Gerçek bir entelektüel, duygularının aksine gerçeğe ve kanıtlara dayalı kararlar verir. Entelektüel olmanın akıllı olmakla ilgisi yoktur. Hepimiz çok aptalca kararlar veren çok akıllı insanlar tanıyoruz. Entelektüel, hayatını yönlendirmek için kalbini değil, aklını kullanan kişidir.

Bir hastaya doktor tarafından, önümüzdeki 24 saat içinde belirli bir enjeksiyon yapmazsa ölümcül olacak nadir bir hastalığı olduğu söylenir. Panik içinde, iğneyi yapmak için kolunu sıvar. O sırada odaya başka bir doktor koşar. “Beklemek!” diye bağırıyor. “Ona yanlış teşhis koydun! Eğer ona o iğneyi yaparsan, 24 saat içinde ölecek!” Hasta neredeyse bayılıyor. Ne yapmalı? Açıkçası üçüncü bir görüş alın! 20 görüş daha alın! Çılgınca konsültasyonlarda bütün bir gün geçirdikten sonra, 20 doktor enjeksiyon olmadan öleceğini ve 10 doktor enjeksiyonla öleceğini söylüyor. Kararı neye göre verilecek? Kararı, argümanları tartmaya ve kanıtların bulunduğu yere gitmeye dayanacak. Enjeksiyon yapma korkusu bir faktör değil. Doktorlar hakkındaki kişisel hisleri, kararıyla tamamen alakasız olmalıdır. Duygularının, kaçınılmaz olarak karşılaşacağı gerçek sonuçlarla hiçbir ilgisi yoktur. Gerçeğin nerede olduğunu keşfetme şansı olduğu sürece, onu ayırt etmeye çalışmak onun çıkarınadır. Gerçeği görmezden gelmek mantıksız ve sorumsuzdur.

İNTOLERANS HAKKINDA?

Gerçeği aramak, zorunlu olarak batılı reddetmeyi içerir. Bir noktada, sonuçlar çıkarılmalıdır. Bu hoşgörüsüzlük mü? Bugün böyle bir inanca sahip olanlar varken dünyanın düz olduğu fikrini reddetmek hoşgörüsüz mü? Peki ya Holokost inkarcıları? Hoşgörüsüzlük: “Yanılıyorsun! Nedenini açıklamak zorunda değilim. Bunu düşündüğün için sadece bir aptalsın.” Hoşgörüsüzlük, aynı fikirde olmadığınız inancı taşıyan kişiyi küçümsemektir. Hoşgörüsüzlük, anlamaya değil kontrol etmeye çalışır. Fikirleri yeniden gözden geçirmeye isteksiz olmak ve diğer bakış açılarını duymaya kapalı olmak demektir. Birinin sebepsiz yere hatalı olduğunu düşünmektir. Ancak hoşgörüyü “değerlerine bakılmaksızın tüm fikirlerin kabulü” olarak tanımlamak, eleştirel düşünmenin sonunu getirir. Bu, kabul ettiğimiz fikirler konusunda artık ayrımcılık yapmadığımız anlamına gelir. Dünya, birbiriyle yarışan çok sayıda fikir, kafa karıştırıcı değerler ve çelişkili argümanlarla doludur. Her düşünen kişinin, ikna edici bir akıl yürütme ve yeterli kanıtla çürütebiliyorsa, fikirleri reddetme hakkı vardır. Hakikat arayışı, entelektüel dürüstlükten ödün vermeden açıklık ve gerçek hoşgörü gerektirir. Kapalı zihin gerçeğe karşı duyarsız kalır. Bağımsız, ayırt edici bir zihin, günün şiddetli akımlarında vazgeçilmez bir rehberdir.

Author

49 Comments

1. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhabalar siten cidden dikkatimi çekti, tebrikler , Hasan – 274

2. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhaba herkese siteniz yeminle güzel, teşekkürler , Emine – 431

3. Gürbüz Reply

Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhaba herkese sayfa ciddiyim hayran edici, saolun , Gürbüz – 68

4. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. selamun aleyküm web siten ciddiyim güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , ziya – 419

5. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhabalar sayfan süper ötesi mükemmel, face de paylaştım , Emine – 426

6. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Slm web sitesi vallaha billaha çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , hatice – 303

7. Selamın aleyküm paylaşım süper ötesi çok güzel, face de paylaştım

8. Trabzon merkezden ben ali. Merhaba herkese paylaşımın vallaha billaha iyi, tebrikler 29-07-2021 19:46:07

9. Muş merkezden ben gaye. Selamlar paylaşımınız cidden dikkat çekici, sağolun 29-07-2021 19:46:33

10. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. merhaba arkadaşlar siteniz inan ki güzel, sağolun , hatice – 196

11. Kilis dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Selam herkese bu web sitesi inan ki mükemmel, şukuladım , banu – 321

12. merhaba arkadaşlar sayfa inanılmaz güzel, linkedinde paylaştım

13. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Slm sayfa valla çok güzel, linkedinde paylaştım , Aylin – 22

14. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Selam siten gerçekten çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , Aylin – 94

15. Kars dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Slm web siten gerçekten ilgi uyandırıcı, saolun , gaye – 205

16. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhaba sayfanız cidden iyi, şukuladım , ziya – 188

17. Adana dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . merhaba arkadaşlar web sitesi valla çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım , gaye – 399

18. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Selam web sitesi inan ki dikkatimi çekti, face de paylaştım , Aylin – 264

19. Merhaba siteniz cidden çok hoşuma gitti, teşekkürler

20. Gürbüz Reply

Kırklareli dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . merhaba arkadaşlar paylaşımın valla iyi, saolun , Gürbüz – 136

21. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhaba herkese web siteniz inanki mükemmel, teraziye tıkladım , emin – 328

22. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Slm sayfa harbiden hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 457

23. Kırklareli dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Selamın aleyküm web sitesi vallaha billaha dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , – 364

24. Burdur merkezden ben Hasan. Mrb web siten inan ki hayran edici, facebookta paylaştım 29-07-2021 20:26:59

25. elif yılmaz Reply

Sakarya dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Selam herkese siteniz vallaha hoşuma gitti, facebookta paylaştım , elif yılmaz – 214

26. Çankırı dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Selamlar siteniz inan ki hayran bıraktı, teşekkürler , emin – 55

27. Burdur dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Selamın aleyküm siteniz yeminle dikkat çekici, teşekkürler , Aylin – 386

28. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Slm sayfanız süper ötesi hayran bıraktı, şukuladım , Hasan – 329

29. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşım valla dikkatimi çekti, şukuladım , memo – 50

30. Mrb paylaşımınız harbiden mükemmel, sosyal medyada paylaştım

31. Merhaba herkese web sitesi valla hayran edici, tebrikler

32. Bursa dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Merhaba bu web sitesi inan ki hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , hatice – 238

33. Konya dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Merhabalar web siteniz cidden hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , Emine – 136

34. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Selam sayfan ciddiyim dikkatimi çekti, tebrikler , ali – 307

35. Merhaba herkese siten cidden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

36. elif yılmaz Reply

Eskişehir merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar paylaşımınız vallaha ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 22-08-2021 15:16:36

37. Denizli merkezden ben Aylin. selamun aleyküm bu web sitesi vallaha billaha dikkatimi çekti, tebrikler 25-08-2021 11:10:45

38. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Selamlar paylaşım harbiden çok güzel, tebrikler , banu – 320

39. Mardin dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Mrb web siteniz ciddiyim ilgi uyandırıcı, sağolun , gaye – 174

40. Afyon merkezden ben ziya. Selamlar sayfanız valla ilgi uyandırıcı, tebrikler 28-08-2021 05:02:20

41. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşım cidden mükemmel, sağolun , ahmet – 463

42. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız inanılmaz mükemmel, face de paylaştım , hatice – 345

43. Bu konu : ” GERÇEĞİ aramak ” çok güzel. selam arkadaşlar siten vallaha dikkat çekici, twitter da paylaştım , Aylin – 377

44. Giresun dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . merhaba arkadaşlar web sitesi yeminle mükemmel, twitter da paylaştım , hatice – 94

45. Selam herkese web siteniz inan ki hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

46. Nevşehir merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm sayfa yeminle hayran edici, sağolun 24-09-2021 19:20:56

47. Batman dan kimler var. GERÇEĞİ aramak . Selam herkese web siten vallaha ilgi uyandırıcı, sağolun , – 298

Write A Comment