Kategoriler
Genel

Gog ve Magog

Gog ve Magog, kentin modern iş kurumları ve antik tarihi arasındaki birçok bağlantıdan birini simgelemektedir. Bu, uzun bir süre sonra Magog'un kalkanındaki yangından sonra dönüşü temsil eden anka kuşu tarafından sembolize edilen birçok yeniden doğuştan en yenisidir. Bugün, Thomas Boreman'ın sözleri Londralı'nın görüşünü her zamanki gibi özetliyor:

“Corineus ve Gogmagog, onurlarına zengin değer veren ve özgürlüklerini ve ülkelerini savunmak için tüm güç ve güçlerini kullanan iki cesur devdi; Londra Şehri, bunları Loncalarına yerleştirerek, sembolik olarak, devasa devler gibi ülkelerinin onurunu ve bu şehirlerin özgürlüklerini savunacaklarını beyan eder; bu devasa devler insanlığın ortak kitlesini aştığı kadar diğerlerini de mükemmelleştiriyor. ”

İki ünlü devin Gigantick Tarihi ve Londra, Guildhall'daki diğer meraklar (1. cilt), 1741

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/Gog%26Magog-1%2C-Royal-Arcade%2C-Melb%2C-11.08.2008.jpg

https://tlms-public.s3.amazonaws.com/dataroom/chemistry/images/files/122/full/gog.jpg?1539872940

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTyBo5NLmTGkZIIM71aO94Pepjh-PDJ24230k3Tb1mDc6O3yLFk&s

Gogmagog ("Goemagot", "Goemagog"), İngiltere'nin kuruluşunun efsanesinde, Hismouth Regum Britanniae'da (1136) Monmouth'dan Geoffrey tarafından yazılmıştır. Gogmagog, Brutus başkanlığındaki işgalci Truva kolonizörlerinin üyesi Corineus tarafından öldürülen Albion'un deviydi. Daha sonra Corineus'a adından sonra isimsiz olarak "Cornwall" adı verilen bir toprak parçası verildi.

Historia, karşılaşmayı şu şekilde detaylandırıyor: Yirmi arkadaş devinin eşlik ettiği Gogmagog, Trojan yerleşimine saldırdı ve büyük katliamlara neden oldu. Truva atları, "Gogmagog adında bir tane algılanabilir canavar, boy on iki küvette ve bir sallamada bir meşe değnekmiş gibi bir meşe çekmiş olduğu kadar müthiş bir güç dışında geri dönüp tüm devleri öldürdü. Corineus'un onunla güreşebilmesi için yakalandı. Dev, Corineus'un kaburgalarını üç kez kırar, bu da onu devi alır ve onu omuzlarında devi denize indirdiği yüksek bir kayanın tepesine taşır. Düştüğü yere gelecek nesillere "Gogmagog'un Sıçraması" deniyordu.

Gogmagog'un Geoffrey'e göre Corineus ile mücadelesi Wace'nin Anglo-Norman Brut ve Layamon'un Orta İngilizce Brut'ında tekrarlandı. Geoffrey'in çalışmaları 17. yüzyılın sonlarına kadar gerçek olarak kabul edildiğinden, hikaye İngiltere'nin çoğu eski tarihinde ortaya çıkmaya devam etti.

Gogmagog'un atalarının hikayesi daha sonra 14. yüzyılda oluşturuldu. "Albina hikayesi" (veya Des Grantz Geanz) olarak bilinen Gogmagog'un, daha sonra "Albion" olarak bilinmek üzere sürülen Yunanistan kralının otuz kızı Albina ve kız kardeşlerinden gelen bir dev olduğunu iddia etti. Bu hikaye, Brut sahte tarihinin sonraki sürümlerine bir önsöz olarak eklendi,

Bu nedenle, Brut'un İngiltere Günlükleri olarak bilinen Orta İngilizce nesir versiyonuna göre, Albina, Gogmagog ve Laugherigan'ın ve Albion'un diğer devlerinin soyulduğu Suriye kralı Dioclician adlı kızının kızıydı. Bu devler Brutus'un "Tottenesse" e (Totnes, Devon) gelen partisi tarafından fethedilene kadar mağaralarda ve tepelerde yaşadı.

Raphael Holinshed ayrıca Dover'daki "Gogmagog sıçraması" etkinliğini de yerelleştiriyor, ancak William Camden 1586 çalışmasında Brittannia, belki de Richard Carew'in Cornwall Araştırması'nın ardından Plymouth Hoe'da bulunuyor. Carew "Plymouth'da Hawe'de (yani Çapa'da) kesilen biri daha büyük, diğeri daha küçük olan iki adamın portresini (" Gogmagog "olarak adlandırdıkları …) anlatıyor. Bu rakamlar ilk olarak 1495'te kaydedildi ve 1665'te Kraliyet Kalesi'nin inşasıyla yıkıldı.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Gogmagog.png

"Gog ve Magog, Paddy'ye Mire'dan bir asansör verir." Devler Londra'yı temsil ediyor, kıtlıktan sonra ticareti iyileştirmek için arazi satın alarak İrlanda'ya yardım ettiği söyleniyor.

https://assets.londonist.com/uploads/2015/11/i875/ohmygog.jpg

Londra'da sergileniyor

Hikayenin tamamı, Kelt kraliyetini Kral Arthur'un eski Galli efsanesi aracılığıyla Kelt kraliyetini Yunan efsanesinin kahraman dünyasına bağlayan büyük ölçüde hayali bir tarih olan Monmouth'un on ikinci yüzyıl Historia Regum Brittaniae'den Geoffrey'de bulunabilir. Uyarı okuyucusu, Troya'nın düşmesinin Diocletian döneminden yaklaşık 2300 yıl önce olduğunu ve Gogmagog isminin Eski Ahit'ten ödünç alınmış bir borç olduğunu fark etmiş olacaktı, ancak bu tarihler yüzyıllarca gerçek olarak kabul edildi.

Gog ve Magog, loncada büyük ölçüde azalmış olsa da, alaylara katlanmak zorunda kalan İngiliz kaslarına, Aryan ırkının batıya doğru büyük göçlerinde karşılaştığı düşmanlara atfedilen preopternatural büyüklükteki anıtlara uyacak şekilde duruyorlar. Medeniyetin ilerlemesi evcilleşmemiş İskit orduları tarafından taciz edildiğinde bile, eski efsaneler ve bunlarla ilgili kehanetler kulaklarımıza ne kadar garip düşüyor! Böylece Rab Yehova'ya: «Sana karşıyım ey Gog,

“Gog ve Magog” için 50 yanıt

Kütahya merkezden ben gaye. Selam herkese web sitesi inanki dikkat çekici, twitter da paylaştım 10-02-2020 19:25:52

Erzurum merkezden ben mehmet. Merhaba sayfanız valla hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 14-02-2020 20:16:17

Malatya merkezden ben mehmet. Merhaba herkese paylaşımın süper ötesi dikkatimi çekti, saolun 24-02-2020 14:55:59

Karabük merkezden ben ahmet. Selam herkese web siten yeminle dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 28-02-2020 11:19:52

Sakarya merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm siteniz inan ki çok iyi, sağolun 04-03-2020 10:13:37

Kırklareli merkezden ben doruk. Merhabalar sayfanız yeminle dikkatimi çekti, face de paylaştım 10-03-2020 05:17:36

Giresun merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar web sitesi inan ki ilgi uyandırıcı, şukuladım 13-03-2020 01:58:57

İzmir merkezden ben Aylin. Selamlar paylaşım harbiden çok güzel, teraziye tıkladım 15-03-2020 19:09:25

Bursa merkezden ben banu. Selamlar sayfan gerçekten hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 17-03-2020 11:35:41

Karabük merkezden ben Emine. Merhaba sayfan ciddiyim hayran bıraktı, sağolun 20-03-2020 03:26:15

Hakkari merkezden ben Gürbüz. Selamlar sayfanız vallaha billaha dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 20-03-2020 21:50:06

Çanakkale merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm siteniz vallaha çok iyi, face de paylaştım 23-03-2020 15:51:15

Kocaeli merkezden ben Gürbüz. Merhabalar paylaşım inanki iyi, sosyal medyada paylaştım 28-03-2020 11:29:40

Düzce merkezden ben ziya. Merhabalar sayfanız cidden ilgi uyandırıcı, teşekkürler 03-04-2020 01:13:22

Samsun merkezden ben banu. Slm bu web sitesi inan ki hayran bıraktı, tebrikler 03-04-2020 17:20:05

Kayseri merkezden ben Aylin. Merhaba herkese sayfanız inanki dikkat çekici, saolun 05-04-2020 06:30:48

Çorum merkezden ben doruk. Mrb web sitesi valla güzel, twitter da paylaştım 06-04-2020 17:27:07

Çorum merkezden ben elif yılmaz. Selamlar web siten vallaha billaha çok güzel, sosyal medyada paylaştım 14-04-2020 22:16:24

Isparta merkezden ben mehmet. Merhaba herkese web siteniz vallaha mükemmel, teraziye tıkladım 15-04-2020 20:18:57

Erzurum merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar sayfanız vallaha iyi, facebookta paylaştım 19-04-2020 19:07:00

Diyarbakır merkezden ben Aylin. Mrb siteniz harbiden güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 30-04-2020 19:20:22

Adıyaman merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar sayfa inanki mükemmel, face de paylaştım 09-05-2020 22:24:12

Van merkezden ben doruk. Selamlar web siten vallaha çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 17-05-2020 19:47:38

Çankırı merkezden ben doruk. selam arkadaşlar siteniz inanılmaz çok hoşuma gitti, sağolun 26-05-2020 23:59:01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir