Küçük bir sosyolojik araştırma yapıyorum ve kaygan, hatta bir dereceye kadar rahatsız edici bir soru sormak istedim.

Şimdi “kör döküm” eğilimi popülerlik kazanıyor. Oyuncuların ırk ve ten rengi dikkate alınmadan sadece oyunculuk becerileri için seçildiği yer. (şahsen, uzun metrajlı filmlerde bu eğilimi tamamen destekliyorum)

Örnek olarak, size göre gerçek olaylara dayalı sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımının ne kadar uygun olacağı konusunda birkaç varsayımsal durumu simüle edelim.

Diyelim ki “kör oyuncu kadrosu” geçti, oyuncular sadece oyunculuk becerileri için seçildi ve roller aşağıdaki gibi dağıtıldı:

1. Michael Jordan beyaz tenli bir oyuncu tarafından canlandırılıyor

2. Yuri Gagarin, koyu ten rengine sahip bir aktör tarafından canlandırılıyor.

3. Konfüçyüs, bir Latin Amerikalı tarafından oynanır

4. Pocahontas bir Asyalı tarafından oynanır

5. Beyaz dışında herhangi bir ten rengine sahip bir oyuncu, Nazi Almanya’sında liderlik pozisyonunda bir karakter oynuyor

* tüm filmlerde, filmin yalnızca kısmen gerçek olaylara dayandığına ve tarihsel yanlışlıkların mümkün olduğuna dair bir not var

Bunun tarihsel figürlere saygısızlık olacağını mı düşünüyorsunuz, yoksa bazı durumlarda, yaratıcıların fikirleri uğruna tarihsel doğruluk göz ardı edilebilir mi? Ve bu tür hipotezler ne kadar uygun

Bu yazı ile herhangi birini gücendirebilseydim şimdiden özür dilerim. Rusya’da ırkçılığın gündemi o kadar keskin değil ve neyin sorulabileceği ve neyin uygunsuz olacağı konusundaki nüanslara tam olarak aşina olmayabilirim.

Author

55 Comments

1. Selamlar paylaşım harbiden ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

2. Bitlis merkezden ben ali. Selam web siten inanki hoşuma gitti, şukuladım 11-02-2021 20:08:58

3. Selamlar siteniz vallaha billaha çok iyi, şukuladım

4. Kilis dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Selamlar web sitesi inan ki dikkatimi çekti, teşekkürler , ali – 325

5. Mrb siten inanılmaz ilgi uyandırıcı, face de paylaştım

6. Kırşehir dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . selamun aleyküm siteniz süper ötesi dikkatimi çekti, teşekkürler , Hasan – 454

7. merhaba arkadaşlar web siten inan ki çok iyi, face de paylaştım

8. Merhaba herkese sayfa süper ötesi dikkatimi çekti, facebookta paylaştım

9. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfa harbiden hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , ali – 364

10. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Selamlar siten inanılmaz hoşuma gitti, teşekkürler , ali – 124

11. elif yılmaz Reply

Uşak dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Merhaba paylaşımınız yeminle çok iyi, tebrikler , elif yılmaz – 374

12. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Merhaba herkese sayfa gerçekten hayran bıraktı, tebrikler , Hasan – 261

13. Slm siten vallaha billaha çok iyi, facebookta paylaştım

14. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Selam web siteniz inanılmaz güzel, facebookta paylaştım , Aylin – 479

15. Gürbüz Reply

Sivas dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Selam herkese siten yeminle dikkat çekici, linkedinde paylaştım , Gürbüz – 463

16. Bursa dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Merhaba herkese siten inanki çok hoşuma gitti, saolun , doruk – 330

17. Eskişehir merkezden ben Hasan. selam arkadaşlar sayfan harbiden çok güzel, twitter da paylaştım 20-02-2021 20:07:58

18. Merhabalar web siteniz vallaha çok güzel, facebookta paylaştım

19. Kırıkkale dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . selamun aleyküm web siteniz cidden mükemmel, teşekkürler , – 16

20. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. selam arkadaşlar web siteniz inanılmaz çok güzel, saolun , mehmet – 208

21. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Selam herkese siten gerçekten güzel, sağolun , hatice – 226

22. elif yılmaz Reply

Sinop merkezden ben elif yılmaz. Selam siteniz yeminle çok güzel, şukuladım 06-03-2021 01:26:52

23. Ankara dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Selamlar siteniz ciddiyim dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , mehmet – 66

24. Mrb web siten gerçekten hayran edici, teşekkürler

25. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşımınız ciddiyim çok iyi, facebookta paylaştım , mehmet – 125

26. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfan yeminle dikkatimi çekti, sağolun , Aylin – 152

27. Selamın aleyküm siten gerçekten güzel, tebrikler

28. Uşak dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Merhabalar sayfa ciddiyim iyi, tebrikler , ahmet – 413

29. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Mrb paylaşımın harbiden çok iyi, sosyal medyada paylaştım , ahmet – 179

30. Isparta merkezden ben . Selam herkese web siteniz valla çok iyi, saolun 02-05-2021 10:53:58

31. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web siten cidden çok iyi, sosyal medyada paylaştım , banu – 8

32. Gürbüz Reply

Manisa dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Merhaba herkese siten inanılmaz dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 122

33. Merhabalar paylaşımın yeminle çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

34. Tekirdağ dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Selamlar sayfanız inanki çok hoşuma gitti, sağolun , ziya – 248

35. Düzce merkezden ben hatice. selamun aleyküm bu web sitesi gerçekten dikkatimi çekti, şukuladım 25-05-2021 21:29:31

36. elif yılmaz Reply

Ağrı dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Merhaba herkese siteniz inan ki çok güzel, teşekkürler , elif yılmaz – 271

37. selamun aleyküm paylaşımın ciddiyim mükemmel, sosyal medyada paylaştım

38. Adıyaman merkezden ben ziya. Selam herkese web siteniz yeminle dikkatimi çekti, face de paylaştım 01-06-2021 21:03:22

39. Çanakkale merkezden ben Emine. Merhaba herkese paylaşımın süper ötesi çok iyi, twitter da paylaştım 02-06-2021 04:36:03

40. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Selamlar paylaşım süper ötesi mükemmel, facebookta paylaştım , emin – 440

41. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Merhabalar web sitesi inan ki hayran edici, tebrikler , ziya – 487

42. Bilecik merkezden ben banu. Selamın aleyküm web siteniz inanılmaz çok hoşuma gitti, sağolun 18-06-2021 00:08:34

43. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web siten valla hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , mehmet – 354

44. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfa ciddiyim ilgi uyandırıcı, teşekkürler , Gürbüz – 313

45. Sinop dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Selam herkese web sitesi süper ötesi mükemmel, saolun , ziya – 187

46. Van merkezden ben ziya. Selam sayfanız valla dikkat çekici, twitter da paylaştım 02-07-2021 12:34:10

47. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. selamun aleyküm sayfan valla ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , ziya – 477

48. elif yılmaz Reply

Bayburt merkezden ben elif yılmaz. Mrb web siten cidden hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 08-07-2021 11:28:45

49. Kastamonu merkezden ben ali. Selamın aleyküm paylaşım yeminle çok iyi, sağolun 10-07-2021 01:09:15

50. Afyon merkezden ben doruk. Selam herkese paylaşım gerçekten çok iyi, şukuladım 13-07-2021 16:18:06

51. Çorum merkezden ben . Merhaba herkese web siten inan ki çok güzel, saolun 16-07-2021 11:35:43

52. Mardin merkezden ben memo. selamun aleyküm paylaşım ciddiyim iyi, facebookta paylaştım 25-07-2021 20:30:15

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link