önceki bölümler:

ilginç bağlantılar:

Sürü savaşları neredeyse çevremizdeki her yerde olduğu için, orijinal Çin masa oyununu modern Ferengi baskısı ile karşılaştırmak için iyi bir zaman gibi görünüyor. Her iki oyun da bölgeyi kazanmak ve rakipleri kuşatmakla ilgili, ancak birçok farklılık var.

1. Tokens of the game.

Go, siyah beyaz taşlar kullanır. Her oyuncu taş torbasıyla başlar. Her ikisi de oyunun olası tüm senaryolarını kapsayabildiği sürece, başlangıç ​​sayısı önemsizdir.

Goyi Go, insanları iki karşıt grupta kullanır. İlginç bir şekilde, ten rengine tam olarak atıfta bulunmasa da, »beyaz« ve »siyah« grupları görebiliriz. Bu sadece tarihi nedenlerle takılıp kalmış bir isim.

Go’da tüm taşlar tek tiptir – aynı renkteki iki taş arasında masadaki konumlarının yanında anlamlı bir fark yoktur.

Goyi Go’da belirteçler insanlar ve gruplardır. Bu da birkaç komplikasyonu daha da beraberinde getiriyor: ◦ Kimse renklerinin gerçek renginden asla emin olamaz, çünkü bu, zaman ve koşullar içinde gizlenebilir veya değişebilir. ◦ Sürülerdeki insanlar sürekli olarak çeşitli baskılara maruz kalıyor, bu yüzden çoğu renklerini taklit etmek zorunda kalıyor veya para alıyor. Ve zamanla değiştirin. ◦ İnsanlar çeşitli erdemler, ahlaksızlıklar ve yeteneklerle gelir.

2. Playing field 

Geleneksel Go, kesişimleri yasal taş konumlarını (361 konum) temsil eden 19 x 19 çizgili bir tahta kullanır. Tüm oyun fiziksel olarak sadece tahta ve tahtadaki taşlardan oluşur.

Goyi Go, tüm küresel ortamı kullanır. İnsanların erişebildiği her şey oyundaki bir nesnedir. Her nesne ve durum bir engel, varlık veya silah olabilir. Doğası gereği çevre, Go tahtalarının tekdüzeliğinden uzaktır. Sınırları ve içerikleriyle birçok ülke var ve bunların içinde birbiriyle bağlantılı birçok »alt birim« var.

3. Game topology  

Goyi Go, oyuncular ve onların »taşları« için aynı dünyayı kullanır – diğer insanlar. Ayrıca, aynı model aşağı doğru tekrar eder. Dolayısıyla, en üst katman dışında, saf “oyuncular” ve onların “taşları” yoktur. Aşağıdaki herkes ya oyundan habersiz (= boş alan) ya da sürülerden birine ait. Bu durumda, üst hariç her katmanın kendi “ebeveyni” vardır ve alttaki hariç her katmanın “çocukları” vardır. Bunun oyun stratejisi üzerinde temel bir etkisi vardır. Her bir düğüm, alt düğümlerin performansını ve tepkisini değerlendirmeli ve uyarımlarını istenen etki için alt düğümler arasında uyarlamaya çalışırken buna göre telafi etmelidir.

Goyi Go’da “böl ve yönet” ilkesi temel olduğundan, en tepede yalnızca bir sahip vardır. Bunun altındaki herkes “bölünmüş ve fethedilmiştir”. Dolayısıyla, aşağıdaki bir katmanda, her biri bir karşıt tarafa (siyah / beyaz, sol / sağ, Sünniler, Şiiler, kırmızı / mavi vb.) Ve en alt üyelere (işsiz, engelli vb.) Kadar uzanan iki çocuk düğümümüz var. Yararlı en alt katmanın altına düşen kişi ölmek üzere planlanır ve bu nedenle »tablodan« kaldırılır.

4. Rules of the game

Go Kuralları nispeten basittir. Birkaç ince varyasyon var, ancak hiçbiri oyunun doğasını önemli ölçüde değiştirmiyor.

Goyi Go’nun ana kuralları sadece oyun dünyasının İÇİNDEKİ bir nesnedir, bu nedenle kötüye kullanılabilir, göz ardı edilebilir veya kendi lehine değiştirilebilir. Her şey gibi onlar da bir engel, varlık veya silah sunabilirler ve bunları tam anlamıyla kullanmak her Ferengi’nin görevidir.

Go’da kurallar, belirteçler ve yönetim kurulu düz ve şeffaftır. Rakip, zekasını, rakibin hareketlerini tahmin ederek ve geleceğe yönelik daha fazla hamle görerek, jeton yerleştirme stratejisi içinde kullanması gerekiyor.

Goyi Go opaktır ve kasıtlı olarak aldatıcıdır. Oyuncunun sürekli olarak “çamurlu suda” çalışması, çevreyi ve yasalarını sürekli olarak değerlendirerek, kısayollar aradığı varsayılır.

5. Game length

Game of Go, oyuncular uygun hareketlere sahip olduğu sürece devam eder. İkisi de hamleyi geçtikten sonra oyun sona erer. Rakipler başarılarını puanlar ve kazananı belirler.

Goyi Go oyunu ebediyen oynanmak içindir. Çatışan taraflar sonsuza kadar sürekli çatışmaya kilitlenecektir. Goyi versiyonunda, bir taraf çok güçlü hale geldiğinde, çatışmanın tam potansiyele ulaşması için yeniden gruplanma ve eşit büyüklükte yeni gruplar oluşturma zamanı gelmiştir.

6. Token lifetime

Go’da, bir kez yerleştirildikten sonra taşlar yalnızca tahtadan çıkarılabilir.

Goyi sürümünde, »belirteçler« insanlardır. Genellikle havadan yaratılamazlar, ancak çıkarılabilir / öldürülebilir, hareket ettirilebilir, saklanabilir, karşı gruba gizlenebilir, kamufle edilebilir vb. »Jetonlar« da oyun içinde doğduğundan, ünlü Conway’in » Game Of Life «- daha elverişli koşullarda ortaya çıkarlar. Bu aynı zamanda Goyi Go’nun temel anlarından biridir – »Her dakika yeni bir enayi doğar ve yeni bir enayi ölür«.

7. Token roles

Go’nun jeton / taş için özel bir rolü yoktur. Sadece pozisyonu işgal etmek ve diğer bağlı belirteçlerle (dikey veya yatay olarak) gruplanmak için oradadır.

Goyi Go’da jetonlar / insanlar birçok role sahip olabilir ve önemli mesafeler üzerinden bağlanabilir. Pek çok simgenin belirli becerileri vardır ve çoğu, birçok farklı alt grubun üyesidir. Sadece yer işgal etmiyorlar, çoğunlukla sürü savaşlarının üyeleridirler. Genellikle gözetim görevleri için kullanılırlar, tanıdık, tekrar eden yüzlerin kalıplarını kırmak için etrafta dolaşırlar (ünlü »sermaye ve işgücü hareketliliği« vb.), Resmi işlevlerinin (fedex_guy / casus, chimney_sweep / saboteur vb.) Yanında ikili rolde kullanılırlar. vb). Çoğulluğu yalnızca bölgeyi işgal etmek veya toplu taciz saldırıları gerçekleştirmek için değil, aynı zamanda sorumluluğu, beklenmedik insan sürüsünü ve görgü tanıyanları tarafından açıkça tanımlanabilen herhangi bir gruba atfedilemeyen önemli bir zaman dilimini yaymak ve böylece yasal zulüm ve polisin tespitinden kaçmak için de kullanıyorlar.

Go içinde, belirli belirteçlere yönelik tehditlerin hiçbir anlamı yoktur.

Goyi Go’da bunlar çok önemlidir. Sürüler, hedef düğümleri ezici bir şekilde aşarak yeni pozisyonlar alır ve onları alt eder / kontrol eder veya öldürür. İlk durumda, saldırıların fark edilmeden geçmesi için büyük tehdit şarttır.

Go’da, token’ın rolü konumuna bağlıdır. Bağlı tüm belirteçler bir grup oluşturur. Goyui Go’da istenen hedefe en yakın yaprak jetonları, hedefe agresif bir şekilde saldırarak ve / veya kendilerini suçlayarak kendilerini kanıtlamak zorunda olan psikopatlar, ücretli suçlular veya basit zorlanmış kuzenlerdir. »Ebeveynleri« genellikle bir grup içinde daha derindir.

8. Goal of the game

Her bir Go oyuncusunun amacı, oyunun tükendiği noktada en büyük alanı işgal etmektir, yani iki tarafın da anlamlı hamlelerinin olmadığı noktada.

Goyi Go sonsuza kadar oynanır. Amacı, yakın güçlü gruplar oluşturmak ve onları çatışmada tutarken sürekli olarak tüketmektir. Bu bakımdan Monopoly oyununun pek çok unsuruna sahiptir. Bu, her Goyi Go oyuncusunun piramid yapısı içinde olabildiğince yükseğe çıkmaya çabaladığı ve bir gün kafasına takılıp piramid tepesinin yerine geçebilecekleri bir rüyayla – İlahi Hazine Efendisi’nin kendisinin yükselmeye çalıştığı anlamına gelir.

Ferengi “Edinme Kuralları” Kitabı akla geliyor:

• 45 numara: Genişlet ya da öl

• 54: Zamana bölünen oran, kara eşittir. (“Zenginliğin Hızı” olarak da bilinir.)

• Hayır. 55: Kardan neşe alın, neşeden yararlanın.

• Hayır. 97: Yeter … asla yeterli değildir.

• No 110: Sömürü evde başlar

• No.190: Her şeyi duyun, hiçbir şeye güvenmeyin

• Sayı 200: Bir Ferengi kendi tarafını seçmez

• Hayır. 242: Daha fazlası iyidir … her şey daha iyidir

Author

35 Comments

1. Selam herkese siteniz harbiden güzel, face de paylaştım

2. selam arkadaşlar siteniz valla hoşuma gitti, tebrikler

3. Bu konu : ” Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) ” çok güzel. Selam web siteniz vallaha hayran edici, sosyal medyada paylaştım , gaye – 494

4. Adana dan kimler var. Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) . Selam sayfan yeminle mükemmel, facebookta paylaştım , hatice – 235

5. Mrb sayfan inanılmaz çok iyi, facebookta paylaştım

6. selamun aleyküm siteniz valla çok güzel, twitter da paylaştım

7. Selamın aleyküm paylaşımın inanılmaz mükemmel, saolun

8. Bu konu : ” Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) ” çok güzel. selam arkadaşlar web sitesi gerçekten çok güzel, sosyal medyada paylaştım , Emine – 48

9. Bu konu : ” Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) ” çok güzel. Mrb paylaşımınız valla mükemmel, şukuladım , Hasan – 350

10. Samsun merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm web siten inan ki iyi, linkedinde paylaştım 11-02-2021 14:52:13

11. Karaman dan kimler var. Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) . Slm web sitesi vallaha billaha ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , ziya – 265

12. Bu konu : ” Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) ” çok güzel. Selamlar sayfanız cidden iyi, teraziye tıkladım , banu – 85

13. Merhaba herkese paylaşım süper ötesi hoşuma gitti, saolun

14. selamun aleyküm sayfan inanki hayran edici, sağolun

15. Gürbüz Reply

Aydın merkezden ben Gürbüz. Merhabalar siteniz ciddiyim hayran bıraktı, twitter da paylaştım 24-02-2021 23:32:29

16. merhaba arkadaşlar web sitesi vallaha ilgi uyandırıcı, tebrikler

17. selam arkadaşlar sayfa ciddiyim mükemmel, teraziye tıkladım

18. Van merkezden ben ali. Mrb sayfanız yeminle çok hoşuma gitti, tebrikler 05-03-2021 14:44:55

19. Ardahan dan kimler var. Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) . selamun aleyküm sayfan valla ilgi uyandırıcı, face de paylaştım , memo – 36

20. Bu konu : ” Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) ” çok güzel. Merhaba sayfanız harbiden dikkat çekici, teşekkürler , emin – 407

21. selamun aleyküm sayfa inan ki dikkatimi çekti, sağolun

22. Artvin merkezden ben Emine. Selam web sitesi vallaha billaha hoşuma gitti, şukuladım 07-04-2021 15:01:35

23. merhaba arkadaşlar web sitesi yeminle güzel, teraziye tıkladım

24. Uşak merkezden ben Aylin. Selam paylaşımın inanılmaz çok iyi, şukuladım 16-04-2021 18:43:23

25. Merhaba herkese siten yeminle çok hoşuma gitti, teşekkürler

26. Ordu merkezden ben Hasan. selam arkadaşlar paylaşımınız inanılmaz iyi, facebookta paylaştım 16-04-2021 23:36:52

27. Mardin merkezden ben Emine. Merhaba herkese paylaşımınız cidden hayran edici, sosyal medyada paylaştım 19-04-2021 14:10:24

28. selamun aleyküm bu web sitesi süper ötesi ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım

29. Kastamonu dan kimler var. Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) . Selam sayfanız cidden iyi, saolun , gaye – 196

30. Edirne dan kimler var. Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) . Slm siten cidden güzel, face de paylaştım , banu – 22

31. selamun aleyküm paylaşımınız inanki hayran bıraktı, teraziye tıkladım

32. Bu konu : ” Ferengi »Hayat Oyunu« – Goyi Go (insan sürü savaşları) ” çok güzel. selam arkadaşlar web siteniz inanki hoşuma gitti, sağolun , doruk – 139

33. Muğla merkezden ben Gürbüz. Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha iyi, facebookta paylaştım 17-05-2021 17:14:35

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link