Kategoriler
Genel

Dünya Nasıl ve Neden Bitiyor – Çocuklar İçin

10.000 yıl önce insanlar ve çiftlik hayvanları ağırlık olarak tüm kara omurgalılarının% 0.03’ü idi.

Bugün% 96. Ağırlıkça kara omurgalılarının sadece% 4’ü vahşidir.

30 yılda son 3,000 yılda olduğundan daha fazla gıda yetiştirmemiz gerekiyor.

% 100 yenilenebilir enerjiye ulaşmadan önce yiyecek ve su tükenecek.

İşte nedeni:

15 yaşındaysanız, emisyon yaşamınızda% 30 arttı – Küresel Karbon Projesi 2018

30 yaşındaysanız emisyonları kullanım ömrünüzde% 50 arttı – Küresel Karbon Projesi 2018

Dünya, 30 yılda 4 büyük küresel iklim girişiminde tamamen başarısız oldu – Kanada Hükümeti

Güneş ve rüzgarın dünya enerjisinin% 4’üne ulaşması 30 yıl sürdü – BP İstatistiksel İnceleme 2019

2019’da yenilenebilir enerji dünya enerjisinin% 4’ü – Wall Street Journal 2019

2040 yılına kadar yenilenebilir enerji dünya enerjisinin% 15’i olacak – BP 2019

Küresel enerji kullanımı, ekonomik ve nüfus artışı nedeniyle 2040 yılına kadar% 1 / yıl büyüyecek – CNBC 2019

Yenilenebilir enerji 2040 yılına kadar küresel enerjinin% 20’si kadar olabilir – CNBC 2019

Bu oranda% 100 yenilenebilir enerji için 400 yıl sürecek – MIT 2018

Isınma 1,5 ° C’de durmalıdır yoksa yeryüzündeki yaşam çökebilir – Doğa 2019

2030’a kadar insan emisyonları 1,5 ° C’nin altında kalmak için gerekenden% 38 daha yüksek olacak – BM 2019

2030 yılına kadar fosil yakıt emisyonları 1,5 ° C’nin altında kalmak için gerekenden% 150 daha yüksek olacak – Üretim 2019

2030’a kadar emisyonlar 1,5 ° C’nin altında kalmak için% 55 düşmelidir – Bilim Dergisi 2019

2030-2050 = yeryüzünde 1,5 ° C – Reuters 2018

“Yeni Enerji Ekonomisi”: Büyülü Düşüncede Bir Uygulama – Manhatten Projesi 2019

Yenilenebilir Enerji Neden Gezegeni Kurtaramıyor?– Quillette 2019

Arıza Kenarında ABD Elektrik Şebekesi – Scientific American 2013

Güç şebekelerinin aşırı hassasiyeti – Doğa Fiziği 2013

Amerika’nın altyapısı azalıyor – Business Insider 2019

Amerika’nın Elektrik Şebekesi Parçalanıyor – Whowhatwhy.org 2017

Yeni Bir Elektrik Şebekesi için Zorluklar ve Gereksinimler – Lexington 2016

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi ve toplumu kesintisiz elektrik akışına daha fazla bağımlı hale geldikçe, bu tedarik için bağımlı olduğu güç şebekesi azalan güvenilirlik yaşamıştır. Şebeke bugün 1984’te olduğundan% 285 daha fazla güç kaybediyor.

Güç Şebekesinin İntikamı – Atlantik 2019

Venezuela’nın Güç Şebekesini Yeniden Başlatmak Neden Bu Kadar Zor – Kablolu 2019

Siyah bir başlangıç ​​olarak bilinen bir süreç olan ölü bir şebekeye yeniden enerji vermek her koşulda zorlayıcıdır – yaşlanan altyapı tarafından daha da kötüleşen bir sorun.

Kıyamet kesintisi ne olurdu? – BBC 2019

Artan nüfuslardan ve elektrikli otomobiller gibi yeni teknolojilerden gelen elektrik kaynaklarımıza artan talep, daha yenilenebilir, ancak rüzgar ve güneş enerjisi gibi aralıklı enerji kaynaklarına geçtikçe artan istikrarsızlıkla karşı karşıya kalacak.

Elektrik kesintileri: elektrik kesintisi sosyolojisi – Çekirdek İngiltere tarihsiz

Elektrikli araçlar mineral sıkıntısı nedeniyle durabilir – Petrol Ekonomisti 2019

ABD, Kanada ve Avustralya metal kıtlığı riskiyle mücadele için güçlerini birleştiriyor – Financial Times 2019

Tesla elektrikli araç aküsü minerallerinin küresel kıtlığını bekliyor – Reuters 2019

Yenilenebilir enerjiye geçmenin biyolojik çeşitlilik maliyeti olabilir – Monga Körfezi 2019

Fosil Yakıtları Yenilenebilir Enerji ile Değiştirecek Yeterli Nadir Toprak Metalini Maden Etmiyoruz – Anakart 2018

Top arz şokları insanlık için hazır değil – Rusya Bugün 2019

Ormanlar asla elektrik ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanılmamalıdır – Tepe 2019

Dinozorlardan beri böcekler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir

FLORA FAUNA UV ZEHİRLİLİĞİ

Azot okside bağlı stratosferik ozon incelmesi: diğer gazların etkileri

Ozon tabakası yoğun nüfuslu bölgeler üzerinde inceliyor

Üzgünüz, Dünya, Ozon Tabakası Kendinden İyileşmiyor

Alt Enlemlerde Stratosferik Ozon Geri Kazanmıyor

Bilim adamları, Dünya’nın ozon tabakasının hayati bir bölümünün iyileşmediğini buluyor

Ozon tabakası, dünyanın en kalabalık bölgelerinden bazılarında iyileşme DEĞİLDİR ve milyarlarca kişinin kansere neden olan UV ışınlarına maruz kalma riski vardır.

Ekzon çevresindeki yerlerde ozon tabakası inceliyor

OZON BAĞLANTISI DAHA FAZLA ZARARLI OLABİLİR

Birisi ozon tabakasını yok eden yasaklı bir kimyasal yapıyor, bilim adamları

Ozon tabakasına zarar veren kimyasalların emisyonları beklenenden daha büyük

Antarktika Ozon Deliği İyileşmesine rağmen Alt Enlemlerde Stratosferik Ozon Geri Kazanmıyor

Ozon iyileşirken, süreci uzatmak için bir şeyler yapıyoruz

Soğutucu Kaçakçılığı

Avrupa Girintileri Olarak Yasadışı Soğutucular = 4 milyon araba – Forbes

• Ozon tabakasının incelmesi cilt kanseri anlamına gelir.

• Buzdolaplarında ve klimalarda kullanılan florlu gazların CO2’den 1.000 X daha fazla sera gazı etkisi vardır.

Sapkın ‘Karbon Ödemeleri Çin’e Para Seli Gönderiyor

Alec MacGillis Tweet

Şirketler sera gazında büyük karaborsa uyarıyor – FT

Ozon Tabakasının Korunması: Birleşmiş Milletler Tarihi

Dünya Devleti 2001 Worldwatch Enstitüsü

Çevre ve Doğal Kaynaklar Ekonomisi

Kimyasallar yasa dışı işlem görüyor – Irish Times

Ozon tabakasının geri kazanımı için zorluklar

Manyetik Alan Kaybı

Manyetik Alan Kaybının Altı Korkunç Sonuçları

Yeni Çalışma Dünya’nın Manyetik Alanının Ne Kadar Hızlı Değiştiğini Gösteriyor

Bilim adamları Dünya’nın manyetik alanının sadece birkaç yüz yıl içinde değiştiğine inanıyorlar.

Dünyanın son manyetik dönüşü 100 yıldan az sürdü

Dünya Okyanusları Uzayda Kayıp – Nature Communications 2016

Sera Gazları Okyanusları Kaynatın – Anakart 2016

Çok fazla karbondioksit olan gezegenler okyanusları uzayabilir – New Scientist 2016

Stephen Hawking, Dünyanın tüm okyanusları hiçbir şeye kaymaz – Ters 2017

İKLİM

Potsdam Enstitüsü geçtiğimiz günlerde karbon bütçemiz% 50 artacak olursa emisyonları azaltmak için sadece 10 yıl kazanacağımızı söyledi. Tersine, karbon bütçemiz% 50 küçülecek olsaydı, emisyonları umduğumuzdan 10 yıl önce düşürmek zorunda kalacağız.

Sonra, birkaç gün sonra, Michael Mann çıktı ve 1.5 C için karbon bütçemizin% 40 azaldığını söyledi. Ancak, Michael Mann geri dönecek ve hala umudumuz olduğunu söyleyecek, gerçeklerden başka bir şey olamaz.

Bu yüzyılın en az bildirilen hikayesinde, Hans Schellnhuber, kaçak sera toprağının 1.5 – 2.0 C arasında herhangi bir yerde tetiklendiğini söylüyor. Kaçak sera başlatıldığında durdurulamaz veya tersine çevrilemez.

Son 10.000 yılda insanlar ve çiftlik hayvanları kara omurgalı tür biyokütlesinin% 98’ini yok etti. Yeşil mahsul alanlarımız çok zehirlidir, kilometrelerce gelen tüm kuşları, balıkları, kurbağaları ve böcekleri öldürürler. Biyosferde o kadar çok zehir vardır ki tüm omurgalı türleri biyolojik olarak özümsü, dişileştirilmiş ve kısırlaştırılmıştır.

Kitlesel yok oluş kaçak sera kaosundan önce gelir. Bu yüzyıl içinde okyanuslarımız karbon ile süper doymuş hale gelecek ve dünyadaki planktonların çoğunu yok edecektir. Başka bir deyişle, dünya biz olmadan iyi olmayacak.

Kaçak sera başlatıldıktan sonra durdurulamaz veya ters çevrilemez.

Toplu yok oluş başladıktan sonra durdurulamaz veya tersine çevrilemez.

Permafrostun% 99’u 2100’e kadar erimektedir

Taslak BM raporu: Okyanuslar Arkadaştan Düşmana Dönüyor

FLORA FAUNA UV ZEHİRLİLİĞİ

Bilim adamları Dünya’nın manyetik alanının sadece birkaç yüz yıl içinde değiştiğine inanıyorlar.

Dünyanın son manyetik dönüşü 100 yıldan az sürdü

Dünya Okyanusları Uzayda Kayıp – Nature Communications 2016

Sera Gazları Okyanusları Kaynatın – Anakart 2016

Çok fazla karbondioksit olan gezegenler okyanusları uzayabilir – New Scientist 2016

Stephen Hawking, Dünyanın tüm okyanusları hiçbir şeye kaymaz – Ters 2017

SU YOK GIDA YOK

2050 yılına kadar Küresel Gıda Arzını Yıkmak için İklim Değişikliği

Big Ag İklim Değişikliği İlerlemesini Sabote Ediyor

BM raporunda, su kıtlığı 20 milyar yılına kadar 5 milyar insanı etkileyebilir

2020 yılına kadar dünyanın yaklaşık% 30-40’ında su kıtlığı olacak ve araştırmacılara göre iklim değişikliği bunu daha da kötüleştirebilir.

Dünya tatlı sularının sadece% 7’si ile Çin, 2020 yılına kadar tuzdan arındırma işleminden günde 807 milyon galon üretmeyi planlıyor ve ülkenin mevcut kapasitesini kabaca dört katına çıkarıyor.

2025 yılına gelindiğinde, dünya nüfusunun üçte ikisi su stresli bölgelerde yaşayan, su kıtlığı ile boğuşan bölgelerde yaklaşık 1.8 milyar insan yaşayacak.

2025 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyar daha fazla ağız beslenecek ve küresel tarım tek başına yılda 1 trilyon metreküp suya ihtiyaç duyacak (yıllık 20 Nil veya 100 Colorado Nehir akışına eşit).

BM çalışmaları, 30 ülkenin 1990’da 20’den 2025’e kadar su kıtlığı olacağını düşünüyor.

ABD Küresel Su Güvenliği İstihbarat Topluluğu Değerlendirmesi’ne göre, 2030 yılına kadar insanlığın “yıllık küresel su gereksinimleri”, “mevcut sürdürülebilir su kaynaklarını”% 40 aşacak.

Hindistan’daki su talebi 2030’da 1,5 trilyon metreküpe ulaşacakken, Hindistan’ın mevcut su kaynağı sadece 740 milyar metreküp olacak.

Mevcut kullanım eğilimleri değişmezse, dünya 2030’da ihtiyaç duyduğu suyun sadece yüzde 60’ına sahip olacak.

2035 yılına kadar, dünyanın enerji tüketimi yüzde 35 artacak ve bu da Uluslararası Enerji Ajansı’na göre su kullanımını yüzde 15 artıracak.

2040 yılına kadar dünyada, dünya nüfusunun susuzluğunu gidermek ve bugün yaptığımız işi yapmaya devam edersek, mevcut enerji ve güç çözümlerini sürdürmek için yeterli su olmayacak.

Şiddetli su stresi altında nehir havzalarında yaşayan insan sayısının 2050 yılına kadar 3.9 milyara ulaşması ve dünya nüfusunun% 40’ından fazlasına ulaşması bekleniyor.

Bugünle karşılaştırıldığında, 2050 yılına kadar beş kat fazla arazi “aşırı kuraklık” altında kalıyor.

2050 yılına kadar 9 milyar insanın beslenmesi, tarımsal üretimde yüzde 60’lık bir artış ve su çekilmesinde yüzde 15’lik bir artış gerektirecek.

Su talebinin 2050 yılına kadar yüzde 55 oranında artacağı tahmin edilmektedir (imalat suyu talebinde yüzde 400 artış dahil).

2050 yılına kadar gelişmekte olan her 5 ülkeden 1’i su sıkıntısı çekecek (BM Gıda ve Tarım Örgütü).

2050 ve 2100 yılları arasında, Orta Ovalar ve Güneybatı ABD’de 35 yıl veya daha fazla süren bir kuraklık şansı yüzde 85’dir.

Kansas’taki çiftçiler mevcut oranlarda sulamaya devam ederse, Ogallala Akiferinin yüzde 69’u 50 yıl içinde yok olacak.

Dünya toprağı ’60 yılda yok olur’ olarak İngiltere gıda kriziyle karşı karşıya – Telegraph

Toprak Bozulması Devam Ederse Sadece 60 Yıllık Tarım Kaldı – Sciam

Çok geç olmadan dünyanın toprağını korumamız gerekiyor – Popular Science

Toprak erozyonu – Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü

Toprağa kir gibi davranıyoruz. Ölümcül bir hata, çünkü hayatlarımız buna bağlı

Toprağı ölüme sokmaya devam edersek kitlesel açlık insanlığın kaderi

Dünyadaki Kara Alanlarının% 75’i Bozuldu

Milyarlarca insan kötüye giden ve daha az gıda üreten tarım arazilerinde yaşıyor

ZİHİN GÖVDE KİRLİLİĞİ

PFAS Hepimizi Etkiliyor, Özellikle Erkekler

Erkek Kısırlığı + Erkek Dişileştirme = 5G + Petro İlaç Kimyasalları

12 yaşında kirli hava 18 yaşına kadar depresyon şansını dört katına çıkarır

Yüksek düzeyde hava kirliliği ile bağlantılı genç psikotik deneyimler

Dünyadaki çocukların% 90’ından fazlası her gün zehirli hava soluyor

Hava kirliliği çocuklarımızın beyin gelişimini engelliyor

Gebelikte Endokrin Bozucular ve Otizm Spektrum Bozukluğu

Düşük doz BPA maruziyeti belirgin yan etkilere neden olur

Plastik nanoparçacıklardan etkilenen balıklarda beyin hasarı – Phys.org

Nanoplastik, zooplanktonun hayatta kalmasını azaltır ve davranış bozukluklarına neden olmak için balıklarda kan-beyin bariyerine nüfuz eder.

Sadece balık değil, plastik kirliliği oksijenin% 10’unu oluşturan bakterilere zarar verir.

Mikroplastiklerin İnsan Sağlığına Etkileri (2018 Gerçekler ve Rehber)

Kimyasal kullanım 1990 ve 2030 yılları arasında nüfustan 7 kat daha hızlı büyüyecektir. Küresel kimyasal üretim 2000 yılından bu yana neredeyse iki katına çıkmıştır. 2030’a gelindiğinde, sektör 2017 seviyelerinden neredeyse iki katına çıkacaktır. Çin, 2030 dünya pazarının% 49,9’unu oluşturuyor.

Uyuşturucu sular – modern tıbbın çevresel bir lanete nasıl dönüştüğü

Avrupa genelinde akarsu kirleten böcek ilaçları ve antibiyotikler

Üst düzey bilim adamı, böcek ilacı kullanımının güvenli olduğu varsayılan kabul ediyor

Hava kirliliği istihbaratta ‘büyük’ ​​bir azalmaya neden oluyor, çalışma gösteriyor

1.000 ppm C02 seviyesine sahip kentsel sınıf, bilişi% 15 azaltır. Uyuşturucu sular – modern tıbbın çevresel bir lanete nasıl dönüştüğü

Kirli havada büyümek ‘depresyon gelişme şansını dört katına çıkarır’

Pestisitlerle İlişkili Geniş Hastalık Aralığı

Kısırlığa bağlı meyve ve sebzelerde böcek ilacı kalıntısı | Reuters

Çiftçilerin Pestisit Kullanımına Bağlı Depresyonun Yüksek İntihar Oranları

Çevre (Kentsel) Hava Kirliliğinden Kaynaklanan Nörolojik Bozukluklar

Karaciğer hastalığı, doğum kusurları ve üreme problemlerine bağlı glifosat; faydalı bağırsak bakterilerini öldürebilir ve insan embriyonik, plasental ve göbek kordon hücrelerinde DNA’ya zarar verebilir.

Herbisitlerin Yan Etkileri | Livestrong.com

Sosyal medya kullanımında artışa bağlı kızlarda depresyon

Yaygın Florokimyasal Maruziyetler Devam Ediyor

Nano-gümüşü gıda hijyeni ve kap ürünlerine koyduktan sonra güvenli olup olmadığına bakalım.

Nanopartiküllerin Beyin Sağlığına Etkisi

Gıdalardaki nanopartiküller bağırsak bakterilerinin davranışını değiştirebilir

Süper Mantar Enfeksiyonları Yükseliyor | NYT

Propionat = pişmiş mallarda diyabet + gıda mantar önleyici

Deniz Tıp Araştırma Enstitüsü: EMF Sağlık Etkileri Üzerine 2300 Çalışma

Elektromanyetik Alanların Zararlı Etkileri

Neruotoksik Kısırlık – Robert Callaghan 2019

Öz Mesajlar

5G = arı yok ağaç yok yeşil enerji yok

İnsanlığın Sönen Kemikleri

Ekolojik Çöküş

“Dünya Nasıl ve Neden Bitiyor – Çocuklar İçin” için 107 yanıt

Ankara merkezden ben ahmet. selamun aleyküm paylaşım valla hoşuma gitti, twitter da paylaştım 03-05-2020 13:50:36

Kahramanmaraş merkezden ben ali. Selamın aleyküm paylaşımınız inanılmaz hoşuma gitti, şukuladım 03-05-2020 17:20:35

Elazığ merkezden ben doruk. Selam herkese web siten valla hoşuma gitti, face de paylaştım 09-05-2020 14:26:29

Şırnak merkezden ben ali. Merhabalar sayfan ciddiyim hayran edici, sosyal medyada paylaştım 11-05-2020 19:01:56

Rize merkezden ben Emine. Slm web siteniz vallaha billaha dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım 13-05-2020 07:32:08

Şanlıurfa merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar web siten valla hayran bıraktı, twitter da paylaştım 14-05-2020 09:23:09

Kırşehir merkezden ben Gürbüz. Merhaba paylaşım vallaha billaha iyi, teraziye tıkladım 14-05-2020 09:23:45

Batman merkezden ben gaye. Merhabalar paylaşımın valla dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 16-05-2020 18:09:28

Balıkesir merkezden ben Emine. Selamın aleyküm siteniz cidden dikkatimi çekti, tebrikler 17-05-2020 21:11:52

Kahramanmaraş merkezden ben Aylin. Merhaba sayfan harbiden çok güzel, sosyal medyada paylaştım 21-05-2020 17:55:21

Kütahya merkezden ben Emine. selamun aleyküm sayfan cidden çok hoşuma gitti, face de paylaştım 25-05-2020 18:39:22

Muğla merkezden ben ziya. Selamın aleyküm paylaşımın süper ötesi mükemmel, saolun 25-05-2020 20:51:10

Sinop merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm siten inanki hayran bıraktı, face de paylaştım 27-05-2020 18:44:35

Hatay merkezden ben Emine. selam arkadaşlar siteniz süper ötesi güzel, teşekkürler 29-05-2020 13:07:37

Çankırı merkezden ben doruk. Selam herkese sayfanız inan ki hoşuma gitti, şukuladım 30-05-2020 17:02:21

Artvin merkezden ben banu. Selam herkese web sitesi ciddiyim çok hoşuma gitti, face de paylaştım 01-06-2020 07:06:23

Kayseri merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar web sitesi yeminle mükemmel, linkedinde paylaştım 07-06-2020 09:28:04

Kocaeli merkezden ben gaye. Selam sayfanız vallaha hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 07-06-2020 14:05:50

Düzce merkezden ben mehmet. merhaba arkadaşlar web siteniz harbiden güzel, teşekkürler 07-06-2020 15:18:22

Tekirdağ merkezden ben Emine. Merhaba web siten yeminle mükemmel, sosyal medyada paylaştım 15-06-2020 09:22:28

Batman merkezden ben doruk. Selam web siteniz inanılmaz mükemmel, sosyal medyada paylaştım 20-06-2020 11:01:49

Samsun merkezden ben elif yılmaz. Slm siteniz yeminle çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 20-06-2020 20:35:22

Siirt merkezden ben Gürbüz. Merhabalar web siten yeminle güzel, facebookta paylaştım 21-06-2020 15:01:17

Sinop merkezden ben Emine. Merhabalar paylaşımın inanki çok güzel, twitter da paylaştım 04-07-2020 14:16:17

Burdur merkezden ben Aylin. merhaba arkadaşlar paylaşımınız inanılmaz hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 09-07-2020 23:04:42

Muş merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm bu web sitesi valla hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 11-07-2020 06:17:55

Aydın merkezden ben mehmet. Merhaba bu web sitesi valla ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 12-07-2020 14:09:30

Muğla merkezden ben doruk. selam arkadaşlar siten vallaha billaha dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 14-07-2020 07:01:52

Antalya merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar sayfan inan ki dikkat çekici, saolun 17-07-2020 11:09:43

Kastamonu merkezden ben ziya. Merhabalar paylaşımınız ciddiyim iyi, sosyal medyada paylaştım 18-07-2020 07:55:19

Tekirdağ merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm sayfan inan ki dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 18-07-2020 15:09:10

Çanakkale merkezden ben ali. Merhabalar paylaşım inanılmaz çok iyi, linkedinde paylaştım 04-08-2020 13:28:37

Kütahya merkezden ben banu. selam arkadaşlar web siten vallaha billaha hayran edici, face de paylaştım 05-08-2020 14:18:02

Balıkesir merkezden ben doruk. Selamlar paylaşım süper ötesi ilgi uyandırıcı, teşekkürler 07-08-2020 07:05:56

Karaman merkezden ben Emine. Selamlar siteniz yeminle dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 11-08-2020 07:07:59

Van merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm web sitesi süper ötesi dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 11-08-2020 20:33:41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir