Kategoriler
Genel

En Aptal Nesil miyiz? Bu lisede yazdığım bir deneme ve hepinizle paylaşmak istiyorum. Evet, onunla çok gurur duyuyorum ve bu ölmekte olan çağda eleştirel düşünme becerilerimi teşvik eden öğretmenle daha da gurur duyuyorum.

İyi ya da kötü, teknolojinin hayatımıza hakim olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bazıları bu teknolojik gelişmeleri ilerici ve evrimsel olarak görürken, bazıları onları insanlık için zararlı olarak görmektedir. Teknolojinin nesiller boyunca en ilkel olanı ürettiğini kesin olarak iddia eden böyle bir figür, “En Salak Nesil” kitabının yazarı Mark Bauerlein’dir. Bauerlein kitabında şöyle yazıyor:Son on yılda öğrencilerin daha az zeki, daha az hırslı olmadıklarını fark ettim, ancak iki büyük fark var: Genel bilgi ile birlikte okuma, yazma ve eleştirel düşünme alışkanlıkları düştü. Bana bu konuda teklif verebilirsiniz: Hiçbir şey bilmiyorsunuz.” Teknolojinin hayatımızın tüm yönlerini etkilemesi anlamında, Bauerlein’in “aptal” olarak eleştirel düşünme becerilerinin olmaması anlamına geldiğini ve sadece buna odaklanacağımı varsayacağım. Bauerlein, öğrencilerin daha az zeki (gerçekler açısından) ve daha az hırslı olmadığını ifade ettiğinde birkaç iyi noktaya sahiptir, ancak eleştirel düşünme alışkanlıklarının var olduğunu iddia ettiğinde, farklı olmaya yalvarıyorum. Eleştirel düşünmenin ortadan kalktığından şüpheliyim, çünkü hiçbir zaman gerçekten hiç yoktu (en azından büyük ölçekte). Aslında, Bauerlein’in argümanı büyük bir kusurdan oluşuyor: kuşaksal bölünme. Bu, nesil temelinde yapılacak bir argüman değildir, çünkü gerçekte eleştirel düşünme, tüm nesillerin eksik olduğu bir şeydir. Buna ek olarak, teknoloji tartışılmaz aptallığımızın kurbanı olmamalıdır, çünkü teknoloji sadece bir araçtır. Birçok insan bunu fark etmiyor gibi görünüyor. Teknoloji bir araç, (ve bir sorun olmasına rağmen, tek sorun değildir). Bir araç, seyirci tarafından istedikleri sonucu elde etmek için kullanılabilir. Bizim durumumuzda, teknoloji (bir araç), çevik ve eleştirel düşünürler üretmek için değil, itaatkar ve uysal kitleler üretmek için kullanılmıştır. Sonuçta, bu beni bu ateşli tartışmaya bakış açımdan getiriyor. En Aptal Nesil miyiz? Biz değiliz. Ancak, ilk etapta böyle bir argümanı düşünmemize izin verdiğimiz için evet’e yaslanmak istiyorum. Aynı şey, bu argümanı destekleyen ve yapacak daha iyi bir şeyi olmayan eski nesil için de geçerlidir. Sanırım hepsi eleştirel düşünmeden yoksun olan şey budur. Ve hatırlayın millet, teknoloji sadece bir araçtır, bu yüzden aracı değil, kitlelere beslenen her şey için böyle aptallık ve koşulsuz kabul salgınlarına neden olduğu için bakıcı.

Now, where do we start? Oh yes, the creation of the television. To me, it is quite amusing to see people like Bauerlein claim that our contemporary technology has made an impact on critical thinking skills. I mean, has he completely forgotten about the creation of television? During the 1950’s, television was the primary medium for influencing public opinion, producing mass hysteria's such as the Red Scare and Reefer Madness, but at the same time, promoting Coca-Cola and Marlboro’s cigarettes. Yes, there is much irony in that, considering it is the older generations claiming we are the “dumbest” without including themselves along with us. This does not mean we are exempt from such criticism as well. I mean, look at us. We feel that we have “evolved” simply because we have moved from a chalkboard to whiteboard to an interactive whiteboard. Is moving from a chalkboard to whiteboard to an interactive whiteboard really “evolutionary” if nothing changes but the writing surface? The same goes for television and smartphones. If you think about it, nothing major has changed really, we are still primitive monkeys with our faces attached to our screens. And let me point out this, for this is the most devastating part. Now that the internet exists, we have information readily available at our expense, anything that one could possibly ever want to learn, obtainable with the click or swipe on a screen. Yet, most would rather watch cat videos or *Keeping Up with The Kardashians*, which brings me to the belief that our generation’s ignorance is a choice. According to “The Dumbest Generation? Don’t be Dumb” by Sharon Begley, Sharon asserts that Generation Y’s ignorance of facts reflects not dumbness but choice. That statement is beyond contradictable. It is encouraging ignorance. Our choice to ignore facts reflects **dumbness**. Then, Begley further proposes that “Alienation is not dumbness”. With that logic, if I choose to ignore a man being killed beside me, does that still make me an innocent human being? Anyone who willingly chooses to ignore facts and undeniable truths, in my eyes, is dumb, perhaps even guilty of a far greater crime.  

Given that I have pointed out the inconsistencies of both generations (young and old), one must always provide answers. What good is pointing out the problem and not offering any solution? Isn’t that what critical thinkers do? Anyhow, here are some approaches one can take to be a critical thinker in a world where technology and information dominates over all.  

İnsan potansiyelini tehdit eden bilgi eksikliği değil, insan mantıksızlığıdır ”
– Nickers-on alıntılanan Kurfiss, 1986

Eleştirel düşünmenin önündeki engeller akla saygı eksikliği, entelektüel kibir, dinlemeye isteksizlik, entelektüel tembellik ve kanıtlara saygısızlıktır; bunların tümü özetlendiğinde bir terim tanımlarlar: bilişsel uyumsuzluk. Bilişsel uyumsuzluk kişinin eleştirel düşünce kapasitesini sabote edecektir. Eleştirel bir düşünür olmak, açıklık için tutkulu bir dürtü, açık fikirli olmak, eleştiriyi memnuniyetle karşılamak, önyargıların farkında olmak, bağımsız düşünmek ve entelektüel cesaret sahibi olmaktır. En önemlisi, eleştirel bir düşünür, bir sorunun veya sorunun özüne ulaşmaktan korkmaz. Şahsen kendime sorduğum bir şey “Cui Bono?” hangisi (Fransızca) şu anlama gelir: “Bu olaydan kim yararlanır ya da kazanılır?” Sonuçta, sorunun eğitimsiz insanlar olmadığını, asıl sorun, öğretildiklerine inanacak kadar eğitimli ve öğretilenleri sorgulayacak kadar eğitimli olmadıklarını unutmayın.

For those who hope for our critical thinking to thrive in the face of technology and its massive influence, just remember that technology is a tool. If used properly it can promote critical thinking, and if not then it can definitely hurt critical thinking skills. In whatever way technology is used against you, or in whatever way you as an individual utilize technology, I advise you to be vigilant. If you allow your critical thinking skills to fail you, you are leaving the possibility open that both everything and nothing could be true. Question what you read on the web, what you see on T.V., question everything.  

21. yüzyılın okur-yazarlığı okuma yazma bilmeyenler değil, öğrenemeyen, öğrenemeyen ve öğrenemeyenler olacaktır.
– Alvin Toffler

“En Aptal Nesil miyiz? Bu lisede yazdığım bir deneme ve hepinizle paylaşmak istiyorum. Evet, onunla çok gurur duyuyorum ve bu ölmekte olan çağda eleştirel düşünme becerilerimi teşvik eden öğretmenle daha da gurur duyuyorum.” için 59 yanıt

Afyon merkezden ben ali. Selam bu web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 30-04-2020 19:44:42

Manisa merkezden ben ahmet. Merhabalar bu web sitesi gerçekten dikkatimi çekti, sağolun 03-05-2020 21:52:25

Yalova merkezden ben gaye. Slm web siteniz yeminle dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 03-05-2020 21:52:25

Isparta merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm paylaşım vallaha billaha çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 14-05-2020 10:42:27

Aydın merkezden ben gaye. Selamın aleyküm siteniz vallaha çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 14-05-2020 10:42:32

Çanakkale merkezden ben Gürbüz. Merhaba sayfa valla çok güzel, sosyal medyada paylaştım 14-05-2020 10:42:53

Artvin merkezden ben Gürbüz. Selamlar siteniz gerçekten dikkat çekici, şukuladım 22-05-2020 02:56:48

Ankara merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar bu web sitesi inanılmaz iyi, twitter da paylaştım 28-05-2020 00:47:19

Tekirdağ merkezden ben Aylin. Selam herkese paylaşım valla hayran edici, linkedinde paylaştım 02-06-2020 14:34:08

Batman merkezden ben ali. Selamın aleyküm bu web sitesi süper ötesi hoşuma gitti, teşekkürler 07-06-2020 03:42:22

Aksaray merkezden ben elif yılmaz. Merhaba web sitesi inan ki dikkat çekici, facebookta paylaştım 18-06-2020 15:22:42

Ağrı merkezden ben ali. Merhabalar paylaşımın gerçekten hoşuma gitti, şukuladım 03-07-2020 16:52:41

Elazığ merkezden ben ali. Selamın aleyküm bu web sitesi ciddiyim dikkat çekici, sağolun 07-07-2020 19:44:12

Ardahan merkezden ben doruk. Selam sayfanız inanki hayran edici, sosyal medyada paylaştım 09-07-2020 02:22:56

Edirne merkezden ben Gürbüz. Selam herkese paylaşımın valla iyi, sosyal medyada paylaştım 10-07-2020 16:13:36

Edirne merkezden ben elif yılmaz. Slm paylaşımınız ciddiyim dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 12-07-2020 18:30:12

Yozgat merkezden ben gaye. selamun aleyküm web sitesi ciddiyim hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 13-07-2020 14:07:36

Sakarya merkezden ben Emine. Merhaba herkese sayfanız gerçekten ilgi uyandırıcı, tebrikler 18-07-2020 13:27:14

İzmir merkezden ben ahmet. selamun aleyküm bu web sitesi gerçekten ilgi uyandırıcı, teşekkürler 02-08-2020 10:33:55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir