da Kartaca’nın çöküşünden önceki uygulamanın bir açıklamasına sahiptir:

Bronz bir Kronos heykelinin ortasında, elleri bronz bir mangalın üzerine uzanmış, alevleri çocuğu yutmuş. Alevler vücuda düştüğünde, uzuvlar büzülür ve açık ağız, sözleşmeli vücut sessizce mangalın içine kalana kadar neredeyse gülüyor gibi görünüyor. Bu yüzden ‘sırıtış’ gülme nedeniyle öldüklerinden ‘alaycı kahkaha’ olarak bilinir. (çev. Paul G. Mosca)

Diodorus Siculus (20.14):

Şehirlerinde ellerini, avuçlarını yukarı ve yere doğru eğimli bir bronz Cronus görüntüsü vardı, böylece üzerine yerleştirildiklerinde her çocuk aşağı yuvarlandı ve ateşle dolu bir çeşit boşluk çukuruna düştü.

Diodorus ayrıca akrabaların ağlaması yasaklandığını ve Agathocles’in Kartaca’yı yendiğinde Kartacalı soyluların, düşük doğmuş çocukları kendi çocukları için değiştirerek tanrıları kandırdıklarına inandıklarını ifade eder. En iyi ailelerden gelen 200 çocuğu bir kerede feda ederek değişiklik yapmaya çalıştılar ve coşkularıyla aslında 300 çocuğu feda ettiler.

En Erken Çağlardan (1894) Sicilya Tarihinde Freeman, Kartacalı soyluların kendilerini tanrıya kurban etmek için kendilerine ait olmayan çocukları aldıklarını ve büyüttüklerini belirtmektedir. Yazar, kuşatma sırasında, 200 doğumlu çocuğun yanı sıra, bu edinilmiş ikame edicilerin fedakarlığıyla ateşten kurtarılan 300 çocuğa ek olarak kurban edildiğini belirtiyor.

Plutarch De Superstitione 171’de şöyle yazdı:

… ama tam bilgi ve anlayışla kendileri çocuklarını sundular ve çocuğu olmayanlar fakir insanlardan küçük olanlar alıp boğazlarını çok fazla kuzu ya da genç kuşmuş gibi keseceklerdi; bu arada anne gözyaşı ya da inilti olmadan durdu; ama tek bir inilti ya da tek bir gözyaşı dökmesi durumunda parayı kaybetmek zorunda kaldı ve çocuğu yine de feda edildi; heykelden önceki tüm alan, ağlama çığlıklarının insanların kulaklarına ulaşmaması gereken yüksek bir flüt ve davul gürültüsü ile doluydu.

Bu, antik Yunanlıların hastalandığı basittonların korkunç bir uygulamasıydı. Bunun modern zamanlara kadar devam ettiğine inanmıyorum ve devam ettiğine dair gerçek bir kanıt görmüyorum. Çok ilkel düşünen insanlar, insanlıktan önce gelen eski mitleri alıp, temsil ettikleri her şey için saptırıyorlar.

“Cronus, Moloch ve İnsan Kurbanı” için 42 yanıt

Düzce merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm web sitesi harbiden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 17-06-2020 11:45:36

Elazığ merkezden ben doruk. selam arkadaşlar siteniz inanki hayran bıraktı, teraziye tıkladım 23-06-2020 07:00:11

Şanlıurfa merkezden ben mehmet. Mrb bu web sitesi vallaha çok hoşuma gitti, şukuladım 02-07-2020 03:03:08

Gaziantep merkezden ben mehmet. Selamlar paylaşımın valla hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 08-07-2020 19:33:56

Amasya merkezden ben elif yılmaz. Slm paylaşım inanılmaz çok iyi, face de paylaştım 10-07-2020 17:11:52

Bursa merkezden ben doruk. Merhaba paylaşımınız vallaha billaha güzel, şukuladım 14-07-2020 09:07:10

Gaziantep merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese siteniz cidden ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 15-07-2020 14:37:19

Balıkesir merkezden ben ali. Selamın aleyküm siten inan ki güzel, sosyal medyada paylaştım 18-07-2020 10:51:06

Tokat merkezden ben Gürbüz. Slm paylaşımın inanılmaz dikkatimi çekti, tebrikler 27-07-2020 14:01:53

Trabzon merkezden ben elif yılmaz. merhaba arkadaşlar web siten cidden hayran bıraktı, sağolun 30-07-2020 03:42:42

Erzincan merkezden ben ahmet. Slm web siten gerçekten hayran bıraktı, facebookta paylaştım 27-08-2020 15:38:41

Aksaray merkezden ben elif yılmaz. Mrb siteniz inan ki güzel, linkedinde paylaştım 03-09-2020 21:15:34

Kütahya merkezden ben ziya. Selamın aleyküm siten valla dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 10-09-2020 15:26:58

Mardin merkezden ben ahmet. Selamlar siten vallaha billaha mükemmel, twitter da paylaştım 12-09-2020 05:56:47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir