Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir.

Şimdiye kadar yapılmış en büyük çipi temel alan özel bir AI bilgisayarı yapan Cerebras Systems, bir sinir ağı eğitim santrali olarak orijinal rolünden çıkıp yeteneklerini daha geleneksel bilimsel hesaplamaya çeviriyor. 500 milyon değişkene sahip bir simülasyonda, CS-1 dünyanın 69. en güçlü süper bilgisayarını devirdi.

Aynı zamanda problemi (kömürle çalışan bir elektrik santralinde yanma) simüle ettiği gerçek dünya alevinden daha hızlı çözdü. Cerebras ve ABD Ulusal Enerji Teknoloji Merkezi’ndeki ortakları, CS-1’in bu başarıyı günümüz CPU veya GPU tabanlı süper bilgisayarlardan daha hızlı gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

https://spectrum.ieee.org/tech-talk/computing/hardware/ai-system-beats-supercomputer-at-key-scientific-simulation

NETL’deki bilim adamları, hem Cerebras CS-1 hem de 84.000 CPU çekirdeği olan ve 450 kilowatt tüketen Joule süper bilgisayarı kullanarak bir güç santralinde yanma simülasyonunu yaptılar. Karşılaştırıldığında, Cerebras yaklaşık 20 kilovat ile çalışır. Joule, hesaplamayı 2.1 milisaniyede tamamladı. CS-1 200 kat daha hızlıydı ve 6 mikrosaniyede tamamlandı.

anahtar = 7124

Feldman’a göre bu hızın iki sonucu var. Birincisi, bugün bu problemde CS-1’i yenebilecek hiçbir CPU veya hatta GPU kombinasyonunun olmamasıdır. Simülasyonun doğasına işaret ederek bunu destekliyor – iyi ölçeklenmiyor. Mutfakta çok fazla aşçıya sahip olabileceğiniz gibi, bir soruna çok fazla çekirdek fırlatmak da aslında hesaplamayı yavaşlatabilir. Joule’un hızı 84.000 çekirdekten 16.384’ünü kullanırken zirve yaptı.

Ve simülasyon, simüle edilen gerçek dünyadaki yanma olayından daha hızlı tamamlandığı için, CS-1 artık ellerinde yeni bir işe sahip olabilir ve karmaşık makineler için kontrol sistemlerinde rol oynayabilir.

Artık süper bilgisayarı hızlandıran “süper bilgisayar” görevlerini yapmak için bir AI çipi kullanmak. Tekillik durumuna henüz geldiğimizi düşünüyor musunuz?

“Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir.” üzerine 26 yorum

1. Ankara dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . Selam sayfan yeminle çok iyi, saolun , mehmet – 447

2. Mersin merkezden ben Hasan. merhaba arkadaşlar bu web sitesi gerçekten hoşuma gitti, face de paylaştım 02-12-2020 00:17:59

3. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Slm paylaşımınız süper ötesi dikkat çekici, şukuladım , – 445

4. Amasya dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . Merhabalar paylaşımın ciddiyim mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum , hatice – 121

5. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Selam siteniz inanılmaz hayran bıraktı, facebookta paylaştım , mehmet – 318

6. Hatay merkezden ben ahmet. Selam paylaşımınız cidden dikkatimi çekti, face de paylaştım 08-12-2020 19:04:33

7. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Merhaba web siteniz vallaha iyi, sosyal medyada paylaştım , ali – 71

8. Karaman dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . Selamlar web siten vallaha billaha hoşuma gitti, teraziye tıkladım , – 38

9. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Selam web siteniz vallaha billaha hayran edici, teşekkürler , ziya – 281

10. Bilecik dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . Merhabalar bu web sitesi gerçekten çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım , ziya – 423

11. Nevşehir merkezden ben hatice. Selamın aleyküm web sitesi inanki mükemmel, linkedinde paylaştım 26-12-2020 00:37:01

12. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Merhabalar paylaşım harbiden çok güzel, linkedinde paylaştım , Emine – 449

13. Kars dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . Merhabalar sayfan harbiden hoşuma gitti, face de paylaştım , ali – 354

14. Trabzon dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . Mrb web sitesi cidden ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , doruk – 301

15. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Merhabalar sayfan gerçekten dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , mehmet – 119

16. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Slm siten gerçekten hayran edici, face de paylaştım , memo – 359

17. Gümüşhane dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . selam arkadaşlar bu web sitesi cidden çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , ahmet – 239

18. Karabük dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . merhaba arkadaşlar web siteniz cidden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 475

19. Bu konu : ” Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. ” çok güzel. Mrb sayfanız inan ki güzel, şukuladım , ahmet – 404

20. Manisa dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . Merhabalar web siteniz yeminle güzel, şukuladım , Gürbüz – 193

21. Kırşehir dan kimler var. Gelecekte neler olacağını, fizik kanunlarının aynı sonucu vermesinden daha hızlı söyleyebilir. . merhaba arkadaşlar siten cidden iyi, sosyal medyada paylaştım , hatice – 250

Yorum yapın

Lütfen Paylaşın !

close-link