Nasıralı İsa Mesih, bir ölüm kalım kararı ile karşı karşıya kalan bir toplumda doğdu. Beklentiyle titreyen bir dönem olan eski İbraniler, Roma İmparatorluğu’ndan isyan etmek ve dünyevi tapınaklarını yeniden kurmak istiyorlardı.

Mesihlerinin gelişini bekleyen derin dindar bir toplulukta birçok kardeş ve amcayla büyüdü. Bir Nasıralı marangoz mucizeler yaptıktan sonra vaiz oldu ve çoğunluğun zulmüne uğrayan küçük bir mezhep olan dindar dışlanmışların takipçilerini kazandı.

Borçları bağışlama mesajı, günahtan saflık, doğru azarlamalar ve kendini feda etmeye hazır olma mesajı o zamanlar dinleyiciler arasında, hatta öğrencilerinde bile şaşkına dönmüştü. Ayrıca yabancı göçmenlerle tanınan bir Galile aksanı vardı.

İsa Mesih, Yahudi toplumunun geri kalanından farklı görünüyordu. Gerçek babasını hiç tanımadı ve onunla sadece rüya görülerinde konuşabiliyordu. Muhafazakar bir toplumun yabancı düşmanı unsurları ona bir piç gibi davrandı, çünkü İsa çok ırklıydı, sadece yarı Yahudiydi.

En ağır duruşmaları, Kudüs’e vardığında, yetkililerle alay etmek için bir eşeğe binerken ve hayatının son haftasında düştü. Para değiştiricileri tapınaktan attıktan sonra, dünyanın yöneticileri olan rahiplik ona yaklaştı. Önlerinde hiçbir şekilde eğilmeyi reddetti ve ilahi doğasını ve emirlerini reddederlerse babalarının Şeytan olduğunu açıklayacaklarını söyledi. Ferisiler öfkelendiler ve onu Romalılara teslim ederek idam etmek için komplo kurdular.

İsa kaderinin yanlış bir şekilde suçlanıp çarmıha gerilmesini kabul etti. Yetkililerden korktukları için toplum ve etrafındaki her bir kişi, kendisi adına konuşmayan ve onu koruyan en yakın takipçileri tarafından bile ihanete uğradı. Kendisi Yahudilerin Kralı ilan eden 30 yaşındaki bir kişi, halkın önüne çıkarıldı ve Roma imparatorluğuna karşı bir isyana liderlik etme suçlamasının masum olduğunu ilan etti. Rahipler tarafından yönlendirilen ayaktakımı, bunun yerine sıradan bir suçluyu kurtarmak ve onu çarmıha germek için haykırdı.

İsa, Sokrates gibi devletin emirlerini yerine getirdi ve talimatlarını Babasından aldığı, İncil’in son eylemini gerçekleştirdiği ve Eski Ahit’in İbrani barbar mistisizmini Yunan felsefesiyle birleştirdiği için ölümünden kaçınmadı. Yeni Ahit. Adamın Oğlu, Antik Yunan mitolojisinin ve trajedisinin doruk noktasıydı, hayatlarını daha yüksek bir Gerçek için veren bir dizi kahramandan bir DemiGod’du. Aşil’in Truva Savaşı’nın en büyük savaşçısı olacağı söylendiğinde, öleceğini biliyordu. Leonidas, Sparta’nın savaşta düşeceği ya da bir kralın öleceği kehanetini duyduğunda, ilahi amacını buldu. Büyüklüğün ve ihtişamın bedeli ölümdür ve İsa haçı kendi idamına taşıdı.

Matta 24’teki kehanetine göre, İsa’nın çarmıha gerilmesinden 40 yıl sonra, Kudüs tapınağı yıkılacaktı. Eski Yahudili fanatikler Yunan sömürgecilerini avlayıp yabancı tüccarları öldürecekti. Roma İmparatorluğu bu isyanı bastıracaktı ve Simon Bar Kokhba bir mesih olarak ilan edildiğinde, MS 132’deki son mahkum isyanı yönetti. Romalılar, İsraillileri katletti ve kolezyumlarını harap Yahudiye’nin ganimetlerinden inşa ettiler.

Helenleşmiş Yahudiler bundan kurtuldu ve vasiyetlerini İsa’nın yaşamına tanık olarak yazdılar. Ölümü, öğretileri etrafında bir ibadet kültü oluşturacak kadar travmatize etmişti. Son akşam yemeğini, ilahi lütfunu, doğruluğunu, alçakgönüllülüğünü, sadeliğini ve gizemli sözlerini asla unutmazlar. O, dünyanın kötülüğü ile mücadele eden ve zaferi olarak sonsuz yaşama kavuşan Filozof Kral’dı, fikirleri için eylemleri diğer asil ruhlara ilham olarak binlerce yılın ötesine yayılacaktı.

Author

69 Comments

1. Gürbüz Reply

Niğde merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm siten valla iyi, facebookta paylaştım 01-09-2020 10:56:55

2. Gürbüz Reply

Kahramanmaraş merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm sayfan inan ki çok hoşuma gitti, face de paylaştım 05-09-2020 23:50:46

3. Osmaniye merkezden ben gaye. Mrb paylaşımınız inanki mükemmel, teraziye tıkladım 14-09-2020 13:07:42

4. İzmir merkezden ben ahmet. selam arkadaşlar siteniz yeminle hayran bıraktı, facebookta paylaştım 26-09-2020 22:59:12

5. Selam web siten inanılmaz ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım

6. Merhaba web siteniz yeminle hayran bıraktı, twitter da paylaştım

7. Çankırı merkezden ben gaye. Selamın aleyküm paylaşımınız inan ki çok iyi, facebookta paylaştım 02-10-2020 11:20:34

8. Selam herkese paylaşımın inanki çok güzel, teraziye tıkladım

9. Bilecik merkezden ben emin. Selam web siten ciddiyim hayran bıraktı, facebookta paylaştım 19-10-2020 22:18:17

10. Selamlar paylaşımınız vallaha dikkatimi çekti, şukuladım

11. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhaba web siteniz vallaha çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , Aylin – 387

12. Gürbüz Reply

Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Slm bu web sitesi süper ötesi iyi, face de paylaştım , Gürbüz – 362

13. Slm paylaşım inanılmaz çok hoşuma gitti, şukuladım

14. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Selamın aleyküm web siteniz cidden iyi, face de paylaştım , ziya – 108

15. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Selamlar paylaşımınız ciddiyim dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , mehmet – 414

16. Mrb sayfanız vallaha billaha hayran edici, facebookta paylaştım

17. Elazığ merkezden ben banu. Selamın aleyküm paylaşımınız yeminle ilgi uyandırıcı, tebrikler 17-11-2020 08:59:10

18. elif yılmaz Reply

İzmir merkezden ben elif yılmaz. Selam web sitesi harbiden hayran edici, linkedinde paylaştım 22-11-2020 22:45:22

19. Aydın merkezden ben ziya. Selamın aleyküm sayfa harbiden dikkatimi çekti, teşekkürler 23-11-2020 22:15:33

20. elif yılmaz Reply

Selam herkese siteniz inan ki hoşuma gitti, teraziye tıkladım

21. Merhabalar siteniz inan ki hayran bıraktı, teraziye tıkladım

22. Karaman dan kimler var. En Büyük Yunan Trajik Kahramanı . Selamlar sayfa yeminle dikkat çekici, facebookta paylaştım , gaye – 394

23. Merhaba herkese web siteniz vallaha hayran edici, facebookta paylaştım

24. Gürbüz Reply

Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhaba web siten yeminle mükemmel, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 210

25. selam arkadaşlar sayfan vallaha çok güzel, tebrikler

26. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. selamun aleyküm sayfanız inanki hayran bıraktı, face de paylaştım , mehmet – 467

27. Selamlar web sitesi yeminle ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım

28. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımınız inan ki ilgi uyandırıcı, teşekkürler , elif yılmaz – 477

29. selam arkadaşlar web siten vallaha hayran bıraktı, linkedinde paylaştım

30. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhaba herkese siteniz valla ilgi uyandırıcı, sağolun , mehmet – 330

31. Selam web sitesi ciddiyim çok iyi, twitter da paylaştım

32. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhaba sayfan inanılmaz dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 326

33. Mrb bu web sitesi valla dikkat çekici, face de paylaştım

34. Selamlar sayfan inanılmaz hoşuma gitti, face de paylaştım

35. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. selamun aleyküm sayfan gerçekten dikkatimi çekti, şukuladım , gaye – 327

36. Afyon merkezden ben ali. Selam siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 07-01-2021 15:07:50

37. Hatay dan kimler var. En Büyük Yunan Trajik Kahramanı . Mrb sayfa vallaha dikkat çekici, twitter da paylaştım , – 98

38. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Selam herkese paylaşımınız vallaha billaha çok iyi, tebrikler , Hasan – 295

39. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. merhaba arkadaşlar siteniz gerçekten mükemmel, teraziye tıkladım , hatice – 481

40. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Selamın aleyküm web siten inanılmaz mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum , hatice – 327

41. Gürbüz Reply

Balıkesir dan kimler var. En Büyük Yunan Trajik Kahramanı . selam arkadaşlar paylaşım inanki hoşuma gitti, twitter da paylaştım , Gürbüz – 53

42. Nevşehir merkezden ben hatice. Slm sayfanız vallaha dikkat çekici, sağolun 20-01-2021 16:08:06

43. Muğla merkezden ben ali. selamun aleyküm sayfanız inanki hayran bıraktı, teşekkürler 29-01-2021 07:08:38

44. Tunceli merkezden ben Emine. Selamlar bu web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 29-01-2021 10:37:32

45. Mardin merkezden ben . Selam herkese web sitesi inanılmaz hoşuma gitti, teraziye tıkladım 09-02-2021 00:31:17

46. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşım cidden çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 254

47. Mardin merkezden ben gaye. Selamın aleyküm web siteniz cidden güzel, şukuladım 15-02-2021 01:29:45

48. Muş merkezden ben memo. selam arkadaşlar paylaşım süper ötesi ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 27-02-2021 03:01:44

49. Balıkesir merkezden ben ali. selamun aleyküm paylaşım inan ki çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 03-03-2021 13:34:07

50. Selam herkese siteniz valla çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

51. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhaba web siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım , hatice – 321

52. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Selam web sitesi harbiden hayran edici, sosyal medyada paylaştım , ali – 202

53. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşım süper ötesi hayran edici, teraziye tıkladım , Hasan – 62

54. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhabalar paylaşım gerçekten iyi, saolun , ziya – 377

55. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımınız harbiden çok güzel, saolun , Aylin – 229

56. Bursa merkezden ben memo. Selamın aleyküm paylaşımınız inanki mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 31-03-2021 07:29:34

57. Gürbüz Reply

Kilis merkezden ben Gürbüz. Merhabalar sayfa inan ki dikkat çekici, teraziye tıkladım 04-04-2021 00:51:12

58. Selamlar web sitesi inanılmaz dikkat çekici, saolun

59. Çankırı merkezden ben doruk. merhaba arkadaşlar paylaşımın vallaha hayran bıraktı, face de paylaştım 17-04-2021 12:16:08

60. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhaba bu web sitesi inanki hayran bıraktı, face de paylaştım , ali – 243

61. Diyarbakır merkezden ben ali. Selamlar siten valla çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 27-04-2021 17:57:22

62. Bitlis dan kimler var. En Büyük Yunan Trajik Kahramanı . Slm web siteniz ciddiyim çok hoşuma gitti, face de paylaştım , doruk – 392

63. Kocaeli merkezden ben doruk. selamun aleyküm web sitesi ciddiyim çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 03-05-2021 04:12:30

64. Niğde dan kimler var. En Büyük Yunan Trajik Kahramanı . Merhabalar web siten ciddiyim ilgi uyandırıcı, şukuladım , Aylin – 360

65. Bolu merkezden ben Gürbüz. Mrb web siteniz cidden çok iyi, şukuladım 07-05-2021 03:45:40

66. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşım vallaha billaha dikkat çekici, şukuladım , Emine – 329

67. Muğla merkezden ben ali. Merhaba herkese sayfa inanki çok güzel, linkedinde paylaştım 08-05-2021 18:43:00

68. Bu konu : ” En Büyük Yunan Trajik Kahramanı ” çok güzel. Selamın aleyküm web siten valla dikkat çekici, teraziye tıkladım , hatice – 402

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link