Kategoriler
Genel

Efsane ve Semboldeki yıldırım

tarafından Dave Talbott

itibaren Kronia.com İnternet sitesi

Resim yayınla

Fırtına, dikkat çekici, genellikle dehşet verici bir olaydır.

Bu yüzden, birkaç alimin antik mitolojide yıldırımın önemli rolünü merak etmeleri şaşırtıcı değil.

Gökyüzünde kükreyen büyük yıldırım tanrılarının veya gökyüzünde yıldırım çalan gök ordularının mükemmel görüntüleri “anlaşılabilir” görünecek. Bu nedenle folklor öğrencileri bize yıldırım mitlerinin ilkel mantığı sayesinde, ilk atalarımızın gündelik hayatın daha korkutucu yanlarından birini tarif eder.

Bununla birlikte, bu ortak varsayım talihsizdir, çünkü en seçici karşılaştırmalı mitologların bile altta yatan kalıpları görmesini engellememiştir, bunların hiçbiri bize tanıdık olguyu tanımlamaz.

Göründüğü kadar garip, en yaygın yıldırım motiflerinin hepsi, zamanımızda hiç gözlemlenmeyen şeylerden bahsediyor.

Karşılaştırmalı araştırmamız, sayısız küresel yıldırım görüntüsü de dahil olmak üzere yüzlerce yinelenen efsane temasını tespit etti. Bu görüntülerin yıldırımın gözlenen davranışından kopması etkileyici bir anomalidir. Her zamanki eğilim, ortak deneyim testleri altında anlaşılabilir olanı aramak olacaktır. Bununla birlikte, “UNCOMMON deneyimi” küresel görüntülerin temelini oluşturuyorsa, bu alışkanlığın keşif için birincil bir engel olarak karşılanması gerekir.

Yaşlı yıldırım tanrılarının anlatacak bir hikayesi vardır ve bu hikaye, alt yapısına bakıldığında olağanüstü doğal olaylara işaret eder.

Bu alandaki araştırmacılar için temel gereklilik, efsanevi temalar hüküm süren varsayımlar altında hiçbir anlam ifade etmese bile, teorik önyargıdan uzak ve antik hafızanın tüm kalıplarını dikkate almaya istekli olan bağımsız bir tutumdur.

BİRLEŞİK TEORİ ARAMA

Burada sunulan yorum disiplinlerarası keşif için yeni fırsatlar ekleyecektir.

İlahi yıldırımın antik anılarıyla birlikte çarpıcı plazma fiziği incelemeleri yapılmalıdır. Laboratuvar gösterileri tarih öncesi kaya sanatının yanında bir yer bulacak. Gökyüzünde savaşan müthiş tanrıların eski masalları, şimdi uzay çağı probları tarafından ortaya çıkarılan gezegenler ve aylardaki büyük yara izleriyle karşılaştırılmalıdır.

Ve uzaydaki yeni dünyaları ortaya çıkaran son teleskopik görüntüler, yıldırım cıvatasını PLANETARY tanrıları tarafından başlatılan bir silah olarak tanımlayan eski astronomik geleneklerle aynı sayfada düşünülmelidir.

Atalarımız, yabancı bir gökyüzünün altında, bugün yaşadıklarımızdan çok farklı bir dünya altında yaşıyorlardı; tarihsel tanımlar, onu anlamak için geniş bir analoji kompleksi gerektiriyordu. Yıldırım simgelerinin bize verdiği şey budur. Gökyüzündeki büyük gözlükler insan hayal gücünün patlamasını sağladı – daha sonraki zamanlarda muadili olmayan bir efsane dönemi.

Bu yüzden ilahi yıldırımın en yaygın antik sembolleriyle başlayalım.

Aşağıda sıralanan alışılmadık motiflerin tümü eski dünyada geniş bir dağılım göstermektedir:

Motif # 1: Yıldırım, korkunç bir silah şeklini alır – kılıç, ok, topuz, kulüp, mızrak, balta veya çekiç.
Motif # 2: Yıldırım, ilk çağlarda kaos canavarları yenen bir kahraman tanrıdır. Yıldırım kahramanı ve yıldırım silahı sıklıkla eş anlamlıdır.
Motif # 3: Yıldırım, cennetten kanatlı büyük bir kuş ya da “yıldırım kuşu” olarak görünür.
Motif # 4: Yıldırım, cennetteki bir “göz” ün flaşıdır. Muhalefete zarar veren “nazarın” yıkıcı gücüdür.
Motif # 5: Şimşek, tanrıların “arabası” olan gökyüzünde dönen büyük bir çarktan fırlatılır.
Motif # 6: Yıldırım, düşen taşlar veya “göktaşları” ile eşlik eder.
Motif # 7: Yıldırım, gökyüzünü şimdiki güneşten önce yöneten merkezi bir güneşin elçisidir.
Motif # 8: Dünya ekseni boyunca aydınlatma çizgileri, yükselen bir sütun, eksen mundi şeklini alır. Zamanın başında “cenneti ve dünyayı ayıran” gökyüzünün temel direğidir.
Motif # 9: Yıldırım üretken, erkeksi bir direktir. Tanrıçaları emdirir.
Motif # 10: Aydınlatma, büyük bir savaşçı veya kahraman tarafından gökyüzüne doğru başlatılan bir "ok zinciri" dir.
Motif # 11: Aydınlatma, ataları bir ata kahramanı tarafından yükselen gökyüzünün merdiveni veya omurgası olarak görünür.
Motif # 12: Göklerde yıldırımlar, kıvrımlar ya da kıvrımlar. Orospu, gamalı haç ya da triskeleon.
Motif # 13: Aydınlatma dalgalı, ateşli bir yılan gibi görünür.
Motif # 14: Yıldırım, her biri diğerinin alternatif egoları olarak görülen ikizler, iki kardeş veya iki yoldaş şeklini alır.
Motif # 15: Yıldırım, merkezi bir eksen etrafına sarılmış iki serpantin veya ip benzeri filamenttir (caduceus motifi)
Motif # 16: Yıldırım eşit kenarlı bir haç olarak görünür; aydınlık flamalar olarak patlar, tanrıların evini eşit çeyreklere böler.
Motif # 17: Ünlü çiçeklerden bir çiçek olarak “çiçekleri” aydınlatmak.
Motif # 18: Yıldırım ateş ve kükürt (kükürt). Tanrıların yıldırımları kükürtlü bir kokuya neden olur.
Motif # 19: Şiddetli savaşlarında tanrılar birbirlerine yıldırım düşüyor. Kaos canavarları yıldırımla yok edilir.
Motif # 20: Yıldırım, “yıldırım yaralı” veya “yıldırım çarpmış” olan göksel kahramanlara ve kaos canavarlara damgasını vurur.
Motif # 21: Savaşçı kahramanın yıldırım izi veya yarası, tanımlandığı veya tanındığı işarettir.

Resim yayınla

PLANETRİK TANRILAR SİLAHI

Belirtilmesi gereken bir tane daha yıldırım motifi var.

Bu tema belki de en gizemli olanıdır ve en eski astronomik gelenekleri izler. Görünüşe göre, birçok eski halk arasında, şimşeklerin sahipleri, gezegenlerin dünyayı yönettiği iddia edildiğinde PLANET'ti. Hepimiz, yıldırımın taşıyıcısı Zeus'un eski Yunan imgelerini biliyoruz ve silahını karanlığın güçlerine karşı kullanıyoruz.

Zeus, elbette, Latin Jüpiter'dir ve klasik görüntüler, tanrıların kralı Marduk'un Akkadian görüntülerinden, göksel egemenliğini üstlendiği yıldırım ile ünlü Jüpiter gezegeninden güçlü bir şekilde etkilenmiştir.

Öyleydi Immanuel Velikovsky kim, içinde Çarpışan Dünyalardikkatimizi gezegenler arasında geçen eski yıldırım anısına çekti.

Örneğin tarihçi Pliny şunu yazdı:

“Çoğu erkek, cennetler üzerindeki zorlu çalışmalarından bilimin kurucuları tarafından bilinen bir gerçekle tanışmıyor.”

Pliny, Thunderbolts, “üç üst gezegenin ateşi” diye yazdı.

Pliny tarafından gezegenler arası deşarjın canlı bir açıklaması da verildi:

“Göksel ateş, yanan bir kütükten odun kömürünün çatlaması gibi gezegen tarafından tükürülür.” Böyle bir deşarj yeryüzüne düştüğünde “havanın çok büyük bir rahatsızlığı eşlik eder” – tabiri caizse gezegenin gezegeni. ”

Pliny, Mars gezegeninden Bolsena'ya düşen bir cıvatayı tanımlayan eski bir Etrüsk geleneğine de değindi – “şehir tamamen bu cıvata tarafından yakıldı”.

Benzer şekilde, Pliny’nin çağdaş, natüralist Seneca, yerel fırtınanın “daha ​​az cıvatalarını” Jüpiter gezegeninin “üç katlı kütlenin düştüğü” çok daha güçlü cıvatalarından ayırdı.

MİMARİ OLARAK THUNDERBOLT

Daha önce de söyledim, ama dünya mitolojisinin yüzeyi bir tımarhane ve yıldırım meselesinde özellikle anlatan bir örnek var

Sanki efsaneler, doğrudan ve dayanılmaz gözlem de dahil olmak üzere tüm deneyimlere karşı çıkmaktan büyük zevk aldılar. Mitlerin bir bütünlüğü yoktur. Zekamıza hakaret ediyorlar. Akılcı, yerinde bir araştırmacı bu masallarda rastgele kurgudan nasıl daha fazlasını görebilir?

Bizi böyle bir kuşkuculuktan kurtaran, insan hafızasının substratını zaman içinde parçalanma ve detaylandırma karnavalından ayırt etmemizi sağlayan tekrar eden temalar, MİMARLAR. Bir arketip indirgenemez bir ilk formdur – daha temel bir ifadeye indirgenemez. Ve tarihsel soruşturmadan belirlenebildiği sürece, bunun emsali yoktur.

Bir bütün olarak arketipler, antik efsane hayal gücünü anlamamızın anahtarlarıdır. Tanrıların hatırlanan çağında, karasal tanrılara sunulan gökyüzümüz, iyi tanımlanmış aşamalarla gelişen, göklerdeki beton cisimlerle ilişkili, ışık, biçim, renk ve sesin muazzam bir görüntüsüne tanıklık eder.

Bazen zarif, bazen dehşet verici olan bu formlar, gökyüzü bakanlarının, ilahi ve hayranlık uyandıran tanrıların hayal gücündeydi.

Bu nedenle mitlerin kendileri, sonraki binyıllarda karşılaştırılabilir hiçbir şeyin olmadığı konusunda ısrar ediyorlar.

ARAŞTIRMA KURALLARI

Arketiplerin verimli bir şekilde araştırılması, üç geçersiz kılma ilkesini gerektirecektir:

Soruşturma sadece ortak efsanevi, sembolik veya ritüel temalara odaklanmalıdır: uzaktaki kültürler arasındaki tüm anlaşma noktaları dahil
Her doğrulanabilir tema en erken örneklerine kadar izlenmelidir
Temaların tüm ortak kültürel ifadeleri kanıt olarak görülmelidir. Resimler eski hikaye anlatımını aydınlatır. Ritüel kutlamalar resimlere bağlam verir. Mitler ayinlere önemli bir arka plan katar

Arketiplerle ilgili bazı olağanüstü gerçekler şimdi ifade edilebilir ve bu gerçekler, önceki tüm mit açıklamalarına veya teorilerine meydan okur.

Gerçek 1: Hiçbir arketip, doğal referansını tanıdık gökyüzümüzde bulamaz. Mitin tüm ortak temaları, zamanımızda meydana gelmeyen olaylara işaret eder.
Gerçek 2: Tüm arketipler ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıdır. İzole edilmiş arketip bulunamadı. Araştırmacıyı arketiplerin birleşik bir açıklamasını aramaya teşvik eden bu çarpıcı gerçektir.
Gerçek 3: Tüm arketipler kaydedilmiş insanlık tarihinin başlangıcına kadar uzanır. Eski uygarlıkların çiçek açmasını takiben yeni arketiplerin ortaya çıktığı görülmemektedir.

Ayrıca, dünyayı sarsan elektriksel aktivite ile birlikte, dünyaya aşırı derecede yakın olan PLANET'lerin hafızasından ayrı olarak dünya mitolojisinin anlaşılmasının mümkün olmadığını iddia ediyoruz. Gezegenler zengin bir plazma ortamından geçerken cennet elektrikle canlı değildi.

Çevresel elektriksel aktivite, bugün doğal deneyimin sadece en ince hatırlatıcıyı sağlayabileceği doğaüstü manzaralara ve seslere neden oldu. Bu olayların ardından, dünyadaki kültürler serbest bırakılan güçlerle hesaplaşmaya, kozmik felaketin anlamını yorumlamaya ve UNUTMAYA çabaladılar.

> Bu yeni bakış açısından, ciddi öğrencinin sembolik dilin ilk biçiminden veya arketipinden sonraki ayrıntılara kadar ilerlemesini takip etmesi artık mümkün.

Satürn modeli, ”Hakkında bu bültende sık sık konuştuğumuz, katı kültürler arası karşılaştırmaya dayanmaktadır. Tarih öncesi köklerine kadar izlenen yüzlerce arketip, dünyadan görüldüğü gibi gelişen bir gezegensel konfigürasyonu gösteren bir dizi “anlık görüntü” için somut bir temel sağlar.

Bu ilk bakışların çoğu seminer ve konferanslarda sunuldu ve daha fazlası 6-9 Temmuz'da yapılacak olan konferansta sunulacak. Önümüzdeki kitapta bir tanıtım sunulacak, Tanrıların Şimşekleri (ortak yazar Wal Thornhill'dir.)

HİPOTEZİN ASİT TESTLERİ

Satürn modelinin sonuçlarına gelince, çok az belirsizlik olabilir.

Model hem benzersiz hem de son derece spesifiktir. Dahası, soruşturma kurallarımız tamamen tartışılmaz bir kanıt alanına odaklanan seçici algıyı engeller: doğrulanabilir temalar, arketipler. Bilinen insan hafızası kalıplarına göre ölçüldüğünde, model iyi bir teorinin testini karşılıyor mu?

Elektriğin rolü çok önemlidir ve itiraf etmeliyim ki 1996 yılında geç saatlerde Wal Thornhill ile yapılan toplantıya kadar tam elektrik ithalatını gerçekleştiremedim. Otuz gün boyunca Wal, Ocak 1997 dünyasına hazırlanmamıza yardımcı olan ofisimde kamp kurdu konferans. Bu süre zarfında beni yeniden inşa ettiğim göksel görüntülerin plazma deşarjı fenomenleri olduğuna ikna etti. Bu vahiy, tarihsel soruşturmada kritik bir dönüş oldu.

Uzun yıllar boyunca, antik Satürn sisteminin hatırlanan dinamiklerini hesaba katarsak, elektromanyetizmanın dikkate alınması gerektiğinde ısrar etmiştim. Başından beri (Velikovsky'nin öncülüğünü izleyerek) yıldırım cıvatalarının gezegenler arasında geçtiğine ikna oldum.

Mars'taki Valles Marineris'i (görüntünün altında) mitolojinin göksel savaşçıları (başka bir yerde konuştuğum “Scarface” motifi) üzerindeki yıldırım izi, yara veya şekil bozukluğu işareti olarak tanımlamıştım.

Resim yayınla

Ancak Wal Thornhill’in Portland’a gelmeden önce, Birkeland Current’ın ne olduğunu bile bilmiyordum ve plazma deşarjlarının aldığı benzersiz konfigürasyonlar hakkında hiçbir şey bilmiyordum.

MİT VE BİLİMİN BİRLEŞTİRİLMESİ

Çeyrek asrı aşkın bir süredir birçok atılım yaşadığım halde, bu diğerlerini aştı.

Açık bir ayrıntı düzeyinde, efsane ve bilimin yakınlaşmasının mümkün olabileceğinin ilk göstergesi idi. Bu daha sonra, efsanevi şimşek işaretini daha önce düşündüğümden çok daha somut olarak yeniden düşünmeme ilham verdi.

O zamana kadar, şimşek işaretini ikincil bir sembol, meteorolojik bir tabelasını sadece genel olarak dikkatimizi ilkel zamanların manzaralarına ve seslerine yönlendiren bir davranış olarak gördüm. Gezegensel konfigürasyonun ELEKTRİK özelliklerinden esinlenerek, çekirdek efsanevi bir motif olarak yıldırımda sıfırlama yapmamıştım. Tanımadığınız şeyi görmüyorsunuz.

Wal’un vahiyleri şimşek çakmasını sıfırdan tekrar gözden geçirmemi teşvik etti. Tarihi yeniden yapılanma ilkelerini uygulayarak, dosyalarımdan eski metinlerde ve sanatta “yıldırım” tarafından yapılan arkaik biçimlerin bir özetini soyutladım.

Sonuç şaşırtıcıydı. Yıldırım sembolizminin tekrar eden kalıpları, gezegensel konfigürasyon tarafından alınan olağanüstü biçimlerden başka bir şey değildir. Eski bağlamlarında ele alındığında, bu arketipik formlardan biri tanıdık gökyüzümüz altında ya mantıklı ya da beklenen değildir.

Böylece resme yepyeni bir kanıt geldi.

LABORATUVAR ONAYI

Dahası var. Polar Yapılandırmanın bazı “anlık görüntülerini” gören kişiler, yeniden yapılandırılan görüntülerin gezegenlerden yayılan veya gezegenler arasında uzanan belirli filamanlı flamalar içerdiğini hatırlayacaklar.

İnsan hayal gücünde bunlar en çok örgülü saçlar, iç içe geçmiş halatlar, akan tüyler veya dalgalı, bükülmüş serpantin formları olarak görülüyordu. Burada, Venüs ve Mars'ın konfigürasyon içindeki etkileşimleri en belirgin olanıdır, tanrıça ve savaşçı kahramanın küresel mitlerini aydınlatır.

Yaklaşan konferansta sunacağım formlardan biri aşırı ünlü caduceus. Diğeri ise “kanatlı disk” ve antik dünyadaki birçok varyantı. Bu son derece alışılmadık formlar, bugün bildiğimiz gibi doğada hiçbir şeye cevap vermediğinden, modelin asit testleri arasına dahil edilmelidir.

Ama şimdilik sadece yumruk çizgisini belirtmeliyim:

PLANET KONFİGÜRASYONU, RECORDEDON PAPYRUS, KİL VE TAŞININ ŞİDDETLİ EVRİMİ, “OKLARIN ZİNCİRİ“

Bu şaşırtıcı tablo sadece geçen yıl ortaya çıktı.

Daha önceki yeniden yapılanmamda, dalgalı, yukarı doğru yayılan, serpantin bir form ile iki güçlü efsanevi motif – “ok zinciri” ve “cennet merdiveni” arasındaki bağlantıları izledim.

Metinlerde ve sanatta bu motiflerin etrafında toplanan çok sayıda başka tema vardır: gökyüzünün omurgası, cennet kulesi, ana tanrıça alevlenmiş etek, piramit veya tırmanma basamakları, bağlı yılan veya ejderha, yılan veya ejderhanın kopmuş bacakları, ve dahası. Bu materyalin asimile edilmesi sırasında, basit bir evrimsel dizinin, yeryüzündeki bir gözlemcinin üç boyutlu perspektifine izin veriyorsa, tüm sembolik bağlantıları açıkladığı açıktı.

Bu evrimsel dizinin merkezinde, karşılaştırmalı mitologların bunu anlamaya yönelik her girişimiyle alay edecek kadar saçma küresel bir tema olan “oklar zinciri” olayı yer alıyor. Bu temada bir ata savaşçısı veya kahraman okları gökyüzüne doğru fırlatır ve her ok ucu kendisini üstündeki alana yerleştirir. Ok zinciri daha sonra kahramanın cennete yükseldiği bir merdiven haline gelir.

Temanın çok sayıda örneği yalnızca Amerika'da bulunacak, ancak diğer örnekler Afrika ve Hindistan'dan Güney Pasifik'e kadar ortaya çıkıyor. “Many Swans” adlı bir kahramanın Kathlamet efsanesinde, bu büyük ata cennete doğru bir ok akışı başlatır ve bunlar gökyüzüne doğru yükselen bir merdiven oluşturur. Hindu Ramayana'da Arjuna'nın okları, dünyalar arasındaki gezgin olan güçlü Hanuman'ı taşıyabilecek bir köprü oluşturur.

Eski piktografların sistematik bir incelemesinden, ok zincirinin merkezi bir omurga boyunca yığılmış bir dizi toroid içerdiğini ve bu toroidal formların kutup eksenini sarsan parlak bir filamandan şiddetle evrimleştiği sonucuna vardım.

Ayrıca, Wal Thornhill kutupsal konfigürasyonun eşsiz evrelerinin plazma boşalmasını içerdiğine ikna olmuştum, ok zinciri ile tanrıların efsanevi “yıldırımları” arasındaki hayati bağlantıların giderek daha fazla farkına vardım. 1997'de Wal için ok zincirinin eşsiz formunu çizdim.

Bu konfigürasyonun gerçekten plazma davranışında açıklaması olması gerektiğini söyledi. Buna bakmayı kabul etti.

PERATT KARARSIZLIK

Sonra araştırma tarihinde büyük sürprizlerden biri geldi. Sadece geçen Eylül ayında, Tony PerattDünyanın en başarılı plazma teorisyenlerinden biri, yirmi yılı aşkın süredir belgelediği bir plazma deşarj formunun şiddetli evrimini anlattı.

Plazma biliminde bu konfigürasyona Tony denir – buna “Peratt İstikrarsızlık” denir. Bu vahiy anından itibaren hiçbir şey aynı değildi. Küresel piktografik kayıt, tarihsel tanıklığa dayanan yeniden yapılanmamız ve laboratuvarda gelişen deşarjın olağanüstü formları arasındaki yazışma basitçe “kazaya bağlı olamayacak kadar spesifik ve çok kesindir” (sözlerim değil, plazma sözlerim) uzmanlar).

Bu yeni bilginin sonucu, en şaşırtıcı arketiplerden biri olan “ok zinciri” artık bir açıklama istemiyor.

Dahası, bu vahiyler bizi plazma biliminde önde gelen uzmanlarla doğrudan irtibat kuracak ve yakınsama daha önce umduğumuz her şeyden daha güçlü görünüyor.

“Efsane ve Semboldeki yıldırım” için 84 yanıt

Aydın merkezden ben mehmet. Selamlar siteniz valla çok iyi, teraziye tıkladım 21-01-2020 00:03:37

Bitlis merkezden ben ali. Merhaba herkese web siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, sağolun 21-01-2020 00:04:30

Şırnak merkezden ben elif yılmaz. Merhaba paylaşımınız vallaha billaha çok iyi, face de paylaştım 21-01-2020 00:04:54

Iğdır merkezden ben banu. Selam herkese siteniz gerçekten çok güzel, teşekkürler 22-01-2020 03:34:13

Bitlis merkezden ben ali. selam arkadaşlar paylaşımınız ciddiyim çok iyi, sosyal medyada paylaştım 22-01-2020 06:59:51

Balıkesir merkezden ben Aylin. Slm web siten cidden çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 25-01-2020 13:23:18

Şanlıurfa merkezden ben banu. Merhabalar paylaşım harbiden ilgi uyandırıcı, tebrikler 25-01-2020 14:27:05

Hakkari merkezden ben doruk. Merhaba herkese siteniz inanki mükemmel, saolun 27-01-2020 11:54:00

Elazığ merkezden ben ziya. Merhabalar siteniz inanılmaz ilgi uyandırıcı, sağolun 30-01-2020 01:58:15

Kırıkkale merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm sayfan valla dikkat çekici, face de paylaştım 07-02-2020 12:16:13

Osmaniye merkezden ben Emine. selam arkadaşlar web sitesi süper ötesi hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 08-02-2020 08:02:33

Kırşehir merkezden ben Gürbüz. Merhaba sayfanız valla güzel, linkedinde paylaştım 10-02-2020 08:58:57

Diyarbakır merkezden ben ahmet. Merhaba herkese paylaşımın inanılmaz çok iyi, tebrikler 10-02-2020 11:08:15

Amasya merkezden ben ahmet. selam arkadaşlar paylaşımınız inanki dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 11-02-2020 07:07:05

Kocaeli merkezden ben banu. Merhaba paylaşımınız harbiden ilgi uyandırıcı, tebrikler 14-02-2020 17:58:56

Sakarya merkezden ben banu. Selam herkese siten harbiden hayran bıraktı, facebookta paylaştım 17-02-2020 08:56:10

Bingöl merkezden ben Aylin. Merhaba herkese bu web sitesi gerçekten hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 22-02-2020 11:47:51

Burdur merkezden ben Emine. Merhaba sayfanız süper ötesi dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 24-02-2020 20:07:29

Gümüşhane merkezden ben Emine. selam arkadaşlar sayfa yeminle güzel, teşekkürler 27-02-2020 16:26:48

Zonguldak merkezden ben doruk. Selamlar siteniz cidden hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 05-03-2020 04:43:01

Kastamonu merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese bu web sitesi yeminle dikkatimi çekti, tebrikler 06-03-2020 07:01:05

Karaman merkezden ben Aylin. Merhaba paylaşımın inan ki hayran edici, sosyal medyada paylaştım 13-03-2020 14:19:59

Hakkari merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese paylaşımınız gerçekten çok iyi, teşekkürler 21-03-2020 10:46:41

Sinop merkezden ben doruk. selamun aleyküm paylaşımın vallaha hayran edici, sağolun 22-03-2020 17:11:46

Sivas merkezden ben ahmet. selamun aleyküm sayfan vallaha billaha çok hoşuma gitti, tebrikler 25-03-2020 20:15:20

Gaziantep merkezden ben elif yılmaz. Selamlar siten vallaha billaha hoşuma gitti, face de paylaştım 26-03-2020 06:09:11

Yalova merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm web siten gerçekten çok iyi, sosyal medyada paylaştım 27-03-2020 02:03:51

Kırşehir merkezden ben banu. Merhabalar paylaşımınız inanki iyi, sağolun 31-03-2020 23:35:36

Şırnak merkezden ben banu. selam arkadaşlar paylaşım ciddiyim çok güzel, facebookta paylaştım 03-04-2020 15:46:45

Aydın merkezden ben gaye. Selamlar web siten harbiden hoşuma gitti, face de paylaştım 14-04-2020 08:12:04

Eskişehir merkezden ben Gürbüz. Selam herkese siteniz valla çok güzel, teşekkürler 15-04-2020 04:37:57

Nevşehir merkezden ben elif yılmaz. Merhaba paylaşım valla hoşuma gitti, sağolun 16-04-2020 12:53:36

Zonguldak merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar siten gerçekten çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 01-05-2020 17:10:09

Gümüşhane merkezden ben gaye. Mrb web sitesi harbiden dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 04-05-2020 11:47:56

İstanbul merkezden ben Aylin. Merhabalar bu web sitesi gerçekten mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 05-05-2020 00:28:18

Muğla merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm siteniz inan ki dikkat çekici, twitter da paylaştım 21-05-2020 12:46:29

Uşak merkezden ben ziya. Selam herkese bu web sitesi inanılmaz çok iyi, şukuladım 22-05-2020 04:00:15

Bartın merkezden ben Gürbüz. Selam herkese web siten yeminle hayran edici, teraziye tıkladım 08-06-2020 04:38:34

Kocaeli merkezden ben Gürbüz. Merhabalar web siten vallaha billaha hayran bıraktı, saolun 11-06-2020 15:14:10

Bayburt merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm siteniz valla mükemmel, facebookta paylaştım 21-06-2020 13:03:28

Hatay merkezden ben Emine. Selam sayfa vallaha billaha çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 29-06-2020 03:40:54

Ordu merkezden ben doruk. Slm paylaşım inanılmaz mükemmel, face de paylaştım 01-07-2020 04:01:57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir