Bunu nereye yazacağımı bilemedim ama kısa sürede yarattığı öfkeyi gördükten sonra bu tavşan deliğinin beklediğimden daha derine indiğini fark ettim. Bunun bir çeşit komplo olduğunu düşündüm – ve bu nedenle bu denizaltıda iyi bir yeri var.

Bu yüzden, özellikle dinozorlarla ilgili olarak, hayvanların koşma hızlarını araştırdım ve şu gibi bazı çirkin iddialar ortaya çıkmaya devam ediyor:

Aslan azami hızı: 80 km/s

Su aygırı azami hızı: 48 km/s

Timsah koşu hızı: 35 km/s

Gergedan azami hızı: 50 km/s

Boz ayı: 56 km/s

Kutup ayısının azami hızı: 40 km/s

Zaten bunlardan birinin diğerleri gibi olmadığı söylenebilir. Kutup ayıları, karada ve denizde şaşırtıcı bir hareket kabiliyetiyle hareket etmek için benzersiz bir şekilde uyarlanmış kısır apeks yırtıcılarıdır – daha sakar, daha kısa gövdeli kuzeni olan boz ayının ne olduğunu söyleyin (boz ayı demedim, çünkü boz ayı sesi daha çok… peki, grizzley) neredeyse 20 km/s daha mı kısa? Aslında, korkunç ama oldukça atletik görünümlü bir hayvan olan bir su aygırı, bir apeks avcısını nasıl geride bırakır?

Cevap, bunun tamamen sansasyonel bir saçmalık olduğu.

Aktif olarak av peşinde koşan liomların birkaç kaydını izledikten sonra, bu hayvanların bu hız özelliklerine sahip olduklarına dair orijinal iddiaları ortaya atanların, muhtemelen en az inandırıcı olanı söyleyebilecek birini bulmaya çalıştıkları sonucuna vardım. sayılar.

Bana inanmıyor musun?

İşte zebraları kovalayan bir aslanın görüntüsü, sözde en yüksek hızı civarında (ki bu 80 km/s olmalıdır)

https://youtu.be/ncloxA4vFN4

Sadece birkaç atış referans olarak kullanılabilir, ancak bu birkaçı aslanın ne kadar hızlı koştuğuna dair iyi bir fikir verir.

Şimdi, hız ve ölçüm kolaylığı hakkında konuştuğumuzda aklımıza hangi hayvan geliyor?

Atlar. At yarışlarımız var ve atlar benzersiz bir şekilde koşmaya uyarlandı, değil mi? Demek istediğim, kelimenin tam anlamıyla bu amaç için yetiştirilmişlerdi – gerçekten hızlı koşmak ve bu süreçte sırtlarında bir insan taşımak. Bakalım atlar ne kadar hızlı koşuyor:

https://youtu.be/VMAK1_bcv90

Hızları, o aslanları koşarken gördüğüm yerle ilgili gibi görünüyor. Doğru? Bakalım ne kadar hızlılar. Tam bir mil koşuyorlardı ve tur 1 dakika 54 saniye, yani 114 saniye sürdü. Bu yaklaşık 1600 metre / 114 saniye veya 14 m/s’dir. 3,6 ile çarpmak bize km/s verir – bu da 50,5 km/s’dir.

Unutmayın, yarış atları daha kısa mesafelerde bundan daha hızlı koşabilir – ancak buna tamamen görsel olarak baktığımda, 80’E YAKIN hiçbir yerde aslanların koştuğunu hiç sanmıyorum.

Unutmayın, atlar daha büyüktür, bu nedenle hızlarını aslanınkinden daha yavaş olarak algılarsınız.

Ama başka bir şey deneyelim. Bunlar çeyrek atlardır – yani çeyrek mil daha hızlı koşarlar: https://youtu.be/PgZYpAj-DPM

Yine, aslanlardan önemli ölçüde daha hızlı görünüyorlar. En yüksek hızları nedir? 40-45 mil veya 64 – 72 km/s. 80 DEĞİL. Bu dünya rekoru bölgesi.

Ama yapı olarak aslanlara daha çok benzedikleri için tazılara bakalım:

https://youtu.be/i9e3xlqmR0U

Deli gibi hızlılar, değil mi? WAAAY’yi aslanlardan daha hızlı söyleyebilirim. Eh, bu sefer zamanlayıcı yok ama 0:39’da başlayıp 1:08’de bitirdiklerini görebiliyoruz, yani 29 saniyede koşarak 480m yarış pistini bitirdiler. Bu 16,55 m/s veya 60 km/s. Bu olamaz! NatGeo bana bunun bir gergedandan biraz daha hızlı değişeceğini söyledi! Gerçekten de, tazı hız rekoru (ve tüm köpeklerde rekor) 41.8 mil veya 67 km / s’dir. Enflasyonu burada da görebilseniz de – sadece tazı hızını google’da ararsanız, 45 mil yazıyor, ancak bu hıza yakın koşan hiçbir tazı kaydedilmemiş olsa bile

Yani elimizde iki soru var.

1. Aslanlar, mükemmel çekiş sağlayan fikir yarış pistlerinde, kısa mesafelerde delicesine hızlı koşmak için kelimenin tam anlamıyla yetiştirilmiş hayvanlardan nasıl daha hızlı koşabilir?

2. Eğer aslanlar gerçekten bu kadar hızlı koşuyorsa, neden onlardan 20-30 km/s daha yavaş koşan hayvanlardan daha yavaş görünüyorlar?

Cevap basit – hepsi sansasyonel saçmalık. Aslanlar muhtemelen dörtnala 50 km/s, en iyi ihtimalle 55, ortalama 20 km/s’den daha az hız yapıyor; suaygırları ve gergedanlar, beklendiği gibi, boyutlarına kıyasla hızlı olsalar da, bok kadar yavaştırlar; timsahlarla aynı. Ve bozayılar hiçbir koşulda bir tazı kadar hızlı koşamazlar. Bu çok saçma.

ÖNEMLİ DETAY: Bahsettiğim iddiaların hiçbirini uygun şekilde belgelemek ve yeniden oluşturmak için titiz bir çalışma yapılmamıştır. Hiç kimse kontrollü bir ortamda aslanların veya suaygırlarının en yüksek hızlarını ölçmedi. Tamamen kişisel hesaplar ve inandırıcı görünen vahşi yaşam görüntüleri, kontroller göz önünde bulundurularak bakıldığında hızdaki tutarsızlıkları gösterir.

44 Comments

1. Bingöl dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Selamın aleyküm web sitesi valla çok iyi, facebookta paylaştım , banu – 171

2. Kars dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Merhaba herkese siteniz inanılmaz hayran bıraktı, tebrikler , memo – 274

3. selam arkadaşlar sayfanız vallaha dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım

4. Erzurum merkezden ben emin. Mrb web siteniz gerçekten iyi, tebrikler 07-08-2021 00:45:48

5. Merhabalar paylaşımınız inanılmaz çok güzel, sağolun

6. Aydın merkezden ben ahmet. Selam herkese paylaşımınız vallaha billaha güzel, şukuladım 07-08-2021 00:52:16

7. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. Merhaba paylaşım valla hayran bıraktı, teraziye tıkladım , Gürbüz – 190

8. Rize dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Merhaba sayfa valla hayran bıraktı, twitter da paylaştım , hatice – 21

9. İzmir dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Selamın aleyküm sayfa cidden mükemmel, teraziye tıkladım , gaye – 47

10. Antalya dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Merhabalar bu web sitesi yeminle iyi, linkedinde paylaştım , gaye – 455

11. Selam herkese paylaşımın ciddiyim dikkat çekici, twitter da paylaştım

12. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. Merhabalar siteniz ciddiyim hayran edici, şukuladım , ziya – 368

13. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. Merhabalar siteniz gerçekten dikkatimi çekti, teraziye tıkladım , Gürbüz – 65

14. Bolu dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . selam arkadaşlar sayfan inanılmaz mükemmel, şukuladım , banu – 68

15. Edirne merkezden ben gaye. Merhaba herkese paylaşım valla mükemmel, teşekkürler 07-08-2021 08:29:12

16. Adıyaman dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Selam sayfa vallaha billaha hayran edici, sağolun , mehmet – 20

17. Kırklareli merkezden ben . Merhaba herkese paylaşımın vallaha dikkat çekici, linkedinde paylaştım 07-08-2021 11:17:27

18. selam arkadaşlar bu web sitesi ciddiyim çok hoşuma gitti, teşekkürler

19. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. Merhaba sayfa ciddiyim çok iyi, şukuladım , doruk – 249

20. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfa yeminle ilgi uyandırıcı, face de paylaştım , hatice – 273

21. Ağrı dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Selam siteniz vallaha çok hoşuma gitti, saolun , – 147

22. Kahramanmaraş dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Merhaba herkese paylaşımın süper ötesi çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , banu – 300

23. Hakkari merkezden ben ali. Merhaba herkese sayfan inanki mükemmel, facebookta paylaştım 13-08-2021 04:35:56

24. Van merkezden ben ali. Merhabalar sayfan gerçekten ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım 17-08-2021 18:17:12

25. Tunceli dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Merhaba paylaşım vallaha hayran bıraktı, saolun , ahmet – 427

26. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web siten vallaha çok hoşuma gitti, tebrikler , ziya – 277

27. elif yılmaz Reply

Gümüşhane merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese bu web sitesi cidden çok iyi, teşekkürler 25-08-2021 05:41:42

28. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşım valla güzel, face de paylaştım , Hasan – 146

29. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. Slm web siten inan ki dikkat çekici, face de paylaştım , ali – 96

30. Osmaniye merkezden ben . Selamlar bu web sitesi valla iyi, twitter da paylaştım 29-08-2021 08:08:37

31. elif yılmaz Reply

Muğla merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm web siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 31-08-2021 09:26:31

32. Mersin merkezden ben ahmet. Mrb sayfan vallaha dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 31-08-2021 12:42:03

33. Ordu merkezden ben Aylin. Selam herkese paylaşımın inanki çok iyi, linkedinde paylaştım 31-08-2021 18:32:15

34. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfan vallaha billaha çok iyi, sağolun , memo – 89

35. elif yılmaz Reply

Selamlar web siten cidden mükemmel, linkedinde paylaştım

36. Bursa dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Mrb paylaşımınız inanki hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , Emine – 460

37. Kars dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Selam siteniz vallaha dikkat çekici, teraziye tıkladım , Emine – 178

38. Bu konu : ” Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz ” çok güzel. Mrb paylaşımın inanılmaz ilgi uyandırıcı, tebrikler , – 435

39. Merhaba herkese siteniz inanılmaz iyi, twitter da paylaştım

40. Niğde merkezden ben Emine. Merhaba siteniz yeminle ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 10-09-2021 13:58:25

41. Çankırı dan kimler var. Doğa belgeselleri hayvanların en yüksek hızları hakkında yalan söylüyor – aslanlar saatte 80 km koşamaz . Merhaba sayfa inanılmaz dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , doruk – 203

42. Bursa merkezden ben gaye. Selamlar web siteniz cidden çok hoşuma gitti, sağolun 17-09-2021 06:31:49

Write A Comment