Google Summer of Code, açık kaynak yazılımın benimsenmesini teşvik ediyor ve insanları yazılım geliştirmeye teşvik ediyor. Bu onlar için harika, hayırsever bir şey gibi görünüyor, tıpkı Microsoft’un artık açık kaynağı “sevdiği” gibi.

İlk sorun, GSoC’nin çevrimiçi gizliliğe zarar vererek Google’a büyük ölçüde fayda sağlamasıdır. GSoC’nin Google Analytics, Chrome’a ​​özgü web API’leri gibi Google yapımı ürünlerin kullanımını hafif, gizliliğe saygılı standartlara göre tercih ettiği geçtiğimiz birkaç yıl içinde gösterilmiştir. Hatta daha az ciddi örneklerden bazılarını web sitelerinde sergiliyorlar. GSoC’ye katılan birçok kişi daha sonra Google API’lerini kullanmaya başlar çünkü bildikleri şey budur.

Her neyse, bunun daha sinsi tarafı, insanların bir şeyleri “sıfırdan” yaptıklarını görmeyi sevmeleridir. Bu, diğer şeyleri gibi, ilk başta masum görünüyor. Sorun, insanları, üzerinde çalıştıkları projeyi geliştiren şirketin aynı zamanda kullandıkları kütüphaneleri de geliştirdiği kurumsal ortamlarda çalışmaları için eğitmesidir. Kodu paylaşma, projeleri çatallama ve en önemlisi, bunu kurumsal yolla yapmanın daha iyi olduğunu düşünecek şekilde eğitilmiş insanlara sahip olarak topluma katkıda bulunma fikirlerinden uzaklaşır.

Ayrıca, genel olarak büyük teknolojiyle ilgili, FOSS’u değil, açık kaynağı destekledikleri bir sorun olduğunu fark ettim. Açık kaynak, temelde, Big Tech’in ücretsiz iş gücünden kâr elde etmesini sağlayan, FOSS’un kurumsal bir versiyonudur. Bu teknoloji şirketleri, Halkın yanında duruyormuş gibi yaparak halkın güvenini kazanmanın bir yolunu buldular, ancak gerçekten de maliyetleri düşürmek için ücretsiz emeği kullanırken aynı zamanda ücretli ürünlere dahil ediyorlar.

Her neyse, bu sadece iki sentim. Yazılımımız konusunda büyük şirketlere güvenmek bir hataydı.

30 Comments

1. Rize merkezden ben Aylin. merhaba arkadaşlar bu web sitesi cidden mükemmel, sosyal medyada paylaştım 11-05-2021 02:16:26

2. Manisa dan kimler var. GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. . Selamlar siteniz inanki hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , ali – 207

3. Gürbüz Reply

Selamın aleyküm sayfanız süper ötesi çok hoşuma gitti, saolun

4. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Merhaba paylaşım valla hoşuma gitti, twitter da paylaştım , doruk – 263

5. Gürbüz Reply

Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Slm paylaşımın vallaha billaha çok iyi, tebrikler , Gürbüz – 370

6. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşım vallaha billaha dikkatimi çekti, sağolun , gaye – 139

7. Merhabalar web siteniz ciddiyim dikkat çekici, twitter da paylaştım

8. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Merhaba sayfan harbiden iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , Hasan – 319

9. Adana dan kimler var. GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. . Slm sayfa ciddiyim güzel, saolun , hatice – 409

10. Düzce dan kimler var. GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. . Selamlar paylaşım cidden ilgi uyandırıcı, tebrikler , ali – 458

11. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Merhaba herkese web siteniz harbiden çok iyi, sosyal medyada paylaştım , ali – 44

12. Edirne merkezden ben doruk. Selamın aleyküm paylaşımın vallaha billaha hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 23-06-2021 06:03:53

13. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Merhaba herkese sayfan cidden güzel, şukuladım , Emine – 256

14. Zonguldak merkezden ben emin. Slm sayfan vallaha billaha mükemmel, saolun 24-06-2021 01:55:38

15. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Merhaba siten harbiden dikkat çekici, facebookta paylaştım , banu – 26

16. Selam sayfan inanılmaz mükemmel, face de paylaştım

17. Siirt dan kimler var. GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. . selam arkadaşlar sayfan gerçekten hayran bıraktı, teraziye tıkladım , banu – 168

18. Uşak merkezden ben ali. selam arkadaşlar sayfa yeminle mükemmel, şukuladım 26-06-2021 23:48:41

19. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. selamun aleyküm sayfanız harbiden güzel, face de paylaştım , Gürbüz – 271

20. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. Selamlar paylaşım ciddiyim iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , – 259

21. Ankara merkezden ben memo. Merhabalar siten gerçekten çok iyi, sosyal medyada paylaştım 05-07-2021 03:35:02

22. Mardin dan kimler var. GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. . Merhaba web sitesi inanki hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , Emine – 417

23. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfanız harbiden ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , emin – 62

24. Bilecik dan kimler var. GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. . Mrb siten harbiden hayran edici, facebookta paylaştım , memo – 69

25. Batman merkezden ben doruk. Slm siteniz yeminle güzel, sosyal medyada paylaştım 15-07-2021 10:12:02

26. Muş merkezden ben Gürbüz. Selam paylaşım yeminle mükemmel, twitter da paylaştım 17-07-2021 11:58:30

27. Bu konu : ” GSoC, FOSS’a yardım ettiğinden daha fazla zarar veriyor. ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımın ciddiyim iyi, twitter da paylaştım , Hasan – 131

28. elif yılmaz Reply

Merhabalar siteniz yeminle çok iyi, sosyal medyada paylaştım

29. selamun aleyküm web siteniz vallaha billaha çok hoşuma gitti, face de paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link