“Görüyorsunuz sevgili Coningsby, dünya perde arkasında olmayanların hayal ettiğinden çok farklı kişiler tarafından yönetiliyor.” Benjamin Disraeli, İngiltere Başbakanı, 1844

Gerçek siyasi olayların zeminine dayanan kurgusal bir hikayeden alıntı yapın. D’Israeli ilk Yahudi İngiliz başbakanıydı

Disraeli’nin biyografisini yazan Robert Blake’e göre Sidonia’nın karakteri [who is taking in the extract, below] “gizemli bir Yahudi bilgesi” ve karakter için ilham kaynağı Lionel de Rothschild ve Disraeli’nin kendisinin bir kombinasyonuydu.

ÖZET “Birkaç yıl önce Rusya tarafından başvuruda bulunduk. Şu anda St. Petersburgh Mahkemesi ile ailem arasında bir dostluk yoktu. Genelde bunu sağlayan Hollanda bağlantıları var ve bizim temsillerimiz Polonyalı İbraniler lehine, sayısız ırk, ancak tüm kabileler arasında en çok acı çeken ve aşağılanan ırk, Çar için pek hoş karşılanmadı. Ancak koşullar Romanoff’lar ve Sidonias arasında bir yaklaşıma yol açtı. Kendimi St. Petersburgh’a gitmeye karar verdim. Gelişim, Rusya Maliye Bakanı Kont Cancrin ile bir röportaj; Litvanyalı bir Yahudi’nin oğlunu gördüm. Kredi İspanya’nın işleriyle bağlantılıydı; Rusya’dan İspanya’ya onarım yapmaya karar verdim. Ara vermeden seyahat ettim. İspanyol Bakan, Senor Mendizabel ile geldiğimde hemen izleyiciler; Benim gibi birini, bir Arragon Yahudisi olan Nuovo Christiano’nun oğlu gördüm. Madrid’de yaşananların sonucunda, doğrudan Paris’e danışmak için gittim. o Fransız Konseyi Başkanı; Bir Fransız Yahudisinin oğlunu, bir kahramanı, bir imparatorluk mareşali gördüm ve çok doğru bir şekilde, Ev Sahiplerinin Efendisine tapanlar değilse kim askeri kahramanlar olmalı? “” Ve Soult bir İbranice mi! “

“Evet, ve en ünlüsü olan birkaç Fransız polis; örneğin; Massena; gerçek adı Manasseh idi: ama benim anekdotuma göre. Bizim istişarelerimizin sonucu, dostça ve arabulucu bir kapasiteyle bir miktar Kuzey gücüne başvurulması gerektiğiydi. Prusya’ya karar verdik ve Konsey Başkanı, konferansımızdan birkaç gün sonra katılan Prusya Bakanına bir başvuruda bulundu. Kont Arnim kabine girdi ve bir Prusya Yahudisi gördüm. Görüyorsunuz sevgili Coningsby, dünyanın perde arkasında olmayanların hayal ettiklerinden çok farklı şahsiyetler tarafından yönetildiği. ” “Korkutuyorsun ve beni çok ilgilendiriyorsun.”

“Fizyoloji çalışmalısın, sevgili çocuğum. Kafkasya’nın saf ırkları zulüm görebilir, ancak ibneleri sallayan ve katliamlar yapan bazı melez ırkların acımasız cehaleti dışında aşağılanamazlar, ama kendisi bu karşı konulamaz tarafından zulüm olmaksızın yok edilir. küfürler için ölümcül olan doğa kanunu. “

Coningsby “Ama ben Kafkasya’dan da geliyorum” dedi.

“Doğrusu; böylesi bir kader için Yaratıcınıza şükredin: ve ırkınız yeterince saf. Kuzey Denizi kıyılarından, mavi göz diyarından, altın saçlı ve açık kaşlı geliyorsunuz; bu ünlü bir cins Biz Arapların uzun süredir mücadele ettiğimiz; kendilerinden çok acı çektik; ama bu Gotlar, Saksonlar ve Normanlar şüphesiz büyük insanlardı. “

“Ama Doğa tarafından bu kadar seviliyor, ırkınız neden büyük şairler, büyük hatipler, büyük yazarlar üretmedi?”

“Doğa ve Doğa Tanrısı tarafından tercih edilen Davut’un lirini yaptık; size Yeşaya ve Hezekiel’i verdik; onlar bizim Olynthianlarımız, Filipplilerimiz. Doğa tarafından tercih ediliyoruz: ama Doğa tarafından tercih edildiğimiz gibi tam orantılı olarak Binlerce mücadeleden sonra; Roma’nın asla eşitlemediği kahramanca cesaret eylemlerinden sonra; Atina, Sparta ve Kartaca’nın asla üstün gelemediği ilahi yurtseverlik eylemlerinden sonra; bin beş yüz yıllık doğaüstü köleliğe katlandık. İnsanı aşağılayabilecek veya yok edebilecek her cihaz, sürdürdüğümüz ve şaşkına çevirdiğimiz kader oldu. İbrani çocuk, ergenlik çağına, yasalarının en iyi kısmını kendisine borçlu olan o nankör Avrupa’nın Pariahı olduğunu öğrenmek için başladı. Büyük şairler halka ihtiyaç duyar; iki bin yıldan fazla bir süre önce Babil’in sularında söylediğimiz ve ağladığımız ölümsüz ezgilerden memnunduk. iumphs; bizim ızdırabımızı teselli ediyorlar. Büyük hatipler, halk meclislerinin yaratıklarıdır; Tapınaklarımızda bile buluşmamıza sadece gizlice izin verildi. Ve büyük yazarlara gelince, katalog boş değil. Tüm okul himself adamları, Aquinas’ın kendisi de İbn Meymun’a; ve modern felsefeye gelince, hepsi Spinoza’dan geliyor. “

Coningsby, 1884, Eski İngiltere Başbakanı Benjamin Disraeli. http://public-library.uk/ebooks/23/61.pdf

““Görüyorsunuz sevgili Coningsby, dünya perde arkasında olmayanların hayal ettiğinden çok farklı kişiler tarafından yönetiliyor.” Benjamin Disraeli, İngiltere Başbakanı, 1844” üzerine 23 yorum

1. Nevşehir merkezden ben ziya. selamun aleyküm web siten vallaha billaha ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 19-08-2020 23:34:40

2. Erzincan merkezden ben doruk. Merhabalar siteniz inanki hayran bıraktı, facebookta paylaştım 19-08-2020 23:36:21

3. Kütahya merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm paylaşımınız gerçekten çok hoşuma gitti, face de paylaştım 20-08-2020 19:48:18

4. Ardahan merkezden ben Emine. selamun aleyküm siten inan ki dikkat çekici, linkedinde paylaştım 20-08-2020 22:01:12

5. Malatya merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese paylaşımın vallaha billaha mükemmel, saolun 23-08-2020 19:06:26

6. Afyon merkezden ben ziya. merhaba arkadaşlar paylaşımın gerçekten güzel, sosyal medyada paylaştım 25-08-2020 00:31:28

7. Kütahya merkezden ben Aylin. Merhaba herkese bu web sitesi gerçekten dikkat çekici, linkedinde paylaştım 04-09-2020 14:19:02

8. Aksaray merkezden ben elif yılmaz. Selam sayfa inanılmaz ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 13-09-2020 00:36:30

9. Edirne merkezden ben doruk. selamun aleyküm web siteniz inanki güzel, facebookta paylaştım 02-10-2020 11:21:38

10. Siirt merkezden ben doruk. merhaba arkadaşlar siten inanki çok iyi, linkedinde paylaştım 07-10-2020 11:56:31

11. Kütahya merkezden ben ahmet. Selam herkese sayfanız vallaha çok iyi, linkedinde paylaştım 18-10-2020 02:17:42

Yorum yapın