En Büyük Yunan Trajik Kahramanı

Nasıralı İsa Mesih, bir ölüm kalım kararı ile karşı karşıya kalan bir toplumda doğdu. Beklentiyle titreyen bir dönem olan eski İbraniler, Roma İmparatorluğu’ndan isyan etmek ve dünyevi tapınaklarını yeniden kurmak istiyorlardı.

Mesihlerinin gelişini bekleyen derin dindar bir toplulukta birçok kardeş ve amcayla büyüdü. Bir Nasıralı marangoz mucizeler yaptıktan sonra vaiz oldu ve çoğunluğun zulmüne uğrayan küçük bir mezhep olan dindar dışlanmışların takipçilerini kazandı.

Borçları bağışlama mesajı, günahtan saflık, doğru azarlamalar ve kendini feda etmeye hazır olma mesajı o zamanlar dinleyiciler arasında, hatta öğrencilerinde bile şaşkına dönmüştü. Ayrıca yabancı göçmenlerle tanınan bir Galile aksanı vardı.

İsa Mesih, Yahudi toplumunun geri kalanından farklı görünüyordu. Gerçek babasını hiç tanımadı ve onunla sadece rüya görülerinde konuşabiliyordu. Muhafazakar bir toplumun yabancı düşmanı unsurları ona bir piç gibi davrandı, çünkü İsa çok ırklıydı, sadece yarı Yahudiydi.

En ağır duruşmaları, Kudüs’e vardığında, yetkililerle alay etmek için bir eşeğe binerken ve hayatının son haftasında düştü. Para değiştiricileri tapınaktan attıktan sonra, dünyanın yöneticileri olan rahiplik ona yaklaştı. Önlerinde hiçbir şekilde eğilmeyi reddetti ve ilahi doğasını ve emirlerini reddederlerse babalarının Şeytan olduğunu açıklayacaklarını söyledi. Ferisiler öfkelendiler ve onu Romalılara teslim ederek idam etmek için komplo kurdular.

İsa kaderinin yanlış bir şekilde suçlanıp çarmıha gerilmesini kabul etti. Yetkililerden korktukları için toplum ve etrafındaki her bir kişi, kendisi adına konuşmayan ve onu koruyan en yakın takipçileri tarafından bile ihanete uğradı. Kendisi Yahudilerin Kralı ilan eden 30 yaşındaki bir kişi, halkın önüne çıkarıldı ve Roma imparatorluğuna karşı bir isyana liderlik etme suçlamasının masum olduğunu ilan etti. Rahipler tarafından yönlendirilen ayaktakımı, bunun yerine sıradan bir suçluyu kurtarmak ve onu çarmıha germek için haykırdı.

İsa, Sokrates gibi devletin emirlerini yerine getirdi ve talimatlarını Babasından aldığı, İncil’in son eylemini gerçekleştirdiği ve Eski Ahit’in İbrani barbar mistisizmini Yunan felsefesiyle birleştirdiği için ölümünden kaçınmadı. Yeni Ahit. Adamın Oğlu, Antik Yunan mitolojisinin ve trajedisinin doruk noktasıydı, hayatlarını daha yüksek bir Gerçek için veren bir dizi kahramandan bir DemiGod’du. Aşil’in Truva Savaşı’nın en büyük savaşçısı olacağı söylendiğinde, öleceğini biliyordu. Leonidas, Sparta’nın savaşta düşeceği ya da bir kralın öleceği kehanetini duyduğunda, ilahi amacını buldu. Büyüklüğün ve ihtişamın bedeli ölümdür ve İsa haçı kendi idamına taşıdı.

Matta 24’teki kehanetine göre, İsa’nın çarmıha gerilmesinden 40 yıl sonra, Kudüs tapınağı yıkılacaktı. Eski Yahudili fanatikler Yunan sömürgecilerini avlayıp yabancı tüccarları öldürecekti. Roma İmparatorluğu bu isyanı bastıracaktı ve Simon Bar Kokhba bir mesih olarak ilan edildiğinde, MS 132’deki son mahkum isyanı yönetti. Romalılar, İsraillileri katletti ve kolezyumlarını harap Yahudiye’nin ganimetlerinden inşa ettiler.

Helenleşmiş Yahudiler bundan kurtuldu ve vasiyetlerini İsa’nın yaşamına tanık olarak yazdılar. Ölümü, öğretileri etrafında bir ibadet kültü oluşturacak kadar travmatize etmişti. Son akşam yemeğini, ilahi lütfunu, doğruluğunu, alçakgönüllülüğünü, sadeliğini ve gizemli sözlerini asla unutmazlar. O, dünyanın kötülüğü ile mücadele eden ve zaferi olarak sonsuz yaşama kavuşan Filozof Kral’dı, fikirleri için eylemleri diğer asil ruhlara ilham olarak binlerce yılın ötesine yayılacaktı.

“En Büyük Yunan Trajik Kahramanı” üzerine 9 yorum

1. Niğde merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm siten valla iyi, facebookta paylaştım 01-09-2020 10:56:55

2. Kahramanmaraş merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm sayfan inan ki çok hoşuma gitti, face de paylaştım 05-09-2020 23:50:46

3. İzmir merkezden ben ahmet. selam arkadaşlar siteniz yeminle hayran bıraktı, facebookta paylaştım 26-09-2020 22:59:12

4. Çankırı merkezden ben gaye. Selamın aleyküm paylaşımınız inan ki çok iyi, facebookta paylaştım 02-10-2020 11:20:34

5. Bilecik merkezden ben emin. Selam web siten ciddiyim hayran bıraktı, facebookta paylaştım 19-10-2020 22:18:17

Yorum yapın