https://en.wikipedia.org/wiki/COINTELPRO

FBI, Martin Luther King Jr.’a kendini öldürmesi için şantaj yapmaya çalıştı ve sayısız diğer vahşet arasında Malcolm X’in öldürülmesinde doğrudan rol oynadı.

MAKALEDEN:

1963’ten sonra İş ve Özgürlük için Washington’da Mart, Hoover, King’i COINTELPRO için ana hedef olarak seçti. Hoover’ın King’e odaklanması için yaptığı baskı altında Sullivan şunları yazdı:

King’in güçlü demagojik konuşmasının ışığında. … Onu daha önce yapmadıysak, komünizm, zenci ve ulusal güvenlik açısından bu ulusta geleceğin en tehlikeli Zencisi olarak işaretlemek zorundayız.

Kısa bir süre sonra, FBI, King’in sivil haklar hareketinin en önde gelen lideri olarak günden güne büyüdüğünün farkında olduklarından, King’in evini ve otel odalarını sistematik olarak dinlemeye başladı.

1960’ların ortalarında, King, Büro’nun kullanımına yeterince dikkat etmediği için kamuoyu önünde eleştirmeye başladı. terörizm beyaz üstünlükçüler tarafından. Hoover, halka açık bir şekilde King’i Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en “kötü şöhretli yalancı” olarak nitelendirerek yanıt verdi. 1991 anılarında Washington Post gazeteci Carl Rowan FBI’ın King’e kendisini intihar etmeye teşvik eden en az bir isimsiz mektup gönderdiğini iddia etti. Tarihçi Taylor Şubesi 21 Kasım 1964’te isimsiz bir belge”intihar paketiSon iki yılda King’in telefonuna dokunularak ve çeşitli otel odalarına böcekler yerleştirilerek elde edilen ses kayıtlarını içeren ve King’in yaklaşmakta olan planlarının açıklanmasından iki gün sonra oluşturulan FBI tarafından gönderildi. Nobel Barış Ödülü. FBI ses teknisyeni John Matter tarafından hazırlanan kaset, King’in bir dizi cinsel kararsızlıklarını bir mektupla birlikte belgeledi: “Senin için tek bir çıkış yolu var. Pis, anormal, sahtekar benliğin ölmeden önce onu alsan iyi olur. millete açıldı”. King’e daha sonra, Nobel Barış Ödülü’nü kabul etmeden önce boyun eğip intihar etmemesi halinde sesin medyaya verileceği bildirildi. King, onların zorlama taktiklerini yerine getirmeyi reddettiğinde, FBI Yardımcı Direktörü Cartha D. DeLoach, çeşitli haber kuruluşlarına gözetim tutanaklarını sunan bir medya kampanyası başlattı. Haber Haftası ve gazete günü. Ve 1969’da bile, başka bir yerde belirtildiği gibi, “[FBI] Martin Luther King Jr.’ı ‘ortaya çıkarma’ çabaları, King öleli bir yıl olmasına rağmen azalmamıştı. [The Bureau] Rakiplere King’in anısına saldırılara izin veren mühimmat sağladı ve … öldürülen lideri onurlandırma çabalarını engellemeye çalıştı.”

Aynı dönemde program ayrıca hedeflenen Malcolm X. Bir FBI sözcüsü, 1965’teki Malcolm cinayetinde FBI’ın “doğrudan” parmağı olduğunu inkar etse de, Büro’nun Malcolm ve Malcolm arasındaki “yarışı genişletmek” için çalıştığı belgelenmiştir. Elijah Muhammed sızma ve “örgüt içinde sert tartışmaların kıvılcımı”, söylenti yayma ve nihayetinde Malcolm’un suikastına yol açan iç anlaşmazlıkları teşvik etmek için tasarlanmış diğer taktikler yoluyla. FBI, Malcolm’un evine ağır bir şekilde sızdı. Afro-Amerikan Birliği Örgütü hayatının son aylarında. Pulitzer ödüllü Manning Marable tarafından Malcolm X biyografisi Malcolm’un suikastını planlayan adamların çoğunun asla yakalanmadığını ve FBI’ın onun ölümüyle ne kadar ilgilendiğinin tam olarak bilinemeyeceğini iddia ediyor.

49 Comments

1. elif yılmaz Reply

Mersin merkezden ben elif yılmaz. Selamlar sayfanız harbiden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 02-07-2021 15:40:50

2. Kırklareli dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . Selam herkese sayfa süper ötesi mükemmel, tebrikler , ahmet – 233

3. Merhaba herkese web sitesi vallaha billaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

4. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Merhaba bu web sitesi inanki dikkat çekici, teraziye tıkladım , hatice – 319

5. elif yılmaz Reply

Selam herkese web siten cidden hayran bıraktı, facebookta paylaştım

6. Adıyaman merkezden ben doruk. Merhaba herkese sayfan inan ki dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 04-07-2021 04:06:11

7. Sivas merkezden ben hatice. Slm paylaşımınız ciddiyim güzel, şukuladım 06-07-2021 06:37:42

8. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Mrb sayfan inan ki çok güzel, face de paylaştım , Hasan – 45

9. Burdur merkezden ben Hasan. Selamlar bu web sitesi inanılmaz hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 06-07-2021 06:57:59

10. Sinop merkezden ben Hasan. Mrb sayfanız harbiden hoşuma gitti, sağolun 06-07-2021 07:18:17

11. Konya merkezden ben Aylin. Merhaba sayfa valla güzel, teşekkürler 06-07-2021 13:34:39

12. Selamlar sayfa vallaha billaha ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

13. Nevşehir dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . selamun aleyküm paylaşımınız inanılmaz hayran bıraktı, facebookta paylaştım , Emine – 93

14. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Selam herkese sayfa inanılmaz dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum , Gürbüz – 314

15. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Merhaba herkese bu web sitesi valla hayran edici, teraziye tıkladım , hatice – 138

16. Eskişehir merkezden ben Hasan. Selamlar bu web sitesi valla güzel, sosyal medyada paylaştım 08-07-2021 19:43:58

17. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşımın vallaha çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , Hasan – 287

18. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Merhabalar bu web sitesi harbiden çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , mehmet – 379

19. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Slm sayfa inanki çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 495

20. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Mrb sayfa vallaha dikkatimi çekti, teşekkürler , mehmet – 481

21. merhaba arkadaşlar sayfan valla çok güzel, teraziye tıkladım

22. Balıkesir merkezden ben Emine. Merhaba herkese bu web sitesi gerçekten hoşuma gitti, tebrikler 18-07-2021 06:24:56

23. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Slm siteniz harbiden çok hoşuma gitti, teşekkürler , Emine – 18

24. Gürbüz Reply

Kocaeli dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . selam arkadaşlar sayfanız gerçekten ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 398

25. İstanbul dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . Selam paylaşımınız inanılmaz hayran edici, twitter da paylaştım , Hasan – 409

26. Çankırı merkezden ben doruk. Selam herkese paylaşımınız harbiden hayran bıraktı, twitter da paylaştım 26-07-2021 11:52:49

27. Kastamonu merkezden ben gaye. Selam sayfanız vallaha billaha güzel, facebookta paylaştım 29-07-2021 14:09:48

28. Kırşehir merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar bu web sitesi cidden iyi, saolun 01-08-2021 13:57:01

29. Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha dikkat çekici, facebookta paylaştım

30. Adana dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . Slm web siteniz vallaha billaha dikkat çekici, şukuladım , memo – 13

31. selamun aleyküm paylaşım valla ilgi uyandırıcı, sağolun

32. Karaman dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . Mrb paylaşımınız inan ki hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , mehmet – 239

33. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Mrb sayfa yeminle çok hoşuma gitti, tebrikler , ahmet – 1

34. Sakarya merkezden ben ali. Merhabalar paylaşım inanki hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 29-08-2021 06:50:28

35. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Selam herkese sayfanız gerçekten mükemmel, linkedinde paylaştım , mehmet – 300

36. Artvin merkezden ben doruk. Selamın aleyküm siten süper ötesi dikkatimi çekti, teşekkürler 31-08-2021 19:40:53

37. Osmaniye merkezden ben Gürbüz. Merhabalar bu web sitesi inanki ilgi uyandırıcı, teşekkürler 01-09-2021 16:12:20

38. elif yılmaz Reply

selam arkadaşlar sayfan ciddiyim çok güzel, sosyal medyada paylaştım

39. selam arkadaşlar web siteniz cidden hayran bıraktı, şukuladım

40. Tokat merkezden ben ziya. Merhaba siten cidden hayran edici, twitter da paylaştım 15-09-2021 20:45:29

41. Elazığ dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . Slm sayfan inanılmaz hoşuma gitti, sağolun , ahmet – 36

42. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Selam sayfanız valla çok iyi, şukuladım , banu – 122

43. Kütahya dan kimler var. Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO . selamun aleyküm web siteniz cidden hayran edici, teraziye tıkladım , – 357

44. Bu konu : ” Günün Wikipedia Sayfası: COINTELPRO ” çok güzel. Mrb web siten vallaha billaha dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , emin – 390

Write A Comment