Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak?

Küçük bir sosyolojik araştırma yapıyorum ve kaygan, hatta bir dereceye kadar rahatsız edici bir soru sormak istedim.

Şimdi “kör döküm” eğilimi popülerlik kazanıyor. Oyuncuların ırk ve ten rengi dikkate alınmadan sadece oyunculuk becerileri için seçildiği yer. (şahsen, uzun metrajlı filmlerde bu eğilimi tamamen destekliyorum)

Örnek olarak, size göre gerçek olaylara dayalı sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımının ne kadar uygun olacağı konusunda birkaç varsayımsal durumu simüle edelim.

Diyelim ki “kör oyuncu kadrosu” geçti, oyuncular sadece oyunculuk becerileri için seçildi ve roller aşağıdaki gibi dağıtıldı:

1. Michael Jordan beyaz tenli bir oyuncu tarafından canlandırılıyor

2. Yuri Gagarin, koyu ten rengine sahip bir aktör tarafından canlandırılıyor.

3. Konfüçyüs, bir Latin Amerikalı tarafından oynanır

4. Pocahontas bir Asyalı tarafından oynanır

5. Beyaz dışında herhangi bir ten rengine sahip bir oyuncu, Nazi Almanya’sında liderlik pozisyonunda bir karakter oynuyor

* tüm filmlerde, filmin yalnızca kısmen gerçek olaylara dayandığına ve tarihsel yanlışlıkların mümkün olduğuna dair bir not var

Bunun tarihsel figürlere saygısızlık olacağını mı düşünüyorsunuz, yoksa bazı durumlarda, yaratıcıların fikirleri uğruna tarihsel doğruluk göz ardı edilebilir mi? Ve bu tür hipotezler ne kadar uygun

Bu yazı ile herhangi birini gücendirebilseydim şimdiden özür dilerim. Rusya’da ırkçılığın gündemi o kadar keskin değil ve neyin sorulabileceği ve neyin uygunsuz olacağı konusundaki nüanslara tam olarak aşina olmayabilirim.

“Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak?” üzerine 20 yorum

1. Kilis dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Selamlar web sitesi inan ki dikkatimi çekti, teşekkürler , ali – 325

2. Kırşehir dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . selamun aleyküm siteniz süper ötesi dikkatimi çekti, teşekkürler , Hasan – 454

3. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfa harbiden hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , ali – 364

4. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Selamlar siten inanılmaz hoşuma gitti, teşekkürler , ali – 124

5. Uşak dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Merhaba paylaşımınız yeminle çok iyi, tebrikler , elif yılmaz – 374

6. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Merhaba herkese sayfa gerçekten hayran bıraktı, tebrikler , Hasan – 261

7. Bu konu : ” Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? ” çok güzel. Selam web siteniz inanılmaz güzel, facebookta paylaştım , Aylin – 479

8. Sivas dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Selam herkese siten yeminle dikkat çekici, linkedinde paylaştım , Gürbüz – 463

9. Bursa dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . Merhaba herkese siten inanki çok hoşuma gitti, saolun , doruk – 330

10. Eskişehir merkezden ben Hasan. selam arkadaşlar sayfan harbiden çok güzel, twitter da paylaştım 20-02-2021 20:07:58

11. Kırıkkale dan kimler var. Gerçek olaylara dayanan sinema bağlamında “kör rollerin” kullanımı ne kadar uygun olacak? . selamun aleyküm web siteniz cidden mükemmel, teşekkürler , – 16

Yorum yapın

Lütfen Paylaşın !

close-link