Son birkaç haftada olanlarla ilgili çoğu kişiye alternatif bir teorim var. Eski ve daha köklü komisyoncuların ücretsiz hisse senedi ticaretini norm haline getirdiği için Robinhood’a kızdığına inanıyorum.

Piyasa tarihi boyunca bankalar, aracılık ücretleri yoluyla mutlak bir ton para kazandılar. Tüm bu paranın en iyi yanı? Risksizdi. Pazarın yükselmesi ya da düşmesi önemli değildi, sadece hacimden tırmıklıyorlardı.

Ardından, 2013’te Robinhood geldi. Ücretlerden kurtulan ilk kişi olup olmadıklarından emin değilim ama kesinlikle ana akım haline getirdiler. Kısa süre sonra bir grup başka firma takip etmek zorunda kaldı veya iş kaybetme riskini aldı. Hala sipariş akışlarını satarak bir ton para kazanıyorlar, ancak ücretlerle yaptıklarıyla karşılaştırıldığında hiçbir şey değil. Bu, Robinhood’larda nakit rezervlerinin olmadığını gösterir.

Öyleyse, sıfır ücretle çevrimiçi aracı kurumlar son birkaç yılda norm haline geldi, ancak nasıl çalışıyorlar? Robinhood’u uygulamayı sadece bir teknoloji şirketi olarak düşünün. NYC’de “Clearing by Robinhood” adında bir şubeleri var. Bunlar, Robinhood teknoloji tarafının kendilerine gönderdiği alım satımları gerçekten yapan taraflar. Bunu SEC tarafından düzenlenen bir takas odası aracılığıyla yapıyorlar.

Takas odaları, ticaret tamamlanırken (Robinhood uygulamasında gördüklerinize rağmen 2 gün sürer) bir ticaretin her iki tarafının da üzerinde anlaştıkları anlaşmayı finansal olarak gerçekleştirebilmesini sağlar. Takas odası, uzlaşmadaki menkul kıymetlerin riskini üstlenir. Bunun için nakit teminat talep ediyorlar.

Nakit teminat, uzlaşmadaki işlemlerin miktarına ve oynaklıklarına (diğer bir deyişle risk) dayanmaktadır. Robinhood’ın ticareti kısıtladığı sabah saat 3’te, alım satımlarındaki çılgın dalgalanmalar için 3 milyar dolar teminat koymaları gerektiğine dair bir çağrı aldılar. Bu, son aylarda marj gereksinimlerini karşılamak için kredi limitlerini büyük ölçüde maksimize ettikten sonra.

Sanırım eski tarz komisyoncular, oyunların duruşu konuşması gerçekten nükleer bir hale gelmeden önce birkaç ay köpürürken bir fırsat gördü. Stoktaki mutlak boku pompalamak için bazı çalışanlarını Reddit’e gönderebileceklerini ve takipçilerinin çoğunun reddit’in genç (ve gerçekçi olarak, kırılmış) nüfusu nedeniyle Robinhood’ı kullanacağını fark ettiler. Botların o sırada WSB’de ne kadar açık olduğunu görmek için diğer gönderileri kontrol edin ve tüm kullanıcıların gerçek olmadığı açıktır.

Yıllarca bu işin içinde olduklarından ve birçok çöküşten geçtikten sonra, RH’nin gerçek dalgalanma ile başa çıkacak paraya sahip olmadığını biliyorlardı. Robinhoods’un covid kazasında mücadele ettiğini gördüklerinde ve sadece yürütmek için bir fırsata ihtiyaçları olduğunda bu fikri anladılar. Robinhood’dan ya iflas etme ya da tüm kullanıcılarını kaybetme seçeneği ile ayrıldılar ve biz onların neyi seçtiklerini gördük.

Author

18 Comments

1. Gürbüz Reply

Ordu merkezden ben Gürbüz. Merhaba bu web sitesi valla iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 04-02-2021 18:53:54

2. Gürbüz Reply

Bu konu : ” GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu ” çok güzel. Selamın aleyküm web siteniz cidden dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum , Gürbüz – 348

3. Malatya dan kimler var. GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu . Merhaba herkese paylaşımın gerçekten hayran edici, linkedinde paylaştım , ali – 325

4. Tokat dan kimler var. GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu . Selam herkese web sitesi vallaha dikkat çekici, face de paylaştım , gaye – 220

5. Kırşehir merkezden ben emin. Selamın aleyküm paylaşım cidden mükemmel, sosyal medyada paylaştım 04-02-2021 23:01:19

6. Slm bu web sitesi yeminle hayran edici, facebookta paylaştım

7. Bu konu : ” GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu ” çok güzel. Selam paylaşım süper ötesi ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , Emine – 224

8. Diyarbakır merkezden ben ahmet. Merhaba web siteniz inan ki hayran edici, facebookta paylaştım 04-02-2021 23:43:58

9. Aydın merkezden ben gaye. Merhaba herkese paylaşımın cidden çok güzel, linkedinde paylaştım 04-02-2021 23:48:10

10. Van dan kimler var. GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu . Mrb siteniz inanki çok iyi, teraziye tıkladım , – 367

11. Merhaba herkese web siten valla çok iyi, twitter da paylaştım

12. Selamın aleyküm web siten inanki ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım

13. Selamın aleyküm web sitesi inan ki çok güzel, teşekkürler

14. Bu konu : ” GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , – 37

15. Bu konu : ” GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu ” çok güzel. Slm siten yeminle çok iyi, sağolun , emin – 57

16. Bu konu : ” GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu ” çok güzel. Merhabalar bu web sitesi gerçekten hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , ali – 68

17. Şanlıurfa merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar web sitesi inanılmaz çok güzel, teşekkürler 10-04-2021 01:29:27

18. Bu konu : ” GME çılgınlığı büyük bankalar tarafından Robinhood’dan kurtulmak için kuruldu ” çok güzel. Merhabalar sayfa süper ötesi hayran edici, tebrikler , – 202

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link