2018’de Facebook, İngiliz şirketi Cambridge Analytica’ya 80 milyondan fazla kullanıcının kişiselleştirilmiş verilerine erişim hakkı veren “kazara” yakalandı ve bu daha sonra seçim hedeflemesi için kullanıldı.

Cambridge Analytica’nın CEO’su Alexander Nix, muhalefet araştırması yürüttüğü politikacıları itibarsızlaştırmak için fahişeler, rüşvet operasyonları ve bal tuzakları kullanmakla övünürken ve şirketin “Donald Trump’ın tüm dijital kampanyasını yürüttüğünü” söyleyerek kasete yakalandı. “.

Örneğin Nix, Sri Lanka’daki siyasi muhalifleri “güzel Ukraynalı kızları” kullanarak müstehcen videolar ve rakipler teklifleri kabul etmeseler bile rüşvet teklifleriyle itibarsızlaştırmayı teklif etti. Ayrıca siyasi muhalifleri rüşvet ve seks ile tuzağa düşürmek için “İsrail şirketlerini” kullandığını söyledi.

Nix ayrıca, suçlayıcı kanıt bırakmadan kendi kendini yok edecek iletişimler kullandıklarını söyledi.

Şirketin yatırımcıları arasında çok sayıda İngiliz Muhafazakârın yanı sıra milyarder Mercer ailesi ve Steve Bannon vardı.

Bu ortaya çıktıktan sonra soruşturma yetkisi verildi. Yetkililer bir arama emriyle gelmeden önce şirketin birçok belgeyi kaldırarak fotoğrafı çekildi.

https://amp.reddit.com/r/pics/comments/86qxrb/cambridge_analytica_moving_boxes_out_of_their/

Şimdi, Facebook yine “yanlışlıkla”, bu sefer yüz milyonlarca kullanıcının verilerini yayınladı.

Acaba bu, son “kaza eseri” sızıntıyla aynı şekilde ve aynı kişiler tarafından kullanılabilir mi?

https://www.google.com/amp/s/www.businessinsider.com/stolen-data-of-533-million-facebook-users-leaked-online-2021-4%3Famp

Author

4 Comments

1. Siirt merkezden ben hatice. merhaba arkadaşlar paylaşımınız gerçekten çok iyi, sosyal medyada paylaştım 06-04-2021 16:36:40

2. selam arkadaşlar paylaşımınız vallaha billaha çok güzel, tebrikler

3. Erzurum dan kimler var. Facebook Kasıtlı Olarak 500 Milyondan Fazla Kullanıcı İçin Veri Sızdı mı? . Selamın aleyküm web sitesi gerçekten dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım , Emine – 105

4. Slm paylaşımın ciddiyim hayran bıraktı, facebookta paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link