Kategoriler
Genel

Gerçek olduğu ortaya çıkan 10 Komplo Teorisi daha

tarafından Jonathan Elinoff

2011

itibaren NewWorldOrderReport İnternet sitesi

1. Asbest

1930 ve 1960 arasında, üreticiler arasındaki bağlantıyı önlemek için ellerinden geleni yaptılar asbest ve solunum yolu hastalıklarıKanser de dahil olmak üzere biliniyor, böylece kovuşturmadan kaçınabilirler.

Amerikalı işçiler aslında Johns Manville şirketine 1932'ye kadar dava açmışlardı, ancak 1962'ye kadar epidemiyologlar nihayetinde şirket patronlarının uzun zamandır bildikleri – asbest kansere neden olduğu şüphesiz.

2. Watergate

Cumhuriyet yetkilileri, 1972'de Watergate Hotel'den Demokratik Ulusal Karargah'ta casusluk yaptı.

Komplo teorileri gizli anlaşmaların gerçekleştiğini öne sürerken, 1974 yılına kadar Beyaz Saray teyp kayıtları Başkan Nixon'u zorla girmeye zorladı ve istifaya zorladı.

3. Tuskegee Frengi Çalışması

ABD Halk Sağlığı Servisi bunu gerçekleştirdi frengi olan 400 fakir, Afrikalı-Amerikalı erkek üzerinde klinik çalışma 1932'den 1972'ye.

Çalışma sırasında erkeklere yanlış ve bazen tehlikeli tedaviler verildi ve ajans hastalık hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için kasıtlı olarak yeterli tedavi kesildi. Çalışmanın başlangıçta sadece altı ay sürmesi beklenirken, 40 yıl boyunca devam etti.

Çalışmanın sonunda 200'e yakın erkek sifiliz veya ilgili komplikasyonlardan öldü.

4. Northwoods Operasyonu

1960'lı yılların başlarında, Amerikan askeri liderleri, Fidel Castro'yu iktidardan çıkarmak için Küba'ya karşı bir savaşa halkın desteğini yaratmayı planladılar.

Planlar, ABD şehirlerinde terör eylemleri yapmak, masum insanları ve ABD askerlerini öldürmek, bir ABD gemisini havaya uçurmak, Küba émigré'lerine suikast düzenlemek, Küba mültecilerinin teknelerini batırmak ve uçakları kaçırmaktı. Planların hepsi Ortak Genelkurmay Başkanları tarafından onaylandı, ancak sivil liderler tarafından reddedildiği, ardından yaklaşık 40 yıl boyunca gizli tutulduğu bildirildi.

Yazar James Bamford, "Savaş İçin Bir Bahane", Sınıflandırılmamış tartışıyor "Northwoods Operasyonu"1962'de CIA'nin ABD'ye sahte terörist saldırılar düzenlemeyi ve bir savaş başlatmak için Küba'ya suçlamayı planladığını gösteren belgeler:
VİDEO

5. 1990 Nayirah'ın Tanıklığı

15 yaşında bir kız “Nayirah ”ifade verdi ABD Kongresi öncesinde Irak askerlerinin Kuveytli bebekleri kuluçka makinesinden çekerek ölmelerine neden olduğunu gördü.

İfade, 1991 Körfez Savaşı için büyük bir kamu desteği kazanmaya yardımcı oldu, ancak – bu hikayenin anlaşmazlığının kendisinin bir komplo teorisi olduğunu protestolara rağmen – daha sonra ifadenin yanlış olduğu keşfedildi. Özgür Kuveyt için Vatandaşların istihdamında olan halkla ilişkiler firması Hill & Knowlton ifadeyi düzenlemişti.

CIA'nın isteği üzerine oyunculuk dersleri aldığı ve aslında Kuveyt'teki büyük bir politikacının yeğeni olduğu ortaya çıktı. Nayirah daha sonra Nayirah al-Sabah, Kuveyt ABD büyükelçisi Suud bin Nasir Al-Sabah'ın kızı.

Kongre İnsan Hakları Kongresi, Kongre Üyesi Tom Lantos eş başkan, Hemşire Nayirah'ı ağırlamaktan ve böylece iddialarını yaygınlaştırmaktan sorumluydu.

Kızın hesabına daha sonra bağımsız insan hakları gözlemcileri tarafından meydan okunduğunda Lantos,

"Kuveyt Büyükelçiliği aracılığıyla herhangi bir tanığa getirilen hiçbir fikrin güvenilir olmayacağı düşüncesi aklıma gelmedi … Hikayesinin doğru olmadığını varsaymak için hiçbir temelim yok, ama bunun ötesine geçiyorsa. kadının hikayesinin A'dan Z'ye kurgusal olduğunu, hiçbir şekilde insan hakları ihlallerinin çığını azaltmadığını varsayar. "

Bununla birlikte, kıdemli Cumhuriyet Mafya İnsan Hakları Topluluğu, John Edward Porter, vahiylere cevap verdi,

"Kızın büyükelçinin kızı olduğunu bilseydi, tanıklık etmesine izin vermezdi."

7. 60'larda Aktivistlere Karşı İstihbarat Programları

COINTELPRO (Karşı İstihbarat Programı için bir kısaltma), Birleşik Devletler Federal Muhalif Bürosu (FBI) tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki muhalif siyasi örgütleri araştırmayı ve bozmayı amaçlayan bir dizi gizli ve genellikle yasadışı projelerdi.

Ancak FBI başından beri gizli operasyonlar kullandı. resmi COINTELPRO işlemleri 1956 ile 1971 arasında gerçekleşti.

FBI'ın o sırada ifade ettiği motivasyon,

"ulusal güvenliği korumak, şiddeti önlemek ve mevcut sosyal ve politik düzeni korumak."

FBI kayıtlarına göre, COINTELPRO kaynaklarının% 85'i yıkıcı olduğundan şüphelenilen gruplara sızma, bozma, marjinalleştirme ve / veya alt gruplara harcama için harcanmıştır.

komünist ve sosyalist örgütler
kadın hakları hareketi
militan siyah milliyetçi gruplar ve Martin Luther King, Jr. ve Güney Hıristiyan Liderlik Konferansı ile ilişkili diğerleri de dahil olmak üzere şiddet içermeyen sivil haklar hareketi
Ulusal Renkli İnsanları Geliştirme Derneği
Irk Eşitliği Kongresi, Amerikan Kızılderili Hareketi ve diğer insan hakları grupları
Demokratik Toplum Öğrencileri, Ulusal Avukatlar Birliği, Hava Durumu Üyeleri, Vietnam Savaşı'nı protesto eden neredeyse tüm gruplar ve hatta grup ilişkisi olmayan bireysel öğrenci göstericileri de dahil olmak üzere "Yeni Sol" etiketli çok çeşitli kuruluşlar
"Porto Riko için bağımsızlık arayanlar" gibi milliyetçi gruplar.

COINTELPRO kaynaklarının diğer% 15'i, Ku Klux Klan ve Ulusal Devletlerin Haklar Partisi de dahil olmak üzere "beyaz nefret gruplarını" marjinalleştirmek ve yıkmak için harcandı.

COINTELPRO ile ilgili direktifler FBI Direktörü tarafından yayınlandı J. Edgar HooverFBI ajanlarına, bu hareketlerin ve liderlerinin faaliyetlerini "ifşa etme, bozma, yanlış yönlendirme, itibarsızlaştırma veya başka türlü etkisiz hale getirme" emrini verdi.

Bu COINTELPRO hakkında bir belgesel: VİDEO SİLİNDİ.

Ana çekirdek ulusal güvenliğe tehdit olduğuna inanılan milyonlarca ABD vatandaşının kişisel ve finansal verilerini içeren, 1980'lerden beri ABD federal hükümeti tarafından tutulan bir veritabanının kod adıdır.

NSA, FBI, CIA ve diğer kaynaklardan gelen veriler varant veya mahkeme emri olmadan toplanır ve saklanır.

Veritabanının adı, içerdiği gerçeğinden kaynaklanır,

"FBI ve ABD istihbarat topluluğunun diğer ajansları tarafından üretilen Amerikalılar hakkındaki her bir istihbarat bilgisi öğesinin" ana çekirdeğinin "kopyası veya özü."

Ana Çekirdek veritabanının, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) 1982 yılında, Ronald Reagan'ın Operasyonların Sürekliliği Planı 14 Eylül 1982'de uygulanmakta olan "Kalıcı Ulusal Liderlik" başlıklı Ulusal Güvenlik Direktifi (NSD) 69 / Ulusal Güvenlik Karar Direktifi (NSDD) 55'de belirtilmiştir.

2008 yılı itibariyle, veritabanında, çoğu zaman hükümetin kriz zamanında izlemeyi, sorgulamayı veya gözaltında tutmayı seçebileceği önemsiz nedenlerle olası tehditler olarak listelenen sekiz milyon Amerikalı olduğu bildiriliyor.

Veritabanının varlığı ilk olarak Mayıs 2008'de Christopher Ketcham ve Temmuz 2008'de Tim Shorrock.

Rex 84Hazırlık Tatbikatı 1984'ün kısaltması, Amerika Birleşik Devletleri federal hükümetinin sivil huzursuzluk veya ulusal acil durumlarda çok sayıda Amerikan vatandaşını gözaltına alma yeteneklerini test etme planıdır.

Bilgin Diana Reynolds'a göre:

Rex-84 Alpha Explan (Hazırlık Tatbikatı 1984, Alıştırma Planı; aksi takdirde hükümet planının sürekliliği olarak bilinir), FEMA'nın diğer NATO uluslarıyla birlikte 34 diğer federal sivil departman ve ajansla birlikte, 5-13 Nisan 1984.

Yurtdışında ve evde çalışan çoklu acil durum senaryolarına dayanan dünya çapında bir askeri komuta sonrası tatbikatı (Kıta ABD Kuvvetleri veya CONUS dahil) bir Ortak Şefler tatbikatı olan Night Train 84 ile eşgüdüm halinde ve eşzamanlı olarak gerçekleştirildi.

Kombine tatbikatta, Rex-84 Bravo, FEMA ve DOD, Merkezi İstihbarat Teşkilatı, Gizli Servis, Hazine, Federal Soruşturma Bürosu ve Gaziler İdaresi de dahil olmak üzere diğer federal kurumlara ve departmanlara bir oyun alıştırması yoluyla liderlik etti. sivil savunmada askeri yardım.
Tatbikatta, hükümetin sürekliliğini ve / veya kaynak seferberliğini etkileyecek sivil rahatsızlıklar, büyük gösteriler ve grevler öngörülüyordu.

Yıkıcı faaliyetlerle mücadele etmek için, orduya devlet ve bölgesel düzeylerde devletin sivil nüfus hareketlerini emretme, nüfusun tanımlanamayan bazı kesimlerinin tutuklanması ve sıkıyönetim uygulanması yetkisi vardı.

Usta bir askeri acil eylem planının varlığı, "Bahçe Arsa"ve benzer bir önceki alıştırma" Lantern Spike "aslında gazeteci tarafından açıklandı Ron Ridenhourbulgularını "Bahçe Arsa ve Yeni Eylem Ordusu" nda özetledi.

Rex 84'ten 1987'de İran-Kontra Duruşmaları sırasında bahsedildi.

Miami Herald daha sonra 5 Temmuz 1987'de yazdı:
VİDEO

Teğmen Albay Oliver North ve Federal Acil Durum Yönetim Ajansı … Anayasanın askıya alınmasını, sıkıyönetimin uygulanmasını ve askeri komutanların eyalet ve yerel yönetimlere atanmasını ve muhaliflerin ve Merkezin gözaltına alınmasını sağlayan bir beklenmedik durum planı hazırlamıştı. Ulusal bir kriz durumunda Amerikalı mülteciler.

Rex 84 ve diğer beklenmedik durum planlama hazırlıkları egzersizleri ile ilgili gerçekler – ve gerçek bir operasyonda tam olarak uygulanırsa sivil özgürlüklere yönelik potansiyel tehdit – akademisyenler ve sivil özgürlükçiler tarafından ciddiye alınır.

Rex 84'e benzer egzersizler düzenli olarak gerçekleşir. Amerika Birleşik Devletleri'nde kriz zamanlarında çok sayıda insanın toplanmasına yönelik planlar, Palmer Baskınları ve McCarthy Dönemi gibi artan siyasi baskı dönemlerinde inşa edilmiştir.

Örneğin, 1967'den 1971'e kadar FBI 100.000'den fazla kişinin yıkıcı olarak yuvarlanması ve "ADEX" listesi olarak adlandırılması için bir liste tuttu. Bu liste, zamanın birçok emek liderini, bilginini ve kamuya ait isimlerini içeriyordu.

2008 yılında, ilk kez aktif bir askeri birime sivil huzursuzluk sınırlaması için özel bir görev verilmiştir.

Federal iç savunma çabaları için komuta ve kontrol sağlamak ve sivil makamların savunma desteğini koordine etmek üzere 2002 yılında kurulan ortak bir komuta olan Northcom'a atanmıştır.

Bu konuda daha kapsamlı bir makale okuyun: HR 645, Rex 84 ve FEMA Kampı tartışmalarının konusu.

7. İran-Kontra İlişkisi

1985 ve 86'da, Beyaz Saray hükümet yetkililerine, İsrail hükümetiyle gizlice silah ticareti yapma yetkisi verdi ve bu silahlar, İran'da tutulan ABD rehinelerinin serbest bırakılması karşılığında İran ile gizlice takas edildi.

Ardından esnaflardan elde edilen fonlar Nikaragua'daki yasadışı savaşı finanse etmek için kullanıldı. Konu 1987'de Kongre tarafından ortaya çıkarılmıştır. Yolsuzluk Çekirdeği belgesel dizisi, İran Kontra komplosu ile ilgili ayrıntıları daha ayrıntılı olarak inceleyecektir. Dizi tarafından yazılan ve yönetilen 5 ayrı film Jonathan Elinoff, araştırmacı gazeteci ve Yeni Dünya Düzeni Raporu muhabiri.

Iran Contra sırasında, CIA tarafından uyuşturucu kaçakçılığı ortaya çıkarıldı ve bu güne kadar ABD nüfusu bu bilgilerin bulgularından büyük ölçüde habersiz.

Gerçek olduğu ortaya çıkan 33 komplonun bu makalesinde yayınlanan CIA uyuşturucusundaki her iki mesaj da İran Kontra sırasında uyuşturucu kullanan bu konu hakkındadır.

8. BCCI Skandalı

Uluslararası Kredi ve Ticaret Bankası (BTSO) 1972 yılında Ağa Hasan AbediPakistanlı bir finansçı.

Banka Lüksemburg'da kayıtlıdır. BCCI on yıl içinde zirveye ulaştı, 78 ülkede faaliyet gösterdi, 400'den fazla şubesi vardı ve 20 milyar doları aşan aktifleri vardı ve bu da onu varlıklarla dünyanın en büyük 7. özel bankası haline getirdi. 1980'lerin sonunda BCCI, ABD Gümrük Servisi tarafından yürütülen iki yıllık gizli operasyonun hedefi oldu.

Bu operasyon, gizli Özel Temsilci Robert Mazur ile kişisel bir dostluk ve çalışma ilişkisi kuran tüm dünyadan BCCI memurları ve uyuşturucu satıcılarının katıldığı sahte bir düğünle sona erdi. Tampa'da altı aylık bir duruşma sonrasında kilit banka memurları mahkum edildi ve uzun hapis cezaları aldı.

Banka memurları kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmaya başladı ve bu işbirliği BCCI’nın birçok suçunun ortaya çıkmasına neden oldu.

BCCI, 1980'lerde bir düzenleyici bankacılık otoritesinin altına düşmekten kaçınılması nedeniyle düzenleyici organların ve istihbarat kurumlarının denetimi altına girdi, daha sonra kapsamlı soruşturmalardan sonra yanlış olduğu kanıtlandı.

BCCI 1991'de büyük bir düzenleyici savaşın odağı oldu ve "20 milyar dolar artı soygun" olarak tanımlandı.

ABD ve İngiltere'deki araştırmacılar BCCI'nın,

"Merkezi düzenleyici gözden geçirmeyi önlemek için kasıtlı olarak kuruldu ve banka gizliliği yargı bölgelerinde yoğun bir şekilde işletildi. İşleri olağanüstü karmaşıktı.

Memurları, görünürdeki amacı işlerini gizli tutmak, büyük çapta sahtekarlık yapmak ve tespit etmekten kaçınmak olan sofistike uluslararası bankacılardı. "

Bu, 23 Temmuz 1991 tarihli ve BCCI hakkında bir rapor: VİDEO SİLİNDİ.

Bu, 8 Temmuz 1991 tarihli ve BCCI ile CIA arasındaki Bağlantılar hakkında bir rapordur:

VİDEO

Bu, 6 Ağustos 1991 tarihli ve BCCI'nin Pakistan'ın Nükleer Programlarını nasıl finanse ettiği hakkında bir rapor:

VİDEO

9. LA'da CIA İlaç Çalışması

Pulitzer Ödülü sahibi gazeteci Gary Webb LAPD narkotik memurunun yanında bunu açıkladı. Michael Ruppert, CIA Sözleşme Pilotu Terry Reed, Ve bircok digerleri.

Ağustos 1996'da San Jose Mercury News, Webb'in Nikaraguan uyuşturucu kaçakçılarının 1980'lerde Los Angeles'ta crack kokain sattığını ve dağıttığını iddia eden 20.000 kelimelik üç bölümlü bir araştırma dizisi olan Webb'in "Karanlık İttifakı" nı yayınladı ve CIA destekli Nikaragua Kontralarını finanse etmek.

Webb, CIA'nın uyuşturucu satıcılarına Contras için para toplama konusunda doğrudan yardım ettiğini asla iddia etmedi, ancak CIA'nın kokain işlemlerinden ve Kontra personeli tarafından ABD'ye kokainin büyük sevkiyatlarından haberdar olduğunu belgeledi.

"Karanlık İttifak" ulusal ilgi gördü. İlginin zirvesinde, San Jose Mercury News web sitesindeki web versiyonu günde 1.3 milyon hit aldı.

Göre Columbia Gazetecilik Dergisi, dizi oldu,

"1996'daki en çok konuşulan gazetecilik parçası ve tartışmasız en ünlü – bazıları rezil diyebilir – on yılın makaleleri."

6 Nisan 1987 CIA Uyuşturucu Koşusu Raporu: VİDEO SİLİNDİ

CIA Uyuşturucu Kaçakçılığı ile İlgili Tam Rapor:

VİDEO

10. Tonkin Körfezi Hiç Olmadı

Tonkin Körfezi Olayı Tonkin Körfezi sularında Vietnam Demokratik Cumhuriyeti ve ABD'yi kapsayan iki ayrı olaya verilen isimdir.

2 Ağustos 1964'te iki Amerikalı muhrip üç Kuzey Vietnamlı torpido botu ile uğraşarak torpido botlarından birinin batmasına neden oldu.

Bu aynı zamanda Vietnam Savaşı'nın artmasının en önemli nedeniydi. Kennedy katledildikten sonra Tonkin Körfezi ülkeye Kuzey Vietnamlılara karşı saldırgan askeri harekât için kapsamlı bir destek verdi.

Olayın sonucu, Cumhurbaşkanı Lyndon B. Johnson'a hükümeti "komünist saldırganlık" nedeniyle tehlikeye girdiği düşünülen herhangi bir Güneydoğu Asya ülkesine yardım etme yetkisi veren Tonkin Körfezi Kararı Kongresi'nin geçmesi oldu.

2005 yılında, bir Ulusal Güvenlik Ajansı tarihi çalışması sınıflandırılmıştır; USS Maddox'un 2 Ağustos'ta Kuzey Vietnamlılarla etkileşime girdiği, ancak 4 Ağustos'un katılımı sırasında Kuzey Vietnamlı gemilerin bulunmayabileceği sonucuna vardı.

Raporda,

“Olanlar hakkında farklı bir hikaye olması değil; o gece hiçbir saldırı olmadı… ”

Gerçekte, Hanoi donanması o gece hiçbir şey yapmıyordu, ancak 2 Ağustos'ta iki teknenin kurtarılması hasar gördü. 1965'te Başkan Johnson özel olarak şunları söyledi:

"Bildiğim kadarıyla Donanmamız dışarıdaki balinalara ateş ediyordu."

1981'de Kaptan Herrick ve gazeteci Robert Scheer Herrick'in gemisinin günlüğünü yeniden inceledi ve Herrick'in sürdürdüğü 4 Ağustos'tan itibaren ilk torpido raporunun – “görünen pusu” – aslında temelsiz olduğunu belirledi.

1995 yılında emekli Vietnam Savunma Bakanı Vo Nguyen GiapEski Savunma Bakanı McNamara ile görüşmesi, Vietnamlı savaş gemilerinin 4 Ağustos'ta Amerikan muhriplerine saldırdığını ve 2 Ağustos'taki saldırıyı kabul ettiğini kategorik olarak reddetti. 1999 sonbaharında emekli üst düzey CIA mühendislik yöneticisi S. Eugene Poteat Ağustos 1964'ün başlarında radar operatörünün raporunun gerçek bir torpido botu saldırısı mı yoksa hayali bir rapor mu gösterdiğini belirlemesini istedi.

Ekim 2005'te New York Times Robert J. HanyokABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarihçisi, NSA'nın 4 Ağustos 1964 olayıyla ilgili olarak politika yapıcılara aktardığı istihbarat raporlarını kasıtlı olarak bozduğu sonucuna vardı.

Güdünün politik olmadığı ancak muhtemelen dürüst istihbarat hatalarını kapsayacağı sonucuna vardı.

9 Kasım 1995 Tonkin Körfezi Üzerine Yeni Klip:

VİDEO

“Gerçek olduğu ortaya çıkan 10 Komplo Teorisi daha” için 56 yanıt

Tokat merkezden ben Gürbüz. Merhaba herkese sayfa vallaha iyi, sosyal medyada paylaştım 03-03-2020 03:14:38

Kastamonu merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm web siten vallaha mükemmel, teşekkürler 03-03-2020 03:18:23

Uşak merkezden ben Gürbüz. Selamın aleyküm siteniz yeminle hayran bıraktı, twitter da paylaştım 04-03-2020 10:40:57

Kırklareli merkezden ben mehmet. selamun aleyküm sayfa cidden mükemmel, sağolun 04-03-2020 10:40:58

Erzurum merkezden ben ahmet. Merhaba web siten inanki iyi, sosyal medyada paylaştım 04-03-2020 10:42:07

Gümüşhane merkezden ben Emine. Selam paylaşımınız vallaha billaha mükemmel, şukuladım 07-03-2020 00:13:38

Yozgat merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar bu web sitesi vallaha billaha ilgi uyandırıcı, sağolun 08-03-2020 18:02:44

Tokat merkezden ben banu. Selamlar paylaşım valla dikkat çekici, facebookta paylaştım 14-03-2020 15:57:38

Adana merkezden ben gaye. selam arkadaşlar web siten gerçekten iyi, facebookta paylaştım 18-03-2020 02:07:10

Giresun merkezden ben Emine. Merhaba web siteniz yeminle iyi, face de paylaştım 04-04-2020 07:09:07

Şırnak merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar web siteniz gerçekten dikkat çekici, teraziye tıkladım 13-04-2020 11:42:21

Tunceli merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar sayfan gerçekten ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 15-04-2020 07:37:23

Ankara merkezden ben ali. selamun aleyküm web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 23-04-2020 05:05:17

Yalova merkezden ben Emine. Selam bu web sitesi vallaha ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 24-04-2020 06:00:37

Kırıkkale merkezden ben Emine. Mrb web siteniz cidden hayran edici, face de paylaştım 30-04-2020 10:39:35

Batman merkezden ben Emine. Selamın aleyküm web siteniz inan ki dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 04-05-2020 23:25:48

Bursa merkezden ben ahmet. selamun aleyküm web sitesi cidden hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 09-05-2020 02:14:05

Kayseri merkezden ben ali. Merhaba herkese web siten cidden çok iyi, facebookta paylaştım 01-06-2020 18:07:26

Bingöl merkezden ben ahmet. Mrb bu web sitesi vallaha billaha çok iyi, teşekkürler 06-06-2020 10:18:19

Diyarbakır merkezden ben ali. Merhaba sayfanız gerçekten çok hoşuma gitti, sağolun 06-06-2020 10:19:20

Malatya merkezden ben mehmet. Merhaba herkese sayfan cidden hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 06-06-2020 10:21:40

İzmir merkezden ben ali. selam arkadaşlar siten cidden güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 06-06-2020 10:22:15

Tokat merkezden ben doruk. selamun aleyküm web siteniz vallaha çok güzel, face de paylaştım 06-06-2020 10:25:05

Konya merkezden ben banu. Selam paylaşımın inan ki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 10-06-2020 16:13:32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir