“İkinci Dünya Savaşı sırasında Galen, Nazi ötenazisine karşı Katolik protestosuna önderlik etti ve Gestapo kanunsuzluğunu ve Almanya’daki Kilise’nin zulmünü kınadı.”

Galen, protesto etmek ve açıkça muhalefet etmek için diğer dini liderler ve sivillerle komplo kurdu. Hükümetin engellileri öldürmeye katılımını protesto etti (T4 programı). 1941’de, Naziler zirvedeyken, rejimi ve tıbbi politikalarını açıkça protesto etti.

Wikipedia’dan: “Vaazların yarattığı duygu”, diye yazdı Evans, “muazzamdı”. Kershaw, Von Galen’in 1941’de hükümetin ötenazi programına yönelik “açık saldırısını”, “Nazi insanlık dışılığının ve barbarlığının şiddetli bir şekilde kınanması” olarak nitelendirdi. Gill’e göre, “Galen, Nazi devletinin doğası hakkında daha geniş sonuçlar çıkarmak için bu korkunç politikayı kınamasını kullandı. Rejimin temel insan haklarını ihlal etmesi nedeniyle Almanya için ahlaki bir tehlikeden söz etti. Galen vaazları cemaat kiliselerinde okuttu. İngilizler BBC Alman servisi üzerinden alıntılar yayınladı, Almanya’ya broşürler bıraktı ve vaazları işgal altındaki ülkelerde dağıttı.Katolik Almanya’da gösteriler yapıldı. Almanlar. Savaşın ardından Papa XII. Pius, von Galen’i kahraman ilan etti ve onu Kardinalliğe terfi ettirdi.”

Kafası kesilmedi, toplama kampına gönderilmedi, hatta hapse atılmadı. Ayakta durdu ve T4 programı yeraltına inmek zorunda kaldı.

Millet, kötülüğe karşı durmak cesaret ister ama direniş asla boşuna değildir. Hitler, savaş bittiğinde Galen’den intikam alacağını söyledi. Son gülen Galen oldu.

17 Comments

1. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. Selamlar paylaşımınız gerçekten mükemmel, linkedinde paylaştım , Gürbüz – 269

2. Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web sitesi inanki iyi, teşekkürler , – 202

3. Hakkari merkezden ben mehmet. Merhabalar siteniz vallaha billaha iyi, teraziye tıkladım 25-08-2021 02:34:33

4. Rize merkezden ben gaye. Mrb web siten harbiden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 26-08-2021 13:03:39

5. Gürbüz Reply

Edirne merkezden ben Gürbüz. merhaba arkadaşlar sayfan gerçekten hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 26-08-2021 20:32:38

6. Merhaba siten gerçekten hayran bıraktı, şukuladım

7. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. Selam sayfanız inanki hoşuma gitti, twitter da paylaştım , Gürbüz – 164

8. Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. selamun aleyküm siteniz valla ilgi uyandırıcı, sağolun , banu – 74

9. Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. Merhaba web siteniz inanki hoşuma gitti, teşekkürler , ali – 475

10. Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. Merhaba siten inanki mükemmel, twitter da paylaştım , hatice – 40

11. Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. selamun aleyküm bu web sitesi yeminle çok hoşuma gitti, saolun , gaye – 79

12. Uşak dan kimler var. Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin . Selam herkese web siteniz inanılmaz hayran edici, linkedinde paylaştım , gaye – 47

13. Diyarbakır merkezden ben Emine. selamun aleyküm sayfan inan ki mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 18-09-2021 04:02:43

14. Selamın aleyküm sayfan inan ki hoşuma gitti, teraziye tıkladım

15. Kars dan kimler var. Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin . selam arkadaşlar paylaşım inanılmaz iyi, face de paylaştım , Gürbüz – 249

16. Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. Mrb sayfanız vallaha billaha hayran edici, sosyal medyada paylaştım , Aylin – 57

17. Bu konu : ” Direnç boşuna değil. Clemens von Galen hakkında bilgi edinin ” çok güzel. Merhaba web siten valla hayran bıraktı, saolun , ziya – 122

Write A Comment